|
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес |
|
|
|
|
|
|
|
Споделена история от Други |
За капитализма
преди: 10 години, 20 дни, прочетена 5863 пъти
Който се интересува от комунизма ДА НЕ ЧЕТЕ. Това е грешната тема! Пишете в темата „За комунизма“. Благодаря
Темата НЕ Е Комунизъм vs. Капитализъм, а ЗА КАПИТАЛИЗМА. Ако имате носталгия/спомени от комунизма, моля да пишете в темата „За комунизма“. Благодаря
Ако нямате време - не четете. Темата стана дълга
Темата е насочена към хора с интереси в областта на Икономиката и към тези, които искат да си обяснят основни механизми и процеси, както и да обогатят своята обща култура в тази насока, както и да си отговорят на долните въпроси.
В н. 76, от темата „За комунизма“ един Коментатор зададе два много интересни въпроса, които според мен вълнуват доста хора у нас, а не са по темата на историята, затова си позволих да направя тази история и да спрем да спамим другата тема.
Въпросите на н. 76 са по смисъл (не е цитат!) са следните:
1. С какво е „по-работен“ човек Х (инж. ) от човек У (работник), за да получава Х до 6 пъти по-висока заплата?
2. Какво може да направи работникът, за да получава по-висока заплата?
Надявам се да Ви помогна да си изясните някои механизми НА КАПИТАЛИЗМА, отговарящи на горните въпроси по разбираем за ВСЕКИ начин без да са необходими общи познания по Икономика.
За да са толкова ниски заплатите у нас има няколко причини, които са комплексни - т. е. действат заедно и поотделно и едната е и причина, и следствие понякога. Долу е и отговора на първия въпрос - защо едни хора взимат повече пари от други, макар че нуждите са еднакви, работното време е еднакво и всички работят съвестно по 8 часа на ден.
- ПАЗАР НА ТРУДА ТЪРСЕНЕ/ПРЕДЛАГАНЕ
Работната ръка е производствен фактор като всеки други (Капитал, Земя, Информация, Високи технологии, Ресурси). Цената за един човекочас е функция от търсене vs. предлагане и там, където са се споразумяли работник и работодател - там се стига до определена работна заплата.
За това говорим за Пазар на труда. Функционира като всеки останал пазар по принцип. Има и различни качества на работната ръка, така както има различни качества за продукти и сме готови да платим повече за по-високо качество... това всеки го знае. Не говоря за хората като личности, като равни пред закона - във философския смисъл, а за хората като производствен фактор и в качеството им само на такъв са различни. Не е оспоримо, че човекът е равен по права и като стойност в хуманен план. С това се занимават етиката и философията, но Икономиката има други теми.
Става тук дума изключително за човека като производствен фактор, който получава определена цена за своя труд.
Много сложни са процесите обаче на пазара на труда, има хора, които само това работят - има вътрешни, външни (между фирмите) и така нататък. Няма да се спирам на тези подробности тук.
Общо казано обаче заплатата се определя от дефицита на работната ръка, от нейната производителност и необходимост.
Какво може да направи определеният работник ЛИЧНО за по-висока заплата?
Направи се дефицитен - т. е. квалифицирай се!!!
НЕквалифицираната работа може да я върши всеки, включително квалифицираният човек, обратното не може да се случи.
Един лекар може да работи като санитар, но санитарят не може да работи като лекар - затова и лекарят винаги ще взима по-висока заплата от санитарят в условията на капитализъм. Един лекар може да върши работата на мед. сестрата, но обратното не може да се случи - може да има лекарска практика без мед. сестра и санитар, но не и без лекар - т. е. лекарят винаги ще взима повече от мед. сестрата.
Не бива да се намесваме в този процес!!!! Ако платим на всеки според нуждите - т. е. по равно, защо някой да става лекар и да учи по 15 г.? Той ще стане санитар и лекари няма да има или ще са прекалено малко - оформя се черен пазар, на който квалифицираният пак получава по-голямо обезщетение, за да упражнява професията си като заради изключителният дефицит може да се случи така, че обезщетението да стане огромно и непосилно за огромната част от населението и лекарят да обслужва така само най-най-богатите. Имало го е и това положение преди 20 век, а днес в Африка. И така, за да не получава Х лекар 6 пъти повече от У мед. сестра може да се получи накрая така, че Х лекар да стане толкова дефицитен, че да иска богатство за своята дейност. Вижте т.н. „лекари-звезди“ - те са изключително дефицитни заради изключителните си качества и взимат по 200 хил. долара на операция без да преувеличавам. Лекарят в гр. Враца взима 200 лв. за операция - има ли разлика в качествата на единият и другият или да платим на всички по 10 хил. лв. и да кротуват, но да видим тогава кой ще прави сложните мозъчни и сърдечни операции...
(гледайте Баш Майстора, ако се интересувате от черните пазари и искате да се посмеете, за сериозните препоръчвам книгата „Черният обелиск“ на Ремарк).
Така е и при всички други професии.
Не казвам, че всички конкретно да станем лекар, но ако си мияч на чинии в кухня, направи всичко взможно, за да станеш готвач - после майстор готвач и защо не собственик на свой ресторант... Не може да има еднакво или дори близко заплащане на майстор-готвача и мияча на чинии - и двамата са еднакво работни, но кой ще учи за готвач тогава, а и миячът на чинии можеш да го замениш с миялна машина или другите служители в по-свободно време да мият чиниите, но без главен готвач, ресторантът не може да съществува.
- УСЛОВИЯТА В ДЪРЖАВАТА НА МАКРО НИВО
Корупция, липса на инфраструктура, на специалисти във всички области, на работеща съдебна система, СТАБИЛНА НЕНАДЦЕНЕНА ВАЛУТА на сигурност, ГАРАНТИРАНЕ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ, предвицимост... образование, здравеопазване, ....
За да функционира изобщо пазарната икономика са нужни два основни фактора - ГАРАНТИРАНЕ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ и ясен собственик, РАБОТЕЩА СЪДЕБНА СИСТЕМА, за да се изпълни първото. Другите фактори са спомагателни, важни, но ако тези два не функционират, няма как да имаме и ДЕЙСТВАЩА пазарна икономика.
Рамковите условия в държавата, особено корупцията, нераборещата съдебна система и липсата на инфраструктура отблъскват чуждите инвеститори - т. е. няма начин да се увеличи търсенето на работна ръка в степен и в темп, необходим, за да се качат силно заплатите.
Какво можеш да направиш - ходи на избори, организирай протести, участвай в политическия живот на страната си, прави сдружения, интересувай се и изобличавай корупцията, НЕ МЪЛЧИ
- ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА
Дори да иска един работодател, той не може да плати безкрайно големи заплати, а човешките потребности са безкрайни и неограничени по определение. Има една проста сметка - за да даде 1 лв. заплата на работника си, този работник трябва да изкара 3 лв. продукция на работодателя си (продукцията може и да е услуга, научна дейност и т.н.).
Останалите 2 лв. не си ги взима работодателят за себе си, а са му необходими за инвестиции, да плати осигуровки и данъци, наеми и консумативи и да му остане като печалба толкова, колкото му обезщетява риска от инвестицията.
Т. е. дори да е дефицитен даден кадър + да иска високо заплащане, работодателят няма да му го плати, ако не може.
Затова и на Запад, където работната ръка в определени сектори е дефицитна, пак не се стига до огромни заплати + дори да има стачки - те водят до 1-2% увеличения на заплатата.
Екстремен пример е Великобритания. По времето на Тачър има огромни национални стачки на работниците в автомобилната промишленост, в добивната пробмишленост и така нататък - страната е буквално парализирана с години от такива стачки и не могат да се разберат. Английските големи фирми са пред фалит - Тачър им дава благословията си и английските капиталисти си изнасят капитала и ПРОИЗВОДСТВОТО от страната. Остават много малко като Ролс Ройс и то с минимално производство и преди всичко инжинерите и развитието, а производството е в други страни.
Ето защо днес Мини се прави от БМВ и Ровър не съществува, ако излезне човек извън Лондон ще види в очите на обикновените хора безнадежността и безперспективието - бившите работници и техните деца не знаят какво да правят със себе си.
Говорим в случая за деиндустриализация на цялата страна. В момента финансовия сектор прави над 50% от БВП там, другото са разни други усуги, масово населението е деградирало на социални помощи, алкохолизирано, и малкото фирми, които произвеждат нещичко взимат поляци, българи и румънци.
Заради обещанията и манипулацията на силните синдикати, англичаните не са готови да работят за заплатите, за които стоки за бита, храна, дори машини могат да бъде произведено на печалба и деградират на социални помощи. СИНДИКАТИТЕ ЗАЩИТАВАТ ПРАВАТА САМО НА СВОИТЕ ЧЛЕНОВЕ - РАБОТЕЩИТЕ!!! Безработните, които са жертва на деиндустриализацията не се защитават от синдикатите. Важно е това да го разберем преди да приемаме за чиста монета техните лозунги, ако сме безработни в момента, защото те не работят за нас, а за ЗАЕТИТЕ В МОМЕНТА, които плащат членски внос. Във всички страни със силни синдикати има сравнително високи заплати за ниско квалифицираните, но и огромна безработица за тях, но и за младите хора, които тепърва си търсят някаква работа (виж Гърция). Какво ви пука, ако минималната заплата е 700 евра, но вие нямате работа? Вашият доход е 0 евро. Така се чувстват към 70% от младите хора в Гърция.
Забравяме за труда като задача на човека, необходима за здрава психика, развитие. Чрез социалните помощи бившите работници имат покрив над главата, ядене и алкохол, но доходът им е в пъти по-малък от хората на минимална заплата, за която не са готови да работят (виж долу защо)
!!! В много западни държави е по-евтино да дадеш социални на неквалифицираните, ниско квалифицираните и проблемни хора (инвалиди, малцинства) от това да им дадеш работа, защото минималната заплата е по-висока от тяхната производителност!!!
У нас не можем да си позволим това все още, но е въпрос на време, НО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - неквалифицираните и непродуктивните НИКОГА не могат да взимат големи заплати, а в най-добрия случай ще взимат социални помощи, които ВИНАГИ са много под минималната работна заплата, за да си заслужава все пак работата за хората, които все пак решат да работят - т. е. минималната заплата е социална помощ + минималното обезщетение, за да станат такива хора и отидат на работа сутрин. Нито повече, нито по-малко.
Защо финансиста в лондонското сити има 300 хил. заплата, а работникът 1000 заплата - кой бил по-работен?
Не става дума за работност/неработност, а за стоиностите, които създаваш с твоята работа.
Най-високата добавена стойност е във финансовия сектор, а един работник, който пакетира наденица да кажем никога не може да постигне добавената стойност на финансиста, защото никой не е готов да плати 1000 лв за кило наденица.
ПОМНЕТЕ ЗА КАПИТАЛИЗМА - капиталът е мобилен. Това е ОСНОВНОТО качество на капитала. Повтаряйте си го, ако трябва - капиталът (ви) е мобилен!!!
Капиталистът във всеки момент може да си събере нещата и да инвестира другъде, ако има повече възвръщаемост или по-малък риск! Увеличи риска чрез безредици и грешна политика - капиталът си отива, намали възращаемостта чрез данъци или увеличаване на заплатите - капиталът си търси по-добри условия, ще остане, докато изобщо има минимална възвращаемост, но стане ли негативна (ЗАГУБА), капиталът си отива!!!
КАПИТАЛИСТЪТ НЕ Е СПРАВЕДЛИВ, той се води изключително от това дали получава достатачно възвращаемост от капитала си и дали има място/бранш, където може да постигне с 1 лв. капитал повече възвращаемост.
Живеем в глобален свят.
Говорим за деиндустриализацията на цели държави и преместване на Капитал към държавите и браншовете, където Капиталът докарва повече възвращаемост (развиващи се държави с добри рамкови условия).
Не е лично, ако Нокия премести завода си от Финландия в Румъния и после затвори завода и в Румъния и реши изобщо да не произвежда даден продукт - всичко е проста сметка - как да получа повече от капитала, който рискувам. Нито финландският е по-малко работен от румънецът, нито румънецът е неработен, за да му затворят завода. Работността няма никакво отношение - можеш 8 ч. да ходиш на работа и да произвеждаш стойност за 20 лв., можеш и за 10 секунди да произведеш в пъти по толкова. Има мениджъри в развитите пазарни стопанства, които средно за 5 мин. изкарват стотина евро., а чистачката на офиса им работи два дни за тези пари, но на никой не му хрумва да направи чистачката мениджър и да ? повери управлението на фирмата, макар че е стотици пъти по-евтина и очевидно е работна - идва си на работа точно и работи съвестно. Поне това не може да се случи в условията на свободно пазарно стопанство, не че не се е случвало при други условия, но този филм сме го гледали и едва ли ще се случи отново в рамките на нашия жизнен път. Затова е нужно да разберем механизмите на пазара на труда, за да не чакаме напразно да станем шефове и да не ставаме жертви на популистите.
В България под условията на корупция, нерабореща съдебна система, изключително ниска производителност на труда в сравнение с развитите държави можем да задържим капитала само с ниските данъци и работна заплата, както и с повишаване на производителността, а последното става само с инвестиция в машини, инфраструктура + ОБРАЗОВАНИЕ и квалификация на работниците. Затова е изключително важно да се борим с корупцията и нефункциониращата държава, да строим инфраструктура и да ОБРАЗОВАМЕ- това индиректно ще увеличи нашите заплати и стандарт на живот!!!
Така общо взето функционират пазарите на работна ръка.... учи се 7 години, не съм изчерпателна и съм спестила дори много фактори.
КАПИТАЛИЗМЪТ НЕ Е СПРАВЕДЛИВ, не обещава плащане според нуждите на човека, а капиталът стои в основата.
В Развитите страни в Западна Европа, които са стигнали Брутен вътрешен продукт на глава от населението над 20-30 хил. евро на човек е възможно капитализмът да се измени в посока социална пазарна икономика, но забележете - И ТАМ горните механизми функционират. Държавата може да се намеси в процесите като инвестира в образование, инфраструктура, бори корупция и така нататък, но не бива сама да раздава пари и да назначава огромна част от населението, защото няма кой да произвежда благата.
В държави като Гърция държавата си е позволила да се намеси прекалено, да обещае на населението си социални благини, надхвърлящи националното богатство, да вземе кредити, залагайки националното богатство на бъдещите поколения, пазарните механизми са нарушени - държавата е практически демократична с планово стопанство, финансирано с КРЕДИТИ!
Не бива да се ориентираме по такива държави дори краткосрочно този път да се струва по-лесен и да има благоприятни ефекти (повишено потребление, стандарт на живот). Просто не можеш да живееш безкрай на кредит.
Единственият гарант за дългосрочно благоденствие е да си изработиш благата и да потребяваш толкова, колкото си произвел.
МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА КАТО ПОПУЛИЗЪМ НА ПОЛИТИЦИТЕ
Каквато и стойност да определи правителството, всички които взимат повече не са засегнати, а при тези, които взимат по-малко от новата стойност работодателят ще уволни всички, които не му докарват вече печалба или дори водят до загуба.
Така на Запад няма заради минимални заплати например хора на бензиностанцията, които да ви пълнят бензина и много подобни дейности - тези хора с никаква квалификация стават безработни, дава им се нищожна социална помощ да си натискат парцалките и в крайна сметка не печелят от високата минимална заплата. Цели сектори са унищожени и дори дребните ремонтни работи за дома гледат хората да си ги свършат сами - не случайно от там дойдоха големите магазини „Направи си сам“, но те нямаха особен успех у нас, защото у нас услугите са достъпни, дребните майстори могат да оцеляват и не са безкрайно скъпи заради държавни регламенти. (затова и на Запад хвърлят уредите си при най-малкият проблем - не е от излишно богатство, а по-евтино им идва нов уред на изплащане, защото го прави китаец, а ремонтът струва по-скъпо от новият уред или маргинално по-евтино, има и гаранция - ремонтни работилници почти няма или само, за да извършват гаранционни услуги - милиони са без работа заради това, да не говорим за разходът на природни и други ресурси, за да се спести труд в западната страна) НЕ БИВА ДА ПРАВИМ ТЕЗИ ГРЕШКИ, защото накрая сами ще висим с маркуча да си мием колата, а ще даваме половината си заплата за социални помощи, за да може тези хора, които днес ни обслужват, имат подреден ден, социален живот, работа да деградират у дома!!!
Много малка част от ниско квалифицираните действително ще получи новата заплата и то само тези, които и без това биха я получили след време и изкарват парите.
Сложно? Загубихте нишката? Ето ви нагледен, разбираем и запомнящ се пример.
НАГЛЕДЕН ПРИМЕР „ПЛАНЪТ СИДЕРОВ“ - Сидеров обещава мин. заплата от 1000 лв., народът е във възторг, излиза на улицата, сваля правителството и избира Сидеров
Човек А взима 1500 лв и това не го засяга - за него животът продължава като до сега. А не е избирател на Сидеров.
Ром Б работи в „Чистота“ за 350 лв. и е избрал Сидеров, и иска 1000 лв. заплата.
Ром Б, ще бъде освободен, защото не може общината/работодателят да плаща вместо 350 лв. почти 3 пъти повече. Боклукът трябва да бъде събран - извенднъж си заслужава да се купят машини за почистване на улиците и модерни камиони. Роми Б1, Б2 ще взимат действително 1000 лв. заплата, НО ще вършат работа като за роми Б3-В20 ЗАЕДНО. Доходът на Ром Б1 и Б2 ще стане действително 1000 лв. за работа в „Чистота“ но останалите 18 души ще останат без работа и няма да спечелят от високата мин. работна заплата, а ще имат по-нисък доход (виж долу защо)
ХУ малко фабрики и магазинчета ще затворят, защото не си заслужава при тези заплати. БЕЗРАБОТИЦАТА РАСТЕ, държавата раздава 200 лв. социални помощи. Ромите Б3 следващи ще имат доход от 200 лв. и със 150 лв. по-нисък от преди, когато минималната заплата е била 350 лв.
Така реално доходът на хората, за които същност е минималната, ще намалее със 150 лв., ще са безработни и лишени от ежедневие, социален живот и работа като средство удоволетворение.
Иван получава 900 лв. и ще получава от утре 1000 лв. - ей това ще е промяната, но Иван с висока вероятност и без това след година щеше да иска 1000 лв. и работодателят щеше да му ги даде!
Никой не печели от минималните равотни заплати освен политиците. В Гърция и тем подобните освен това минималните заплати са много над производителността на необразованите и неквалифицираните - там се работи на черно или като дребен „фирмаджия“.
Не става по този начин и обещаването на високи мин. заплати от левите политици е популизъм. Този, който ви обещава много високи минимални заплати, той ви използва.
Затова и у нас минималната работна заплата е толкова ниска - цели се да не надвишава производителността на най-неквалифицираните хора, за да имат те все пак някакъв доход, защото държавата просто в момента не може да си позволи да им дава 200 лв. социални помощи. И това обаче ще стане и след десетина годинки ще имаме може би 1000 лв. минимална заплата, но и поне 400 лв. социална помощ, огромни осигуровки, за да се плаща на тези хора да стоят и да си натискат парцалите.
Ако сте съгласни да плащате тези осигуровки - ОК, ще имаме социална пазарна икономика по образец на Франция, Германия. Холандия и тем подобните, но знайте, че неквалифицираните и непродуктивните пак няма да получават минималната заплата, а просто обществото ще ги отсортира и ще ги забрави срещу определена сума.
НАРЪЧНИК ЗА РАБОТНИКА, който иска да получава по-висока заплата
1. КВАЛИФИЦИРАЙ СЕ до максималното, на което си способен. Хората имаме различни качества и не сме еднакви, но направи всичко възможно, за да се квалифицираш спрямо своите дадености (не говоря само за висше).
НАПРАВИ СЕ ДЕФИЦИТЕН. Капиталистът не плаща според нуждите, не е справедлив, а плаща според способностите!!!
2. ИНТЕРЕСУВАЙ СЕ И УЧАСТВАЙ В ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ НА СТРАНАТА - мисли, не мълчи като видиш корупция, не участвай!!! , не мълчи за проблемите, които виждаш с правосъдие, местна власт, НАДИГНИ СЕ.
НЕ ВЯРВАЙ на популисти
3. Ако работиш в бранш с висока добавена стойност, дефицитен си и носиш високи печалби на своя работодател (повече от 3 пъти на своята заплата) - ТИ ИМАШ ВЛАСТ. Организирайте се от същия бранш и направете стачка. Излъчете свои представители, които да преговарят с ВСИЧКИ РАБОТОДАТЕЛИ от бранша и се споразумейте за минимална заплта в БРАНША.
Например магазинерката в кварталния магазин няма власт, но ВСИЧКИ магазинерки ЗАЕДНО имат власт!!!
Главно условие е да имате някаква квалификация все пак и да няма голяма безработица - т. е. работодателите да не могат да ви изгонят и да вземат за 1 ден други хора.
Затова и санитарите и мед. сестрите не могат да се вдигнат на стачка, но лекарите могат и често получават увечличения на заплатите, а останалите две групи не получават. Ако обаче много мед. сестри отидат в Англия и станат дефицитни - ще ги заменят отчасти лекари-стажанти, но като цяло ще се увеличат и у нас заплатите.
Горните неща не са мое мнение, моя измислица - това са основни неща, които Икономическата наука изследва, основни изводи и механизми, доказани НАУЧНО, но и с човешка логика се достига до тях.
Моето ЛИЧНО мнение е, че капитализмът не обещава справедливост и не е справедлив строй - позволява малко хора да притежават огромна част от националното богатство като в развитите държави дори с развити социални системи и високи данъци някъде 7-10% от населението притежават повече от всички останали, взети заедно.
НО капитализмът (социален или не) е единствената система в човешката история, който мотивира и стимулира всеки човек да дава максимално от себе си и въпреки краткосрочните проблеми (кризи) в крайна сметка води до благоденствие на всички (виж западните развити държави)
Нека дискутираме за ТУК И СЕГА, за нашата система, в която живеем и ще живеем.
Моля без отметки към Комунизма - има си тема за това, пишете си там, а и обективно погледнато няма какво да се дискутира - той имплодира от само себе си и в най-добрият случай е интересна история, но в рамките на нашия живот няма начин да се върне като строй.
ДНЕС, ТУК И СЕГА имаме съвсем други проблеми, нека мислим за тях. Миналото е минало.
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 901c5c028f |
|
1. Капитализъм и комунизъм е една и съща идеология. Правене на пари, за сметка на ощетени маси. Целите еднакви, приьомите различни, но и в двете идеологии, човека е на второ място, след парите на богатите в капитализма и алчността на олигарсите при комунизма. Безсмислена за разискване тема, с нищо няма да помогне на бедният българин.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 9c4721b946 |
|
2. Темата изглежда много интелигентна, но за жалост не мога да се включа, защото грам не разбирам от тези неща, за съжаление.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
3. Пълни глупости си написала авторке всяка една от тях мога да оборя с факти и аргументи, но ти е много дълго представянето и ще се задоволя засега с няколко отговора.
1 Ако Бойко увеличи минималната на 1000лв, чистачка е нужна в почти всяка фирма, тя си работи на 8 часа и е заета 8 часа, робот за всяка фирма ли ще купят? В Кауфланд имат машини и въпреки това пак плащат на чистачката 360лв, робиня ли ще купят да мие?
При това наличие на автомобили в България няма как да има съкращения на автомонтьори, механици, бояджии например, но на всеки от тях трябва да се сложи минимална ставка.
2. Ако в Европа при тези им заплати не е изчезнал дребният и среден бизнес значи може да се работи и честно спрямо работника. Не ми казвай че имало закрити фирми в Германия, сега работодателите от там работници ли станаха, или безработни? Ако е нужна дадената услуга в тази област на страната ще се намери кой да отвори нова фирма на новите заплати не се притеснявай.
3. Предлагаш на хората да стачкуват, а смяташ ли че всички работници са ощетени в момента и това стачкуване срещу работодатели ще изглежда като гражданска война, това ли предлагаш?
За да няма гражданска война е добре правителството да направи човешки минимални ставки на заплатите. Меркел може да тупне с юмрук на работодателите в Германия, Ципрас може да тупне с юмрук на гръцките работодатели, защо Бойко да не може? В ЕС сме от 2007 бяхме съгласни да влезем за да почувстваме че и ние сме европейци, е вече 8-9 години сме в ЕС обикновените българи не сме почувствали добро а само европейски ограничения.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
4. обещах ти копиране ето го, макар тук в самата тема да има много промени и не пише същото като в коментар 77 в онази тема.
77 Въобще не си направих труда да те прочета обстойно, тези бла бла копирани от нета са ми ясни.
Ромката ХУ която мете улиците, дори при 1000лв минимална няма да е уволнена, някой трябва да я върши тази работа и ако кмета иска общински данъци, за да има и за неговата заплата ще се наложи да наеме ромка да мете или той/тя саморъчно да мете.
Не си мисли че ромката в България мете по малко квадратура или количество боклук от всяка евро чистачка, дори българската ромка е по работлива /боклука е повече/. Няма как да я накараш да мете невъзможно за нея количество боклук, 8часа труд с метла се равняват на ХУ квадратура.
теб сега и10 000лв заплата да ти дам не можеш да свършиш 7 пъти повече работа от колкото вършиш в момента, чаткаш ли?
Говоря ти за увеличение на заплащане, не на часове или количество труд. Увеличение на заплащането на дадения сега труд.
Сметни касиерката в Голям магазин, от нея ли зависи колко клиенти ще обслужи на час? Тя какво да направи да се съюзи с другите касиерки и да стачкува срещу всички собственици на магазини ли? А докато трае стачката кой ще храни децата й? Затова в бг работодателите дават на ден точно толкова колкото за днешния хляб да нямаш възможност да надигнеш глава, ако днес тя не работи а стачкува децата й нощес ще си легнат гладни!
Тя
1-во обслужва толкова клиенти, колкото дойдат да пазарят.
2-ро на час е невъзможно да обслужва повече от дадена бройка клиенти, ако е заета постоянно, а в големите магазини те са заети постоянно, разбираш ли няма как тя да обслужва по 200 клиенти на час?
3- тя няма как да повиши оборота на магазина или да накара клиентите да си купят по скъпи стоки.
Всичко това не зависи от нея, а от мениджъра. Тя работи като касиерка на 8 часа, обслужва дадено количество клиенти /точно колкото европейската/ и е с правото си да получи европейски заплащане, да не пропуснем и това, че работи в европейска фирма.
И като затворят малки фирмички какво? Мислиш че на тяхно място няма да отворят други ли? Той пазара в България е достатъчно обран все ще се намерят добри мениджъри можещи да си правят сметката. Щом в Гърция в тази тяхната безработица, и криза и не знам си кво, може да плащат 800 евро заплата на касиерка и в България може!
Гръцката касиерка в Кауфлад по квалифицирана ли е от българската? Другите европейски касиерки по квалифицирани ли са?
Мед сестрите ни по ниско квалифицирани ли са от всички мед сестри в Европа?
Спри да обвиняваш обикновения работник в ниска квалификация, той не иска твоята заплата, нито твоето работно място, нито твоето образование!
Той иска човешко заплащане за собствения си труд.
Спри да плашиш ниско образованите хора с уволнение, за разлика от високообразованите, които е възможно да останат без работа.
От чистачки има нужда на всякъде, но от архитекти няма нужда всяка една фирма. Плюс това 1бр архитект може да поеме повече проекти да си запълни свободното време, но на чистачката й е запълнено свободното време и сега.
Нали когато богаташ му се стори скъпо и уволни домашната прислужница после трябва, да си чисти сам дома, а като се наложи да плаща повече на детегледачката как ще я накара по бързо да гледа детето му, ха хах!? !? Или ще търси 1 жена за двете професии едновременно, жена с по 10 ръце, докато му чисти стъклата на къщата, да изкарва детето в парка, така ли?
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
5. Благодаря за коментарите на всички.
Н 1. Комунизмът е идеологията, а формата на управление на икономиката се нарича „планирова икономика“. Не ми е това темата.
Капитализмът е принципът, а формата на управление е „пазарна икономика“.
В развитите страни говорим за пазарна икономика като форма на икономическата система и демокрация като форма на политическата, но не е задължително капитализмът и демокрацията да вървят заедно - напротив, това е сравнително нов феномен. Капитализъм е имало и по време на феодалната система, при нас през Османското робство конкретно, а е нямало демокрация и обратното - в държави като Египет имаме пазарна икономика (с елементи на планова) авторитарен режим.
Необходимо е да учим за тези неща, за да не ставаме жертва на популизъм/манипулации/опорни точки/изборни капмании и сами да можем да си правим своите изводи.
Н 2. За съжаление в нашата образователна система се учи как да се направи литературен анализ на Илиада 1 година, но хората не учат елементарни неща от живота - как да си поддадеш данъчна декларация, да си изчислиш данъците, дори как да гласуваш и не се учи Конституцията и правата на хората. ИНТЕСУВАЙТЕ СЕ, губите пари в кеш!
ВНИМАНИЕ ДАНАКОПЛАТЦИ - четете, изчислявайте сами или с помощ на близки своите данъци! На мен ми бяха объркали данъка с 800 лв. в общината и за 10 мин. работа успях да го изчисля и да не платя соления данък! Вървете с широко отворени очи, защото пари лесно се дават, трудно се връщат и от общината да получите пари обратно е мъка!
На останалите - благодаря за коментарите. Отговорите по Вашите въпроси са в моя текст.
