Споделена история от На работното място

Свободно време!?
Моля Ви само за добронамерени коментари, просто искам да споделите вашия опит.
Аз съм мъж на 29г., с магистратура икономика, с един чужд език, работя на едно място от 6г. и имам жена/дете.
Отдавна искам да се занимавам се нещо, което ще ми даде повече свободно време, дори да имам по-ниско заплащане, както досега – около 1000лв.. Работя стандартно пон.-пет. от 9 до 18ч. Падам си по скромния живот, природата, градинарство, книгите и по духовното развитие. Непрекъснато се чудя да започна нова работа или малък бизнес, но искам да имам повече свободно време. Не ми допада модерното разбиране на една голяма част от младите – работи повече, за да харчиш повече, все да искаме „повече”. Разбира се, има много бедни и закъсали хора, но все пак животът е един и е нормално всеки да се бори за щастието си.
Може ли да ми споделите колко отпуска имате и на какво работно време сте с надеждата да намеря някаква дейност, подходяща за мен и моите желания……

Коментари

1.   Мисля, че ти е добре работното време както и заплащането... Иначе по въпроса аз имам доста свободно време, работя на дневни и нощни смени и почивам след тях 2, 3 дни... в сфера здравеопазване...

2.   аз мечтая за работно време и заплата, като твоите, ако има и годишна платена отпуска направо....

3.   С тези доходи и това работно време ще ти завидят 80% от трудещите се в тази държава...
Горе долу и аз съм в твоето положение, но често да не кажа и всяка седмица имам около 5-10 часа извънреден труд, който естествено не ми се заплаща така, че май ти си в по изгодна ситуация. Що се отнася до отпуската аз лично не се оплаквам, лятото ми дават две седмици, зимата пак 1-2 седмици и чат пак през годината, ако успея да взема една до две седмици, общо имам 20 дена платен годишен отпуск и някой и друг ден компенсация (която съм получил с 300 зора и то ако имам много извънреден труд).
Добре си си, но нищо не ти пречи да си търсиш и друга работа, бизнес прави само, ако си готов да работиш много, а явно, че това не е така...

4.   работното ти време е стандартно и съвсем нормално. ако започнеш бизнес, ще имаш доста по-малко свободно време, особено в началото.

5.   Автора!

Благодаря ви за отговорите, надявам се да има още.
Съгласен съм, че доста хора ще се радват на моята работа, засега вариант пред мен е, ако работя на смени, може би, за да имам повече свободно време. Знам, че това, което търся е трудно постижимо, но винаги има изключения. Ще се изненадате колко хора даречем не работят, а си живеят добре в Бг (без да участват в незаконни дейности), разбира се има други, които и заплата не са получава ли от месеци......

6.   Авторе дай няколко примера, как хора които не работят и не се занимават с незаконни дейности, живеят добре?
Та то каквато и дейност да започнеш само защото вършиш нещо без да плащаш данък общ доход си е незаконно. А да лежиш и нищо да не вършиш няма да имаш средства да живееш добре. Така че не виждам нещо законово, което да ти осигурява средства без да работиш да живееш добре.

7.   Авторе, работното ти време е супер. Преди около 6 години и аз работех по този начин и се чувствах все едно не ходя на работа, но пък заплатата ми беше 500 лева. Сега съм главен счетоводител в международна компания и работя по 10-12 часа на ден, плюс поне една събота и неделя в месеца. Доскоро го правех както за пари, така и за да се развия в професията си. Родителите ми са обикновени хора, без връзки и възможности, което не ми остави друг избор, освен да се боря здраво. По принцип и аз обичам да живея скромно и в момента съм на подобна вълна, като теб-да си намеря по-спокойна работа, дори и да е доста по-зле заплатена. Много пари не ми трябват, а и честно казано не искам да имам. При теб обаче нещата изглеждат добре-нормално работно време, с нормална заплата. Повече свободно време ще получиш може би единствено в държавната администрация, но там както знаем случайни хора не влизат. Иначе да, има такива длъжности, където по цял ден не се прави почти нищо и се взимат много добри пари.

8.   Автора Към №7
Прави си, само работа, а живота си минава, дано намерим повече свободно време. Какви длъжности има, където не се прави нищо, като пример да дадеш...

Към №6
Има такива хора, често срещано е, когато единия от семейната двойка не работи въобще или родители издържат "порасналото дете" и после този си живее от наследството. Има хора със свободни професии, които са кратко време изкарат, колкото ние се трепем цял месец....

