Споделена история от На работното място

Защо задържат трудовите ни книжки?
Широко разпространена практика в цялата страна е работодателите да задържат неправомерно трудовите книжки на своите служители, макар това да е незаконно. Трудовите книжки се задържат у работодателя до момента, в който служителят не напусне работата. Това се прави дори и от лоялни работодатели и фирми, работещи по европейски програми и финансирани с европейски пари, които изплащат трудовите възнаграждения на своите служители редовно и без закъснение. Интересува ме защо задържат трудовите книжки на служителите си, след като това е незаконно?

Коментари

1.   Първо, трудовата книжка е ПЪЛНА ГЛУПОСТ, останала от НАПЪЛНО АБСУРДНОТО ни трудово законодателство (което НИКОЙ не спазва) от 50 години.
Мисля, че работодателите задържат трудовите книжки, защото
А. ги е страх, че работниците им ще ги загубят и ще им отворят проблеми при проверка (при качеството на работниците у нас изобщо не е неоправдан страх).
Б. страх ги е, че ще започнеш втора работа паралелно (макар че какво те спира не разбирам една трудова книжка)
В. Страх ги е, че няма да представиш накрая книжката при уволнение и тем подобни

Според мен най-основателна е А, причината и не работодателите, а счетоводителите явно от лош опит ги държат

Решението - просто си направи заверено от нотариус копие от глупавата трудова книжка като ти е толкова важно. Искай я от деловодството за малко, ще ти я дадат - правиш си копие и имаш тъпа трудова книжка.

... аз нямам такава, защото работя като управител, но не ми и трябва - с ЕГНто в системите вече се знае всичко за теб -къде си работил, осигурявали ли са те, на какви пари и тем подобни. До сега не са ми искали за нищо трудова книжка, а имам и кредитни карти, и визи за доста държави и така нататък.

ИЗВОД - трудовото законодателство е остаряло и има нужда от оттърсване от всякакви глупости. Аз при назначаване на служител плащам на фирма, която проформа ми разпечатва някакви парцали УЖ, че идвали да проверяват светлината в бюрото и тем подобни ГЛУПОСТИ. Смях на бучки. Само излишни пари и време.
У нас трябва да е супер елементарно да назначиш и да уволниш работник и само така ще има работа за всички хора.
В същото време трябва да има контрол над работодателите да плащат осигуровки и заплати!
Имаме УЖ трудово законодателство, но е толкова абсурдно, че не се спазва нацяло, вместо да имаме малко, но строги и ЯСНИ правила, които всеки да спазва.
Често казано си нямам предатава как стои въпросът в нашата фирма, но ако счетоводителката и деловодителката са ги задържали, ще се погрижа да направят едно копие и да ги върнат. Що за глупост е това!

2.   И на мен това ми е чудно. Трудовата книжка по принцип им трябва накрая за да ни попълнят колко месеца сме работили при тях? !?? !? !? А те ни я искат още от началото и седи докрай при тях.

4.   ами нямат право, поискай си я.

5.   Не знам какво е трудова книжка, но в Германия имаме данъчни карти, които са при работодателя и ако искаш втора работа, трябва да си вадиш нова. Връщат я като напуснеш. Сега вече е електронна, но последната хартиена все още се мести от една работа на друга. Всичко това е законно. Така финансовото министерство знае кой какво плаща и кой какво получва.

6.   Защото смятат, че задържайки трудовата книжка, ще задържат и служителя си. Не са редки и случаите, в които вземат и здравните им книжки. А по селата им вземат дори и личните карти. Това го казвам, защото съм го видяла с очите си в северозападна България. Но - какво да направят хората, как да се възпротивят, след като знаят, че НЕЗАМЕНИМИ ХОРА НЯМА!