Споделена история от На работното място

Работа
От много дълго време си търся работа и без успех. Сега ми предложиха работа с около 45 работни часа на седмица в офис - работа с телефон, компютър и клиенти за 500лв., но ще ме осигуряват на минимална заплата, така че ще взимам чисти около 400лв. Предстои ми да подпиша договор, но се колебая. Само мъжа ми работи, нямам право на почивка, трябва и аз да работя. Имам висше образование, но неоценено от фирмите в БГ. Не знам какво да правя, всеки ми акзва, е парите са малко и т. н., но какво да правя. Казаха, ми че ще ми увеличат заплатата след няколко месеца, ама знае ли се, на думи е лесно. Фирмата има малко лоша слава, която е обществена тайна.
Дайте съвет!

Коментари

1.   Съветът ми е да почнеш НЯКАКВА работа. 400 лв. не са много, но са повече от 0 лв. Да не говорим, че стажът е много по-важен от парите в твоя случай. Всички почват от някъде. Няма човек, който да е почнал от шефското място. Ако не ти харесва, винаги можеш да си тръгнеш. Като работодател ти казвам обаче, че никой не иска да назначава хора, които имат твърде дълги дупки в автобиографиите си и ако минеш в графата „трайно безработна“ скоро няма и такава работа да си намериш. Колкото до образованието ти - мисли за преквалификация, щом не можеш да си намериш работа на пазара на труда. В страната има над 12% безработица, а сред висшистите е три пъти по-ниска. Помисли при кого е проблемът - в твоята квалификация или при работодателите. Не слушай другите, а сама вземи решение какво ще правиш. Моята първа заплата беше 110 лв. нето. Днес печеля няколко десетки пъти повече, но нито за миг не съжалявам за работата, която започнах навремето. Най-важното, което научих е да работя.

2.   Номер едно, във фирмата на баща си ли работиш?

3.   Номер 2 - не, родителите ми не са предприемчиви хора и нямат фирми, но навремето почнах да работя като келнерка в кафето на чичо ми и се скъсвах от работа за 110 лв., а дори и не ми ги плащаше редовно. Почнала съм работа на 17 г. Докато стигна 400-500 лв. заплата смених точно 4 работни места. Днес взимам много добри пари, но това нямаше как да стане, ако не бях почнала да работя за малко пари и не бях учила. Кариера се прави от долу нагоре. Ако чакаш 1000 лв. първа заплата, ще си и след 10 г. безработна. Нямала съм никакви връзки и още на 18 г. съм се изнесла от града, от семейството си и съм се оправяла сама, но от работа не съм се плашила. Работа има иначе, никога не съм оставала безработна като изключим към 6 месеца почивка, които нарочно си взех между две работни места.