Споделена история от На работното място

Незадоволен от работата и работното си място
Здравейте, мъж на 27 години съм, и ви пиша с молба за съвет. Работя работа, която вече на този етап не ми харесва, фирмата, в която работя последно време също не ми харесва. Плащат много добре обаче, взимам 4400 чисто, което обективно погледнато за мъж на моите години е доста добре. Проблема е, че не виждам бъдеще в тази фирма и като цяло в професията, която за момента съм избрал. Скучна ми е, натоварваща ми е и допълнително не виждам никакви възможности да сменя ролята си във фирмата (пробвал съм, не става). Това е, че съм от хората, които сам съм си градил всичко, нямам помощ от близки, не съм имал от вече 7-8 години. Но и също така и нямам и наследство или някакви такива привилегии. И малко или много парите са от значение, и се чувствам в това което съм чел, че се нарича "капана на добрата заплата". За да сменя професията с нещо друго ще трябва да започна от нулата (поне нещо което искам да върша) тъй като ще съм без опит и парите следователно ще са много по-ниски. Събирам за първоначалната вноска за апартамент (уж), не че с тези цени ще мога да си позволя повече от кутиика, което само по себе си някак си вече се обезсмисля, ама пък не мога и цял живот на квартири. Някой бил в подобна ситуация в живота, може ли да сподели какво е предприел?

Коментари

1.   Предполагам си в ИТ индустрията и си програмист. Според мен недей напуска, а спести пари за допълнително образование в чужбина, подчертавам чужбина и посредством имиграция. В България образованието е безпредметно и никъде другаде няма да взимаш такава заплата освен ако не си на управленска позиция, която предимно парашутисти заемат. Не е невъзможно ти да стигнеш така позиция обаче е малко вероятно и още по-трудно от настоящата ти работа. Споменаваш рестартиране на кариерния път, какво всъщност искаш да вършиш за да можем да бъдем по конкретни в отговорите си? Относно апартамента и кредита предприемеш ли тази стъпка с кредита ти гарантирам от сега, че никога няма да напуснеш сегашното си положение и да пробваш нещо различно защото постоянно ще имаш психическия стрес да погасяваш вноски. Изчакай преди да вземеш кредит докато не разбереш какво искаш точно да правиш. Не се връзвай на сегашните спекулации с имотите, те това целят, да раздадат кредити на куцо и сакато и при една криза да приберат имотите на хората с дефолтирали кредити. Вземеш ли кредит както не си харесваш настоящата професия, която за България е абсолютния топ просто ще намразиш себе си и съжаляваш с време защото никога няма да спреш заради кредита. Ако те успокоява притеснително много хора са в подобна ситуация като твоята. Темата е много дълга и проблемите са много по дълбоки (от десетилетия назад).

2.   И каква ти е ситуацията? Не казваш в коя сфера си... Защо не намериш в друга фирма..

3.   Радвай се, че взимаш много добра заплата, защото не всеки взима такава заплата дори и да работи за 2-3-ма. Когато не ти харесва вече работата квалифицирай се в нещо друго, но надали може да вземеш тези пари.
Аз си обичам професията, но ниско се оценява, особено когато не си с препоръки/връзки. Доказала съм, че знам повече от другите колеги, че върша работа за най-малко за 2 човека и половина, но заплащането ми не се променяло повече от 5 години, защото не съм човек на никой. Сега съм в търсене на друга фирма, но дават почти същите пари или искат 2 длъжности да съчетаваш за една заплата, която почти що-годе е нормална само за едната длъжност. Не съм се отказала и продължавам да търся, не се страхувам от работа, но искат да по прилично платена и оценена и при възможност да работя с хора, който знаят и могат дори повече от мен. А не да имам колеги да вършат 2 неща (наизуст) и да взимат колкото моята и дори повече от моята заплата и ако трябва да свършат нещо ново или друг казус не знаят как да се справят.

4.   Е каква е сегашната ти професия? Така как да дадем съвет, като не става ясно какво работиш за да ти кажем към какво най-лесно можеш да се преквалифицираш? Да не си ИТ?

5.   И още нещо - ти ако ни си незадоволен какво да кажа аз с 1500 лева чисто в София, с два чужди езика и висше образование от чужбина?

6.   Към 5, аз знам как да Ви нарека - роб, който позволява да се гаврят с труда и времето му. Такива в България сте останали болшинството. И малък процент връзкари и мамини синчета с бизнеси, но щом работите за подобни трохи не сте от тези категории. Хубав ден!

