Споделена история от На работното място

Каква заплата да искам?
Здравейте,
жена съм на 41 години, наскоро напуснах работа, може би малко прибързано, но вече е факт. Не завърших висшето си образование на времето, но до момента съм работила само в администрацията.
Владея перфектен английски, офис пакета, адекватна, отговорна, организирана... За 2 месеца имам около 10-ина интервюта от jobs-a и нито едно обаждане за второ такова. Интервютата минават перфектно, но стигне ли се до въпросът -каква заплата очаквате, виждам как ентусиазма на интервюиращия се изпарява... Очакваната заплата, която казвам е 700лв. нето, изхождам от заплащането в предходната ми работа... Според мен за 9 -10 часов работен ден, изискването за език, превод на документи и факта, че офис координатора е пенкелер парите, които искам са нормални. Става въпрос за София.
Вие какво мислите?

Коментари

1.   заплатата се определя от търсенето и предлагането. щом не намираш кой да ти даде 700, сваляш цената и търсиш, ако пак не става, пак сваляш докато намерите равновесната точка.
тук изхождам от идеята, че единствено заплатата е пречка да не наемат. вече ако има други проблеми, помисли за тях.
че това не са много пари - не са, но на доста места специалистите получават 700, а секретарките - по-малко. а колко получаваше на старата си работа?
Ж44

2.   но стигне ли се до въпрос-А
виждам как ентусиазм-ЪТ на интервюиращия се изпарява
че офис координатор-ЪТ е пенкелер(пенкИлер)

Отдавна обмислят махане на пълния член от писмения език защото е ненужна безсмислица, но засега се налага да го употребяваме грамотно. В бизнес кореспонденция с други фирми, имейли и документи, би направило впечатление.

Само английски и MS Office, без втори чужд език - 500-550лв нето. За София. При положение, че за тези пари работодателите имат избор от 20-24 годишни студентки(задочно и редовно понякога), които са доволни за момента.

4.   Желаната заплата е ниска и сериозните работодатели биха очаквали не много качествен труд срещу това възнаграждение. Може на този въпрос да отговориш с "парите за мен не са водещия фактор, търся развитие, вие каква стартова заплата предлагате за тази позиция? "

5.   Искаш нормална заплата, просто някой друг е искал по - малко и са взели него, за съжаление това подбива заплатите на пазара.. не се съгласявайте хора за жълти стотинки..

6.   Кажи им че това каква заплата очакваш ще си го запазиш за себе си и ще очакваш каква заплата те ще ти предложат. Супер непрофесионален въпрос от тяхна страна. Да избират кандидати според това кой каква заплата е очаквал. Аз навремето така попаднах на един работодател, който като стана време за заплата каза, че си мислел, че аз не съм там за парите. Много багъл човек.

7.   Смятам, че за София искането е съвсем нормално и дори скромно. Дали проблемът не е в нещо друго?

8.   Зависи от фирмата. Но според мен, ако е чужда 1000лева ще ти ги дадат без проблем.

9.   Как може толкова да си подценяваш знанията, уменията и опита. Според мен спокойно може да търсиш 1200 чисто.

10.   Мисля, че искаш нормална заплата, а те се правят на интересни. Смърт за такива скъперници. Само експлоатират хората.

11.   в София с под 700 чисто наистина не би могла, но може би бариерата при тебе липсата на висше. За езика ако нямаш документ отново не може да претендираш, а че си отговопна и твоя субективна оценка.

12.   Заплатата, която искаш си е абсолютно резонна, като трябва да те осигуряват и на реалната сума. Един съвет от мен, стой далеч доколкото е възможно от български работодатели. Нито ще ти плащат, нито ще те осигуряват както трябва, нито ще те уважават. В София има доста международни компании, ориентирай се към тях. Работя в такава компания, макар и не в София, но разликата е космическа. Не слушай тук хора, които ти обясняват, че е нормално да работиш за 300 лева. Започни някаква работа, за да ти върви стажът, но не спирай да търсиш, ако не те удовлетворява.

13.   N 1, в предишната фирма заплатата ми беше 750 нето 50 лв. във ваучери за храна.
N 2, от опит знам, че избягват 20 годишните, поради предстоящо евентуално майчинство...
N 11, имам тапия за C1, живяла съм няколко години в Англия, при покана от моя страна, ако искат да ме тестват за езика, се правят на разсеяни... Явно не го говорят самите те...

14.   Следващият път не назовавай цифри, а питай те колко биха ти предложили. И така ще се ориентираш горе долу какви заплати са склонни да плащат. Е, ако ти кажат 400 лева, направо им благодариш и си тръгваш, но може да ти предложат и нещо по-нормално и то без да се налага ти да гадаеш какво е приемливо за работодателя и какво му се струва много.

15.   Никога, при никакви обстоятелства не казвай ти каква заплата искаш - това е основен принцип при договаряне на заплатата. Има много причини за това, най-малката е че изобщо не знаеш каква точно е работата и как работодателят я оценява. Те търсят хора, те знаят каква заплата дават и с какъв бюджет разполагат. Попрегледай в нета как се отговаря (или по скоро как не се отговаря) на въпрос за заплата и пак повтарям не казвай колко искаш, даже и да те бесят. Не се майтапя - дръж си на правото те предлагащите работа да ти предложат заплащане за тази работа и от там да се започнат преговорите. Изобщо попрегледай писаници за стратегия на работното интервю, защото темата е обширна и изобщо да не ти дреме. Ами то няма за какво да ти дреме - досега нищо не се получило, значи няма какво да губиш.

