Споделена история от Образование

Руска филология
Здравейте на всички! Тази година ще съм в 12 клас в 35 СОУ, , Добри Войников'' град София, паралелка руски и френски език.

След 12 клас съм избрала да уча руска филология. Какво мислите за избора ми? Според вас правилен ли е? Относно, според вас ще имали някакво развитие за напред тази специалност?

Ще ВИ бъда много благодарна, ако отговорите на въпросите ми!

Коментари

1.   Че защо да няма развитие? Езикът винаги е от полза, отделно ако не ти се работи като преводач или даскал записваш магистратура, примерно Туризъм и си 6. Както човек си го направи, аз ако почна да слушам всички хора трябва да уча неща, които не харесвам, за да ме харесват и да си казват- "виж тоя е лекар/адвокат-много умен" пък за художника да казват "виж го, тоя беден като мишка, глупак", обаче ако ми харесва да съм художник аз ще се чувствам потиснат да уча право, примерно, затова не прави нищо, за да впечатляваш другите с образованието си, прави го защото ще ти харесва. За работата също важи, ако не ти харесва, ще я работиш с угнетение. Защо мислиш има толкова теми на депресирани хора и хора искащи да се откажат от специалностите си в 4, 5 курс, Престижни специалности при това? ! Не всички трябва да влизат в калъпа на обществото... учи каквото харесваш. Руски - руски щом ти харесва. Малко им завиждам на филологиите как учат езици, напредват доста по-бързо отколкото другите специалности набъкани с по 2 езика, за по 1, 2 часа на седмица, като за 4 години реално излизаш вероятно с А2(без документ, принципно говоря с такива знания и на двата езика).
В момента руският е основен втори, в която и държава да отидеш и знаеш ли техния им език руски вратите за теб са отворени. На места в България, руският може да ти послужи като основен. Освен това се предполага, че имаш вече така или иначе високо ниво на езика оттук само усъвършенстване, но ако си носител на езика - можеш да говориш, четеш и пишеш свободно според мен няма смисъл от филология, освен ако реално не искаш да работиш като учител. За преводач мисля можеше и само със сертификат(не съм сигурен на 100%). Демек ако го знаеш езика можеш да запишеш друга специалност, в която той би ти бил от полза за в бъдеще. Наистина като се замисли човек ако говориш и пишеш свободно няма смисъл от филология, освен ако не те влече да учиш граматика, руска литература и там каквото още се учи, но както един носител на езика не може да ти обясни защо в един случай се ползва един падеж, а в друг - друг, но говори правилно и пише правилно, така и ако не мислиш да ставаш учител няма нужда. За учителя е важно да може да обяснява, все пак ще учи. За преводач не мисля, че е от такова значение, щом човек може да пише грамотно и да превежда по смисъл правилно... Иначе специалността не е лоша, отвори им учебния план във ВУЗа и виж какво се учи, може и да не ти хареса, смисъл, не се учи само яко граматика и морфология.

2.   Аз мисля, че има бъдеще. Самата аз съм завършила в Москва, владея перфектно руски език и на този етап той ми върши дори повече работа от английския. Жена на 44 години съм. По мои наблюдения следващите поколения са съвсем далеч от този език, така че хората, които го знаят в България, ще намаляват. По принцип "големите" езици, т. е. онези, на които говорят милиони хора, си струва да се учат. В това число слагам още немския, испанския и китайския. Струва ми се добър изборът ти за руска филология.

3.   В България живеят много руснаци с перфектен руски и ти никога няма да можеш да се конкурираш с тях.

4.   Номер 3-глупости на търкалета..

5.   3, пълна глупост. То по тая логика живеят и много англичани, и затова по-добре хората да не учат английски щото ако не са живели в Англия или САЩ няма да го говорят добре. Четеш ли се какво си написал? Перфектен руски, перфектен английски, перфектен български такива филми няма. Щом можеш да говориш граматически правилно, дори с лек акцент не виждам къде е проблемът. То на български не знам хората в ежедневието си дали използват и над 100 думи...
С перфектен руски вика... ще кажеш, че всички са завършили по Московските унита. Филолозите учещи руски говорят в пъти по-добре и граматически правилно(дори да не са слушали толкова много руска реч), отколкото средностатистическият нашенец, който си мисли, че като се разбира с членоразделни думи и жестове го владее. Можеш ли да говориш правилно граматически нямаш никакви грижи, акцентът не е проблем.