Споделена история от На работното място

Жена съм на 36, искам да работя като уеб дизайнер!
Пускам темата, за да чуя мнението и на хора (а не само на обкръжението ми), които не познавам и най-вече хора, които са в този занаят.
Аз съм на 36 години и искам да работя като front end developer.
Много ми харесва професията наистина и графичния дизайн също, но работата е там, че съм вече на 36 г и все си мисля, че никой няма да ме вземе на работа. Всъщност на мен мечтата ми е да работя като freelancer, но пък като не съм работила тази професия преди това, не мога да разбера на какво ниво съм, ставам ли изобщо за тази работа или пък пропускам някои тънкости в проекта, който съм направила, което пък от своя страна може да доведе до негативен вот от страна на клиенти. И всичко това изброено по горе ме спъва да седна на компютъра и да направя някой проект, а съм гледала толкова много уроци и съм си играла малко HTML и CSS, но до цял проект не съм стигнала.
Това, което съм предприела за сега, че от 1 седмица съм безработна и смятам в близките 1-2 месеца да не си търся работа а да седна и да се заема сериозно по въпроса.
Какъв ми е шанса според вас и какво е нужно да направя, че да се реализирам?

Коментари

1.   Ако искаш да се научиш на уеб програмиране трябва да практикуваш много, а заедно с това да учиш граматиката, ако мога така кажа.
Изтегли си книги примерно от ebooks. com (най-малко от 2011 или 2012 да е, щото уеб се променя, въпреки че основите са важни. )
Теглиш си книги, гледаш уроци, но не стари практики, които са неизползваеми.
Нужно е да се захванеш със езиците HTML, CSS, Javascript (javascript принципно е важен език, но малко трудно се разбира)
За да се реализираш като уеб програмист трябва много да практикуваш, да схващаш нещата т. е да намериш кое къде как става, но също да разбираш да кажем 97% от нещата.
Купи няколко полезни книги на български, за да разбереш по-добре нещата, започни да учиш.
Някъде имаше курсове за програмисти, не помня къде.
От интернет не се намират много добри уроци, тъй като повечето са от преди няколко години, та книгите са му важното.
Никак не е лесно да си програмист, нужно е време...
Всеки ден прави различни неща на твоята бъдеща страница т. е променяй цветове, запознай се с нвои кодове, свойства и т. н
Пиша от тел. сори ако има грешки

2.   Изкарай няколко проекта поне, направи си портфолио, купи си сървър - има и по 5 долара. С гледане на уроци няма да се научиш - проба грешка е начинът.
Гледай профилите на други фриленсъри и виж те какви проекти правят, за да разбереш нивото си.
С труд става, с мрънкане не става.
Като фриленсър първите няколко месеца не чакай стабилен доход. Някои хора докарват доход и репутация за 4 месеца, някои за над година.
Успех!

3.   здравей,
първото нещо което искам да ти кажа е, че НИКОИ няма да те пита на колко години си - а какво МОЖЕШ!
Когато кандидатстваш за работа някъде, там ще искат да видят твои проекти. няма да те питат на колко години си или какво образование имаш.
Истината е, че за дизайнер се иска дарба. Разбира се и много труд след това да я усъвършенстваш. В интернет има много безплатни уроци и курсове. Препоръчвам ти да не губиш повече време.

Най-добрия вариант според мен е да си намериш някъде работа и след това всеки ден да учиш.

успех!

4.   Така JavaScript не ти е нужен(писал съм чист js единствено по време на обучението си). За фронтендър е нужно да знаеш как да закачаш jquery и ajax библиотеки (защо да пишеш неща, които са написани вече от друг). HTML 5 и CSS 3 (4 ако е пуснат). Хубаво еда научиш и asp. net MVC (ползва се за динамични сайтове и в MVC се пишат хубави неща) и да до тук ще знаеш нещо съвсем минимално, което с късмет може да ти докара към 1000 лв/месечно.

5.   След изброеното - хтмл, цсс, jQuery, а и джава скрипт (зависи с каква сложност си избираш проектите, в някои ще ти трябва джава скрипт) изучи и изработката на респонсов сайтове. После някоя и друга цмс система, те са лесни. Не забравяй да си инсталираш един фотошоп и се научи да слайсваш псд-та. Без да можеш да слайсваш си за никъде.
До тук ще минаваш за фронт енд довелопър, като фриленсър с репутация ще вадиш около 1000-1500 лв, зависи колко работиш де.
Не е зле и да се научиш да работиш с гит.
После вече за бекхенд започваш php и model controller view системи - гледаш кое се търси и кое се продава скъпо.
Но не е идеята нещо си да го знаеш - трябва да разбираш и да си способен да създаваш с помощта на изброените езици.
Иначе да знаеш само синтаксис - кел файда.

6.   Благодаря много за изказаните мнения и насоки. Сега знам от къде да започна и до къде да завърша за front end. Работата беше там, че бях се нагърбила с много дини под една мишница, тоест ходех на работа, посещавам английски, студентка съм втора година и отделно исках да науча всичко за правене на сайтове(и back end даже), затова все ми се струва, че нищо не знам и трябва още много, а така като ви чета, не е така. По принцип имам квалификация за графичен дизайн и първоначално исках да се занимавам с принт, но те пък искат стаж и предпечатна подготовка.
Някой по горе спомена първо да си намеря някаква работа и тогава вечер да се уча по малко. Ами не става с толкова неща, които са ми на главата, просто не си заслужава да работя за 400 лв, да се прибирам скапана и така да изоставам с нещата, които биха ми били от полза.
И да прави сте, че само с искане нищо не става.
Колко проекта да направя горе-долу за едно портфолио, за да кандидатствам за работа някъде?
Правят ли се още сайтове чрез рязане във фотошопа и може ли само с дивове(аз така си направих курсовата за изпита)?
Номер 5 какво е гит?

7.   Гит е GitHub, направи си акаунт.
Правят се още псд-та на хтмл, а също и псд-та на уърдпрес, джумла и други цмс системи. По-добрите клиенти първо си плащат дизайн (псд) а после плащат на девелопър да го слайсне и да го направи на сайт.