7.   Пробвай докато още работиш и freecancer.
Не казваш иначе каква работа би желал да работиш, какво можеш или искаш да научиш и така е трудно да се съветва човек.
Ако имаш спестявания, с които да изкараш около година, хвърля се, сега е времето докато си млад.
В твоята ситуация бих се замислил сериозно за чужбина. Аз съм в чужбина от 20 г и май беше най-доброто решение, което взех някога.
С моята работа-хоби е невъзможно в България, чалгари и изкуство...

8.   Относно пари си много добре! Ела и вземай като мен хиляда лева чисто - да те видя какво ще правиш тогава?
Да, при мен работата ми е много добра и приятна, но заплащането е много ниско.
Слава Богу, че аз имам добра финансова дисциплина(и съпругата ми работи за почти толкова) и живеем скромно, и не даваме пари за излишни неща. И парите ни стигат и ни остават, ходим и на море всяка година и на малки екскурзии, не се лиашваме от нищо важно.
Имаме жилище, нямаме кола.

Сега, в твоя случай - стой си на д-то! Отделяй си средства, но не бързай да вземаш кредит за жилище! - може примерно да се ожениш за жена, която има собствено жилище и това да не ти е нужно!

Относно работата ти - не бързай да я сменяш! Имай търпение!
Започни да се занимаваш с това, което искаш в свободното си време и да се развиваш постепенно в него! Може да изкараш и някакви оналайн курсове.
Аз примерно от години работя по свои проекти, имам и сайт, за момента все още не съм го монетизирал, засега го правя за удоволствие, но в бъдеще може и да има финансов резултат.

А за да смениш работата - трябва да имаш реална и сигурна алтернатива! Може и евентуално да започнеш да работиш за себе си, ако това е възможно. Но в началото действай паралелно, без да напускаш работа, докато не се убедиш, че другото работи!

9.   Пич, млад си май и гледаш много youtube... ще трябва да те разочаровам, но това е живота. Всяка работа е скучна и натоварваща. Затова е РАБОТА, плащат ти да вършиш нещо неприятно. Пълно е в youtube с хора без работа и бълват глупости в опит да накарат хората да ги гледа и прибират пари от реклами. Добре платена работа не се напска защото ти е "омръзнала", а когато имаш план. Ти такъв нямаш. И ако не си жена която може да си намери някой да я издържа, или богаташко синче... първо се спри на нещо ново, научи го, пробвай да пробиеш, да видиш дали те бива... чак тогава мисли за напускане. И не се притеснявай от "капана на добрата заплата". В България повечето си мечтаят за такъв "капан", това не ти е САЩ. Нали виждаш икономиката на къде върви и как безработицата се увеличава. Няма нищо вечно, най-лесно се остава без работа.

11.   Сякаш твоята фирма е единствената и уникалната, има същите фирми в този бранш със сигурност.

1. Смяна на бранша, не значи от нулата. Това е все едно пак да се учиш да пишеш, а реално ти можеш.
2. Как да ти отговорим, като не казваш бранша, а искаш съвет.
3. Кэде живееш? Ако е София вероятно, селата около София са с добър транспорт и близо до София. Защо трябва да си купиш панелка?
4. Живея в Германия и може сам да се разровиш да видиш какви са НЕТНИТЕ заплати, ако си 2 200 Е нето реално си добре платен в Германия, та какво да кажем за България.

Дай поче информация за адекватни отговори.
За да се развиваш те става само от работа, вкъщи. Мисли какво искаш, какви са фирмите по народност, знаеш английски, но ако кандидатстваш в немска фирма учи език.

Бъди благодарен, защото си от малцината в България с такъв доход, отвори статистиката за да отрезвееш, че в топ 5 на добре платените в България. Хората особено извън София са с по 1000 лв. чисто вероятно и по-квалифицирани от теб.
Реална преценка приятел и благодарност.

12.   До номер 5, останали сме такива на ниски заплати в България не по избор. Най-високата заплата съм взимал 1180лв в Ямбол с или без купоните, не помня вече.

Аз нямам висше, но и не мога да имам. Moже и да можех, но с тройки вероятно. Имам леки изоставания и понеже не съм висшист и в България дискриминиране много спрямо това дали имаш висше или не(за да ти плащат) сме на това дереже.

Сега толкова се набляга на това да си умен, че всичко останало се хули и чуваме "каквото си надробил, това си сърбаш". Да, защото аз съм избрал да се родя с дискалкулии, аутизъм или дефицит на вниманието....

