Споделена история от На работното място

Намиране на работа след майчинство!
Майка съм на малко дете. Скоро ми свършва майчинството и съответно си търся работа. Не мога да се върна на старата си работа, тъй като живея вече в друг град и ми идва доста далеч. Проблема е, че като чуят, че имам малко дете и съответно не ме вземат. Колкото и да ги уверявам, че детето има кой да го гледа... уви! Преди да се омъжа като съм ходила по интервюта са ми казвали: ама ти ще се омъжиш, ще родиш, ще излезеш в майчинство... Скоро ходих на интервю и като разбраха, че имам малко дете директно ми заявиха:ти само ще ни пречиш! Мисля си следващия път да излъжа. Вярно после ще разберат. Нали в трудовата ми книжка ще е отбелязано, а и нали един ден ще ми се наложи да взема болничен или служебна бележка за детски или някаква сл. бележка за яслата. Ни да излъжа, ни да кажа истината. Като съм честна и кажа не ме вземат на работа. Вече смятам на следващо интервю при въпрос имате ли деца да излъжа! Ако бях в Америка щях да ги осъдя по бързата процедура за дискриминация, но там не си позволяват да задават такива въпроси!

Коментари

1.   А, честито! Аз вече година и половина съм без работа, детето ми вече е на четири. При това съм самотна майка. А даже не ни приеха и на градина. И да излъжеш полза няма да има, защото първият път, когато се наложи да вземеш болничен, заради детето ще те махнат. Или дори само да се изпуснеш "детенцето ми", може да се обидят, че си ги излъгала и пак да те отстранят. Вземи си третата година неплатено майчинство и търси работа, като намериш (дано да е скоро) го прекрати. Няма друг вариант.
Аз лично, казвам истината, когато ме попитат.

2.   Ооо то в нашата, мила родина е така. Аз уча задочно и никъде, не ме искат, защото може да отсъствам ден-два, което на никой не изнася. Да не говорим, че не един, а два пъти, на интервю са ме разпитвали за приятел, от колко време сме заедно и прочие и най- безцеремонно ми се отговаряше: ОО ТИ ЩЕ МИСЛИШ И ДЕЦА ДА ИМАШ, А НА НАС НИ ТРЯБВАТ ДЪЛГОСРОЧНИ КАДРИ....

3.   Моя съвет е - пробвай се в държавната администрация. Нещата са строго регламентирани и това, че имаш дете няма абсолютно никакво значение. А освен всичко друго има т. нар. Комисия за защита от дискриминация. Това, което чета си е чиста такава. Тъй, че провери и там какво можеш да направиш спрямо работодателя, който ти е казал, че ще пречиш. Глобите са много солени. Успех!!!

4.   Аз заради това не смея да забременея. С мъжа ми много искаме бебе, но няма как, защото ще ме изпъдят от работа и после няма да мога да си намеря такава. Засега мислим за бягство навън...