Споделена история от На работното място

Колебание между професии
Здравейте!
Мъж на 28 години съм. В момента работя като инженер/геодезист/технически ръководител по строителни обекти. Накратко е ръководна позиция. С това се занимавам от както съм на пазара на труда.
Работата е такава че се работи в най големите жеги и студове. Когато всеки е на сухо и навън вали. Аь съм навън.
Когато всеки е на хладно вътре, аз съм на +35 градуса мръсна жега по цял ден.
Когато всеки е на топло в офиса и навън са минусови температури, аз съм навън.
Сутрин излизам чист, вечер се прибирам мърляв, мръсен от прахта, потен и изтощен.
Усещам че тялото на всеки който се подлага на това се амортизира в пъти по бързо от на останалите хора.
Двуомя се да си остана на работата(добре платена) или да започна кариера като брокер на недвижими имоти. Ще излизам чист и ще се прибирам чист.
Наясно съм че е рисково. Интересна ми е гледната ви точка.

Коментари

1.   Интересно геодезист да се оплаква от пот и мърлявост, какво да кажат физическите работници по строежите.

Колкото до въпроса, много трудно се пробива в този бизнес, ти ще бъдеш чист, но мноого потен от изнервеност, на месец я реализираш една продажба я не, а си мъж и ще имаш нужда от пари. Съседката е брокер, на ден прозъвнява над 200 телефонни номера, за да опита да се вкара в някоя сделка.
Отделно до 2 години ще направят закон с който не можеш да бъдеш брокер без специализирано висше

2.   Всеки решава сам за себе си. Всяко начало е трудно. Във всяка тежка професия като медицината, инженерните специалности, правото и т. н. е нужно много много много време преди да си стъпиш на краката. Но точно брокер на недвижими имоти да станеш и да си зарежеш занаята звучи малко безумно. По-добре виж нещо в IT сферата, ако те вълнува и т. н. Понякога хората заели се с тежки и отговорни професии се отчайват. Именно заради тежката работа, заради ниското заплащане, заради липсата на личен живот и безвъзвратната загуба на младостта, въпреки че след години доста могат да се издигнат в обществото, да станат самите те фактори, да разполагат със сериозни финансови възможности, да познават безброй силни личности, било то политици, бизнесмени и каквито се сетите. Аз самият съм човек с една от тези тежки професии. Още съм сравнително млад. Но така да се каже младежките си години погубих в самота, в тежък труд, в постоянно четене и учене. Ами вече и добри пари изкарвам, познавам се вече и с много хора, които имат доверие в мен, а и аз мога да разчитам на тях. Изведнъж дръпнах много напред спрямо моите връстници и представители на моето поколение, които когато всеки от нас завършваше образованието си след 1-2 години ме връщаха буквално в 1-ви клас и финансово и социално и емоционално. Да сега съм много по-добре от повечето от тях, но загубената младост и самотата няма как да се изкупят на стари години с пари, връзки и познанства. Така че авторе, помисли си добре, какво искаш.

3.   Парите не са всичко, работи това, което ти харесва.

4.   Е, защо така се изметна? Нали всички трябваше вместо да се бутаме в града, да се върнем на село, да гледаме крави, кокошки, овошки, зеленчуци и едва ли не с това парите стават излишни. Така че дерзай. Само да не забравиш след няколко да напишеш какво си правил, когато си бил болен, какво си правил, когато е нямало реколта или са ти измирали животните от зарази.

На Т. Т. калеко му

5.   А защо не помислиш да отвориш своя геодезическа фирма. Навярно имаш познанията, уменията, контактите за времето, в което практикуваш тази профеция и поне ще си в свои води.

7.   На 28 г си, дай си време до 30 г.
Ще имаш 2 г на разположение да вложиш в опознаване на големите предприемачи/строители от позицията, на която си в момента.
Постепенно започни да се подготвя за брокер на "едро" на зелено т. н докато още си на настоящата работа.
Така ще си подсигуриш сигурен портфейл от двете страни. А ще имаш реме и да проучваш и пренасочва клиенти от чужбина.
Поне аз бих постъпила така.

