Споделена история от На работното място

Нова работа просто имам нужда да споделя
Здравейте,
може би това ще бъде поредната история в този стил, но няма на кой друг да споделя.
И така... от близо месец съм на нова работа и както може да се предположи преминавам през трудния период на адаптация. За съжаление знам, че не са доволни от работата ми. Допускам грешки, което е сигурно е нормално и никой шеф не би ги толерирал, но ми се струва, че са прекалено критични. Не си мислете, че обинявам някой за несправянето си, хората не са лоши, просто информацията с която трябва да работя е много, като обем и ми е трудно. Да, много съм притеснителна и неуверена в себе си, но какво да направя? Винаги, когато се открие моя грешка и се стигне до леко повишаване на тон се чувствам, като най-голямата глупачка на света. Има и друга нова колежка в офиса, която сякаш вече с всичко е наясно, почти никога не бърка, а аз все нещо не съм дочула, не съм разбрала и т. н. Не знам защо се получава така. Къде бъркам? Другите по-умни ли са от мен, че нямат тези проблеми? Какво да правя от тук нататък? Не желая да стигам до момента в който ще ме съкратят. Изключително неприятно е преживяването. От друга страна работа по път и над път няма и не ми се иска сама да напускам. Сигурно ще ме посъветвате да се старая поече, да не се притеснявам, и прочие. Да си призная честно опитвам се. Опитвам се непрекъснато, но не жъна успех. Много съм объркана и не знам какво да правя.
Благодаря прдварително на всички, които ще прочетат историята ми!

Коментари

1.   Смени работата - така и двете страни ще са печеливши. Иначе мъчиш и себе си, и работодателите.

2.   Здравей,

Разбирам те напълно. Аз мисля, че повечето хора са минали през това. Би трябвало да получаваш повече подкрепа и разбиране. За жалост, обаче, хората в доста фирми са много критични, в повечето случаи не съвсем основателно. Очакват от теб чудеса още в началото - да знаеш и да можеш всичко, да не правиш грешки, сякаш работиш там от години. Липсата на подкрепа, за която говориш и повишаването на тон и сигурен знак за слаб мениджмънт. Хубаво е, че си съвестна и искаш да работиш добре, ще е хубаво и ако някой го оцени. Най-лесно е да се гледат грешките, а старанието и усилията да остават незабелязани. Това също ми е познато. Пожелавам ти успех, старай се, влагай усилия, ако не те оценят, спокойно, ще намериш и друга работа.

3.   Не си го работила това нещо преди, нали? За първи път ти е, така поне личи от написаното.

Ами трябва време, практика, за да се научиш, да се усвои, така е за всяко едно нещо, дори най-елементарното. Как за един месец ще се научиш, ако е нещо ново и за пръв път го работиш? Те това го знаят много добре шефовете ти, но искат от веднага всичко да знаеш и да можеш. А от бързане и притеснение наистина повече се греши, още повече ако си слагаш мисли от типа, че ето другите успяват, а аз не, дали съм по-глупава и некадърна... то само страха и притеснението те прави да грешиш.

А глупавите ти шефове и колеги вместо да те окуражат, подкрепят и предразположат, правят обратното - правят каквото могат за да те стресират и обезсърчават. Много нещо ще спечелят, няма що. И не се вкопчвай за тази работа като мислиш, че няма да намериш друга - така сама се ограничаваш. Пиша от личен опит, работила съм 30 години в тая държава в какви ли не фирми с всякакви хора. Дай си време.