Аз смятам, че и аз заслужавам по-голяма заплата, поне 2000лв, не на базата на това, което знам или мога, а на базата на това, че съм човешко същество, което също заслужава по-добро.

13.   Съгласен съм напълно с коментар 8.

Не напускай засега, преди да имаш по-добра и реална възможност.
И започни да се развиваш в други области.

14.   Чудно защо и как възпитахме поколение което си мисли, че животът е лесно нещо и трябва всичко което правят да им харесва и да им доставя удоволствие. Може би ги презадоволихме като деца и младите пълнолетни хора са много объркани, не разбират как е възможно да си съгласен да вършиш нещо което не ти доставя удоволствие. Чудят се как е възможно до вчера да са ходили на училище с по 20лв джобни, а днес да трябва да работят нещо за 50лв надник и с тези пари и сметки да плащат и дрехи да си купуват.
Като чета хора като автора и аз започнах да се съмнявам дали не греша, но за мен нормалното е да се радваш че имаш работа с която печелиш добри пари, и е нормално на възрастта на автора да обмислиш вариант готово жилище ли (апартамент) ще купуваш, къща ли, ще си строиш ли нещо, но нещо трябва да си осигуриш като покрив, не само поради факта че от тук нататък ще остаряваш, и доходът ти, когато надхвърлиш 50г вероятно няма да е така съразмерен с цените, но и да има ти какво да оставиш на поколението си един ден. Да не продължаваш гена си като родителите си каквото изработили всичко изпапкали и изхарчили за удоволствия.
Авторе работата много рядко доставя удоволствие и обикновенно ако дадена работа ти харесва, вероятността да печелиш достатъчно от нея за оцеляване клони към нула. Повечето хора работят работа която не им харесва, по-малка част работят нещо което не им е тежко да вършат, но всички те мечтаят да си "починат" на ваканция или екскурзия. Онези които си задоволяват оцеляването вършейки нещо, което им прави удоволствие са изключение (не повече от 1000 човека в световен мащаб)

Отделен е въпроса с закупуването на жилище. Цените са високички, но и заплатите, както сам споменаваш своята, не са ниски. Не осъзнавам защо си мислите, че жилището трябва да струва 5-10 заплати и ако си мислите че трябва да е така, защо не се хванете да си построите жилище със собствените си ръце да видите колко струва парцела, документацията, строителните материали и т. н.? Да видите колко ще ви излезе и дали е лесно. Реално погледнато един средно добър двустаен го плащаш с 4 годишната си заплата, 48 заплати по 4400лв са близо 211 000лв, ако доработваш нещо за да оцеляваш, колко месеца според теб трябва да работиш за един двустаен? Дори и да даваш половината си заплата за жилище с другата половина спокойно можеш да живееш, и за има няма 8-10г си изплатил двустаен.
През десетилетията назад винаги хората много са пестили и са доработвали на втора работа или нещо на частно за да успеят да си купят жилище и да си уредят спокоен живот. Дори на ББ родителите са отглеждали на частно прасета (доработвали) за да изплатят жилището си. Аз поне не познавам такива които са си купили жилище и са го изплатили само от заплати, като служители (бизнесмените са друго нещо, те не налитат за панелки), или може би имаш самочувствието че заслужаваш нещо повече от обикновен служител? Всички хора в десетилетията назад освен основната си работа за заплата, или са отглеждали животни, или растения (зеленчуци) или са работили нещо по строителство и обзавеждане през уикендите и след работа за да успяват да си изплатят жилище и обзавеждане. Днешните млади мъже само реват, че цените били високи, и обикновенно нищо не действат.

15.   "в България дискриминиране много спрямо това дали имаш висше или не(за да ти плащат)"

Тираджия взима колкото шестима учени в БАН. Ако нямаш никакъв занаят и умения, вече е друга тема.

Лекар специализант, мед. сестра, учен в БАН - 1 200 - 1 500 лв.

Тираджия, плочкаджия, готвач, барман и сервитьор по морето с бакшишите - 6 000 лв

Остави тираджии, ами камериерка/рецепционист по морето с осигурена храна и квартира, продавачки в магазини, продавач на сладоледи - 2 к.

16.   12, няма нужда всички да имат висше, можеш да изкараш занаят, с който да печелиш доста прилично. Ако те мързи, освен че си умствено изостанал, вече е друго нещо