Споделена история от На работното място

Как намерихте първата си работа?
Така аз съм студент 2 курс на 20 години. Досега никога не съм работил. Някой от колегите работят на една даже има и на по две работи. Обикновено имам доста свободно време (не сега сега съм в сесия). Интересно ми как сте намерили първата си работа. Примерно от къде търсите оферти (сайтове, брошури, телевизия, вестници, каквото и да е). Ходили ли сте на интервю, писали ли сте CV, говоря за работа на половин работен ден или събота и неделя примерно. А и ако решите да напуснете, трябва ли да уведомете работодателя си.
Всякаква информация ще ми е полезна. А забравих да споделя, че уча в София.

Коментари

1.   Предлагам ти няколко варинта за търсене на работа;
1. ) jobs. bg - там има доста обяви и мисля, че по - сериозните работодатели ползват този сайт - хубаво е че можеш да търсиш по различни професионални области;
2. ) разцъкай сайтовете на по - големи фирми, магазини или каквото се сетиш и може направо да звъниш по телефон, за да питаш да търсят персонал, като преди това се представиш с няколко думи, но не казвай че си студент, ако изрично не те попитат;
3. ) чрез познат - разпитай тук - там, ако има твои състуденти, които работят - питай ги евентуално дали няма работа при тях;
Първо си направи едно хубаво CV по европейски стандарт - има го в интернет и като пращаш кандидатури по интернет - напиши и мотивационно писмо.
Ако имаш желание за работа и си упорит ще успееш.
Успех!

2.   приятели, познати, обяви, вестници, джобсбг, и тн... и трябва наистина да работиш, не колкото да отбиеш номера.

3.   1. Попълваш си CV европейски формат, който теглиш от интернет, дори и да няма много информация трябва да е в този формат и със снимка.
2. Кандидатстваш по много обяви(като казвам много говоря поне за 20-30), за да може поне на 2-3 места да те викнат на интервю
3. Не се отчайваш
4. В джобс-а винаги има обяви за оператори в тел. центрове и раздаване на флаери, което е най-популярно сред студентите.

4.   Първата си работа започнах лятото, след като завърших средно. Един познат на баща ми си търсеше сервитьорка и аз започнах с уговорката, че ще кандидатствам и ще се наложи да отсъствам.

Не съм имала проблеми през цялото следване, дори като заминах в града, в който учех. Там си намерих работа по обява във вестника. Пак предварително казах, че съм студентка. Работодателят ти трябва да знае, още повече, че има обяви в джобс-а, в които пише дали са подходящи за студенти.

Съветвам те да намериш нещо, за да не се окажеш на 25, с диплома в ръка и без ден трудов стаж.

Зависи и какво учиш в момента, защото може да потърсиш нещо по специалността си, да кажем в някой офис като платен стажант.

Искам обаче да те предупредя- може с месеци никой да не те потърси, ако пускаш в джобс-а. Търси всякакви източници на обяви и не се отказвай, ако вече някое място е заето.

Ако си убеден, че искаш да работиш и да учиш едновременно, ще успееш. Сигурна съм. Пожелавам ти успех.