8.   Като брокер може и да изкарваш пари, особено ако наистина разбираш от това, което правиш, и владееш 2-3 чужди езика. Ако сега тепърва ще навлизаш, ми се струва много рисковано. Каквото и да говорят, до няколко месеца, максимум година, ще стане това, което се случи през 2008-9 г. - сделките ще намалеят и до още 2-3 г. ще са на критичен минимум. Единствената причина да има ръст в момента е, че през последните няколко години се сключиха много предварителни договори и в момента собствеността се прехвърля. Ако се беше сетил да станеш брокер през 2021 г., щеше да има голям смисъл - щеше да имаш клиентска база, хора, които реално познаваш и биха ти се доверили за следваща сделка. От друга страна, и строежи до година-две няма да има толкова. Ако работата ти в момента не ти харесва, нормално е да търсиш варианти, но и да бъдеш брокер може да не ти хареса. Особено в началото ще бъдеш без почивен ден, много огледи се правят вечер и в удобно на продавачите/купувачите време, което включва и уикендите. Доколко имаш представа какво точно се прави, преди да се стигне до сделка при нотариус? Ако смяташ, че си подготвен, можеш да рискуваш, просто не знам дали няма да си строшиш главата. Има и хора, които успяват в криза, но не те познавам и не мога да преценя възможностите ти. Ако си интелигентен, имаш социални умения и си готов да направиш жертви със свободното ти време, може и да се получи. Успех, каквото и да решиш.

9.   В момента имаш сигурна заплата всеки месец. Ако имаш спестени пари можеш да почнеш да работиш, като брокер на недвижими имоти, но там ще си на комисионна и ако не продаваш имоти, то ще трябва да се откажеш понеже няма да изкарваш никакви пари.

10.   Стани ИТ. Ще си работиш под климатичето и няма да те плюят, че си безполезен паразит каквито са брокерите.

12.   Подайте си за държавна работа като м някои от институциите, кадастър...

13.   Искаш по цял ден да се занимаваш с лъжи ли? Мани тая чистота. И парите може да не ти харесат.

14.   Ти си знаеш...

15.   Аз съм завършила техникум и след това си реших да продължа образованието си в тази сфера. Практиките ми бяха добре, но когато отидох да работя на обекта стана съвсем различно. В началото ми беше мерак, обаче самата обстановка не ми беше окей - повечето ми колеги бяха мъже, да не говорим, че на жените все още се гледа с различно око специално в тези среди. В един момент прекъснах и работа, и образование и обърнах кормилото в съвсем друга сфера. И така, записах отново съвсем различно нещо и не се оплаквам. Човек, ако не пробва, няма как да знае кое е за него. Предполагам, че ти имаш диплома, така че дори и да не се получи с друго, пак можеш да си се занимаваш с това.

16.   Стани даскал и преподавай геодезия

17.   Брокерите са най-големите паразити.

18.   Защо не станеш предприемач и строител на сгради или не си отвориш геодезическа фирма?

20.   По-мразени хора от брокерите надали има. То си е заслужено де - досадни паразитчета са си. На ден звънят на стотици хора - да реализират максимум 2 сделки. От останалите хора събират псувни и обиди и негативизъм. Имам познати, които като продаваха имота само да рзабрерат че брокерче звъни затварят телефона. Ония обаче продължават да звънят след това. Трябва да си безкрайно нахален, негъл и да си дебил, за да търпиш обиди и да не си ги слагаш на сърце. Други качества за брокерче не се изискват

21.   Важното не е дали времето е хубаво, а дали си харесваш работата. Работата ти е хубав и може да бъде добре платена в чужбина. Брокер всеки миже да стане, дори и да няма ценз, ако може да продаде и майка си. Ако не, аре Чао и ще намерим друг. Аз също съм инженер. Като младо инженерче бачках по много обекти, моите състуденти седяха на топло. После дойде 1990 и на всички тях им биха шута. После тръгнах по пустините. Колко взима според теб един професионален геодезист в Кувейт, в ОАЕ, в Египет? Взима 40 ЕВРО на час. А онези които стоят на сухо и хладно по 5ЕВРО на час. Ти си направи сметката! Най-важното е че навън ( и сега съм навън) работата не спира, не е като в България! Моят съвет е: Стани професионалист и ще живееш добре. Брокерството не е сигурно. През 2018 си купих мезонет в центъра. Брокерката караше Ауди. Миналата година пак я търсих - дойде с метрото!