Споделена история от На работното място

Професия - гримъор, козметик, фризъор или маникюрист?
Здравейте! От известно време искам да се запишана курс, но не знам какво точно да започна. Дали за фризъор, гримъор, козметик или маникюр? Интересува ме също коя от тези професии ще ми носи повече доходи, защото иначе няма смисъл да си губя времето за нещо, което няма да се отплати, но то с нищо не се знае.... За гримъора знам, че няма толкова перспектива и е най-добре да се съчетае с нещо друго, например фризъор, но там иска умения и курса май е най-дълъг и работата е изморителна, за козметик не знам как е, но ми се струва най-добре заплатено, както и маникюрист може би, но май това най-малко ме влече, а и не мога да рисувам. Ако някоя от вас работи някоя от следните професии, моля да се включи в темата и да даде съвет. Как са курсовете и научаваш ли нещо от тях? Интересува ме за козметик колко време е курса и след това можеш ли веднага да започнеш работа, за останалите професии също? А и няма да е лошо да се обменя информация за курсовете и професиите, защото няма много инфо в интернет. Благодаря ви предварително!

Коментари

3.   Познавам една жена, която по принцип е учителка по български, но има и салон за красота - тоест и маникюри прави, и грим, и всичко. Като гледам що-годе добър доход си докарва с всичко това, а може и да не е само що-годе.

4.   Ти май търсиш нещо лесно за много пари...
Да ама няма... във всяка една от тези професии се влага много усилие... нищо не идва на готово в името на многото пари...
Всяка една професия е интересна... аз лично се занимавам с три от четирите.... та извода е "има ли желание (а не само жажда за пари), има и начин... всичко идва от само себе си... ама трявба да ти стиска... което в твоя случай май не е така...
Успех :)
Емма

5.   Маникюристите изкарват най-много пари, защото жените, които си правят маникюр, ходят поне 1-2 пъти месечно, докато почистване на лице или прическа не правят толкова често. Е, има и изключения, но като цяло маникюристките в салоните, в които ходя, са най-заети. А и инвестицията да си откриеш твой салон за маникюр е най-малка. Ако си козметик, ти е необходимо много скъпо оборудване, висок клас козметика, която е с по-кратък срок на годност от лаковете. Ако си фризьор, трябва да имаш хубави бои, сешоари, ножици и др., които са доста по-скъпи.

6.   Здравей, Емма! Нормално е всеки човек да търси начини да изкара повече пари. В никакъв слуичай не казвам, че тези професии са лесни, просто е нещо, което може да се научи без да изкарваш отново висше образование 4 години, което вече имам и съм доволна от сегашната си професия, но искам да мога повече неща, за повече доходи - логично. И това за кое ми стиска си знам само аз, просто питах за съвет, а започвате да се заяждате.
Успех и на теб в начинанията!!!
От авторката.

7.   Ок.... тогава давам съвет (може би не съм разбрала същността на въпроса)
За фризьорството, маникюра и грима ти трябва доза въображение.. но с много тренировки и упоритост, нещата стават... докато козметиката е по... лежерна :D
И наистина въпреки всичко маникюра е най-доходоносен.. там услугите са по-скъпи и по-разнообразни (гел лак, гел, акрил... )
Освен това поставянето на мигли "косъм по косъм" също е добър вариант за допълване на професия.
Извод: бранша е добър, но трябва много търпение докато се свикне с дадената професия и друго, което можеш да направиш е да се специализираш поне в две професии (например маникюр, педикюр и грим... или козметика и мигли.. или козметика, масажи и мигли.... изобщо вариантите са много.
Дано съм била полезна... ако има нещо-питай :)
Емма

8.   Ок.... тогава давам съвет (може би не съм разбрала същността на въпроса)
За фризьорството, маникюра и грима ти трябва доза въображение.. но с много тренировки и упоритост, нещата стават... докато козметиката е по... лежерна :D
И наистина въпреки всичко маникюра е най-доходоносен.. там услугите са по-скъпи и по-разнообразни (гел лак, гел, акрил... )
Освен това поставянето на мигли "косъм по косъм" също е добър вариант за допълване на професия.
Извод: бранша е добър, но трябва много търпение докато се свикне с дадената професия и друго, което можеш да направиш е да се специализираш поне в две професии (например маникюр, педикюр и грим... или козметика и мигли.. или козметика, масажи и мигли.... изобщо вариантите са много.
Дано съм била полезна... ако има нещо-питай :)
Емма

9.   Може да съчетаеш фризьор с козметик

10.   Благодаря за инфото Емма, но имам някои въпроси. Обмислям да изкарам за козметик грим по-нататък, понеже за момента се занимавам с друга професия, но тя е до време и ще ми трябва нещо по-сигурно. Въпроса ми е за козметик на курсовете учат ли те на нещо или си трябва сам да си научиш нещата и само да имаш тапията. Също така като завършиш курса и не започнеш веднага работа с това от значение ли е? Като започнеш да си търсиш работа, очакват ли задължително човека да е с опит и след това възможно ли е да си отвориш салон и да започнеш да работиш за себе си или са нужни много пари за оборудването и т. н.? Препоръчително ли е курса да се изкара в София, за да започнеш съответно и там работа, понеже в други градове в България е по-слабо търсенето? Много въпроси зададох, надявам се да дадеш съвет! Благодаря!

11.   Козметиката е повече теория.. която можеш да си набавиш и сама. Курса ти е задължителен-на него би трябвало да те научат да правиш масаж на лице, почиствате на лице, кола маска... Курса ще ти даде основата, която обаче, трябва да развиеш сама в процеса на работа.
Лично аз имам два курса... работих малко... после салона затвори, три години рабогих друго и сега съм пак в сферата.
Относно работата за себе си:не бързай, започни при някои-така ще трупаш опит, повече самоувереност и ще се "отчупиш" в занаята.
И последно-ако си прафесионалист, няма значение дали си в малък или голям град... но не забравяй... професионалист се става с времето, не веднага
И чак тогава може да помислиш за салон-говорим да не си на загуба и да ти върви
Успех, мила :)
Емма

12.   Изобщо не е толкова лесно. Сестра ми първо изкара курс за козметик и нищо не стана.
След това изкара и за фризьор, обаче първо се започва от помощник фризьор - демек миеш коси.
Намери си работа в един салон в центъра и я правят луда, а тя се справя доста добре.
Идеята на тези професии е да работиш за себе си. Обаче да работиш за себе си, трябва да си "създал" клиенти, които да идват редовно при теб, а клиенти се "създават" като преди това работиш в някой по-голям салон. Но както казах там те правят луд.