9.   От 7
Ами, примерно "одиторите" в Сметната палата взимат около 1500 лева, казаха го преди няколко месеца по телевизията. Нарочно ги слагам в скоби, тъй като повечето там са много далеч от счетоводството изобщо, да не говорим за истински одит. Понеже имам лични наблюдения върху тях, мога да ти кажа, че отиват на работа като се наспят ( обикновено около 10. 30 ), обедната им почивка е колкото си искат и в 16. 00 вече са си били камшика. През останалото време киснат в нета или си вършат личната работа. Да не говорим, че през лятото по цял месец са в отпуски. Естествено, за да влезеш там ти трябват дебели връзки. По общините също е пълно с измислени длъжности, с над 1000 лева заплати, които никой не може да ти обясни какво реално вършат. Имам комшия, който работи в нещо в общинската администрация. Същият за около 6 години смени поне 5 коли, като 4 от тях бяха със сигурност над 10 000 лева. В момента кара някакъв джип и VW Passat на не повече от 5-6 години. Преди това имаше нещо от сорта на Mercedes C180, който също не беше по-стар от 8-9 години макс., а в началото започна с Audi A4. Парите му не са от мама и тати, защото преди да започне в общината май нямаше и книжка даже. Наскоро гледах обява за конкурс, чрез който се набират "експерти" за някакъв общински информационен център. Изискванията бяха единствено бакалавърска степен и нищо повече. Е, питам аз, как е възможно да абсолютно всички бакалаври да са подходящи за тази позиция. И икономистът, и информатикът, и детската учителка, и филологът-всички еднакво подходящи, еми няма как да стане! На всички е ясно, че това е конкурс за наши хора и всичко е решено предварително. Между другото заплатата беше 1000 лева. С бонуси, дрехи и др. глезотийки сигурно ще чукне 1200-1300. Изобщо из държавният апарат е пълно с хора, които се пенсионират, без да знаят какво значи наистина да работиш. Там наистина имат много свободно време, дори се чудят какво да правят.

10.   Че работното ти време си е съвсем нормално! Жена съм и работя от 9 до 17,30 пет дни в седмицата, обаче взимам по-малко пари от теб, но не се оплаквам. Работното ми време си е съвсем нормално на фона на това на приятелите ми. Не те знам какво работиш, но в повечето частни фирми се работи, по 10 часа и повече, много често и в събота до 12 ч., а за извънредния труд не споменавам. Така, че не мисля, че имаш повод да се оплакваш. И не си мисли, че ако започнеш собствен бизнес ще имаш повече свободно време. Напротив! Докато си стъпиш на краката и почнеш да печелиш ще работиш не по 10, ами по 16 часа! Нали ги виждам познатите ми със собствен бизнес. Няма събота, няма неделя, стане ли нещо, зарязват всичко и тичат. Така, че не ти го препоръчвам, особено в България, където да започнеш собствен бизнес без връзки си е доста трудно начинание. За това работи си и не си мисли, че си прецакан с работното време, защото не си. Ако толкова искаш да имаш свободно време, започни някаква работа на половин ден, ама нали се сещаш, че доходите ти ще паднат драстично. Така, че ти си знаеш, ама колкото и да твърдиш, че водиш скромен живот не ми се вярва да можеш да оцелееш, че и да се грижиш за семейството си с 300-400 лева.

11.   ако си направиш свой бизнес, няма събота, няма неделя. все работиш, иначе губиш клиенти и име. твоето място е да си чиновник. дали си си тръгнал по-рано или си ходил някъде в работно време - все тая. болнични колкото искаш взимаш. ето ти свободно време. не го казвам с лошо. за всеки влак си има пътници.

12.   Автора:
Аз работя в държавна работа! Честно, специално в моя отдел винаги има работа и се стой повече време, голяма лудница е, но ние сме близо до директора и може би затова. Съгласен съм, че там има много безделници, но при мен, за съжаление, не е така!

13.   Всичко е въпрос на избор.
Държавната работа по принцип си е спокойна, неангажираща.
И разбира се, по-ниско платена.
Понякога работя по 30-50 часа без прекъсване.
За което ми плащат примерно 10-20 бона.
А понякога месеци на ред мързелувам :)
Важното е да правиш каквото ти харесва.
И да не го правиш само за пари.
И да продаваш само труда си,
но не и принципите си.

Y D

14.   Е, щом си на държавна работа, просто потърси възможност да се прехвърлиш в друг отдел или в друго ведомство и с повече късмет ще си от тия нищоправещите. Обаче вие дори нямате представа как се работи в частния бизнес или ако сам си си шеф и за това си мислите, че сте натоварени. Питай ги хората как понякога се работи до 21 или 22 часа и само се прибираш да спиш и сутринта в 8, 30 пак си в офиса и ще видиш какво значи натоварване. А и няма да споменавам, че целият този допълнителен труд не се плаща или ако все пак ти го платят парите са символични.

15.   Автора.
Съгласен съм, че има много не работещи в държавния сектор. Специално в моята работа оставам от време на време час, два по-късно, налага се и понякога да ходя по летища или мероприятия в ранните или късни часове на деня. В нашето ведомство Директорът работи от 9ч. до 22,23ч., когато има зор и наши служители стоят до 1,2ч., но ние сме Централно управление на Агенция, може би затова и е в София.