Споделена история от На работното място

Без трудов договор
Здравейте. От няколко месеца работя в предприятие "Хлебозавод Велико Търново" АД. Все още не съм подписала трудов договор, а от справка в сайта на НАП виждам, че работодателят не плаща здравните ми осигуровки. С две думи: водя се "безработна". (Макар да работя по дванайсет часа в денонощието! ) Как да постъпя и към кого да се обърна? Страхувам се, че ако повдигна въпроса за трудовия ми договор ще остана без работа.
Моля - оставете коментар под този текст. Предварително благодаря за разбирането.

Коментари

1.   Ако не сигнализираш инспекцията по труда, ставаш съчучастник. Не че те не са си платили да ги предупреждават за проверките. Съмнявам, ч е можеш да се оплачеш на някого освен на арменския поп.

2.   към инспекцята по труда, но ако им пратят проверка ще те уволнят! незаконно е това!

3.   Наистина времето е трудно и понякога не се намира работа, но е длъжен да те осигурява и да имаш доход, според менн при тези условия няма смисъл, кажи му какво искаш, това не е причина за уволнение, трябва да си търсиш правата. Найстина ли работата е 12 часа, колко дни в седмицата, на мен ми се вижда.. мноого

4.   Здравей!
Още от първия работен ден трябва да ти бъде предоставен трудов договор - това е записано в Кодекса на труда. В момента ти все едно не работиш за това предприятие - като нямаш договор не можеш и да докажеш, че работиш или евентуално да си търсиш парите от заплата. Работата без трудов договор е НЕЗАКОННА. Съветът ми е да изискаш да ти съставят трудов договор, а дотогава - не ходи на работа. Ако не искат да ти направят трудов договор - напускай незабавно. Не приемай пари под масата - в твой ущърб е.

5.   Това за трудовия договор се казва веднага на работодателя и ако не ти направят се махаш, а не след няколко месеца. Въпреки всичко можеш да ги " наредиш". Колегите в сайта ще ти кажат как :)

6.   Как така ще работиш без трудов договор, без заплащане на осигуровки? !? От това, което правиш, излиза, че едва ли не работиш доброволно там. По-добре говори с шефа си, колкото и да ти е неудобно и така нататък. Кажи му, че това, че не работиш на базата на ТД те притеснява (което си е не нормално, ами задължително да те притеснява) и искаш да сключиш договор за твоя по-голяма сигурност.
Плаща ли ти заплата редовно поне? Така без договор НИКАК не са добре нещата... особено за теб. На голям риск си се подложила, поне според мен... ако имаш опитни приятели и роднини, които са наясно с нещата относно договори за работа, права, плащане, осигуровки и т. н., говори и с тях...

Дръж ни в течение и успех!!!

7.   Ти нали знаеш, че няма как да ти плащат осигуровки при положение, че не си сключила трудов договор? Осигуровките са част от трудовия договор. А и като прочетох къде работиш, работата е ясна... нещо се опитват да те изиграят. Говори с работодателя си и дръж на трудовия договор. Без договор не става, освен ако не искаш да бачкаш като магаре и след това и стотинка да не получиш за това - винаги я има тази опасност.

8.   Господари на ефира. Те ще ги оправят.

9.   Трудовият договор се подписва преди да започнеш работа, или в деня на първият ти работен ден, или ден преди това с утрешна дата. Никога не трябва да си позволяваш да работиш дори ден без трудов договор. Ако искат да те видят дали ще се справиш, нека подпишат договор с изпитателен срок, но без договор никога не работи. Работата без договор е само в твой ущърб, а ползата е единствено за работодателя, докато може ще те гърби, ти договор че ще получиш заплата нямаш, все едно си му отишла на гости в цеха.

10.   Здравейте
Не се страхувайте и не се чувствайте неудобно да поискате от работодателя си договор веднага. Нищо че са минали месеци. Ако откаже значи и без това е смятал да не ви задържи дълго на работа. Бъдете твърда и категорична. Поне за да си запазите достойнството. Тези хора не трябва да се поощряват и да си позволяват беззакония. Така в един момент ще започне да не ви дава и заплата. Той знае че без договор не можете да си я търсите.

11.   И аз съм работил там, знам какво е. Мога да потвърдя написаното тук. Наистина: пускат трудов договор като направиш шест месеца. През това време не се плащат здравни осигуровки, пенсионни и т.н. Всичко е на ръка - всеки петък, между 12:00 и 17:00 часа.