Споделена история от На работното място

Адрес в Европа, но ООД в България?
Здравейте, искам да ви попитам дали, как и с какви тънкости би било възможно да регистрирам фирма в България, бивайки с постоянен адрес в друга EС страна?

Защо? Привлича ме идеята: 1) да плащам по-малко данъци, 2) да внасям пари в хазната на нашата страна - да, политиците трябва да "ги изчезнем безследно", но все пак и моите роднини получават пенсии от нея, та е хубаво чрез дейността, която организирам в момента, да върна нещо назад. 3) по-малко данъци означава и по-голям шанс за успех и излизане на печалба от по-малко оборот (проблем на всяка начеваща фирма) 4) по-лесна регистрация на фирмата - в Австрия капиталът за регистрация на ООД не е малък, а с другите форми на дейност си отговорен с личното имущество, тогава и застраховките в случай на претенции към фирмата са доста по-големи.

Дейността, която организирам тъй или иначе е свързана с България - оттам купувам "суровия" продукт, който е произведен до едно незавършено ниво там, довършвам го в България (чрез фирмата, която предстои да регистрирам), и след това ще го маркетирам като българо-австрийски.

Това, което ми ражда главата е да имам 2 фирми - една в България, ООД, заета с производството от моя страна, и една в Австрия, която клиентът ще вижда, и която ще е с търговско-маркетингова цел. Хората тук не обичат да купуват неща, като видят, че не са от тукашно GmbH, a за нов продукт в една ниша, българо-австрийски, не трябва да се надяваме даже.... за съжаление нашата страна има ужасно реноме, нищо, че е реална производителка на сума ти неща, които австрийците си купуват с охота, докато са накарани да си мислят, че едва ли не са произведени в класическите виенски работилници, в мазетата и дворовете, от началото на миналия век....

Та, можете ли криво-ляво да ми обясните кое-как става по този тънък и важен въпрос, или към кого да се насоча, така че да ме ориентира практически, дори и срещу заплащане? Знам за много хора, направили така. Например, румънче, фрилансер-ЕТ, работи IT, живее в Австрия, плащат му на румънската фирма, така за една и съща брутна сума той получава многократно повече... тука данъкът е... има-няма половината от това, дето ти дават, и то това е само данъка върху заплатата - осигуровки и тн... за фирма ще има и допълнитени разходи, та затова мисля такъв вариант, който считам и полезен за нашата страна. Не вярвам да съм първият, който мисли подобно нещо, знам за друг случай, за българин, съвсем законно е регистрирал предприятието си в Кипър, която е ошфорна зона, но за такова нещо тук не говорим....

Коментари

1.   Ти си си отговорил на въпросите като цяло. Правилно разсъждаваш.

2.   А известно ли ти е колко случаи има на откраднати фирми в България? Отиват някакви типове при нотариус с някакво фалшиво пълномощно, нотариусът се прави на разсеян, удря печатите и след това в банката се теглят каквито пари има или ако фирмата има сгради примерно се продават. След няколко дни разбираш, че става нещо, но често пъти е късно.