Не се хващайте за конкретните примери, защото Юристи и икономисти често боравим с такива цветущи и запомнящи се, защото материята е трудна - не говоря за чистачките конкретно, а за ПРИНЦИПА. Примерите са страшно опростени и са само за пазара на труда без да засягам други фактори. Можем да ровим до утре в примерите, но не променяме принципа. Без подобни прикмери се почва с огромните формули. В специализираните издания по Икономикс обикновено се пуска огромната формула идва научното доказателство има подобни елементарни примери, за да разберат дори външни хора за какво става дума.
Ако някой се интересува от темата научно, малко литература
Handbook of Labor Economics. Elsevier. Amsterdam: North-Holland.
Orley C. Ashenfelter and Richard Layard, ed., 1986, v. 1 & 2;
Orley Ashenfelter and David Card, ed., 1999, v. 3A, 3B, and 3C
Orley Ashenfelter and David Card, ed., 2011, v. 4A & 4B.
Nicola Acocella,Giovanni Di Bartolomeo and Douglas A. Hibbs, [2008], ‘Labor market regimes and the effects of monetary policy’, in: ‘Journal of Macroeconomics’, 30: 134–56.
Richard Blundell and Thomas MaCurdy, 2008. "labour supply," The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition Abstract.
Glen G. Cain, 1976. "The Challenge of Segmented Labor Market Theories to Orthodox Theory: A Survey," Journal of Economic Literature, 14(4), pp. 1215–1257.
Freeman, R.B., 1987. "Labour economics," The New Palgrave: A Dictionary of Economics, v. 3, pp. 72–76.
John R. Hicks, 1932, 2nd ed., 1963. The Theory of Wages. London, Macmillan.
Mark R. Killingsworth, 1983. Labour Supply. Cambridge: Cambridge Surveys of Economic Literature.
Assar Lindbeck and Dennis J. Snower 1986. "Wage Setting, Unemployment, and Insider-Outsider Relations," American Economic Review, 76(2), pp. 235-239.
E McGaughey, 'Behavioural Economics and Labour Law' (2014) SSRN
Jacob Mincer, 1974. Schooling, Experience, and Earnings. New York: Columbia University Press.
Anindya Bakrie & Morendy Octora, 2002. Schooling, Experience, and Earnings. New York, Singapore National University : Columbia University Press.
Simon Head, The New Ruthless Economy. Work and Power in the Digital Age, Oxford UP 2005, ISBN 0-19-517983-8
L. Ali Khan, The Dignity of Labour
Приятно четене - това е само общата теория и то на научно-популярно ниво!!!! Част от литературата я има в Гугъл Букс безплатно или в различните онлайн библиотеки, а последния труд се занимава точно с достойнството на работника Simon Head, The New Ruthless Economy. Work and Power in the Digital Age, Oxford UP 2005, ISBN 0-19-517983-8
L. Ali Khan, The Dignity of Labour
Авторката
|
...
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
6. Сега прочетох и последната част тук
Иван който е вземал 900 ще взима, казваш 1000, точно колкото "Ром Б1 и Б2 ще стане действително 1000"
Аз мисля че тук положението за Иван ще е поне 1800лв, защото иначе въпросният Иван, ще взема работата на ром Б1 като по лесна и работодател Х ще остане без работници.
Трябва да има и процентно съотношение между заплатите на ром Б1 на Иван и на инжинер.
Точно както е в Европа:
ромБ1 в германия взема 1400евро
Иван /нормалният работник средно/2200-3500 евро
инжинер взема 3000-6000 евро
или всички работят в съотношение: 1 към 2-2, 5 към 2, 5-4 пъти
нека работният инженер взема 4 пъти повече от Ром Б1, но нека и ром Б1 като работи да може да си позволи храна и квартира.
Днес в България ромБ1 взема 360лв или чисти 280лв, той има по 9лв на ден, квартира ли да наеме храна ли да купи семейство ли да храни самочувствие на работещ ли да има?
Да не говорим за Иван които средно взема бруто 750лв или нето 580лв, един нормален апартамент на квартира е 250лв, сметки средно 200лв месечно, с остатъка му от 80лв храна ли да купи, деца ли да храни, да ги образова ли, студенти ли да издържа, самочувствие на работещ ли да има?
Мислиш че Иван прави средно по 2200лв от труд на месец не, не е така, ако беше така шефът на 10 броя Ивановци нямаше за това лято да си купи нов джип от 200 000, нямаше да може да заведе любовницата на почивка два пъти годишно и същевременно да през последните 2 години да си купи двуетажна къща и да храни семейството си, да издържа двете си деца в частни училища и т. н.
Точно защото Иван прави над 6000лв от труд месечно, затова шефа му си позволява тези волности да харчи, чак толкова.
дай за пример една позната на всички фирма и ще видиш, че нейните Ивановци работят достатъчно за да заслужат дори равни на европейски заплати, а проблема е в шефа, в маркетинга или в алчността му.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
7. н. 4
„Спри да плашиш ниско образованите хора с уволнение, за разлика от високообразованите, които е възможно да останат без работа. “
Аз никого не плаша. Има си НСИ и статистики за цял свят за безработицата. чети тук http://www.nsi.bg/bg/content/3827/пазар-на-труда
Тук има статистика за заплатите по образование средно погледнато
начално образование средна годишна заплата в лв. - 5 239
Средно 6 175
и до Висше се стига Бакалавър и магистър 12 947
Доктор - 17 212
Извод - висшистите печелят повече от двойно повече пари от хората със Средно или Основно образование, а докторите повече от Магистри и Бакалаври
Източник НСИ
Безработни лица и коефициент на безработица НСИ 2014 г.
Висше 50.5 хил. лица 5.0 % от всички безработни
Средно 192.5 хил. лиаца 10.0%
в т.ч. с придобита професионална квалификация 115.7 хил 9.3%
Основно 94.5 хил. лв 23.1%
Начално и по-ниско 31.3 хил. лица 38.4%
Източник НСИ, линкът е огромен! търсете в гугъл
Не си измислям аз принципите, те са в нашата реалност и не зависят от МОЕТО и ТВОЕТО мнение и какво на кому харесва.
И на мен не ми харесва, че има безработица, заплатите са ниски, но това са пазарните механизми.
Гледайте горе статистиките, ако не ми вярвате и мислете дали не си заслужава образованието и кой е безработен и ниско платен - архитекът или човекът с начално образование.
Има си факти, аз само ги анализирам, но не съм архитект на пазарната икономика и дори г-н Борисов не е - има неща, които не зависят дори от примиера
Авторката
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
8. Номер 6, примерът ми е фиктивен и изопачен с цел по-лесно разбиране!
Виж в НСИ кой колко печели.
Факторите като разходите по любовницата на предприемача и неговия джип са част от личния живот на предприемача и чисто икономически не са от значение, а от философска и етична гледна точка, но нека философите и професорите по етика коментират.
Икономистите говорим за „възвращаемост от капитала“, печалба, предприемачески доход, а той за какво го харчи не е от значение поне от икономическа гледна точка.
Имахме една професорка по Микро и Макро, която 15 г. се беше занимавала с Прехода в Източна Европа и беше стигнала до за мен тогава неразбираемият извод, че в страните, в които Преходът е минал гладко и се развиват добре (Балтийските, Словения, Чехия) основната разлика в сравнение със страни като Русия, България, Румъния, Полша е, че много бързо са разпределили държавното имущество и практически за до 5 г. са имали ясна собственост работеща съдебна система. Забележете - РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НЕ Е СТАНАЛО СПРАВЕДЛИВО, а пак силните са заграбили имуществото или е било глътнато от големите инвеститори. При нас до ден днешен имаме безстопанствено имущество, дори цели язовири да ни наводняват, а за съдебната система просто без коментар.
...и още
Справедливостта не е била важна за функционирането на пазарната икономика, а да е ясна собствеността.
Това много ме подразни навремето и бях страшно възмутена, но в крайна сметка реалността е такава, каквато е. Не можем да променим механизмите, по които функционира капиталистическата система - може да се възмущаваме чисто човешки от джипа и любовницата на шефа, но ако тога го мотивира като предприемач, то от чисто икономическа гледна точка не е от значение.
На Запад любовницата, джипа, къщата дори вече не са от такова значение, там едрите капиталисти си купуват билети до Луната, ядене, поръсено със златни пластини и ядат месо от масажирани теленца, обличат се в дънки за 2 хил. евро - това обаче не пречи хората в техните държави да живеят добре. Въпрос на вкус е човек как ще живее, на декадентност, но няма отношение към пазарите на труда - интересно е най-много за анализа на пазара за луксозни стоки и автомобили. Консумирайки тези хора създават все пак някъде работни места. Критики може да има към капиталиста ОТ ИКОНОМИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА, който нито консумира, нито инвестира капитала си. Българите имаме над 39 милярда лв. в банките - тези пари са затворени и не работят за нашето благоденствие. Шефът с любовницата като я изведе на вечеря и ? купи пет парцалки - ето, храни индирекнто сервитьори, готвачи, продавачките в МОЛ-а, но най-страшно е като капиталистът изнесе парите си в швейцарски банки и други банки и ги замръзи там.
За Германия не знам от къде са ти данните. За фирмите, които са в DAX има публикации и там има информации. Висшият мениджмънт изкарва към 1,1 мил. БЕЗ бонусите, а средната работна заплата 41000 eвро БРУТО или 24000 евро нето
Смятай колко пъти един CEO взима повече от своите служители
Източник http://www.cecu.de/durchschnittsgehalt.html
Богатството в Германия точно е изключително неравномерно разпределено - 10% от населението притежават до 75% от националното богатство.
Ти пишеш само за работните заплати какви били съотношенията без Източник - не мога да коментирам, но после говориш за предприемача какви любовници и джипове имал - предприемачът не живее от работна заплата, а от възвращаемостта на своя капитал и този доход в статистиката е капиталов приход и НЕ Е РАБОТНА ЗАПЛАТА.
Мениджърът в DAX фирма с 1,1 мил. ЗАПЛАТА не е предприемач, той си взима тази заплата просто.
У нас дори няма чак толкова големи разлики - висшият и среден мениджмънт у нас както горе гледаш - Доктори, Бакалаври, Магистъри - взимат до 2 пъти повече от най-ниско квалифицирания.
В Германия един среден мениджър взима над 250 хил. евро, а в САЩ екстремите са още по-огромни и в Силиконовата долина има хора с по 10 мил. долара заплата и пак чистачката им мексиканка ще е на 800 долара заплата, защото едното не пречи на другото.
Аз се възхищавам от сисетемата в САЩ, защото е осигурила на практика един вид социализъм без социална система и високи данъци. Много свободен е там пазарът на труда - например ако ти трябват работници да ти берат портокалите, веднага има такива хора, които за 1 час ги назначаваш. Работниците избират сами какви и колко осигуровки да внасят. ИМА РАБОТА ЗА ВСИЧКИ - дори бавно развиващи се хора там съм виждала да изпълняват дребни дейности - например да показват къде да паркираш, по бензиностанции и дори има човек да ти слага покупките в чаната в магазина, който само това върши. Действително хората се чувстват свободни и без ограничени възможности и всеки може да стане без бюрокрация малък предприемач, да назначи без проблем хора и да си стиснат ръцете на определена заплата. Всеки може да има успех, не се робува на дипломи и титли.
Освобождаване и назанчаване са страшно небюрократични и дори не е необходим писмен договор. Данъците са нищожно ниски (5% ДДС), но който не плаща - затвор.
Така работодателите не се страхуват да назначават хора и винаги на макс са заети работните места, не можеш да видиш там хора без работа да се шматкат както и дейности, в които да няма обслужване, но това е моето лично мнение.
Авторката
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
10. №7 Какво общо имат големината на заплатите със заплахите ти, че ако се увеличат, чистачките щели да останат без работа? какво общо има въпроса ми с данните на НСИ, които не са истина.
Знаеш ли как се събират данни за такава статистика?
Искат от бюрата по труда данни за записаните безработни търсещи работа и хоп това са безработните в България. В същото време социалните задължават циганките да се подписват в бюрата по труда срещу помощите, които им раздават и ето ти статистика с много търсещи работа ниско образовани безработни. Макар че и в тази статистика излязло че безработните чистачки -тези с начално и по ниско образование са 31 000 бр, а безработните висшисти 50 000бр Копирам "Висше 50. 5 хил" и "Начално и по-ниско 31. 3 хил. лица"
Виждам че процентите им нещо не са изчислени правилно ама това е българско НСИ. Коя ли "Калинка" пише статистиката?
Тези данни на НСИ са неверни ще ми кажат те, че
хората с основно, получават 5239лв годишни заплати, средно месечната заплата е 437лв, в същото време председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева ще твърди че "Средната заплата на една медицинска сестра е 440 лева"
В същото време сме свидетели че учител който сега стартира стажа си е на 550лв заплата и чисто взема 430лв.
Е кой лъже ми кажи?
"И на мен не ми харесва, че има безработица, заплатите са ниски, но това са пазарните механизми"
Пазарните механизми не са ли същите като Европейските?
Защо в Европа може, а тук е невъзможно?
Защо Меркел може да тупне с юмрук на работодателите в Германия, Ципрас може да тупне с юмрук на гръцките работодатели, защо Бойко да не може? В ЕС сме от 2007 бяхме съгласни да влезем за да почувстваме че и ние сме европейци, е вече 8-9 години сме в ЕС обикновените българи не сме почувствали добро а само европейски ограничения.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
11. Номер 10
"Висше 50. 5 хил" и "Начално и по-ниско 31. 3 хил. лица"
Ами аз се надявам, че у нас като цяло хората с висше образование са повече от тези с 3 клас. То по твоята логика да не учат хората средно :)
Ето отново изходните данни
Безработни лица и коефициент на безработица НСИ 2014 г.
Висше 50. 5 хил. лица 5. 0 % от всички безработни
Средно 192. 5 хил. лиаца 10. 0%
в т. ч. с придобита професионална квалификация 115. 7 хил 9. 3%
Основно 94. 5 хил. лв 23. 1%
Начално и по-ниско 31. 3 хил. лица 38. 4%
ГЛДАЙ КАКЪВ ДЯЛ ОТ ТЕЗИ лица са безработни, не абсолютните числа, защото е естествено хората със Средно да са най-много и като безработни, защото най-много хора от българите имат само средно образование, обаче е важно, че от тях 9, 3% са безработни, докато от хората с Начално образование 38% са безработни. Т. е. изводът е, че хората със Средно образование са близо 4 пъти по-рядко безработни от хората с начално образование.
Не коментирам методите на Статистиците, аз не съм учила Статистика и уважавам техния труд, защото е доста сложен и трудоемък, но мисля, че в случая данните имат смисъл и отговарят и на простата човешка логика. без да си особено голям икономист. Вземете данните на която и да е държава по света - числата ще са различни, но съотношения и изводи са същите и не можете да кажете на хората да не се обучават, за да имат работа, защото просто не е вярно.
