Споделена история от На работното място

Помощ , трудно комуникирам
Здравейте, аз съм на 20 години, студент съм и имам следния проблем, нямам много приятели и трудно комуникирам, като изляза или съм в група от хора, които виждам за първи път или не познавам толкова добре, умирам от притеснение, а направо се вцепенявам когато изляза дори пред собствената си група в университета. Не знам дали това е нормално, най-вероятно е нормално човек да се притеснява, но чак до такава степен не мисля, вече се чудя какво да правя, защото това ми пречи и до някаква степен на социалния живот. Ако някой има опит с такъв проблем или може да предложи нещо смислено, полезен съвет, школа, курс или някакво упражнение/занимание с което да го преборя това, ще съм му много благодарен, ами благодаря Ви, дори ако сте го прочели.

Коментари

1.   Все едно, че аз съм го писал това преди няколко години, когато бях на твоето място. Имам прекрасни новини за тебе. Много скоро това ще отзвучи. Говоря от личен опит.

Но все пак, за да не се притесняваш ти препоръчвам да правиш дихателни упражнения за релаксация. Има много видео по интернет. Така ще успокоиш тялото си и психически ще се чувстваш по-добре. Не знам къде и какво учиш, но ако имаш приятели, които да следват актьорско майсторство ги питай на какви упражнения ги учат, за да преодолеят емоционалното напрежение. Доколкото знам ги учат на някакви упражнения за релаксация.

Иначе, по отношение на комуникирането с хората. Винаги си имай на ум по една готова тема, която можеш да обсъдиш с някого. Например -- времето, почивка на море или планина, или нещо подобно. Но това да бъде тема достъпна за разговор с всекиго. Сега например разговор на политическа тема е доста деликатна материя и едва ли на всеки му е приятна за дискусия. И един съвет: никога не клюкари и не говори отрицателни неща по адрес на колеги и приятели. С една дума, от разговорите ти да извира положителна енергия.

Това е, което за сега мога да ти пиша. Ако имаш други конкретни въпроси ми пиши и ще се опитам да ти помогна.

3.   И аз съм така, не съм от хората които говорят много... Значи какво можеш да направиш, да отидеш на психолог, за друго не се сещам...

4.   Защо се притесняваш? Задавал ли си си този въпрос? Има някаква по-дълбока причина за това. Опитай да я откриеш

5.   Здравей, повярвай ми не си единствен. Нямаш представа колко много хора, които се правят на "отворени", всъщност са ужасно притеснителни. Аз съм една от тях. Докато бях в гимназията, най-голямия ми кошмар беше изпитването на дъската. Дори съм учила по цяла нощ, а когато дойдеше време да говоря пред всички, се спичах. Ставаше ми горещо, потях се, изчервявах се цялата и обикновено започвах да бръщолевя пълни глупости. Същото се получаваше, когато си харесах момче и се опитах да го заговоря. Тъпото е, че аз не съм невзрачна и винаги съм имала обожатели, но просто винаги ме е било срам да говоря, от страх да не кажа нещо нередно и да ме помислят за глупава. И точно по това време се научих на един номер, който имаше удивителен ефект при мен. Когато ми се наложеше да говоря пред хора, просто ставах, затварях си очите за секунда и си представях всички по бельо. Или със голями, смешни шапки :) Просто ми ставаше смешно и забравях, че се притеснявам. Даже не помня откъде съм го научила това (може би от филм или от някоя книга) важното е, че ми помагаше да отпусна. С течение на времето стана излишно, защото притеснението ми изчезна с годините. Опитай. Дано да съм била полезна. :*

6.   Недей да благодариш, четенето е хобито ми : D

7.   Номер 6 радва ;ддд

8.   от Автора,
Към номер 1: Благодаря ти много за съвета, но мисля, че нямам такива познати, не разбирам театъра и просто не ходя и малко трудно ще открия някой познат, който учи актьорско майсторство при положение, че уча в Технически университет, може би ще потърся школа за актьорско майсторство, това според мен ще е по-лесно, но ще видим, само да те попитам ти познаваш ли хора, които го учат?

Към номер 4: Ами замислял съм се, много често в последните години в училище бях тормозен от няколко души, уж е един, а като му скочиш е той и още 5-6 човека, по-едри дори и от нас, също така не винаги съм търсил връзка с връстниците ми.

Към номер 5: Благодаря ти и :*, този тип притеснение, вече отмина, а това е някакво допълнително притеснение което според мен е излишно, просто не изчезва или ми е трудно да го преборя.

9.   От номер 1. За релаксация и подобни упражнения йога също помага. Всъщност упражненията са подобни. А по интернет има много видео на тази тема.

10.   От Автора: Към номер 1, проблема не е нервност, проблема е там, че се притеснявам когато съм пред или в голяма група от хора, едва ли не се притеснявам когато изляза пред хора които не познавам или те са повече, иначе аз съм спокоен и кротък, проблема идва когато има гореописаните неща.

11.   От номер 1. Аз никога не съм казвал, че е нервност, но от тези упражнения ще се чувстваш по-спокоен и уверен. Освен това си подготви и теми, както вече ти казах, за да имаш под ръка, ако случайно нямаш какво да говориш.

12.   от автора : проблемът е там, че някак си се страхувам от хората, мисля, че това е най-точно до това чувство/притеснение/страх, и искам да го преборя.

13.   Помисли от какво точно те е страх. Мисля, че те е страх от критика (не вярвам някой да го е страх от похвали). Наистина има хора, които живеят за да критикуват - както този, който е нацъкал навсякъде минимална оценка на коментара до тук. Някои като че ли по цяла нощ не спят, за да измислят на сутринта какво лошо да кажат.
Изобщо не им обръщай внимание. Критиката може да бъде градивна и чрез нея да се стигне до по - обективно мнение.

15.   Брей, 13, признавам си аз цъкам единичките. Вярвай не живея за да ви цъкам единичката. А ти не се засягай, нещо не държиш на критика.