16.   Номер 1. Имате лоши познания по икономика, без лоши чувства.
Търсенето и предлагането е много относително и теоритично понятие. Освен това изобщо не е уместно да се тълкува и поставя за пример подобен израз в едно изречение, тъй като материалът е представен в много книги, под различни варианти.

Та това сваляне, което имате предвид - само представя робския труд. Защото има не малко чуждестранни компании както казаха, които търсят хора с добри познания по езика.

Друг е въпросът, че само с английски не се работи. Въпреки това под 600- 700 лв в София е грешка да се наема човек на работа. Тук търсенето и предлагането е на по-високи стандарти. Така че авторката трябва да бъде упорита, в краен случай, а не да се съгласява за по-малко. Ако ще ми работи за по-малко, то поне да не е в България.

17.   Заплатата не е висока за София. Просто в jobs-а всеки търси работа и конкуренцията е голяма -има и млади хора, включително със завършено образование и квалификация, а английски днес всеки знае или поне поназнайва, а на офис всеки може да работи буквално.
Авторката просто трябва да търси по-иновативно работа - или с препоръки, или от врата на врата, но на тези години може и да си отвори своя фирма, а и защо да не работи нещо друго
С тази квалификация например за рецепционист е ОК, но пък и трябва човек да е готов дори извън софия да работи.
Ние сме в провинцията и при нас липсват всякакви кадри
Плащаме вече абсурдни заплати на инж. например - 5000 лв реална заплата за инж. в строителството и то да идва на работа по усмотрение - липсват хора с техническа специалност
Освен това готвачи липсват - говоря за истински готвачи, които могат да готвят и са го учили както и всичко в сферата на красотата и лайф стайла - масажисти, маникюристи и така нататък. Преориентирай се
Аз съм на 30 г. и съм работила над 7-8 различни работи, които нямат общо една с друга и в момента съм в строителството без да имам образование такова, а просто така се случи -от проект в проект
В София иначе една продавачка взима повече от 700 лв. и не е въпроса в заплатата...

18.   Ами, явили се две кандидатки на конкурс за съдии пред комисия - едната обикновена, пълничка, с изключителни познания в областта и една дългокрака красавица с посредствени познания. След интервюто, председателя на комисията казал: - Колеги, закони се учат, но крака не растат! ... и избрали дългокраката.

19.   Според едно изследване заплатата, която трябва да поискате за всяка работна позиция е средната за конкретната работна позиция 10 %. Това е с условие, че отговаряте на всички изисквания и имате опит.
АКАТИМ

20.   искаш 700 - 800 и дори нямаш висше, един офис и един английски всеки ги има. а за студентките се заблуждаваш - студентките не са тръгнали да раждат на 20, тъй че ще предпочетат тях - редовни, задочни... нямаш какво да предложиш, а имаш изисквания

21.   N20, за теб 700 лв. много пари ли са? !

22.   Е, след няколко месечно търсене все пак намерих моята работа- офис координатор във външно-търговска компания :)
800лв. нето стартова, отлично местоположение, страхотни колеги, приятно и адекватно ръководство! :)
Пожелавам успех на всички търсещи СВОЯТА работа!
Не се отказвайте и не се "хващайте" за каквото и да е.
Авторката

23.   Честито, авторке. Много се радвам за теб. На мен така и не ми се случи след 1 г. търсене и се хванах на работа, която е направо робство, но се надявам да се измъкна в близко време. Историята ти беше поучителна за мен. :)

24.   Само ще цитирам адвоката си, който когато се развеждах ми каза: "Ние първо ще искаме всичко! От там нататък започваме да правим компромиси". Това беше в отговор на мои думи, че "аз не искам нищо". Така че вдигни мизата, авторке. Искай висока заплата и започни да правиш компромиси. Това са преговори.

25.   700 не са много, но ако среднистите искат 800, то висшистите и специалисти трябва да искат 5000

26.   Номер 25 - ами да искат, кой ги спира?

27.   Номер 4 е отговорил много точно. Попадал съм в същата ситуация - поисках малко пари и изражението на интервюиращите се промени от усмивка към нещо средно между разочарование и сконфузване. Казаха ми, че има възможност за много по-висок старт, но така и не ми се обадиха повече - явно точно от това, което споменава 4 се изплашиха. А истината беше, че просто исках да се махна от предишната си работа, на каквато и да е заплата, просто да не съм там повече.

28.   Принципно на такъв въпрос или отговарям, че за мен не са толкова важни парите, а ако бъдат настоятелни им казвам сума, която е малко по-ниска от средната заплата в тази сфера. Например в хранителните магазини, заплатите започват от 450 и стигат 750лв за продавач-консултанти и касиери. Така че им казваш 550лв, за да може да си в диапазона на заплатите. Ако кажеш 700лв е много вероятно да не те наемат. Все пак рабодателите търсят най-вече работна ръка на приемлива цена, а след това идва качествения персонал с високи претенции(които ако могат ще пропуснат). Започвайки работа дори и на по-ниска позиция и заплата, които искаш може след време да си ги извоюваш с много работа и позитивно настроение от твоя страна(все пак това е начална заплата-ако видят, че се справяш ще ти вдигнат парите поне малко)