И още за заплатите - никой не лъже. НСИ взима ВСИЧКИ заплати като статистиката се прочиства от най-ниските и най-високите, за да се получи средно реалистично число. Освен това става дума сигурно за брутни заплати, а въпросната госпожа говори за нетния доход на мед. сестрата.
„Пазарните механизми не са ли същите като Европейските?
Защо в Европа може, а тук е невъзможно? “
Да, същите са механизмите, но има едно НО - У нас нямаме същите рамкови условия и произведителност на труда. У нас сме корумпирани, нямаме инвраструктура, работеща съдебна система....квалифицирани кадри и нивото на самата икономика е много по ниско - ти ни сравняваш с държави с БВП на човек от над или близо 30 хил евро на година, а при нас колко е БВП - 5 хил лв. на човек????
Какви да са заплатите?
„Защо Меркел може да тупне с юмрук на работодателите в Германия, Ципрас може да тупне с юмрук на гръцките работодатели“
Малко политика набъркваш в темата ми, но ще отговоря какво е личното ми мнение - в момента нито Меркел, нито Ципрас тупкат с юмруци по работодателите, а си тупкат с юмруци един на друг :)
По конституция най-големите работодатели в Гърция (корабостроителите) НЕ ПЛАЩАТ НИКАКВИ ДАНЪЦИ например, а Меркел е от ЕНП (където е и Герб, Реформаторите) и е дясно настроена нейната политика. В момента е в коалиция с техните социалисти, но те са слабички. Наложиха например минимално възнаграждение от тази година, но хората на Меркел оставиха огромни дупки да заобиколиш това минимално задължение и няма институция да контролира неговото плащане и кой колко часа работил - масово в момента се заобикаля закона.
В Германия иначе работните заплати са сравнително ниски в сравнение с продуктивността им. Затова и има много критика от Юга - Италия, Испания, Гърция имат по-високи заплати от производителността си и биват смазвани от немските продукти :) с ниска себестойност и съгласете се - ПЕРФЕКТНО КАЧЕСТВО... и да не говорим, че в тези държави до какво е докарала голямата заплата - до високи цени на храните, всички продукти и услуги.
Отиди да пазаруваш в Гърция, отиди в Германия и виж къде ти е по-евтино. Защо е така - немците си работят и си изкарват парите, а и произвеждат почти толкова, колкото 1 милярд китайци, а гърците си вкарват едни чужди пари в икономиката - ами ще са до небето така цените!!!
Ако увеличаваме нахаос заплатите, просто това увеличение преминава в ценита на услугите и продуктите и с по-високата заплата като число ще можеш да си купиш същото или дори по-малко. Нали се сещаш, че не само за теб ще има висока заплатка, ако тропнел Борисов (не, че му е работа), но ВСИЧКИ ще искат такава - изведнъж фризьорът ще ти струва вместо 5 лв., 10 лв. и шивачката ще ти иска двойно.
Дори Бойко да намери някой глупак да му даде 100 милярда кредит - ще ги опоцкаме за 5 г. и после ще цъфнем и вържем жестоко, защото нищо няма да сме променили в своите рамкови условия - и корупцийка ще има и то по-охраненка, и съдилищата ще са леш, и образование, здравеопазване ще са леш, но ще имаме кредити.
Когато си повишим производителността, образоваме се и се квалифицираме, инвестираме в машини, инфраструктура, преборим корупция и създадем работеща съдебна система - тогава почва да тика брояча за нашата страна в посока развити икономики, включително работни заплати.
Алтернативата без реформи е като гърците да успеем да вземем огромни кредити, но ти знаеш ли кой ще ни ги даде? Аз не познавам такива глупаци.
Друга алтернатива, която пренебрегвам е да печатаме парички, но този филм сме го гледали през 1997 г.
Парите не падат от дърветата - или са на кредит, или си ги изработваш. То и за частното лице е така. Искаш да си купиш апартамент - откъде ще вземеш парите?
С държавите е подобно, само че тях не можеш да ги вкараш в затвора като лъжат като гърците и си фалшифицират държавния бюджет. Това е прецедент в историята на цялото човечество, защото дори Тодор Живков това не го е правил, Мао не го е правил - най-много да скрият иформацията, но такава са имали и не са лъгали кредиторите си (СССР, Френски клуб).
В момента можеш да ни сравняваш с развиващите се държави, с Колумбия да кажем, с други постсоциалистически страни с подобни проблеми (Румъния), но с Германия да ни сравняваш не води до някакъв резултат - констатираш само как в една развита държава хората живяли. Е и?
Можем да вземем добри практики от тях, но това не значи, че ще функционират. НЗОК е пример за това както и цялата здравна система, но и половината закони ни са преписани е и - здравеопазването да ни е немско? Законността да ни са немски?
Немците имат една поговорка „Вдигнал коня копитото за подковаване, видяла жабата, и тя си вдигнала крачето“
Нека не се сравняваме с такива държави, няма да е в наша полза, а и няма какво да научим и приложим в нашите условия. Като променим условията, тогава...
Авторката
|
...
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
12. №8 чисто икономически предприемача ги взема тези похарчени по джип и любовница пари от труда на работника Иван и не му плаща полагащото му се. Предприемача е този който държи ножа и хляба и ако не спре да се прави на отворен може да получи тояга по главата и подпален цех и джип. Нужен му е някой да го удари през ръката с която държи ножа да се усети малко.
На запад нека ходят до Луната, ама плащат на работниците си Европейски заплати първо и тогава ходят до Луната, чаткаш ли? За да ходи шефа до луната неговия Йохан не е 1000 пъти по работлив от Иван.
Нашите държат работниците гладни, въпреки това си позволяват охолен живот, а уж работниците нямат производителност.
Възвращаемост казваш на капитала. А колко капитал е вложил той в фирма с 10бр Ивановци, че да му се възвърне за 3 години толкова пари че пред работниците да похарчи 600 000лв и без да видят те незнайно колко? Или ти не забеляза колко е голяма фирмата с 10 работника е.
Ако беше платил честно на работниците си, за тези три години, щеше да се лиши само от джипа си, а те щяха да са си доволни и той пак щеше да си има възвращаемостта и печалбата и да си купува парцалки на любовницата. А той си взе джип с парите полагащи се на работниците му.
Немски не чета и не го знам добре, но ти казваш 41 000 евро годишно което е 3500 евро месечно, някак си не ми се вярва висшистите да вземат толкова, като познавам там българка счетоводител на 6000 евра заплата.
Лошото е че в българия разликите някъде са малки, някъде големи.
Например Ти казваш че вземаш над 2600лв месечна заплата. А Доктори, Бакалаври, Магистъри са на около 1000лв, това какво е?
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
13. Номер 12, благодаря за коментара, но не е по темата ми
Икономистите не сме нито философи, нито хора на етиката и морала и това е добре така - има си хора, които учат по 5 г. за това.
За икономическата система няма лоши и добри пари, честни и нечатстни и дори е все едно дали ти ще ги харчиш парите или твоят дебелоглав работодател ще ги харчи. Ще се учудиш, но от миналата година в БВП в цял ЕС и САЩ са включени дейности като проституцията, нарко-трафикът, просто защото се губят тези пари иначе и не ни излизат сметките.
Например отива работник Х и си купува цигара марихуана за 10 лв. - тези пари не можем да ги оставим да изчезнат, всичко да си има ред :)
Икономическата наука слага значи такива пари в сметката, ти питаш за джиповете и разходите по любовници?
Да не говорим, че у нас не знаеш кой откъде е взел парите и не бъди сигурен, че е точно от твоята работа, но дори да е така - човекът си харчи рентата от капитала.
Има отделно цели бизнеси, които само перат парички и не реалзират приходи. (селските дискотечки да кажем, хотелчета празнички :))
Но не това е трагичното, а трагично е, че има хора с 250 хил. евра в швейцарските банки (ЧЕТВЪРТ МИЛЯРД), който са източени от нашата икономика и липсват. Ей тези хора са вредните. Местните „бизнесмени“ с джипчето ще се учудиш, но често дори живеят на кредит или от продадени наследствени земи или наследства от кражбите на родителите си или както казва мой колега - нашите „предприемачи“ не знаят как да правят пари, те знаят как да грабят пари.
Дори да е взел джипа от парите на фирмата си, той е глупак, защото не е реинвестирал парите и не ги е развъртял, а глупаците пазарната икономика средносрочно ги чисти по естествен начин - той ще фалира, докато който си реинвестира парите в машини да кажем, ще може да произвежда по-качествено и евтино.
Колкото до въпроса за заплатите - и горе съм отговорила - става дума за СРЕДНИ нива, а в страни като Германия има и огромна разлика бруто/нето. Аз не познавам там счетоводител със 6000 евро заплата, но бруто едва ли взима повече от 3-4 хиляди. Те имат т.н. стъпаловидно прогресивно подоходно облагане и доходите от 6 хил. евро лесно могат да се разполовят. Държавата трябва да вземе все пак парички от някого. По-справедливо е, защото пък хората с 450 евро базисна заплата са напълно освободени от данъци и осигуровки.
Аз лично не им харесвам подоходното облагане, защото за 1 евро над някоя стъпка, можеш да бъдеш обложен с по-висок процент и така често се случва, че работодателите увеличават заплатата с 5%, а данъкът ти се увеличава с 10% и си дори на минус. Не са измислили механизъм да предотвратят този ефект.
Аз харесвам нашето облагане от 10%, но да има НЕОБЛАГАЕМ ДОХОД. Да кажем първите 550 лв. НА ВСИЧКИ хора да не бъдат облагани с данъци и осигуровки. Т.е. всеки жизнения минимум да си го има чисто без държавата да му посяга върху тези пари, но да увеличим максималния осигурителен доход да кажем на 3000 лв., защото нали трябва да вземем все пак пари отнякъде. По-справедливо е, макар че лично бих плащала повече данъци и осигуровки.
В момента и най-бедните плащат 10% и нямат пари за храна, което е срамота.
Авторката.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
15. 11Много са ти дълги коментарите то човек трябва няколко часа да ги чете обследва и търси доказателства, по смали малко.
Аааа 38% от необразованите били безработни, и какво общо има това. какво искаш да кажеш че всичи които са без образование ще останат без работа ли? Ми те и сега са без работа само че не се подписват в бюрото по труда, или работят ама по евро програми, работодател на тях не плаща така или иначе.
Повишаването на заплатите няма да промени кой знае колко боя на хората без образование, нито заетостта им.
Питай мен за методите на статистиците преди 3 години работих в бюро по труда и точно това правеше колежката изваждаше нашите данни за статистиката.
"У нас нямаме същите рамкови условия и произведителност на труда. "
Не знам какво е рамкови условия, но знам че българинът не е по мързелив и производителността на труда му зависи единствено и само от предприемача, колко и какви машини е закупил. Ако на автомонтьора не му купиш електрик машинка за развиване на болтове е ясно, че по-бавно ще смени 1бр накладки. Една машинка за развиване на болтове е 20-80лв предприемачът избира качество и бързина на действия тук, от това зависи и производителността на работника, който е наел. Работника след като е дошъл на работа работното му време тече, ако предприемачът е длъжен да му плати 2000лв заплата, ще купи две машинки по 80лв да има и резервна.
А учителите и мед сестрите имат дори по голяма производителност от европейските такива, налага им се да научат много повече деца да пишат и мед сестрите на много повече пациенти да обърнат внимание.
Я ми разясни с прости думи като на прост икономически автомонтьор, какво е БВП-брутен вътрешен продукт?
Искаш ли да кажеш че Меркел с увеличението на мин заплата в тези немски области където било с 5 евро на час, и слагането на обща мин заплата е тупкане по Ципрас?
Никой не ти казва да увеличаваме на хаос или да сменяме цените на продуктите. Те и без това цените на хранителните стоки и горивата ни са европейски. Знам че услугите са на по ниска цена, но да се вдигнат малко, ако в Европа дадена услуга е 100лв а заплата на човека който я извършва е 2000 евра, в България да стане 50лв услугата и 2000лв заплатата на човека който я извършва.
А и не ме убеждавай че цените изцяло зависят от заплатата на работника в България, в услугите може но във всичко друго не е така. Ако беше така нашите домати, картофи, караставици щяха да са в пъти по евтини с тези малки заплати и липса на осигуровки на копачите в селското стопанство. Но те са по скъпи, не заради евро субсидиите на европейците, а защото българският дребен производител иска с 5 декара домати и два месеца работа по тях, хем да плаща заплата на 2бр роми хем да живее добре цяла година. Ей това го няма в Европа.
българският собственик на 10 крави хем иска да плаща на 2бр цигани да доят и ринат хем иска да живее и той да се издържа от парите и печалба да има! Собственик на 1крава в България има чиста дневна печалба от 8лв на ден. Ако обаче има над 40 крави спокойно може да издържа семейство нали? Той тоз дето има над 10 000 крави нека си купува билет до луната. Но нека и всеки ром дояч да си взема полагаемото.
Казвам ти да не се пипат нито цените на стоките нито да се печатат пари. Увеличените заплати да се вземат от превишените печалби на работодателите. Работодателите са виновни. Като има само 10 крави да си рине сам и да не може да вземе ром да му чисти.
Парите ти казах ги има, но ги прибира капиталиста нечестно.
Ходих до Германия ти казах и там видях, как работи техния дребен капиталист. Имам поглед над няколко дребни и средни фирми. Е там работникът не работи кой знае колко повече. Има осигурени същите машинки за работа, каквито имат и българите, малко по качествени но вършат една и съща дейност. Услугите, малко по скъпи.
Пример
Услугата Смяна на накладки на една и съща кола! МОЯТА!!!!
в град в Германия 20 евро с фактурата
В България 25лв без фактура, ако искаш фактура 30лв.
Това което видях с очите си не можеш ме убеди, че не е вярно.
Кажи ми сега защо монтьорът в онзи сервиз в Германия каза, че е на 12 евра на час бруто, а българският му колега е на 700лв чисти и го осигуряват на 4 часов работен ден на 240лв заплата.
Не прибира ли българският собственик на автосервиз много повече от колкото му се полага?
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
16. Оф що ли дадох пример с автомоньор сега ще решиш, че съм автомонтьор.
В темата за саниране ме направи беден собственик на панелка.
|
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
17. Благодаря за коментара 15/16.
Съгласна съм с теб, че работникът няма да стане по-образован, ако му се увеличава заплатата, но високата заплата за майстора МОЖЕ БИ ще стимулира общия работник да стане майстор.
Обръщаш причинно-следствената връзка.
Питаш какво са рамкови условия?
В темата съм написала ясно под точка УСЛОВИЯТА НА ДЪРЖАВАТА НА МИКРО И МАКРО НИВО
„Никой не ти казва да увеличаваме на хаос или да сменяме цените на продуктите. Те и без това цените на хранителните стоки и горивата ни са европейски. Знам че услугите са на по ниска цена, но да се вдигнат малко“
Тук намерих малко данни за 2012 г., но не се е променило кой знае колко за 2 г.
http://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/uslugite-industriiata-i-agrarniiat-sektor-s-04-spad-prez-vtoroto-trimesechie-138794/
Услугите са най-важният сектор с 59% от БВП и с най-високата добавена стойност!
