Споделена история от На работното място

Чужденци на работни места в София
Забелязали ли сте колко чужденци има по международните фирми в София, които са на български договори, но взимат повече пари от българите. Тук говорим за хора, които не са на високо ръководни позиции. Защо се случва това, каква е икономическата логика?

Коментари

1.   Ами когато накараш някого да отиде да работи в друга държава и тя е по-зле от неговата се налага да плащаш повече. Същото, ако искаш да привлечеш такъв. Ще се изненадаш ли, ако ти кажа, че ако отидеш в Африка и работиш нещо обикновено ще получаваш доста повече, защото си бял(а).

2.   Живея до телус и мога да гарантирам, че български език почти не се чува. Излизат млади хора под 30години и говорят на английски, руски, турски, италиански, но на български почти не. Какви са им заплатите не знам, но явно след като си платят наемите и разходите за живот им остават пари. Освен това са ухилени до уши, та явно имат и готин социален живот.

3.   Телъс пък е егати скапаната фирма. Най-обилновен кол център. Но става за старт на кариерата. При нас има чужденци, но са хора, които са кадърни и са си го заслужили. Това невинаги е така, в миналото съм имал колеги от Северните държави, които взимаха 3 пъти повече от нас, а имаха 10 пъти по-малко работа. Но в капитализма е който както се уреди, а не най-много да взима тоя, който бачка най-много. Затова бъдете умни и търсете мекото на хляба.

4.   3 и какъв по-точно страт и на каква кариера може да един кол център? Защото една банка например изобщо няма да й пука, че си работил в кол център като телефонист, освен ако не търси телефонисти.

5.   Защото България в използват само като територия, където са си разположили техните фирми, техните стоки, техните военни бази.

На никой не му дреме за България. Чужденците, които работят в международни фирми в София може да взимат повече от БГ работниците, но сигурно взимат по-малко отколкото биха взимали в техните си страни в Европа.

В смисъл. Фирмата им дава заплати в евро или долари. И са им казали "имаме офис в България, там е евтино, наемите са по 350-450 евро, това е най-бедната европейска държава, предлагаме ви позиция там за 3000 евро"
.

И веднага ги навиват, защото тук със същите пари ще имат много по-голяма покупателна способност, отколкото в Западна Европа.

В София наистина е пълно с чужденци вече. И то не само европейци и турци, каквито си има по принцип, но е пълно вече и с африканци и азиатци?

Тия последните да си ги прибират държавите, които са имали колонии по цял свят.

Тук ако почнат да се изсипват на вълни от Азия и Африка просто България ще бъде претопена

Т. Т.

6.   Може би ги наемат, за да се изгради някакъв имидж на международна компания. В една фирма, в която работех преди, имаше няколко индици. Не ми се вярва да няма българи, че да търсят индийци от другия край на света. Нито пък, че индийците са по-умни или по-работливи. Има го у нас едно благоговение пред чужденеца. Ако е българин, е селянин, но индиеца е експерт от чужбина.