Споделена история от На работното място

Защо повечето фирми пускат непрофесионални обяви за работа?
В момента си търся работа и ми прави впечатление, че много от обявите за работа са с липсваща информация или пишат например, че нещо се предлага, а на интервюто, казват, че това нещо не се предлага. Например пишат, че предлагат трудов договор в обявата, обаче на интервюто ти казват, че се почва на граждански и евентуално след 6 месеца може, да те назначат на трудов, ако те преценят. В някои обяви липсва информация за работното време. Не винаги се публикува заплатата и след това, често се оказва, че се предлага минималната заплата + бонуси, ако достигнеш определени таргети. Ако се работи в събота, това се научава по време на интервюто и отново не е записано в обявата. Някои от дейностите, които ще те карат да правиш не се пишат в джобса и отново ги научаваш по време на интервюто.
Работил съм във фирма за човешки ресурси и там в обявите, които правихме описвахме детайлно, какви са изискванията за позицията, какво предлага компанията, какви дейности ще изпълнява служителя и друга важна информация и не мога да разбера, защо някои фирми си мислят, че ако спестят информация в обявата им за работа, то това ще им доведе добър кандидат.

Коментари

1.   А ти толкова ли не можеш да прецениш още по името на фирмата, бранша примерно застрахователен и въобще да не четеш обявата, та камоли кандидатстване и интервю.

2.   До 1:

Не става на въпрос само за мен в темата, която я публикувах.
Става въпрос за всеки един кандидат за работа, понеже почти всеки един кандидат за работа в България, малко или много се е сблъсквал с подобни обяви.

Не всичко може да се прецени от името на фирмата и от бранша.
Има фирми, които са малки и за тях не можеш да намериш никакви отзиви в интернет.
Във всяка една фирма има административни позиции. Тя фирмата може, да е строителна, но да търси офис администратор, ИТ специалист, счетоводител или друга позиция, която не е строителна.

3.   Щом ти казваш, че започват с граждански договор им казваш веднага "Аа, добре", ставаш и си тръгваш. Да видим 2-3 човека като реагират така дали няма да преосмислят триковете си. Иначе сигурно се оплакват, че няма хора.

4.   За да излъжат повече хора. Ако пишеха реалната заплата, работно време, щеше ли да кандидатстваш? Щеше ли някой изобщо? Май не. Обявите за работа са винаги напудрени, както и интервютата.

5.   Замислете се, щом въпросната фирма крие значи има нещо гнило. Дали ще е осигуровки, граждански договор, лошо заплащане, Мин. заплащане със стимулиране да работиш на бонусна система като роб и прочее. Тези фирми работят на принципа да щавят работниците с работа, а те да преборят "комисионна" от тях. Една нормална и силна фирма никога не би се занимавала с такива потайни подли номера. Не случайно вече в БГ всеки се стреми да работи за някои от международните фирми защото там всичко е регулярно и всичко се знае, разбира се и там на ръководните позиции са парашутисти ама поне условията са по-добри на служителите спрямо някое ЕТ.

6.   Хм, знаеш ли, американските обяви за работа, примерно започват със сумата, равна на годишното ти възнаграждение, ако те вземат на тази позиция. Примерно $158, 000! По този начин, само с хвърлянето на един поглед, можеш да прецениш, дали изобщо си заслужава да четеш по-нататък, че и условия да тръгнеш да се бориш да покриваш, интервюта и т. н.

Тука... пишат ти че работата била много добра, не знам си к'ви привилегии (примерно - безплатна карата за градския транспорт) и т. н. и т. н., отиваш на интервю (даже минаваш 1-2 такива) и накрая... започват да те питат какво възнаграждение очакваш, и те информират, че предвиденото от тях в бюджета им всъщност било 3 пъти по-малко... И ти, ако си някой по-неуверен в себе си, и си викаш: "Бе минах успешно през целия този ад с интервютата... Добре ги излъгах, че нищо не знам! Сега, верно заплащането не е каквото очаквах, ама къде да си играя сега още 3-4 пъти да минавам през същото, като крайните резултати може да са и по-кофти? ". И се съгласяваш!
Бе цигански изпълнения не на квадрат, а на куб!

7.   От Н5 към Н6. Това ми напомня на една стара поговорка и тя е следната "Ние се преструваме, че работим те се преструват, че ни плащат". Всеки сам да си прави изводите. Положението в страната е катастрофално, хората работят масово за 2к до 3к, а стандарта на живот е станал двоен след ковид кризата. Някакви хора сервитьори-брокери лъжат хората да си купуват жилища, да теглят кредити по 200к евро, сиреч заблуждават ги колко добра инвестиция е това и после с 2-3к заплата ще плащат до живот и ще живеят на трици. Тъжна гледка, много ми е жал за България, но нищо не може да се направи. Да не забравяме, че България е бек-офиса на международните фирми и дори не го крият това в обявите си в джобс. Всеки по наблюдателен го знае това, това също говори не добре за фирмите, но просто няма избор в тази страна. За справка, бек офиса на прост български език е, само и единствено изпълнителски позиции (нискоквалифицирани офисни работници). Няма как на такава позиция без отговорности да очакваш повече от 2-3к. Добрите позиции или са за парашутисти или са на запад.

8.   Няма ли точни и ясни условия с посочена заплата, изобщо не си губи времето!

9.   В малки фирми не кандидатствам въобще, какво очакваш от малка фирма освен ако не е някаква топ компания, която иска 1 - 2 ма представители в България, но има офис по света. Професионално написаната обява си личи веднага, името Ет Свежест... и от сорта, какво да чета, та камоли да искам да работя там. Дори и да отида на интервю в голяма фирма, като вляза пак си личи що за фирма е. Не пия кафе и безалкохолни, но където работя вмомента, като се лазведоха из фирмата, имах роден ден, кафе и безалкохолни безплатно... това ка индикации, че фирмата не се прави на интересна за жълти стотинки. Излъгах се, като бях на 20 и няколко са работя за малка бг фирма и от тогава с простотия и тъпи обещания не се занимавам, та камоли нереални осигуровки, пари в плик, ама фирмата е супер.... далече, далече.