Качи ИЗКУСТВЕНО заплатите и ще видиш какво ще се случи.
Освен това забравяш, че продажбата, сервиза на повечето продукти е свързано с услуги. Дори да поръчаш онлайн, все някой трябва да сложи поръчаното в кашончето, да цъкне адреса ти и да ти донесе пакета до вратата - поне двама-трима човешки Услуги се нарежат по веригата 20% ДДС - да видим дали няма да се качи цената на всичко, а ако се качи цената на ВСИЧКО хората ще искат по-високи заплати и се завърта една спирала.... Все пак и някакво производственце имаме - на тези хора като им увеличиш заплатите без увеличаване на производителността ще видиш как и продукцията поскъпва още повече, че у нас много неща са по-евтини да не кажа и най-евтини в ЕС
Стойността на 1 евро у нас е 1,30 евра (толкова стоки и услуги си купуваш). Има въздух нагоре за цените.
Не ми вярваш? Ами отиди в Гърция, където това се е случило вече и виж какви са цените на ВСИЧКО. Всяка събота и неделя гърците обират магазините в нашите магазини, не обратното. В Германия обаче цените не са толкова високи, защото всяко евро са го покрили с производство на стоки и услуги, на научни изследвания и тем подобни.
За другите неща не мога да кажа, това са ТВОИ лични наблюдения и ти вярвам.
Специално за смяна на резервни части мога само да добавя, че у нас точно резервните части са на много по-високи цени от в Германия, защото пазарът е малък и са ни малки отстъпките, а и може би има някакъв олигопол при вносителите, не мога да кажа, защо, но аз си поръчвам частите за колата по интернет от Германия!
Не бъди сигурен иначе, че в немският сервиз, особено ако механикът е бил Мустафа си получил истинска фактура и са платили данъци - дори не е задължително касов апарат там да имат хората и ДДС-тата леко ги забравят :) такива сервизчета. В България обаче цените за частите са доста добри и няма как да спаднат, докато пазарът го позволява. Така е и при някои други неща - козметика и така нататък.
В Германия пазарът е огромен и имат огромна власт при поръчките, но и пак ти казвам - не си въобразявай, че там разполагаемите пари на хората за части са толкова повече от у нас. Имат други разходи, които им ядат дохода - наем, цени на ток и вода, газ, транспорт, бензин до скоро, почивки в чужбина (заради климата) ...дори храната им поскъпва с 5 % миналата година, а цените за кафе са се удвоили, а както казват другарите -части за коли не се ядат, важен е разполагаемият доход за определен продукт извън тясната потребителска кошница.
Авторката
|
...
преди: 10 години, 20 дни hash: 8c6224d02d |
|
18. Какво е БВП
Брутният вътрешен продукт е крайната стойност на всички стоки и услуги, произведени в границите на определена географска територия за известен времеви период. Най-често периодът е годишен и ако не е споменат, се има предвид годишен. Това означава, че БВП на България е годишният БВП на България.
Формулата e Y = C I G (X ? M)
като У е БВП, C - сумата на частното потребление, I са инвестициите, G са всички разходи на държавата, (X-M) e нетният експорт - Експорт - Импорт. Формулата е доказана от формулата, която отразява самото определение, има в интернет доказателства, елементарно е доказателството за всеки с 12 клас математика и се надявам да му вярваш, защото горната формула е ПРОИЗВОЛНА.
Учителският труд влиза в I като държавна инвестиция в образованието.
В немската Конституция е регламентирано, че могат да взимат само кредити за инвестиции - т.е. те могат да построят пътища с тези пари, да ги инвестират в образование, в ремонти на училища, в научна дейност и тем подобни, НО Е ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННО да се раздават на населението като социална помощ и да се плащат държавни служители с тях, както и да се използват за потреблението на държавата (например да купят оръжие с тези пари). Искаха тази клауза да я запишат в договора за Евро-Зоната, ама другите страни като Франция, ГЪРЦИЯ...не им хареса :)
Например да вземеш заем и да го дадеш на пенсионерите/социално слабите/държавните служители в Германия е невъзможно :)
Прави си своите заключения, защо тази страна е там, където е и защо държави като Гърция не са.
„Парите ти казах ги има, но ги прибира капиталиста нечестно.“
Нали ти казах - не съм философ или професор по икономическа етика, макар че последното исках да го уча, но закриха целия факултет ;) като не можаха да намерят професор.
Общо взето за науката Икономика не е интересно кое е честно и кое не е, иначе става материята и още по-сложна и можеш да се застреляш.
Meжду другото, знам че не цениш труда на икономистите като такъв, но в голяма степен плащаш висока цена за много вносни стоки и заради „качествата“ на нашите икономисти, юристи, управленчески кадри при преговорите. Никога българите не сме били добри търговци, но за съжаление и като сложиш отгоре съответното висшо без покритие - цените стават двойни и тройни, защо не?
Слабостта на купувача е силата на продавача - да не отварям темата за корупцията, заради което и лекарствата са скъпи...
Затова и като стъпиха у нас немските вериги за хранителни продукти изведнъж определени крупни „бизнесмени“ опищяха националния ефир :), защото за пръв път видяха силен купувач и натиск за сваляне на цени и разходи. Така е и с частите, с всички уреди, които и ние, ни немците трябва да внасят. Телевизорите например в Германия са 2 ПЪТИ понякога по-евтини от тези в съседните държави и това се дължи и на много силните като качества и психика хора, които внасят продуктите. (друга тема е, че работниците в заводите за техника и дрехи в Азия не получават така по-добри заплати точно). Мен лично не ме интересува колко пари абсолютно ще ми е доходът, а какво мога да си купя с тези пари.
Историческа отбивка
Иначе казваш, че лошият капиталист имал и ножа, и хляба - какво ще се промени, ако работниците вземат ножа и хляба и този филм не сме ли го гледали - ОКТОМВРИЙСКА РЕВОЛЮЦИЯ.
Общо взето се сменя само този, който държи ножа, но хляб след това дали ще има е съмнително., а ножът може да се използва не само за нечестни начинания, а за истински престъпления и кървави бани. Многократно се е случвало - Френска революцийка - води то режима на Терора (думата и тогава е възникнала), възстания колкото щеш на подобна тема...ама кажи нещо добро да са дали на света...
Нещата са се случвали многократно. Колкото и да го мъдрим - такава е реалността, така функционират хората и обществото и нито аз, нито ти ще измислим топлата вода - хора са живяли и преди нас, писали са учебници да четем.
Aвторката
|
преди: 10 години, 20 дни hash: ccd765c6dd |
|
19. Авторката защо не си напише трактат за икономическото състояние на българската икономика, а си прави монолози в собствена тема. Какъв е смисъла от всичко това, показване на знания и опит, или желание да се помогне на бедните, че и те да живнат малко? Колко струва загубеното време(времето също е пари), за написване на километрични съждения. Това ли е пазарна икономика, да се пилее ценно време за ненужни коментари?
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
20. Всъщност авторке олигопол за авточасти в България няма.
Истината е тази, че ти лично, като пазариш авточасти в български магазин ти ги дават на обявената от тях цена да кажем 100%. А когато ги пазари автомонтьор за клиенти му ги дават на 70-75% от обявената цена. Всъщност и автомонтьора ги плаща на 100% на момента и на края на деня/седмицата му връщат 25/30%. Ако отидеш с монтьора и той плати ще видиш че плаща 100% от цената, а на него после след ден два му дават 25-30%.
Разбираш ли така или иначе като клиент си вътре, 25-30% ще ги прибере или магазинът /ако пазариш сам/ или собственикът на автосервиз /ако той ги пазари или идеш с него/ ти само можеш да избереш кой от тях да ги прибере, ако знаеш каква е цаката де. Имам връзки в бранша.
В Германия механикът беше руснак, дали е бил Мустафа не знам, но на руски се разбирахме и ми каза че е от Русия. Ако пък фактурата му е фалшива, то каква ще е разликата с българският механик Иван, който върши услугата без фактура за 25лв? Разликата ще е 15лв! Е аз нямам нищо против да плащам 40лв за смяна на накладки и монтьорът Иван да взема над 4000лв заплата, като руснака в Германия. Дори нямам против монтьорът Иван ако взема 2000лв да дам 40лв за смяна на накладки и да чакам в бъдеще да му порасте заплата. Но искам сега въпросният Иван да може да си гледа и храни семейството и да разбере защо е омазан в масло по 10 часа на ден и защо го боли гърбът.
Имат други разходи, които им ядат дохода - наем, цени на ток и вода, газ, транспорт, бензин до скоро, почивки в чужбина (заради климата)... дори храната им поскъпва с 5 % миналата година, а цените за кафе са се удвоили.
Като бях в Германия питах всеки за всичко, и имам доста информация която няма как да са ме излъгали. Та цените на изброените неща не са кой знае колко фрапиращи.
Наемите на апартамент бяха от 300-до 750 евро в България за такъв апартамент цената на наем е 300-750лв разликата е лева евро тоест 1/2
тока и водата бяха 50 евро месечно като се отчитат 1 път годишно. почти всяко нормално българско семейство има ток и вода на цена 100лв месечно. така че тук разлика няма.
Горивата са си почти на нашите цени тоест незабележима разлика.
билетче в градски транспорт 2 евро оп едно нещо дето е 4 пъти по скъпо
храната беше на същата цена даже имаше и по евтино, това което си ядем ние българите, беше по евтино от в България, пилешки бутчета 2, 5 евро кг не отричам че имат скъпи деликатеси, но никой никого не задължава да яде деликатеси
Направи ми впечатление че 1 бира в магазина струва средно 50 цента, а на фестивал някакъв на селския мегдан 500мл наливна беше 5 евра.
Още на повечето банки, видях реклами, даваха кредити за жилище на 2% лихва, дори си направих снимка с такава реклама, колкото и селско да звучи. Ще си кажеш бай ганьо бил в Европа, ама гледах много да не си личи, съобразявах се доста.
и така нататък
Имали били наем, еми българите ли им пречим да си построят/купят къщи? Изборът за закупуване на жилище е личен те не искат да си купят къщи! Какво да направим, българите сме такива хора, имаме ли 5лв купуваме тухла. били имали нужди от почивки в чужбина, а обикновените български работници нямат нужда от никакви почивки ли?
Може да се обобщи така В Германия цените са по евтини или равни на българските с изключение на услугите, които са по скъпи, но редовно ползваните такива са около 2 пъти по скъпи. Заплатите им са с 8-10 пъти по високи.
Нищо изкуствено няма в това да задължиш предприемача да плаща заслужения пай на работника си. Това дето го прибира той не е рента на вложенията му, има си част рента има си и част чиста кражба от труда на работника.
"че у нас много неща са по-евтини да не кажа и най-евтини в ЕС" Кой неща с сравнимо качество са много по евтини от европейските с изключение на услугите? Като се има предвид че българските услуги са на такива цени щото и качеството им липсва. Да имаме проститутки за по 5лв ама беззъби циганки не къпани от лятото и... така нататък
|
преди: 10 години, 20 дни hash: a2994bf1bd |
|
21. "Мен лично не ме интересува колко пари абсолютно ще ми е доходът, а какво мога да си купя с тези пари. "
Е да де, те нулите нямат значение, важно е, че сега нормалният български работник няма покупателната способност да оживява достойно.
През цялото време и аз това имах предвид, но се опитвах да ти го кажа с примери с разкази и не намирах правилните думи.
Колкото до ножа и хляба то е нормално те да са в капиталиста, и в Европа ножа и хляба са в капиталиста, но нашият капиталист нещо взе да продължава да реже прекалено тънки филии на подрастващите си деца и те заслабват и се озверяват и нищо чудно да скочат да правят революция. А Меркел като видя че има в държавата й капиталисти дето плащат по 5 евра на час сложи минимална ставка.
Последно време политиците у нас се по усещат и почнаха да вдигат минималната с 20лв на всеки 6 месеца, ама народа дали ще издържи да изчака задоволяваща минимална.
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 8eec0ac0e3 |
|
22. Защо коментара на 12 да не е по темата ТИ? Защото не ти е удобен ли? Затова ли я създаде - само за удобни на тебе коментари? Мислиш, че даваш истина от последна инстанция - без възможност и право на допълнения? И ТЕМИТЕ в сайта ли вече са частна собственост, или само сайта - ако е така, къде са ти правилата за ползване?
|
...
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
23. Номер 19 - Не чети. Хората пишат книги от по 1000 страници и това може за теб да е губене на време, но за много хора е удоволетворение. Нарича се интрическа мотивация - не всичко е пари в този живот. Мотивът ми да пиша тези неща е интересът ми към икономиката, а и се надявам да прочете някой все пак, търсейки нещичко в Гугъл, защото за съжаление нямаме у нас уроци по Икономика в училище и масово не разбират хората елементарни причинно-следствени връзки.
По твоята логика Уикипедия да не съществуваше, защото също там всичко се пише от хора с интерес и без пари.
Авторката
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
24. 12/20
Коментирах коментар 12 във втората му част, както и доста обстойно това, че за Макроикономическата сметка е все едно кой ще харчи парите.
Конкретно как стоят нещата във Вашето предприятие не знам, защото чувам само твоята страна. Трябва да влезне човек, да направи одит, да се види дали фирмата се е източвала и ако е било от собственика - той е източвак своята собственост.
Не мога да коментирам кой как ще си харчи парите, а ако не ти харесва работното място/заплата, ти винаги си свободен да напуснеш, а ако има други нередности, освен джип и любовница - можеш да сигнализираш Инспекцията по труда.
За съжаление никой не може отгоре да увеличи заплатите на българските работници. Аз съм описала в Историята трите стъпки, за да си подобри човек живота и заплатата - ОБРАЗОВАНИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ, БОРБА С КОРУПЦИЯТА И УЧАСТИЕ В ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ, ОРГАНИЗАЦИЯ В БРАНШОВИ СИНДИКАТИ.
Не става с бой по конкретен работодател, а с промяна на системата, но ние сме свикнали тези неща да идват отгоре. Ако чакате Калфин да дойде, да ви потъпа по рамото и да ви направи синдикат - ще чакате напразно. Ако чакате съсецът, другият, Вуте, Иван, Драган да ви решават проблемите - ще чакате напразно. Сами вземете нещата в ръце, правите си сдружение, обединявате се като бранш и искате по-високи заплати. Да чакате отгоре да се промени системата е напразно, защото хората „Отгоре“ са направили системата както им харесва, а ние дори не можем да се съберем на един качествен протест.
Това за всички извън страната значи, че българинът е доволен със ситуацията.
Вижте колко хора ходят на избори - под половината. Толкова е избирателната активност в най-богатите държави като Монако, Люксембург и тем подобните, където на хората им е добре. Аз друг народ не познавам, който доброволно се отказва от правото да избере политическите си представители, освен доволния, защото ако не сме доволни, значи искаме да абдикираме от отговорността си, което е по-страшно.
