Споделена история от На работното място

Алчни и нагли
Здравейте, искам да ви попитам как мислите по един въпрос. Имам съседка която цял живот е работила в магазин за месо и колбаси, доста години и преди 89 година също. Наскоро си купи място и си построй къща за около 100 хил. лв., по принцип е била работничка в този магазин и след промените станаха съдружници с нейн колега също от този магазин. Въпросът ми е как се спестяват или изкарват тези пари или има друга далавера? Същата иначе се прави на много религиозна и не пропуска ходене на църква и подобни работи. Благодаря за отговорите.

Коментари

1.   Съдружници в какво? Ако имаш някакъв собствен бизнес, който се развива добре, не е кой знае колко трудно да спестиш 100 хил. лв. за 23 години.

2.   1. Заглавието няма нищо общо със съдържанието (освен ако заглавието не се отнася до теб самият/самата)
2. Не знаеш дали и от какво се е лишавала жената и семейството и, за да могат да си позволят подобно нещо
3. След като е работила още преди 89-та значи децата и са достатъчно големи, за да и помогнат финансово ако има нужда
4. Може да са теглили кредит, за да могат да си позволят покупка на мястото и строеж на къщата
5. Ходенето на църква и вярата са въпрос на лични убеждения и не мога да разбера какъв точно ти е проблемът с това, че тя вярва
6. Твоето поведение е като на алчен, нагъл и завистлив човек
7. Вместо да гледаш в чуждата паница се понапъни и може и ти да имаш място с къща след някоя и друга година
А колкото до това дали не е завъртяла някоя далавера... Който може да върти далавери, ги върти. Ама за целта трябва да ти стига акъла да го направиш.
Не мога да понасям такива навлеци като теб! През целият си живот лежите на някоя кълка, не си мърдате пръста за нищо, не правите нищо, за да подобрите реално живота си, но пък се оплаквате нон-стоп! Но когато някой успее да направи нещо - да купи, да построи, да постигне, сте като хиени. Завиждате, ламтите за чуждото, мъчите се да правите мръсно! Такива като теб трябва да бъдат изтрити от лицето на земята!

3.   А теб защо те интересува от къде има пари? Може да е получила наследство или да са и върнали нещо по реституцията или дори да е спечелила от тото! Теб какво ти влиза в работата? Все едно някой теб да следи за какво си харчиш парите. Ако имаш доказателства, че ги е изкарала нечестно, това е друго, но след като нямаш тогава приемаш, че ги е получила или изкарала и точка.

4.   Какво ме нападате бе, ще ми казвате акъл се иска за далаверите, то затова България си отива заради такива далавери.

5.   Ами може да е продала ниви, или апартамент, или някое от децата й да е в чужбина и да печели добре, може да е теглила кредит, може да е спестявала (и пак теглила кредит после). Има много начини. Хубаво е, че си строи къща, а не си купува панелен апартамент в някой мравуняк.

6.   А ти май се пукаш от яд, а? Ощетен ли си ти лично от тази жена или просто злобееш, че съседите са по-добре от теб?

7.   Ама ти сега май завиждаш. Ще ме извиняваш, ама по тъп въпрос може ли да те гложди. Ти сега трябва да вземеш да се тръшкаш за половин България, които ще се окажат по-богати от теб. Остави жената, сигурно не е копала къртофи за тези пари. А понякога имоти и пари си вървят по наследствена линия :)

8.   Само не разбрах защо са алчни и нагли? Теб с какво са те ощетили, че да ги характеризираш така? Работят хората, изкарали са пари (може и кредит да са взели) построили са си къща. Теб какво ти пречи? Работи и ти и си построй по-голяма къща вместо да им завиждаш.

9.   Авторе какво са 100 хил лева? Това са 50 хил евро или цената на почти всеки апартамент. Ако завиждаш на жена, която си е построила къща за 100 хил лв, значи завиждаш на всеки който има собствен апартамент в голям български град.

