Споделена история от На работното място

Защо се внушава това
Напоследък е модерно да се внушава пропаганда, която идва от Запада. Тя гласи, че веднага като станеш на 18 трябва да започнеш да работиш, не можеш да учиш редовно в университета и да се развиваш. Защо се внушава това? Не е ли по-добре да учиш, да изкараш висше и да си намериш по-високоплатена работа, вместо да работиш като кондуктор примерно.

Коментари

1.   Най-добре е да правиш и двете. Ако си на 22-23 г. и без един ден трудов стаж, мнооого трудно ще си намериш работа. Не знам защо така ограничено гледаш на нещата. И двете са еднакво важни, дори работата е по-важна, защото БГ образованието е с толкова ниско ниво, че и с него, и без него, няма особена разлика. За да завършиш тук не изискват повече от 10% от усилията, които би ти струвало в университет в Западна Европа. Напълно неоправдано е да не работиш и да тежиш на родителите ти.

2.   Идеално ще е. Сега само чакаме пропагандата от изтока, където децата работници са нещо съвсем нормално.
Ако имаш заможни родители е възможно да не работиш и да те издържат до 25-26 години, за повечето млади хора обаче не е така и не им достигат средства и започват и работа и учене, на запад не е така че всички млади работят, там има стипендии за колежите и прочее, отделно на много места е безплатно образованието. За северните страни, Дания и прочее си е в културата им да напускат жилището на 18-19 години и да заживяват самостоятелно, за което трябва да се работи разбира се. На мамин Кольо му е в културата до 35-40 да е ерген и да яде всяка сутрин топлите мекички на мама и да си седи в детската. Въпрос на избор.

3.   Няма такова нещо - университетите са пълни с млади хора, които учат. Проблема е в това, че на родителите им е трудно или невъзможно да издържат човек на 18 години с модерните му нужди (телефон, кола, лаптоп, наркотици, цигари, алкохол, купони). За това и младите хора искат да работят - за да могат да правят каквото искат.
Поне моя син е така. Аз мога да го издържам да учи и да не работи, ама не мога да му осигуря всички екстри, които иска.

5.   Естествено, че е добре, ако можеш да си го позволиш, т. е. ако има кой да те издържа. Ако няма - почваш работа и учиш задочно.

6.   И кой ти го внушава и защо си мислиш, че е отскоро - т. е. светът е започнал долу горе като си се родил.

7.   Поредните глупости на Z поколоението. Никой не ти внушава нищо. СЕга имате най-много свобода и възможности. Но масово сте такива драма куин че сами ще се провалите. Прави каквото си искаш. Едва ли на някой толкова му пука.

8.   На Запад учат само задочно, според теб?

9.   Ами учи си, кой те е спрял? ! Сегашните след 18 нито учат, нито работят. Запишат някое висше, за да ходят по дискотеки в съответния град и да не са до мама и тати. В общежитията е чалгия, разврат. Малко са ученолюбивите.

10.   Аз не съм чул подобно нещо.

11.   Защото на света му трябват роби, без критично мислене, които да бачкат от 9 до 5 всекидневно, да нямат ясно изразена политическа позиция, да са наивни, да са зависими от банките, да не си знаят правата, да се провалят в живота, като не завършат или не започнат образованието си.

12.   Ти и да изкараш висше каква ти е гаранцията, че ще започнеш високо квалифицирана работа за повече пари? Повечето които завършват работят обикновена работа защото не могат да си намерят по специалността. И да намериш работа по твоята специалност не е сигурно, че ще взимаш много пари.

13.   Не съм чувал за такава пропаганда!

Нормалното е - първо да си завършиш образованието, а после да си търсиш работа по специалността.

Разбира се, може(ако заетостта позволява) да работиш и по време на следването си.

Аз също работех на 4 часа по време на висшето си образование, защото исках да разполагам с повече средства.

После завърших и второ висше, вече задочно.

14.   Не е напоследък и не е пропаганда а самата истина!!! На 18 г си пълнолетен и сам носиш отговорност за оцеляването си. След 18г никой не е длъжен да ти купува храна и да ти осигурява покрив, ако някой го прави, то е защото има желание да ти помогне и трябва да си му много благодарен.

15.   От автора до коментар 13.
Масово в чат общностите ми казват, че съм много зле, щом не работя (а знаят че в момента уча в университет). Казват че харча пенсията на баба ми, а тя дори не получава пенсия.

16.   от 13 до автора

Виж сега, в живота трябва да се научиш да не обръщаш внимание на мнението на Сульо и Пульо! И да не плащаш данък обществено мнение!

Ти се старай винаги да постъпваш добре и правилно, а кой какво казва - това не те интересува!
Ако ти го кажат директно в очите - отговаряш им, че това си е твоя живот и ще си го живееш като прецениш за добре! И, че това не е тяхна работа - те да гледат себе си!

17.   Остави ги онези глупаци да внушават каквото си искат! Що не вземат да сравнят заплатите и стандарта на живот в Западна Европа с този в България, а? Там чистачка в мол на 8-часов работен ден и с 2 почивни дни получава чиста заплата 1200 евро нето, а тук при нас 80% от работните места са такива, че да работиш по 9 - 10 часа на ден, 6 дни в седмицата за 800 - 1000 лева, и то дори не вършиш само твоите задължения, а и тези за още някоя работна длъжност.
На мен в момента ми излиза по-изгодно да работя като ел. техник на частно без трудов договор и изкарвам много повече отколкото ако работех в някоя фирма, тъй като заплатите за тази позиция масово са около 1200 - 1400 лева. Айде не, благодаря! Сега си докарвам същите пари, но работя много по-малко и когато си реша. Да са живи и здрави нашите робовладелци чорбаджии, които си мислят, че за дадено работно място чакат на опашка много хора! Нека си живеят в заблуда, горките!

18.   Нищо не се внушава. Но мисля че на теб работата ти е проблема. Гадно е да, но поне можеш да избираш какво да работиш, можеш в чужбина да отидеш, можеш частен бизнес да си направиш. Не е като през гадния комунизъм, през който нямаше право да слушаш радио или да ходиш на църква. Или пък ходиш да береш грозде без да ти плащат, при това работата се вършеше от деца.
Не разбирам защо бягаш от работата. Много неща научаваш по време на работа и там също се развиваш.
Всичко зависи от родителите ти. Ако имат пари да те издържат, не работи.