Споделена история от На работното място

Може ли 14-годишното ми дете да работи
Съвестно ми е, дъщеря ми на 14 години започна работа при нас в магазина. Дали е добре това, не пречи ли това за нейното развитие? Тя работи много добре, справя се - ангажираме я не през целия ден, в останалото време може да се развлича

Коментари

1.   Не знам законово как стоят нещата при лица под 18 години, не знам дали от 14 или от 16 години могат да работят при разрешение от родител. Но е по добре 14 годишно момиче да работи това, и да се учи на труд, ще е полезно за нея и да работи, за тази възраст е важно тя да го желае, а не да е насила или обстоятелствата да го налагат.

2.   Ако на нея й харесва и не прави проблеми, не пречи. Много мой приятели на по 15 и 16 работят и в по-тежки условия.

3.   По-добре не й убивайте ентусиазма. Има деца, които цял жинот после ги караш да работят, а не искат. Най-вероятно повечето й приятелки са по селата и няма какво да прави по цял ден. Намирам, че е разумно да помага по няколко часа, но не и да работи по цял ден. Щом тя има желание и проявява инициативата я оставете. А и всяко чудо за 5 дни. Сега й се седи, след някоя и друга година ще й се ходи по кафета.
Ана

4.   Нас ли питаш? Искаш да ти кажем какво мислим или да ти успокоим съвестта?
Истината е по средата, зависи какво наричаш работа. Ако работата е да нареди ориза на рафта в хранителния ви магазин, тове не е проблем.
Ще ти обясня защо не се наемат деца на работа преди да навършат 16. Не защото децата преди 16 не могат да свършат полезна дейност, а защото не бива да им се търси отговорност за грешки.
Така че ако детето помага във вашия магазин, нищо лошо няма, стига да не го тероризирате да мъкне прекалено тежко и да не му заемате повече от 6 часа дневно, по малко от 6 часа лек труд дори е полезно за него, научава се на труд и вижда от къде и как идват парите. Добре ще е да му определите и заплащане за труда, вместо джобни, нека са дневна надница, левче на час не е лоша цена така детето ще се старае и гордее, че само изкарва парите си.

5.   Защо и мойте родители не ми намерят и аз да бачкам някъде.... щом тя го иска, значи всичко е okey.
molly

7.   Може, хубаво е още от малка да свиква. Пък и тъкмо няма да и е скучно през ваканцията!

10.   Като се има на предвид че ще работи за родителите си не виждам никакав проблем. Иначе мнението ми е че е хубаво да се работи през лятото, през ученическите години и най вече студентските. Не само финансово но и когато започне реалния живот вече знаеш какви работодатели има, и какво отношение заслужават.

11.   :)
Даже е похвално, че работи... доколко е законно - не знам,
но ако е заета по 1-2 часа на ден, ще е по-отговорна...
още повече, ако получи после заплащане за труда си...
и може сама да избере за какво да похарчи парите...

12.   Няма нищо лошо в това... Аз съм на 17 и от 12-13 годишна замествам майка ми в магазина и, да наистина е досадно ако я карате всеки ден... Все пак тя е дете и сега е моментът в който си играе, разхожда с приятели и тн тн (нормалните неща за тази възраст) Все пак, не я претоварвайте много често и постоянно, защото тези години няма да се върнат, няма да бъде отново дете и да си прави нормалните неща, има време и за работа... цяллл живот ще работи. Но няма лошо да ви замества понякога.. :)

13.   Няколко часа на ден, или няколко дена седмично става...

14.   Идеята да работи е даже перфектна! Защото сега е ваканция и сигурно иначе по цял ден би висяла пред компютъра или нещо такова. А и никога не е твърде рано да придобиеш трудови навици, които ще са и много полезни в бъдеще, когато ще си търси сериозна работа.
Само не знам как стои въпросът с разрешителните за работа за тази възраст, но щом работи само почасово и то при вас, не би следвало да има проблеми, ама все пак го проучете, че да не ви тръснат някоя глоба.
Успех! И браво на вас! Така хем, тя се учи на труд, хем изкарва пари и то с труд (това супер много укрепва самочувствиено, да знаеш, че сам си си ги спечелил), хем времето и минава с полезни занимание.
Жалко, че когато аз бях на 14 родителите ми нямаха такава възможност като вас и после на първата ми работа ми беше трудно.