10.   Аз пък никога не съм работил и имам в банката 500000 лв. Как става така, а?

11.   Номер 2 съм
Не, Авторе/ке! България не си отива заради далаверите, а заради такива като теб, които прекарват времето си обсъждайки успеха на другите, вместо да работят и да постигнат нещо сами.
Ж27

12.   Още малко повод да се ядосваш - продадохме апартамент и купихме място в софийски елитен квартал. Вече имаме къща около 340 кв. м. РЗП на стойност около 10 пъти по- голяма от тази на апартамента, който продадохме. Имаме и собствен бизнес. А парите от апартамента стигнаха горе - долу за парцела. Не сме много стриктни в църквата, ама нека има нещо, което да те успокоява все пак.

13.   И пак съм номер 2 (и 11)
Ще последвам примера на номер 12 и ще налея малко масло в огъня. Майка ми и баща ми ще купуват още един апартамент - след цял живот бачкане са успели да спестят пари. А аз и приятелят ми строим къща - без да сме теглили кредит, или да сме спечелили от тотото, или да сме продали нещо. Само със спестени пари, отделени от заплатите ни. Става бавно и с лишения, но се справяме. И накрая ще знаем, че сме го постигнали заедно. Не бих се нарекла особено религиозна - идеята за църквата като институция не ме кефи, но пък нося осветена Богородичка на врата си и понякога паля свещ.
Айде дерзай!
Ж27

14.   няма нищо лошо че съседката ти си е построила /са и построили майсторите/ къща за 100 хил. лв. въпроса е че е знаела какво иска и го е постигнала дори да не се е занимавала с далавери човек с постоянство, пестеливост, целенасоченост и визия за нещата как да се случат и изглеждат, но при условие че е здрав както и роднините му, дори и без някаква незаконна работа може да се направи абсолютно всичко. Друг е въпроса в българия как стават нещата но все пак да не забравяме че нещата в българия се случват с връзки и пари или търпение които съседката ти е имала за тези години.

15.   А теб не те ли е срам да търсиш сметка на чуждите хора и така гозно да завиждаш и злобееш? Кое и е алчното и наглото на жената, по какъв начит те е ощетила? Алчни и нагли бяха моите съседи- месари, които продаваха вмирисани боклуци и мамеха в грамажа. Но не за дълго защото останаха без кленти и фалираха. В твоя случай си е чиста злоба.

17.   Далавераджийте, ощетяват не само автора, но и всички вас.
Няма смисъл да го нападате. Нормалните хора те подкрепяме вторе! Горе главата! Народен съд за всички връзкари!

18.   №17 Далавераджийте ощетяват всички, но тук в темата доказателство за далавера няма.
Съседите на автора са работили цял живот, през последните 23 години са имали собствен бизнес и сега са вложили свойте пари в жилищна сграда.
Не е ли нормално един човек със собствен бизнес от 23 години, човек който е на възраст да наследи родителите си, да има сума от 100 000лв. Вероятността съседите на автора да се разпродали наследство и да са имали заделени печалби от бизнеса е голяма. От там са парите за жилището.
Аз съм на 37 години и почти съм изплатил 80 000лв заем за жилище, в бъдеще ще наследя апартамента и нивите на родителите си, единствено дете съм им, нима съм далавераджия?
Според мен алчни и нагли са мързеливите, които не искат да работят и да заделят пари за жилище, а говорят, че работливите и пестеливите са далавераджии.

19.   Номер 17, прочети пак поста на автора! Никаде няма доказателства, че жената е мамила или правила далавери! Просто някой безработен вишист май не може да се примири с мисълта, че обикновена работничка си е купила къща! Това е коментар на алчна, скучаеща съседка, която няма какво да прави и сън не спи да пресмята парите на другите. Авторе, вместо за правиш сметка на чуждите пари и да търсиш одобрение в интернет пространството отивай и ти работиш пък може и да събереш някой ден за имот! Пожелавам ти тогава да имаш същите долни съседи като теб!