4.   Аз съм от почти 1 година в един утрепан магазин. Преди не съм работила такова нещо и още шефката ми мрънка, колко добра е колежката ми/ тя е от 6 години там/ как след нея нищо не оправя, как тя вади повече пари от мен, а аз нищо не съм правила, по цял ден съм се чудила какво да правя, а не си върша работата, ако беше шеф сигурно щеше да иска да спя с него, за да не мрънка, ама на тая баба какво да дам? Изводът е че доволни шефове няма. Вечно мрънкат за пари

5.   Мисля, че имаш проблем с адаптацията. Това да правиш грешка е напълно нормално. Трябва ти време с което се трупа опит, за това, че колежката ти не допуска грешки си го избий от главата просто по бързо се е адаптирала. Не се подценявай самата каза, че си притеснителна и не уверена това е най голямата причина. Дай си кураж човек се учи от грешките си!!!
Аз самия работех повече от 5 години в една фирма като дистрибутор където се чувствах отлично. Защото бях на ти с всичко нямаше откъде да ме бутнат. Сега работя в друга сфера и аз като тебе се притеснявам ужасно много. Мисля, че това е единствената причина да допускам грешки и лошото отношение на колежката ми. Тя ми се кара, вместо да ми обяснява.
Поздрави от Германия!!!
Ако може сподели на колко си, с какво точно се занимаваш и от колко време?
момче на 24

6.   Здравейте отново,
много ви благодаря за подкрепата!
Истината е, че моето лично усещане е че се справям като цяло, естествено има и още какво да се желае, но съм сигурна, че ако наистина не се справях аз първа щях да го усетя. Преди няколко години работех в една фирма, където колежката просто не ме харесваше, постоянно се заяждаше, но да си призная честно и аз съвсем не бях за там. Наистина не се справях, нямах необходимия опит и квалификация, и резултатът не закъсня. Просто ме съкратиха след месец и половина служба. Това ми беше първата сериозна работа по моята специалност. Много бях разочарована, не толкова заради работата и мизерната заплата, а заради провала. Следващата ми работа успя до известна степен да опровергае тази моя представа, която изградих за себе си, но тъй като работех по заместване, и със завръщането на титуляра се наложи да прекратим взаимоотношения. Бях на борсата в продължение на 8 месеца, и знам колко е трудно да се намери работа в този труден за страната ни момент. Наистина безработицата е огромна, бях се отчаяла, че няма да мога да намеря работа изобщо. Точно в този неприятен момент ми се обадихаза интервю в настоящата фирма, след това ми се обадиха за второ интервю и ме одобриха, което много ме зарадва. Както на всяка нова работа обаче периодът на адаптация е може би най-неприятният етап. А и да си го кажем честно във всички бг фирми обучението се претупва и човекът който обучава от една страна върши много повече работа заради новия служител, а от друга допълнително се изнервя заради постоянните въпроси които му се задават. А когато новите служители са двама, тогава положението за обучаващия става направо ад. Да не говорим, че отношениета между колегите от различните отдели в тази фирма са меко казано странни. Аз работя в отдела за обслужване на клиенти, като работата ми е свързана основно с обработка на заявки, изписване на стоки, и издаване на съответните документи. Естествено ни ползват и за други гнеща, като например да сервираме в заседателната зала, да поръчваме офис консумативи, да свършим спешната работа на шефа и т. н. Не смятам, че съм допуснала чак толкова фрапиращи и чак толкова много грешки. Просто от липса на навик забравям някои неща, което според мен е нормално. Според тях обаче е голям проблем и дори ми беше отправена нещо като предубреждение от сорта на "имаш една седмица за да влезеш в час, в противен случай незнам. Усещам, че вече на няколко пъти ти повишавам тон, а по принцип не го правя, но.. " Не зна
м за вас, но аз го тълкувам, като несправяне с работата и предвестник за съкращение. Все едно съм едвали не пълна глупачка. В същото време на моменти са доволни от работата, и аз се чудя какво да си мисля. Не че е мечтаната работа, но все пак е работа, пък и постоянната и смяна не говори добре за трудовите навици на служителя. Това са ми притеснениятя.

7.   щом забравяш, записвай си. ходи навсякъде с тефтерче. като станат много задачите, се случва човек да забрави нещо, но е неприятно като възложиш нещо на някого, да се окаже, че го е забравил.