15.   Ох като тръгнете да давате акъли... Трудовата дееспособност е специална спрямо гражданската дееспособност. Последната настъпва на 18 годишна възраст, а трудовата настъпва на 16 годишна възраст, т. е. това е минималната възраст - чл. 301 ( ако не ме лъже паметта) Кодекс на труда. Законът го допуска за работи, които са леки, не са вредни или тежки. По изключение трудовата дееспособност може да настъпи на 15, 14 и за малолетни, но за епизодични дейности. Има и Наредби - прегледайте ги. Задължително се минава медицински преглед и Вие като работодател трябва да поискате от Инспекцията по труда разрешение. Успех!

16.   А плащате ли ?? Би било редно.

17.   Добре е, че има желание да ви помага. По няколко часа на ден не е проблем. Така, ще изгради трудови навици и няма да се страхува от работа. Добре е да получава и пари за труда си.

Моя син работеше в нашия магазин 4 месеца и му плащах заплата, но беше вече над 18г. Сега идва само в сьбота през месец и пак му давам по някой лев. Пита ме ако има нужда от момощ и идва.

Дьщеря ми след няколко месеца навьршва 14г. и има желание да идва да работи в магазина през ваканцията. Може би по половин ден ще е добре за нея. Струва ми се малка да я ангажирам по цял ден... все пак е дете. Нека си има и нейните тийнейджьрски занимания. Макар, че характера на работата е такава, че може да чете книга, да си пише, да си включи компютьр, да си викне приятелка и да си говорят.

Не знам как е по закон в БГ, но в страната в, която сме много деца от 16г. работят в заведеня за бьрзо хранене като макдоналдс, пица хьт и други такива, а от 14 г. могат разнасят вестници и лефлети по 2-3 часа на ден 2 пьти в седмицата. Дьщеря ми разнасяше вестници с нейна по-голяма приятелка миналата година.

18.   Аз съм момче, на 15 години. Това лято бях на село при баба и дядо. Работя при най-близките им приятели, които живеят в същото село. Имет ферма за тор и червей. Не е най-приятната работа, но ми харесва да работя или поне смятам, че е по-добре от колкото да стоиш по цял ден пред компютъра или нещо такова. Просто ми харесва, а и изкарарвам по някой лев. Зависи от детето според мен.

19.   да имах и аз такава майка ! моята е много загрижена за мен. позволява ми само да оправям понякога апартамента. искам да почна някъде и аз почасова работа ( 14 години съм) за да спечеля някой лев ..

20.   "Разрешение за приемане на работа на лица до 18 - годишна възраст се дава от Дирекция "Инспекция по труда"
Към искането за издаване на разрешение се прилагат следните документи:
- копие от акта за раждане на лицето или личната карта;
- проект на трудов договор;
- медицинско заключение;
Заключението се издава от Службата по трудова медицина, обслужваща работодателя, въз основа на карта за преминат медицински преглед при терапевт (личен лекар), хирург, офталмолог, невролог и отоларинголог. За лицата, ненавършили 15 годишна възраст, заключението се издава от лекарска консултативна комисия към детските отделения на многопрофилните болници за активно лечение.
- Длъжностна характеристика.
- Оценка на риска на работното място;
- Списък на предприетите мерки за отстраняване на идентифицираните рискове на работното място, където ще работи лицето;
За лицата, ненавършили 15 - годишна възраст, се представя и съгласие на родителя (попечителя) за започване на работа, както и разпределение на работно време.
След извършване на проверка на посочените условия за труд, Дирекция "Инспекция по труда" дава или отказва исканото разрешение за всеки отделен случай.
Трудовият договор с лице, навършило 14 години, се сключва от самото лице, а трудовият договор с малолетно лице, се сключва от неговия родител или настойник. "

Това е по закон, а личното ми мнение е, че е чудесно да работят освен, ако работата пречи на учението.
Имам пример който не мога да приема - от години шофьора на един от доставчиците на работата води децата си - 2 момчета с него непрекъснато за да му помагали - и без това не учели. Помня ги когато бяха на 7 - 8 години, сега са по 1, 70 високи - на 13 - 14 години и още ходят с баща си по цял ден. Това се случва в София и не са цигани.