Много хора у нас са заспали като през Османско робство - чакаме, чакаме, чакаме да падне нещо от небето и да ни подобри живота.
Но това не е по темата - аз говоря за това как се образуват работните заплати, какъв е принципът, какви са причинно-следствените връзки. Не ми харесва, че търсенето/предлагането/производителността са определящи, но то е като да отричаш, че има гравитация, но това няма да промени факта, че гравитация има.
Авторката.
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
25. До 21 „Е да де, те нулите нямат значение, важно е, че сега нормалният български работник няма покупателната способност да оживява достойно. “
Напълно съм съгласна!
„но нашият капиталист нещо взе да продължава да реже прекалено тънки филии на подрастващите си деца и те заслабват и се озверяват и нищо чудно да скочат да правят революция.“
Има два варянта - или хлябът е твърде постен и малък, за да са филийките по-дебели, или капиталистът е алчен и глупав.
Поне според статистиката за ЦЯЛАТА икономика е по-скоро първото.
Колкото до отделните случаи - определено ги има и най-гнусните работодатели, но такива има в крайна сметка навсякъде. Просто в развитите страни квалифицираната работна ръка (тук слагам и майсторите, и механиците, изобщо хората с квалификация) с дефицитна и на работодателят му е невъзможно дори бързо да си намери човек, особено ако е инвестирал в квалификацията на своите работници, той ще ги държи дори на загуба известно време. Работодателите към неквалифицираните хора са навсякъде отвратителни - например плащат на пощальоните не на час (минималната заплата), а на пуснато писъмце 3 цента, или на колет по 30 цента. Ей такива простотии. Но защо - навън са достатачно хора, които могат да вършат тази работа.
Затова и първият ми съвет към всички, които искат да печелят повече (достатачно няма) е да се квалифицират. У нас отношението и заплатите дори на квалифицираните са ниски, защото произвеждаме просто малко - заради корупция, заради инфраструктура, заради ДА - проблеми и в квалификацията, заради липса на модерни средства за производство....
Не търся кой е виновен - важно е на първо време да знаем ЗАЩО са ни ниски заплатите.
Виж, дори най-простият капиталист иска да печели.
Ако той има 10 работника и им плаща по 500 лв. бруто, а те след приспадане на всички разходи и тем подобни му носят по 1000 лв. - той е щастлив.
Ако искат работниците 700 лв. - той ще се опъва известно време, АКО НЯМА БЕЗРАБОТНИ с тази квалификация и ще клекне
Ако искат 900 лв., при горните условия - той почва да пресмята своят си труд, риска си, какво ще вземе ако ги паркира парите в банка, какво ще вземе, ако ги инвестира в ЦЕННИ КНИЖА, В АКЦИИ и накрая може да реши да затвори предприятието.
НЕ ГОВОРЯ ЗА КОНКРЕТНО ПРЕДПРИЯТИЕ
Но се ориентирайте за вас и за вашето предприятие дали една стачка може да има успех по следните фактори.
1. Има ли много безработни с вашата и по-добра квалификация?
Ако отговорът е НЕ - супер
Ако отговорът е ДА - то внимавайте със своите искания, защото вие взимате 500 лв., а доходът на безработните е 0 лв. - т.е. те по-вероятно ще повишат своя доход с 500 лв., и по-малко вероятно ще е вие да го повишите с 500 лв.
Ако има голяма безработица в бранша и професията ви, имайте предвид, че явно печалбите не са толкова големи, колкото си мислите. В момента, в който има голяма печалба в една дейност, масово тръгват предприемачи да я копират. Сами видяхте в периода на строителния Бум, че всеки стана строителна фирма и всеки майстор взимаше поне 2000 лв. заплата и това не се случи заради държавни някакви намеси, а просто, защото се правиха пари
2. Трябва горе-долу да знаете, колко печели вашият работодател действително от дейността си/ви
Гори писах какъв е принципът - неговият капита, работата на фимата ВИНАГИ трябва да му докарва поне толкова, колкото ще му докарват парите в банката или ако ги инвестира безрисково в ДЦК заплатата, която би взел, ако работи някъде другъде.
Ето защо не е хубаво държавата да емитира много ДЦК с висока лихва или банките да дават големи лихви за депозитите - хората вкарват парите си там, не ги инвестират.
У нас има 38 МИЛЯРДА ЛВ. в банките. Защо е така, според вас? Банките не дават кредити или при огромни лихви - рискът им ида голям. Лихвата е компенсацията на банката за нейния риск. Например колкото повече хора не си плащат ипотеките, толкова по-високи ще стават лихвите по ипотеките на другите хора и дори изобщо ще спре финансирането на жилища (което също го имаше известно време).
Ако се печелише толкова от еди кой си бизнес - всички тези 38 МИЛЯРДА щяха да са инвестирани и да се въртят. Или просто рискът е твърде висок?
Ако няма сигурност, ред в държавата, вие бихте ли инвестирали парите си в нея? В момента има огромна междуфирмена задлъжнялост, по веригата хората не могат да си приберат вземанията...трудно е и страшно дори в главите на много предприемачи и доста работят и без всякаква печалба и да не изгубят цялата си инвестиция. Внимавайте, за да не стане като Англия през Тачър.
С две думи, не всичко което блести е злато. ТРЯБВА със сигурност да знаете, че парите на вашия човек са от вашата работа, че сте незаменими за него и КОЛКО печели от вас.
Ако знаете горе-долу ще знаете и какви пари да поискате.
Авторката
|
преди: 10 години, 19 дни hash: ccd765c6dd |
|
26. Авторке, пиши си тогава и се чети сама, щом това ти носи"интрическа мотивация".
Модератор - не публикуваме лични нападки. Моля по същество!
|
преди: 10 години, 19 дни hash: a2994bf1bd |
|
27. Авторке това исках да ти кажа че повечето капиталисти или са алчни или глупави. Не е възможно майстор работник в България да има толкова постен хляб, да е мързелив и бавен, колко да е мързелив, възможно ли е той да е 6-8 пъти по мързелив от Европейския майстор?
За алчния капиталист вече го изяснихме купува си джип и др с пари на своята фирма от 10 работника, и то само за 3г.
Нека разгледаме и глупавия, той пък почва да работи и нарочно продава труда на работниците си, или по евтино /те са целогодишно заети но той им продава труда 3 пъти по евтино и им плаща 6 пъти по евтино/ или наема 10 работника и не може да осигури целогодишна работа на 5 от тях /например през май ги заема 10-тимата по 10-12 часа дневно, а през декември януари почти нямат никаква работа но ги държи в цеха/ на такъв няма и как да му поискаш, защото той почти няма.
Но работника /майстор и механик, изобщо хората с квалификация/ какво е виновен? Какво е виновна медицинската сестра в травматологията че през лятото има по малко хора със счупени крайници поради липсата на лед навън? тя е на линия в болницата, да, през август в отделението има само 5 пациенти, но януари приемат 2-8 пъти повече пациенти от колкото може да поеме една сестра и тя си изработва целогодишно бройката, годишно тя обслужва точно толкова пациенти колкото европейската мед сестра, даже повече?
Дори в момента в България има нужда от 50 000 мед сестри, а налични са само 25 000 и поемат целия труд, но са на средна заплата от 440лв.
Ето ти и едни цитат от интервю:
За колко пациенти средно се грижи една сестра у нас?
Заради малкия брой такива професионалисти в различните лечебни заведения кризата с кадрите е на различен етап, но има хирургични отделения, в които една сестра обслужва 30 пациента. За сравнение – според норматива на световния съвет на сестрите една сестра трябва обслужва не повече от 4-има пациенти.
Да не говорим за скорошния пример в Карлуково, където мед сестрите са на 500лв заплата, санитарките на 360лв, но пък болницата през 2014г купува картини за над 22 000лв!? !? Това какво е?
|
...
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
28. До 27 - благодаря за коментара!
Почвам отзад напред - за Карлуково - това е КОРУПЦИЯ, но ми е много странно, защо не питат ОТ КОГО са закупени тези драсканици.
Преди обаче такива неща дори не ги даваха по телевизията и никой не се интересуваше. Такива неща бяха ежедневие преди 10-15 г. Самият факт, че днес хората се възмущават изобщо е бяла лястовица, че може би се събуждаме
За нашите предприемачи - не можем да сложим всички в една кошница, но да - за съжаление и моето лично мнение е, че голяма част от тях не могат и не знаят как да правят пари, а знаят как да ГРАБЯТ пари. Много голяма част през 90-те години по странен начин са се сдобили с парите си и не са успяли общо взето да ги развъртят, защото не знаят КАК. Под производителност в икономически аспект не се има впредвид само работника, а като цяло - там е и производителността на българските предприемачи и мениджъри.
Ако беше едната кола и любовница...
Напълно си пав, че раборникът няма тук вина, но то не става дума и за вина, а за некомпетентност и некадърност. Човекът не е виновен, че е с малко интелект, а скоро пазарът ще го изрита (виж линка долу)
И не само в продажбата сме много зле - в организацията на производството, в покупката на материали и машини...При поръчки на материали се прави всичко по източно-европейски - знаеш за обществените поръчки как става - избира се най-ниската оферта на Батко и Братко за строежа на една улица, а после се оказва, че не бил включен асфалта, маркировка, мантинели, че не било включено премахването на старата настилчица и цената на Батко става по-висока от най-високата...
Така се процедира и в поръчките у нас на фирмите, колкото и да е странно и е т.н. „руска поръчка“. В Русия е същото...Най-често мениджърът, който избира доставчика е казал на Батко и Братко ....сещаш се...по веригата става цената огромна, после се прехвърля това на крайния потребител и после ревем, че Лидл искат продукти на нормални цени - оле, оле, мале лоши хора са „монополистите“, ние сирИне (имитат) за под 20 лв. килото нИ правИм.
Ако има проблеми с квалификацията на работниците, то за това са виновни не само образователната ни система, но и работодателите, защото не предлагат обучения, стажове, не инвестират в кадрите си и после АУ, паднал Иван и Драган от скелето или гръмнал цял цех с боеприпаси. Някак си Провидението наказва такива хора, но цената е жестока в случая (половината ти домочадие барабар с половината село). И в затвора да го вкараш такъв „инжЕнер“, какво - Господ му е взел детето и за какво всичко - заради човешка глупост и АЛЧНОСТ.
Отроре на всичко и невидимата ръка на пазара те натиска и накрая свършваш така:
Чети и се радвай „Предприемачът Емил Давидков губи тризонет с личен басейн на покрива“ И ТОВА НЕ ИЗКЛЮЧЕНИЕ, масово пазарът ги чисти тези „предприемачи“и това е идеално!
:) http://www.blitz.bg/news/article/319344
Авторката
|
преди: 10 години, 19 дни hash: a2994bf1bd |
|
29. 28 Всъщност целият ти коментар №28 казва и моята истина работодателят и държавата са виновни, че работникът не взема достатъчно средства.
Знае се от кого са закупени картините, от някакъв художник от Ловеч!
но всичко, което си написала по въпроса няма общо с заплатите на сестрите в Карлуково.
Че хората се събуждат и аз го знам племенникът ми е на 14г сега е 8 клас в гимназия и беше възмутен от дочут лично от него разговор на Директора на училището му с някакъв преподавател, цитирам:"директора бил сънувал че на този етаж в училището трябва да има еди какъв си кът и ще накарат парнаджията да скове еди си какво, а ще купят другото"!? !? родителите на 14г дете разбира се му казаха да си мълчи, защото училището е реномирано и за да получи образованието, което ще му е нужно, трябва да си мълчи.
Щом всички предприемачи плащат средно 750лв заплати трябва да са в една кошница, те тези дето плащат нормални заплати, като твоя работодател, са изключение и са на ръба на кошницата. Защото ти като инженер, ако работиш усърдно не е нормално да вземаш 2600лв, ако си заета постоянно и работиш усърдно би трябвало да стигаш над 6 000лв месечно.
"не само в продажбата сме много зле - в организацията на производството, в покупката на материали и машини... "
Е това не е ли отговорност на работодателя, защо работника заради не изпълнени отговорности на работодател, да взема ниско заплащане?
Загубата на Давидков не ми е интересна, дори повече ме натъжава от колкото да ме радва, Защото от това работниците му няма да си вземат пая, те ще си останат бившите ниско заплатени, банките ще си приберат каквото им се полага, но касиерките в банката няма да получат по високи заплати!? !?
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
30. „28 Всъщност целият ти коментар №28 казва и моята истина работодателят и държавата са виновни, че работникът не взема достатъчно средства. “
Не е точно така - работникът е и държавата, той е и работодателят, защото всеки, който се труди е работник. Ако предприемачът идва във фирмата си и работи в нея, той е работник също, а ако стой у дома и чака само дивиденти - той е инвеститор.
Народът е суверен на властта - т.е. държавата, това сме ние.
Ти търсиш виновни, но ето, намерихме ги - какво от това?
Аз виновни не търся, аз търся решения на проблемите, опитвам си да си обясня механизмите и причинно-следствените връзки. Да констатирам, че ХУ работодател е некомпетентен не ми помага, освен да го дебна, да го чакам да фалира и да му взема бизнеса на безценица, защото в момента това е масово явление - некомпетентните/некорактните бизнесмени се чистят масово и чисто физически. На вторичния пазар се предлагат цели фабрики, които са имали по 200 работника, а сега са 5.
Обикновеният човек е обаче отговорен за своя живот -когато дава 20 лв. на катаджията, той с какво се различава от хората, които вини за своята съдба?
Когато имаш възможност да се преквалифицираш или да научиш нещо в повече и не се възползваш от това, сам си си виновен.
И много примери за това, включително има и родителски съвети, които могат да контролират разходването на средства в дадено училище, а ако не го правим - кой е виновен?
Гражданите не сме си на мястото.
Ние не можем да вземем на предприемач ХУ бизнеса, защото е некомпетентен. Пазарът ще го фалира и смачка, въпрос на време, но ако се намесваме в този процес чрез държавата създаваме и нова възможност за корупция - кой ще прецени кой работодател е лош, кой е добър, чий бизнес да се смачка, чий да се стимулира?
Правила има достатачно и сега, дори е твърде сложна системата и затова никой не я спазва.
Ако искам да назнача жена в топлото си бюро ми трябват 20 формални парцала от разни фирмици, които уж са проверили „опасното“ работно място, светлината и тем подобни - това никъде го няма. Тръдовото законодателство ни е от 50-те години и не защитава реално работниците, защото има безсмислици и накрая всичко отива под ножа и се работи на черно и без средства за безопасност на труда, защото все си в нарушение. Аз да сложа кафе машина в офиса съм в нарушение, че е опасно :).
Трудно и бюрократично е да назначиш някого, трудно да го освободиш и накрая гледат повечето работодатели до последно да отлагат назначаването на нови хора, а работещите да вършат двойна и тройна работа, отвън безработицата расте.
