Споделена история от На работното място

Отпуска срещу държавен изпит
Здравейте! Студент съм и тази година ми предстои държавен изпит. Трябва обаче да отделя половин месец за подготовката, но не мога да си взема платен отпуск. Какви са вариантите за мен освен неплатен такъв? Знам, че при студентите има някакви привилегии, но не съм много наясно. Благодаря предварително.

Коментари

1.   И аз не съм наясно. Но понеже никой не отговаря, реших да ти пиша. Съветвам те да се обърнеш за съвет към студентския съвет или асоциация. Вероятно те биха ти помогнали.

2.   По принцип частните фирми могат да ти откажат и неплатен отпуск, абе пълна простотия е в тая държава.

3.   От автора: Никой ли не може да даде съвет? Толкова хора са минали през това, има толкова възрастни, които четат...

4.   Здравей! Не знам дали моята информация може да ти помогне, но ще споделя моя опит. Не мога да си обясня защо никой не иска да ти каже, сигурна съм че има много работещи студенти. Както и да е. Аз ползвах такава отпуска по време на следването си. Полага се по 20 дни или месец, не си спомням вече, на всяка година от обучението, като фирмата след това те връзва с договор-задължаваш се да не напускаш за толкова години, за колкото си ползвал отпуска. Също за държавния изпит или дипломна работа пак ти се полага 20 дни или месец, които пак са си отделно от годишния платен отпуск. Всичко това е платен отпуск. За отпуска за държавен изпит не знам има ли връзване от фирмата. Тези отпуски се полагат до колкото знам по кодекса на труда, вече зависи от фирмата дали ще ти ги даде. Аз работя в голямо предприятие и от страна на директора нямаше никакъв проблем за това, особено щом ставаше въпрос за висшисти, които да работят в отдела. Подай си молба до директора или първо говори с него.
Ами надявам се, че поне малко съм ти помогнала. Дано да се получи при теб.

Дес

5.   Виж в Кодекса на труда - там пише, доколкото си спомням там пише че може да си вземеш 1 месец отпуска за написване на дипломна работа, ако си редовен студент и работодателя ти знае това при подписване на трудовия ти договор, но както се знае едни са правилниците и законите написани в България, друго е тяхната реализация, т. е. ако работодателя ти не ти влезе в положение може да те уволни, дори по право да имаш право да си вземеш отпуск за дипломна работа, той ще намери друга причина да те уволни, ако не ти влезе в положение. Моят съвет провери с точност в Кодекса на труда, разпечатай члена и аленеята, където пише това, говори с работодателя си, че искаш 2 седмици за дипломна работа, ако ти влезе в положение, може да му кажеш, че в КТ пише така, така, но ти искаш само 2 седмици и дано да излезе разбран, иначе сам си преченяваш дали ти е по-важно да работиш, или да се дипломираш сега, или може да отложиш дипломирането си за по-късно, Успех!

6.   От автора: Първо искам да благодаря на последните 2 мнения. Номер 4: казваш, че мога да взема платен отпуск, но аз съм само от 2 месеца на работа. Имам ли това право и тогава? Можете да споделите още мнения ако сте запознати.

7.   Oт номер 5 до Автора
Авторе, прочети Кодекса на труда- не е толкова сложно. Не е хубаво някой друг да ти сдъвква информация, но ще ти дам откъси от Кодекса:

Платен отпуск за обучение

Чл. 169. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г. ) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Отпускът по ал. 1 се ползва независимо от всички останали видове отпуски. Той може да се ползва наведнъж или на части и не се предоставя на работник или служител, който повтаря учебната година по неуважителни причини.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г. ) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) За подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор" работниците и служителите, зачислени на задочна или на докторантура на самостоятелна подготовка, имат право еднократно на 6 месеца платен отпуск, а за подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор на науките" - 12 месеца. Това право се ползва със съгласието на работодателя.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Работниците и служителите, които учат във вечерни учебни заведения със съгласието на работодателя, освен тези, които работят при намален работен ден от 7 или по-малко часа, се освобождават 1 час по-рано от работа всеки учебен ден.

