Споделена история от На работното място

Работа на 14 години?
Здравейте. Аз съм момче на 14 години. Търся си работа, но незнам дали такива на моята възраст се приемат изобщо някъде. Искам да си намеря някаква работа, а не да съм зависим от родителите си. Моля ви за някакъв съвет. Дайте предложение каквото и да бъде.

Коментари

1.   Още си малък, нокои няма да те наеме защото няма право.
Много малък си че да си независим! още не можеш да носиш отговорност за действията си, хората са казали - 18 години
така,ч е сега ти е времето да учиш и да се забавляваш - после ще работиш и ще си независим.
Поздрави

2.   Трудно е на тази възраст да намериш работа, но можеш да използваш времето си да се подготвиш за работа. Първо започни сериозно да учиш английски - говоримо и писмено. С многодобър или перфектен английски възможностите ти се увеличават многократно! Покрай англиския започни да се занимаваш с някаква IT специалност - програмиране, уеб или друг графичен дизайн, или нещо друго в тази област - виж какво ще ти допадне и наблегни на него. Като задобрееш, можеш да пачелиш от това и възрастта ти няма да е от значение, защото ще работиш от дома си и никой няма да те знае на колко си. Това е от мен. И помни, че лесно няма - трябва да вложиш усилия, за да има резултат! ;)

3.   Ами най-лесния начин е при някой роднина/познат с нещо да помагаш срещу заплащане, но сериозна работа за добри пари трябва поне 17-18 и така.

4.   Забранено е да работиш на 14. Можеш да предложиш помощта си на пенсионери - чистене, пазаруване, готвене, но по принцип трябва да остискаш поне до 16. Тогава с позволение на родителите си можеш да работиш.

5.   Ако си намериш някаква работа при хора, на които не им пука дали е законно или не, ще се оправиш. Една моя приятелка работи от 11- годишна и й плащат по 600 на месец. По принцип на 16 годишна възраст можеш да си намериш работа на половин работен ден и със съгласието на родителите ти.

6.   Не че не можеш да си намериш работа, но тя няма да е добре заплатена... такива глупости че от 11 годишни почвали работа няма че даже и по 600 лева м да бе да, не се връзвай. Може да си намериш работа като помощник на някой пазар или нещо подобно, но чак да си независим от вашите няма да успееш с тези пари.

И аз като бях на 16 исках да започна работа но за да помагам на майка си, понеже положението не беше розово, но ме спряха и не ми позволиха, когато завърших не само че си намерих работа като това което съм искала, но и заплатата си я бива, така че да мога да помагам и да ми остават предостатъчно. Така че учи си сега и остави работата за после, защото повярвай това не е за деца. За сега се примири с факта че трябва да си зависим като поотраснеш има време да имаш по - голяма свобода :)

7.   Остискай до 16

9.   Зависи какви са ти интересите. Примерно ако те влече графичния дизайн и усвоиш Photoshop, Adobe Illustrator и т. н., можеш спокойно да си работиш през интернет. Моят съвет е, каквото и да те влече в този етап от живота, наблегни на английския език и на уменията за общуване с хора. Това се харчи във всяка професия. А ако напреднеш с английския, през учебната година можеш да помагаш на съучениците с/у заплащане или да пишеш домашните на калпазаните.

12.   в нета има обяви за твоята възраст който търси намира ;)

13.   За да започнеш работа, трябва да имаш навършени 16 години. Законът забранява приемането на работа на лица, ненавършили 16 години.

Допуска се, по изключение, приемане на лица под 16 години само за определени видове работи: от 15 до 16 години за извършване на работи, които са леки (не изискват полагането на значителни физически усилия), не са опасни или вредни за здравето и за правилното физическо, умствено и нравствено развитие и чието изпълнение няма да ти пречи да посещаваш редовно училище или да участваш в програми за професионално ориентиране или обучение.

На ученически длъжности в цирковете могат да се приемат момичета, навършили 14 години, и момчета, навършили 13 години.

В областта на изкуствата могат да бъдат наемани и лица под 15 години - за участие в снимане на филми, подготовка и изнасяне на театрални и други представления могат, но трябва да им се осигурят облекчени условия и съответствие с изискванията за правилното им физическо, умствено и нравствено развитие. Ако си навършил 14 години, но все още нямаш 15, можеш сам да подпишеш трудовия си договор, като към него се прилага предварително писмено съгласие на твоя родител или попечител.

Ако нямаш навършени 14 години, тогава трудовият договор се сключва от твоя родител или настойник.

14.   Авторът е вече на 20 години...