Споделена история от На работното място

Шефа ми постоянно ми прави забележки
Здравейте, секретарка съм в една фирма. Единия шеф е много строг. Една сутрин само ми правеше забележки, а имах много работа. После ме викна при тримата шефове да говорим и ми казаха, че ще ме повишат, ще ме махнат от секретарското място. И всичко супер. Но се случва и до ден днешен да ми прави някакви скапани забележки, за неща, които аз няма как да предвидя, ама все трябва да съм виновна. Много се страхувам да не каже "ми няма да те повишаваме, щото еди кво си". Примерно от няколко седмици няколко пъти съм му казала, че трябва да си извади свидетелство за съдимост за сключване на един договор. Миналата седмица е подал заявлението и е трябвало да е готово към сряда. Той е забравил да го вземе, а аз не съм го подсещала, защото мислех, че тази седмица той ще е в страната. А всъщност е в чужбина, но не ми е казвал. Разбрах в петък вечерта и тогава му казах, че не съм прегледала нещата за др седмица.. и сега се оказва, че в четвъртък ще се подписва договора, а той не го е взел и аз съм виновна, че не съм го подсетила.. и ми пише "Ама прави занапред някакви записвания и ми напомняй. " Аз си записвам, ама трябва ли постоянно да му напомням? Нали е шеф и винаги трябва да е прав.... Ако е някой друг от офиса, ще му стане тъпо, че е забравил, а на този аз съм му вечно виновна.
И по-конкретно въпроса ми е в такива ситуации да се обяснявам ли? Примерно, "ами не знаех, че ще пътуваш, за да предвидя какво е необходимо от теб". Аз не обичам да се оправдавам, ама той ме прави на...

Коментари

1.   Няма нужда да се оправдаваш, казваш "добре" и толкова. Всъщност работата на секретарката е да прави всичко това, което шефа няма възможност сам да прави. Като кажеш добре вярно по някъкъв начин признаваш вина за нещо което не си виновна, но печелиш от това че шефа ще е спокоен, че уж той е прав.

2.   Ами в крайна сметка това ти е работата. И аз съм секретарка и ти гарантирам, че шефа ми е едно от най-трудно поносимите същества (не само, защото е шеф, ами и характера му е адски труден, ерген на почти средна възраст, започва и някаква криза да го тресе, знам ли) и положението е трагично. Като се каже секретарка масовото мнение предполагам знаеш какво е. Но когато ти се наложи да си такава, разбираш, че освен обичайните си служебни задължения, ти се превръщаш в сянката на човека, за когото работиш. Трябва винаги да знаеш кое, как, защо. Да имаш информация за неща, които принципно не те касаят, длъжна си да следиш какво и дали е направил, за да знаеш и ти как да си движиш работата. А когато няма добра комуникация между началник и подчинен се получават такива картинки...
В конкретната ситуация имаш вина, защото в крайна сметка ти си човекът, който трябва да му напомни какво трябва да направи, независимо дали човека е в или извън страната. Ако трябва му го повтаряй всеки ден, пък той ако иска да те изкара виновна, вярвай може и заради ''прекаленото напомняне'' да те нахока. Въпросът е ти да си си свършила работата. Не, че понеже е шеф трябва да е винаги прав, просто ти за това си там. Ако нямаха нужда от човек като теб, щяха сами да се оправят.
На мен ми се е случвало да изпадам в глупави ситуации, просто, защото също от време на време ''забравят'' да ми кажат, че нещо е направено или не и съответно аз незнейки (а интересно от къде да знам, като не ми се каже) излизам виновна. Но с течение на времето се научих да питам, дори абсолютно излишни неща, само и само да не се окажа в кофти ситуация.
Изобщо има значение и какъв характер и човек е срещу теб, но ти си длъжна да си вършиш съвестно задълженията, дори над изискващото от теб. И не, не се оправдавай в подобни ситуации, а директно си кажи когато смяташ, че не е в теб вината. Защото един път замълчиш ли си, ще те карат така до момента, в който на някоя от страните не им писне.

3.   Според мен има вероятност (опасност) да иска секс с теб.

4.   Към 3 - не иска секс със сигурност, прясно женен е, той просто си е такъв. Към 2 - да, случвало ми се е и да ми правят забележка "аз не забравям" понеже много съм настоявала. Към 1 - по принцип той ме харесва като служител точно поради тая причина, че винаги казвам добре без да се обяснявам и съм бърза. Но като реши може да те мъчи. Едната шефка ми се смееше веднъж, че я нямало да го контролира и затова избеснявал.. т. е. да не му се връзвам много, даже пред него го каза.
В крайна сметка занапред ще задавам повече въпроси и ще напомням по-често, няма друг вариант.
Благодаря за коментарите :)

7.   След като е прясно женен добрее да си запишеш важните дати в личния му живот и тях да напомнаш, дати като рожден ден на съпругата годишнини и т. н. да не забрави да се прибере с цветя, да запази маса в ресторант, че жена му като е сърдита на другия ден несъзнателно на теб ще си го изкарва.