Отпуск за приемен изпит в учебно заведение

Чл. 170. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Когато със съгласието на работодателя работникът или служителят кандидатства в училище, приемането в което става с изпит, работникът или служителят има право на платен отпуск, както следва:

1. при кандидатстване в средно училище - 6 работни дни;

2. при кандидатстване във висше училище или за докторантура - 12 работни дни.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина, който се признава за трудов стаж.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Когато работникът или служителят е ползвал платения или неплатения отпуск по ал. 1 и 2, но не е бил приет в съответното учебно заведение или за докторант, за следващите години той има право на неплатен отпуск в размер, равен на половината от отпуска по ал. 1, който се признава за трудов стаж.

Неплатен отпуск на учащи се

Чл. 171. (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Работниците и служителите по чл. 169, ал. 1 имат право и на неплатен отпуск в следните размери:

1. за подготовка и явяване на изпит - до 20 работни дни за учебна година;

2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) за подготовка и явяване на приемен, на зрелостен или на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или дипломен проект в средни учебни заведения - до 30 работни дни;

3. за подготовка и явяване на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или на дипломен проект във висши учебни заведения - до 4 месеца;

4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) за подготовка и защита на дисертация от задочни докторанти или от докторанти на самостоятелна подготовка - до 4 месеца.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Неплатеният отпуск по ал. 1 и 2 се признава за трудов стаж.

Ползване на отпуските от учащите се

Чл. 171а. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31. 03. 2001 г. ) Отпуските на учащите се по този раздел се ползват във време, определено от работника или служителя в зависимост от организацията на учебния процес, след писмено уведомяване на работодателя най-малко 7 дни предварително.

И пак ти казвам говори първо със работодателя си, защото едно е да е написан закона или правилото в България, друго е действителното му прилагане. Всеки работодател е различен, дано твоя е разбран и ти влезе в положение, иначе ще намери начин да те уволни, дори след като ти е дал отпуск по Кодекса на труда, говори с работодателя си и му обясни, дори поискай от него неплатен отпуск, а не платен, защото все пак работиш едва 2 месец при него, макар според Кодекса на труда ти се полага платен, но това може да му се стори много нахално от твоя страна и може да е минус за бъдещето ти при него, все пак не си дългогодишен служител, дори не си минал изпитателния срок все още и ако те интересува нещо друго виж в Кодекса, а не питай на готово, само ако не намереш нещо, тогава задай въпрос, но при положение, че са ти дадени насоки къде да търсиш не виждам, къде е проблема, все пак ще ставаш висшист, а не си на 15 години. Не го приемай като обида, а като критика, защото голям процент от българите сме се научили всичко на готова да ни се дава в ръцете без да правят минимални усилия и после се питаме защо ни е такава държавата.

8.   Здравей отново. Ето какво открих в интернет по твоя въпрос. В Кодекса се казва, че на ученически отпуск имат право студенти, които не се откъсват от производствения процес. И май не важи за тези редовна форма, а само за задочна и дистанционна. В текста не е написано точно и ясно за кои форми на обучение се отнася. Не мога да ти кажа със сигурност така ли е, най-добре попитай някой от отдел ТРЗ при вас; и полагаемите дни за очни или ученически отпуск както се води са по-малко, от тези, полагащи се за подготовка за държавен изпит. Пак те съветвам да говориш с по-запознати по този въпрос. Аз ползвах, но бях задочна магистратура.
А ако не ти се полага такъв отпуск, мисля че нямаш право все още и на платен, защото за него се иска 8 месеца стаж общо. За неплатен нямам представа как стоят нещата. Евентуално крайния ти вариант е болнични, но не се знае дали няма да ти направят проблем от фирмата.
Ами за съжаление не мога да ти помогна с по-компетентно мнение, все пак съм инженер, а не специалист по трудови взаимоотношения. Говори с ТРЗ и пиши какво е станало. Късмет!

Дес