Споделена история от На работното място

Работа в морга
Разглеждах разликите между погребенията в другите страни и тука в България и ми направи голямо впечатление как се "отнасят" с починалите. В другите страни предварително ги подготвят за представяне като им слагат грим и запълват раните й със специален вид восък(в повечето случай ги балсамират), а тука ми казаха, че директно слагат починалия в ковчега без дори да го погледнат. Аз ще работя като гримьор в морга и се чудя дали въобще да остана в България след като това ми се струва, че не се практикува (някои дори не са й чували за такава професия). Важно ми е какво е вашето мнение и Ви моля да отговаряте прилично и да не бъдете тесногръди спрямо работата ми.

Коментари

1.   Това не е вярно. Факт е, че специално у нас, в погребалните агенции бачкат разни мангали и тюфлеци, но покойникът СЕ подготвя преди погребението. Най-малкото го видях с очите си, когато майка ми почина. За нея се погрижи собственикът на агенцията.

2.   Кой ти е казал, че директно ги слагат в ковчега? Няма такова нещо, естествено, че ги гримират и балсамират.

3.   На мен ми е интересно какво те подтикна да работиш тази работа? Не е ли страшничко, не взима ли определена цена тази дейност над психичесткото ти състояние? Мъж, жена ли си, ще издържиш ли, какво те привлече в този вид дейност?

4.   Като погребвах баща ми (почина в болница ) използвах услугите на погребална агенция.
Беше избръснат, оправен след операцията.
Сигурно зависи и от агенцията, но това ми направи добро впечатление, доколкото такъв момент можеше да донесе и нещо хубаво!
Успех!

5.   И твоята работа струва пари както всички други дейности, обаче в бг рядко има кой да си поръча и плати за грим на починал, така че късмет.
В бг поради бедност, ако трупът не е за гледане просто не отварят ковчега пред хората. Само много богатите плащат и то не в морга а в погребална агенция за грим и скъпарска подретба на ковчег.
А доста хора и не виждат смисъл от грим, за тях е излишна суета докато са живи, камо ли след смъртта

6.   Здравей!
Не съм съвсем сигурна, че е така. Когато баба ми почина (Господ да я прости! ), бяха й сложили грим. Не я бяха сложили директно в ковчега. Мои колеги също са споделяли, че починали техни близки са били "обгрижвани подобаващо".
Пожелавам успех! Дано си намериш място, което наистина ще ти хареса.

7.   Бъркаш понятията. В моргата не им е работа да ги гримират и гласят, но това се прави в погребалните агенции. Ако някой е решил да спести агенция, тогава може да е просто поставен в ковчег.

8.   В доста от по-малките населени места в България, няма погребални агенции и хората се грижат за покойниците си сами или с помощта на духовник - естествено не ги балсамират, но измиват тялото, обличат, сресват, ако е жена, която е обичала да се гримира - слагат и грим - виждала съм го. В моргите на болниците, действително повечето работещи са от малцинствата, но когато им платиш - също се грижат за покойника - визирам измиване и обличане. Вече в ритуалните домове, освен всичко има и препаратори, които обработват със специални химикали, за да изглежда трупът по-добре, ако има наранявания ги прикриват - примерно при починал от инсулт, тъй като лицето поморавява - го мажат със специален разтвор, за да се избистри. Но чак пък професионален грим - за мен е прекалено, все пак трупът отива в гробищата/крематориума, а не на бал. Но не е вярно, че просто мятат тялото в ковчега - това е вероятно за някой самотник, за когото няма кой да се погрижи.