Споделена история от На работното място

Работодателят - местният феодал, подпомаган от институции
Много съм разочарован от отношението на държавните институции към проблемите на обикновения редови гражданин. В нашата фирма работодателят ни се изживява като един вид феодал, султан, понеже има връзки с разни партийни структури и му пазят гърба. Вечно уволнява за щяло и нещяло работници и служители, не знам как още не съм изхвърчал, понеже и с мен постоянно се яде, и то за глупости, но има колеги, които си търсят правата и пускат сигнали срещу него до нашата Инспекция по труда. Като идват обаче проверяващите, съм ги виждал да си уреждат нещата с работодателя. Даже единия от инспекторите му казва: “Абе стига си се чепкал с хората, близо 20 сигнала на месец само срещу тебе получаваме и ни писна да се разкарваме за глупости, а не може да не проверим случая”. И шефа казва: “Ще го оправим, споко! ” и ония си тръгват, без никакви последствия за работодателя. Досега не е бул санкциониран от Инспекцията, въпреки масовите му нарушения по трудовите отношения с работниците и служителите. Не съм бил свидетел на подкупи, но сигурно има и нещо такова. Защо някои работодатели са именно като местни феодали и си го изкарват на гърба на честния и трудещия се работник? На другото отгоре институциите нехаят, затварят си очите, формално съществуват, защото просто трябва да ги има.

Коментари

1.   Добре дошъл в Булгаристан!

2.   Защото винаги е било така, като изключим комунистическия строй. Нали уж щяхме да привличаме инвеститори с евтина работна ръка. Е привлякохме ги. Само че работната ръка офейка в чужбина. Не се надявай, че нещо ще се промени.

3.   В Бг е така за съжаление! Чужбина е решението.

4.   Всеки може да пусне сигнал до инспекцията по труда срещу своят работодател.
Те са длъжни да направят проверка.
Но да, кажем, че шефат ти е казах пе*** и или те псува и ти си се обидил, то това няма, как да го докажат от инспекцията. Най-добре е да пуснеш запис с него в интернет.

5.   Защо ли? Ами защото работниците не си търсят правата докрай. Пускат сигнала и не ходят да ровят за констатации за резултати от проверката на случая, наложени ли са глоби и ако не защо. Мислят че с една жалба и нещата свършват.
Другата причина е че гласуват за десни партии които защитават бизнеса. "Дясно" означава подкрепа на бизнеса, разбирай подкрепа на бизнесмена.
Трето мълчат си когато с очите си виждат неправдата, от страх да не загубят скъпоценното си робско работно място не сксчат да защитят неправомерно уволнения колега, и като си плюят в пазвата се нядяват те да не са следващите. Ако работниците се съберат и си изискат заедно правата работодателя ще клекне.
Ти като онзи ден не си застанал на страната на уволнения служител, нима очакваш утре някой да застане до теб когато работодателя постъпи и с тебе по същия начин?

6.   Няма как да е феодал пич, след като можеш да си хванеш чукалата и да отидеш другаде... Ти избираш да работиш за него. За съжаление хора като теб не разбират, че те са проблемът, те живеят сякаш е феодализъм...

Вярно, това което описваш е честа картинка в Бг, хората са продажни, институциите са корумпирани. Затова ти като гражданин... върви го прочети какво значи (щото друго характерно за българинът е, че не разбира) можеш да се преместиш да работиш другаде, включително и друг град. Може да ти звучи шокиращо, но хората в развитите страни сменят и държави в търсене на добра работа. Няма кой да ти гарантира, че в селото дето си се родил ще си намериш работа, ще ти дават хубава заплата, и шефът ти ще е супер. ТВОЯ работа е да намериш добрите условия за теб. А можеш и ти да започнеш бизнес и да си работодател. Никой не те спира.

7.   Твоят работодател или е член на ГЕРБ или на ДПС. Само те се ползват със специални права. Всички остансли работодатели с роби на фирмата си и на служителите си, скубани за високи заплати и загрибени с кредити и огромни отговорности.