И още и най-голям проблем е това, че в момента банките не дават кредити и парите стоят и гъбясват, а хората нямат работа, включително не се дават кредити за сигурни бизнеси с голямо обезпечение или лихвите са криминални. За криминална лихва се говори в икономиката, ако Лихва - Инфлация са повече от 15 %. Такава е лихвата на Мафията в Италия, а у нас има и фирми, които се финансират на 22% лихва, в момента имаме дори дефлация - т.е. това е чистата лихва.
При фалит на банка - данакоплатецът плаща, а нейните печалби ги събират акционерите. Честито!
Отделно не се инвестира в образование, защото резултатите не се виждат в рамките на 4 г. мандат. По-добре е да дадем 10 лв. на пенсионерите с надежда да гласуват за нас. Ако инвестираш в детска градина, инвестицията се възвръща след 25 г.
Много говорихме за Германия, но за мен тази държава не бива да ни е някакъв пример като цяло - и като манталитет, и като принципи, и като големина сме различни, а и проблеми си влачи големи и дълбоки. Ако се интересуваш - чети за Ирландия (по мащаби по-сходна, по манталитет - много сходна), която е била най-бедната и гладна страна в Европа, дори наскоро пак фалира, за да спаси банките си, но да чуваш нещо за Ирландия? За Гърция слушаме, но Ирландия от подобен кюп се освободи за 5 г. има-няма. Разликата е, че в Ирландия в 80-те години решават да инвестират масово в образование - училищата стават целодневни, вкарват и децата на роми, на селячеството по 10 ч. в училище и сега резултатите са на лице и дори да имаш проблем с такова население си го решаваш. ОЕCD прави изследвания - чети къде са те, къде сме ние и дори къде са Германиците (изследване PISA). Не можем да четем и разбираме прочетеното и не е само при децата - и възрастните сме неграмотни, защото проблемът не е от днес, вчера, а е от МНОГО ВРЕМЕ, дори повече от 25 г.
Когато ти е калпаво образованието, как да ти е качествен работодателят? Ами този човек не пада от Луната-нашето общество го е създало, има майка, баща, учители - кой го е създал като продукт?.Само гледаш в очите на някои хора - празно.
Според мен няма нужда от особено драматични мерки у нас, а от повече инвестиции и нещата ще се наредат от само себе си - ще има работа за хората и алтернатива. Днес ако искаш голяма заплата, работодателят може да ти каже - Ходи си.
Причината е, че няма инвестиции.
Никой работодател иначе няма от само себе си да ти даде пари, които може и да не ти даде. Аз горе обясних какви са механизмите.
Пъво се бори безработицата, едва след това се бориш за високи заплати - не в обратния ред!
Авторката
|
преди: 10 години, 19 дни hash: a2994bf1bd |
|
31. Сериозно ли мислиш че коментираме тука за да намериш ти някакъв фалиращ бизнес да го изкупиш и да плащаш ниски заплати?
Аз пък имам други интереси да прочетат повече хора кой и защо е виновен и да се съберем да се вдигнем да ги насилим работодателите да плащат европейски.
Не се съгласявам с теб в точката кой е работник и кой работодател.
Защото работник е само този, който има правни отношения /договор/ с работодателя. Дали работодателя има договор със себе си, това не късае наетия работник.
Че всички сме суверен на държавата не съм много съгласен, по скоро имаме някакво право да изберем суверена. Можем ли да я командваме, може ли 1бр ниско квалифициран човек да наложи държавни правила или да уволни директор или министър. Обаче едни министър може да уволни директор на държавно предприятие. Един министър може и да почерни живота на голям предприемач, да не говорим за дребен човечец ако му се опълчи. Не сме суверен, защото не избираме мажоритарно и не сваляме мажоритарно, министри, депутати и др.
И аз съм против корупцията, но пък кой я поражда? Какво да прави работникът на 700лв заплата, като стъклото на трошката му пукнато, няма пари за ново поради размера на заплата си, а има и др забележки по изправността на колата оставени за до следваща заплата. да откаже да плати 20лв подкуп и да предпочете 100-300лв акт ли?
Къде да паркира народа колите си, като няма достатъчно парко места пред блокове и кооперации? Да паркира не правилно и да плаща всички глоби не е вариант поносим от заплатата му, да няма автомобил докато не се усети общината да направи паркинги също не е вариант, така се появява вариантът да плаща част глоби част корупция.
Имало било родителски съвети, а съветите съставени от зависими родители, ако родителите не слушкат, децата им ще патят.
Не можем да вземе на предприемач ХУ бизнеса и никой не иска да му го взема, държавата просто да наложи на предприемача ставка мин заплата по длъжност на работниците, Той предприемача като не става ще си затвори, в този момент предприемачи които могат да работят като европейци ще запълнят дупката от липсващ предприемач и готово. Който пък може да плаща заплати, а досега не е давал, ще се научи да дава заплати.
В България вече няма прекалено предлагане, в който и да било бранш, така че всеки провалил се работодател ще отвори нужда от нов, а новият ще наема и осигурява работници на новата ставка. Притесняваш се че ще изчезнели малките магазинчета дето продавали по 50 хляба дневно, не просто там ще си работи лично собственикът на бизнеса, и този бизнес от 50хляба дневно няма да се налага да храни работодател и работник, а само работодател. Даден работодател като иска да има работник трябва да е преценил че бизнесът му е възможно да изкарва толкова заплати че и за него да остане. Сега тъпото магазинче изкарва печалба примерно от 1200лв месечно, а работодателят плаща на магазинерка 400лв и за себе си прибира 800лв. А рентата на толкова дребен бизнес месечно е 100лв, той краде от работника си 700лв. Нека като иска да е бизнес мен-шеф да отвори 8 такива магазинчета и да си взема 800лв рента на бизнеса.
въобще не се притеснявам и за бъдещо повишаване на безработица, в момента в който българин започне да взема заплати ще започне и да купува стоки, а тези повече стоки ще искат някой да ги произведе, някой да ги донесе.
Погледни германия има работа за 70 000 000 народ че и чужденци наемат, ще ми кажеш, че в България няма работа за 7 000 000 народ ли?
Не се съгласявам да търсиш причината в безработицата "първо била безработицата после високите заплати",
Горе ти обясних за сестрите в техния бранш няма безработица и въпреки това заплатите им мизерни!? !?
Плюс това в България безработицата не е толкова висока 11% не е кой знае какво в Германия в момента е 6, 5%!!! Какво очакваш, да достигнем безработица 0% че чак тогава да ревем за заплати ли?
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
32. Номер 31, благодаря за твоето мнение.
Можеш ли да конкретизираш ти какво точно предлагаш под
„Аз пък имам други интереси да прочетат повече хора кой и защо е виновен и да се съберем да се вдигнем да ги насилим работодателите да плащат европейски. “
„Не се съгласявам с теб в точката кой е работник и кой работодател.
Защото работник е само този, който има правни отношения /договор/ с работодателя. “
Ако имаш ЕИК на фирмата, в която работиш, влезни в страницата на Търговския регистър. Ако твоят предприемач има право да подписва за фирмата и не е чист инвеститор, ти ще намериш БЕЗ БЪЗИК договор в ТР... на него с него и другите собственици на бизнеса!!!! Сключва се договорът от него като собственик на капитала и като него като управител (прокурист и т. н. ) :)))) Два негови подписа има, а ако има още собственици - и техните!
Не се бъзикам, виж.
Така, ако този човек подписва и движи нещата на фирмата си, той е СЛУЖИТЕЛ на тази фирма, плаща ОСИГУРОВКИ, ДАНЪЦИ за работното си място и забележи - дори има право на майчинства, пари за безработица, ПЕНСИЯ, ЗДАВНИ и.... абе всичко!
Договорът се нарича „Договор за управление и контрол“. :)
Ако няма такъв договор със себе си, той няма право да подписва за фирмата, а ТРЯБВА да има прокурист или управител (на договор ДУК)
Примерът надолу е напълно коректен.
За Германия не съм съгласна, че можем да я взимаме тук за пример - има съвсем друга история, манталитет, система и развитие. Те още през 19 век са били сред първите 3 икономики В СВЕТА. Западните РАЗВИТИ държави са минали през 200-300 г. развитие, революции, войни... имат поколения индустриалци, огромни концерни на борсата, банки на 500 г. и ТРАДИЦИИ.
Не казвам, че ни трябват 500 г. развитие, можем да спестим една нула, ако направо копираме добри практики от там, но няма вълшебна пръчица с която ще вземем ограбена България и ще стане Германия, а увеличението на заплатите от горе е последното решение, което в момента може да помогне.
Теб не те притеснява безработицата, защото сигурно имаш сигурно работно място, ценен си за своя работодател и ще уволнят Иван отстреща и Драганчо - да, ще взимаш 3000 лв. заплата, вместо 1000 лв., но Иванчо и Драганчо ще са безработни и какво ще промени това за Икономиката - нищо.
Дори да затвори лошият предприемач фирмата, да разпродаде машини и да си изнесе дебелият задник в Македония - ти какво печелиш от това? По-богат ли ще станеш?
Единственото решение би било да национализира държавата всичко, да увеличи заплатите, но за жалост този филм сме го гледали и като гледам БДЖ и как държавата си стопанисва имуществото... не съм фен на това решение.
Имаш ли някакво КОНКРЕТНО предложение по следните два въпроса
1. Как ще обединиш работниците конкретно и ти лично каква роля ще поемеш? Какви са целите? Какви са мерките?
2. Как смяташ да увеличиш заплатите над производителността? Какво ще стане с безработните хора и как ще предотвратиш изтичането на капитала от страната.
Благодаря
Авторката
|
...
преди: 10 години, 19 дни hash: f3558795bd |
|
33. Толкова енергия и страст... и знание... Поздравления!!
За съжаление обаче това, за което говориш, е нещо което няма да стане (работи), или поне не скоро, или поне не с тези хора сега, а и по-после. Понеже говориш за принципи, но се ограничаваш само с икономически такива, поради това пропускаш евентуалния факт, че тези принципи може да са обусловени от други такива, ... от по-висш порядък. И още нещо, приетите аксиоми изведени половинчато „a priori” чрез умствени спекулации от някой „учен”, които ползваш, ти правят лоша услуга в търсене на пътя към светлината и прозрението за светло бъдеще. Но това е тъжната картинка в момента, резултат от материалистичното образование, на сегашната цивилизация вървяща към мрака.
Цитирам:”а човешките потребности са безкрайни и неограничени по определение”. Това определение само по себе си е антагонистично с всичко и всички останали. Ако то е действащо (а то е било действащо на моменти като концентрирано и олицетворено от отделни исторически личности), настъпват катастрофи с големи мащаби (втора световна война примерно) или нищета и няма как да се постигнат добре регулирани обществени взаимоотношения – в случая икономически просперитет, който те вълнува. Освен това симбиозата с горецитираната философска и маркетингова аксиома е очевидно с понятието „корупция”, което цитираш към 5-6 пъти, защото съдържа в себе си демоничното качество „алчност”. Т. е. зад безкрайни потребности стои алчността. А това автоматично значи, че ако следва да се бори корупцията, следва да се борят и безкрайните потребности. Т. е. следва да се свие излишното потребление (извън необходимостта да се поддържа тялото здраво), което е срещуположна посока на разбирането за икономическо развитие. А обратно, ако развиваш икономика със сегашното „правилно” разбиране, как ще бориш корупцията?
Другото: Знаеш ли какво значи корупция и кава е нейната изначална причина? Знаеш ли, че в българското законодателство няма дефиниция на понятието корупция, поради което то се явява малко имагинерно? Още, знаеш ли от какво произтича вида на правилата, действащи в една човешка общност (държава)? Знаеш ли първоначалната причина на правилата? Правната теория и философията казват, че това са традициите и обичаите (но не знаят какво стои зад тях). Знаеш ли, че хората в съдебната система боравят със законите, фактите, обстоятелствата, логиката и философията по такъв начин, че могат да решат едно дело в чиято полза си поискат и това е най-големият бизнес. Как ще се бориш с тях (съдиите) и корупцията, след като се пишат глупости, които авторитетно се изучават във ВУЗ, подобни на горната аксиома, че „моралните ценности са относителни”? Не можеш да си потопил ума във фекалии и да правиш икономика, защото хубавите неща се правят от хубави хора, а не от „бели якички” с вълчи нрав и животински наклонности. Ако ще и 10 висши да има, той е егоист. Добри обществени взаимоотнешения не се постигат с алчни и егоистични (вълчи) хора. Критерий може да е образованието, но първо духовното такова и след него материалното такова. Да си духовен, значи да си честен, състардателен, да следваш външна и вътрешна чистота. Когато вземеш вълци, магарета и овце какъв икон. просперитет ще правиш? Трябва финна интелигентност, а тя идва от развиването на чисти духовни качества.
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 8c6224d02d |
|
34. Благодаря номер 33. Радвам се, че се включиха тук и хора с философско образование (самообразование). Философия, Етика, Богословие - това за мен са царските дисциплини, до които все още се чувствам незряла да се докосна.
Специално за „Цитирам:”а човешките потребности са безкрайни и неограничени по определение”.
Грешно си ме разбрал. Икономистите си правим един простичък свят с простички определения, за да изследваме определени причинно-следствени връзки. Това не е мое мнение или изобщо мнение, а теоретична рамка, в която да развием даден модел, защото съгласи се - много е сложно математически и логически да ограничиш потребностите до някаква степен - хората имат различни потребности, различни неща са им важни, за да са щастливи и здрави. Икономистите се пробваме да сме точни и търсим да изразяваме математически връзките.
И още ти гледаш на материалните блага като на самоцел, като нещо, което те разлага вътрешно и е вредно, а стремежът към тях като алчност. Прав си за много от хората - алчността води дори до престъпления, скарва братя и разтурва семейства, но не е така за всички хора и често най-богатите са такива, защото не гледат по този начин на парите, а като на средство, дори отпадачен продукт от своята дейност. Имам щастието да познавам един от малкото милярдери от Европа (австриец). Този човек изпитва удоволствие да реструктурира фалирали предприятия от Източна Европа и това за него е вид предизвикателство - живее скромно със семейството си, в нормална къща и кара стара кола, забравя често да се храни и да ходи на лекар. Например малко хора се замислят, но в днешно време не консумираме повече печатни медии като преди. Спада търсенето на машини за печатане на списания и вестници и предприятията, които произвеждат такива машини фалират. Много работници остават на олицата. Този човек мисли-мисли, какво да направи от съществуващата база, съществуващите кадри и измисля, че може да прави машини за...тоалетна хартия, памперси и дамски превръзки, които да продава евтино на развиващите се държави. Спасява 3 фабрики в различни европейски страни и ги продава на малка печалба, но истинското му удоволствие идва от това да мисли как да намира решения на подобни предизвикателства. Звучи просто, но преди него никой не се е сетил - и това е един от стотици примери, защото той на седмица-две ги върши тези неща. Тези пари инвестира пак в подобни бизнеси и без да се усети е цъфнал във Форбс, но парите не го интересуват, дори материалното не го интересува като такова, а предизвикателството.
Какво искам да кажа - понякога точно тези, които не се стремят към пари и не са алчни стават най-богатите хора на планетата.
Има обединение от към 20 милярдера в света, основано от Бил Гейтс, които са завещали всичко на неправителствена организация, която прави кладенци, канализации и финансира дребни начинания в държавите от Третия свят. Например от тук могат гладуващи иначе семейства да си вземат козички, домашни животни или семена за своите ниви.
Парите ти дават свободата да вършиш подобни неща, да опознаваш света около себе си, да реализираш свои мечти, начинания и да помагаш на другите и сами по себе си материалните блага не са виновни за това, че хората не сме дорасли за тях.
Благодаря отново
Авторката
|
преди: 10 години, 19 дни hash: 46cf5916e7 |
|
35. 34, авторке, извинете ме за невежеството, но останах объркан от това, "Имам щастието да познавам един от малкото милярдери от Европа (австриец). Чета и не разбирам печатна грешка ли е или аз не знам как правилно трябва да се напише? Но след като видях, че и по надолу е написано пак- "Има обединение от към 20 милярдера в света, "- разбрах че аз греша и не съм научил навремето, как се пише милИАрдер. Благодаря Ви за изчерпателните лекции по икономика и безценната помощ която ми давате, за да сравня знанията си по правопис!? Още веднъж, благодаря! Хвала на такива талантливи българи. Ако не сте Вие, ще си умрем в невежество.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 7227a2e0ed |
|
36. Е, 35 - Бива ли тъй сега...
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 2eb8e55a83 |
|
37. От 33
“Философия, Етика, Богословие - това за мен са царските дисциплини, до които все още се чувствам незряла да се докосна. ”
Просто не искаш или поне не достатъчно силно. Знанието за Абсолютната чистота (Бога) се дава от милост за да се пречисти дейностите на всеки един човек, дори и най-падналите. Ако не се приеме чисто знание единствено може да се спекулира. (Религиозните принципи за атеистите се явяват като етика (морал))
„Грешно си ме разбрал. Икономистите си правим един простичък свят с простички определения, за да изследваме определени причинно-следствени връзки. "
Корена на причинно-следствените връзки е духовен. На целия материален свят корена е духовен. Чисто емпиричния (сетивно-експерименталния)(индуктивния) подход за познание е път в мрака. А в мрака са грешките и страданието. И страданието е навсякъде. Човек само за известно време може да се чувства ОК (резултат от определени благочестиви дейности), но страданието в един момент идва, по-силно или по-слабо, дори и да не го искаш. Нещата не са прости, затова умозрителните експерименти за минимизиране (опростяване) или обобщаване, при изолиране на духовния аспект, водят хората към страдание - това, което са направили с комунистическата идеология например. Сега Вавилонската кула е последвана от космически програми (за достигане до райските планети, но кой ли ще ги пусне там), но основните проблеми на хората (да са щастливи) не се разрешават. Човек е духовно същество и то не може да стане щастливо и успешно с материя, нито да разреши проблем с нещо, което има характеристиките на проблема.
„Това не е мое мнение или изобщо мнение, а теоретична рамка, в която да развием даден модел”
Без знанието за духа нищо не може да работи както трябва. Ако искаш да станеш добра икономистка следва да свържеш наученото материално знание с науката за духа, в противен случай само ще преливаш от пусто в празно. Следването на духовните принципи всъщност автоматично ще разрешат икономическите проблеми (и всички проблеми), но ако човек се опитва да създава собствени теории за разрешаване, е обречен на провал, именно защото не знае нищо за причината. Например Айнщайн е успешен със своята теория, защото е чел ведическа литература, където има информация за сътворението, елементите и принципите – материални и духовни. Материята е отражение (лошо) на духа – това следва да се опита да го разбере всеки, който иска да бъде успешен. Без културна програма за реализиране на знание в тази насока нещата са обречени. И това е отговорност и задача на всички духовници и управници по света.
„хората имат различни потребности, различни неща са им важни, за да са щастливи и здрави. ”
Човек може да бъде истински щастлив само с духа, а не с преходното (тялото и всичко свързано с него). И поради това само едно е необходимо, а останалото е второстепенно и следва да се ползва като средство за духовно издигане. Примера с милиардера, който си дала е показателен – вместо да яде и пие, и да си гледа живота, както повечето мечтаят, той търси по-висше поле на действие за да е удовлетворен и щастлив. Т. е. той търси щастието на нивото на ума ( с благотворителност и подобни благочестиви дейности), а не на нивото на 5-те сетива (грубото материално тяло). И това се дължи на определени духовни качества, които е изградил и тези качества са резултат от следване на духовни принципи от минали животи. Винаги зад всяко добро нещо стои духовната природа. Но филантропията и икономическия просперитет не е най-високото ниво, има по-високи нива от това. И това може да бъде разбрано само с науката за духа. И чак от тази позиция може да се разберат причинно-следствените връзки. И това знание е достъпно за всеки без никакви ограничения, само трябва човек да го поиска. С материална интелигентност не става, трябва духовна интелигентност, а тя се развива като се спазват духовни принципи, като се следва духовна програма така, както се усвоява материално знание в училище.
„И още ти гледаш на материалните блага като на самоцел, като нещо, което те разлага вътрешно и е вредно, а стремежът към тях като алчност. Прав си за много от хората - алчността води дори до престъпления, скарва братя и разтурва семейства, но не е така за всички хора и често най-богатите са такива, защото не гледат по този начин на парите, а като на средство, дори отпадачен продукт от своята дейност. ”
И на нивото на 5-те сетива и на нивото на ума обсега е в материята. Различни нива са, но са в материята. Нито едно материално действие не може да разреши проблемите на всички хора (особено болестите и смъртта), защото филантропията, колкото и да е възвишена не може да ги обхване или стигне, но духовното такова може. Материалните блага ги разглеждам от гледна точка на духа и както казах по-горе, едва тогава могат да се видят причинно-следствените връзки. До тогава си в мрака. Не е необходимо нито да се игнорира или пренебрегва материалния елемент, нито изкуствено да се ограничава. Трябва само погледа да бъде пренасочен към духовното и тогава проблемите (всички) на едно общество ще започнат да се разрешават от само себе си.
|
...
преди: 10 години, 18 дни hash: 8c6224d02d |
|
38. Благодаря на н. 37. Интересно е човек да прочете систематизирано знание от други дисциплини от човек, който е чел и е учил по темата.
Н. 35 - Благодаря за критиката, но моля да си направите кръжок на тема „Български правопис“.
Аз пиша със 110 удъра в минута, концентрирам се върху значението и смисъл на написаното, не съм в час по БЕЛ.
Ако искате да подобрите правописа на нацията ни - пуснете си тема и изяснете най-честите правописни грешки, за да помогнете.
1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!
Авторката
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 8c6224d02d |
|
39. Горе зададох следните въпроси, чиито отговор хората с перфектен правопис на български и руски език не искат или не могат да дадат.
Имаш ли някакво КОНКРЕТНО предложение по следните два въпроса
1. Как ще обединиш работниците конкретно и ти лично каква роля ще поемеш? Какви са целите? Какви са мерките?
2. Как смяташ да увеличиш заплатите над производителността? Какво ще стане с безработните хора и как ще предотвратиш изтичането на капитала от страната.
Благодаря
Защо не отговаряте, а пощите за правописни грешки?
Май зациклихме?
Авторката
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
40. 32 ни най малко не ме интересува моят работодател дали има договор със себе си, защото не се и съмнявам, че ако той е наел себе си, се е осигурил на мизерна заплата, а си начислява доста добри хонорари. За разлика с другите работници /наемници/ в фирмата, той всеки път може да реши да отреже за този си работник /себе си/ доста голямо парче от хляба и да му го подаде под масата.
Нямам намерение да защитавам точно този работник /собственикът/ в фирмата на моя работодател. Пък защо, да не защитя и него, точно той заедно с всички, ако се увеличат заплатите ще бъде осигурен на висока ставка.
Не ме разбра много Точно!
Ти ми казваш че при днешни трима работника не са натоварени с работа през 2/3 от работното си време ли. Казваш ми че може робот да върши работата на майсторите ли? Мислиш ли че аз, Иванчо и Драганчо ако сме на 700лв заплата не работим 9 часа твърдо? Всъщност ако се увеличат заплатите ще наемат нови хора при нас, не обратното, защото ако аз сега съм заварчик и имам колеги Иванчо и Драганчо, не само няма да ги уволнят ами ще наемат и Йордан и Пешо, защото в момента в който аз имам 3000лв заплата ще ги харча в България, ще търся повече стоки и услуги и тук ще изникнат нови работни места.
По често ще си сменям кухненската мебел, по често и навреме ще сменям ремъка, накладките и частите на колата, ще пазаря повече готови храни /ресторант/, ще търся повече услуги, ще си санираме самолично блока ако щеш /ако живея в панелка де/. Дори и за заварчиците ще има повече работа.
Сега ако съм на до 700лв заплата се свивам вечер у дома и броя дали ще стигнат стотинките до края на месеца, готвя боб и си казвам "другия месец ще отделя 30лв за да сменя накладките, че вече доста се поизносиха" Ако обаче стана на 3000лв заплата, вечер ще изляза ще търся стоки и услуги, ще ми идва на ум да си правя ремонти по често, тогава за повече хора ще има работа.
Знаеш ли че 80% от българите никога не са си поръчвали пица за в къщи? Ако заплатите им пораснат е вероятно на момента 15% от работниците да останат без работа, Заради стресирани дребни работодатели, но пък ще се отворят повече пицарии с доставка за дома и др услуги, 15-те% безработни ще започнат да работят там и даже е по вероятно да се намали безработицата. Безработната Минка ще отвори ресторант с боб и домашна храна за в къщи, аз ще продължа да си ям боб, но ще го купувам от нечия съпруга Минка. Така хем аз ще имам по голяма заплата и ще си позволявам по голям избор, хем леля Минка тя е безработна в момента, ще има работа и заплата.
Кауфланд /с него описвам всички супермаркети/ хем ще плаща големи заплати, хем заради увеличената покупателна способност на народа ще наема още служители да редят рафтовете, или ще направи още магазини и там ще наеме работници.
Заради увеличените осигуровки държавата ще плаща по високи пенсии и пенсионерите ще увеличат покупателната си способност, и те без много мислене ще си купуват по качествено и по голямо парче сирене и домати и зеле и краставици, от там мандрите ще заработят повече, от там краварите ще се увеличат, и зеленчукопроизводителите ще заработят повече и безработицата в селата ще се намали. Днес пенсионерът Ташо обаче е на 200лв пенсия и дава работа само на хлебопроизводителите, живее като скот и пазари колкото е възможно по малко.
Разбираш ли какво се случва ако се увеличи покупателната способност.
Ако разгледаме 1 магазин, голям супермаркет, кауфланд да предположим, като работодател. Да поясня че всички цифри са предполагаеми. Да предположим че той днес има 20 работника и плаща средно 500лв заплата или 16, 66лв дневна надница на всеки работник. Днес той си печели 10000лв на ден, плаща на работниците 330лв от тях и прибира 9670лв. Увеличаваме заплатата на средно 2000лв за магазинерка или 67лв надник. Какво се случва, след два месеца да речем, той ще печели средно по 30 000лв дневно, заради увеличената покупателна способност на народа, ще се наложи да наеме три пъти повече работници 60бр и ще плаща на работниците си дневно 67лв. Сега смятай 67лв по 60 работника общо 4000лв от 30-те хил за заплати и ще остават за него 26000лв, хайде като икономист обясни не е ли той на далавера и 40броя безработни среднисти с нова работа, в Кауфланд.
Да той ще печели много по малко от продажбата на 1кг сирене, но пък ще продава 3 пъти повече сирене дневно.
Не мисля че имам цел да заемам главна роля в преврат, ще се намерят по умни майстори от мен да водят /ако сега работя майстор/. Ще заема роля да навивам българите да избират за поупка българско с повишената си покупателна способност, като няма да сменям професията си. Преди около 25-30г имаше във Франция такава кампания, купувайте френско, ако ти е интересно ще разуча.
За изтичането на капитали от страната ще се погрижи българската конкуренция, ще се намерят Българи, който да отворят супермаркети с име "Страната на покупките" и името ще е българско и парите няма да изтичат в чужбина. този собственик на хипермаркет "Страната на покупките" с 26 000лв дневни печалби ще си построй дворец в България, като ще създаде още работни места за строители, заварчици, дограмаджии, и икономи ако щеш.
Хайде кажи не е ли така и къде греша?
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
41. Авторке не се ядосвай на 35 чак толкова и не вкарвай мен, който толкова време ти отделя да си говорим, в спора ви.
№35 не съм аз гледай hash-овете, последният ми коментар е под №31 съжалявам че не мога да отделя толкова време колкото ти по темата, по някога има и други задължения.
Ти в 39 ни нападаш всички четящи и коментиращи по твоята тема, не е хубаво така.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 46cf5916e7 |
|
42. И аз пиша със сто и двадесет "удЪра", но внимавам, защото не искам да се излагам и натрапвам. Убедих се, че има хора които работят само на предаване, но не и на приемане. Тук виждаме такъв случай. Градивната критика е полезна, нямам нищо лично, но претенциите трябва да имат покритие, иначе се превръщат в самохвалство.
|
...
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
43. Авторке писала си толкова много коментари и толкова дълги че не мога и да искам да ти насмогна изглежда имаш доста свободно време и въпреки това някой ти плаща 2600лв заплата.
Почвам да чета коментар 33, а вече излиза 39 от теб.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 8c6224d02d |
|
44. До номер 40. Благодаря. Имаш право, че с повишаване на консумацията от обществото ще се увеличи Y в уравнението, т. е. БВП и националното богатство, но не казваш откъде ще се вземат тези пари на първо време.
За консумацията иначе е без значение дали ти ще харчиш 3000 лв. или твоят работодател ще похарчи 3000 лв. Като цяло, ако беше прав, то ефектите, които описваш и сега да ги имаше, но не е така.
Забравяш и за инвестициите - ти като вземеш от твоя работодател за частна консумация, ще намалеят инвестициите - с две думи нищо не си постигнал. За макро икономическата сметка (ефектите, които ти описа много добре) е все едно дали ти консумираш парите, или се харчат за инветсиции, но не може да харчиш един лв. едновременно за двете неща.
„ Ти ми казваш че при днешни трима работника не са натоварени с работа през 2/3 от работното си време ли. “
Не, това никога не съм го казвала и няма такава статистика или данни. Казвам, че заплатата трябва да расте с производителността, а производителността на 1 работочас може да се вдигне с машини, обучение на работниците, по-добра инфраструктура, по-малко бюрокрация и като цяло подобряване на бизнес средата и рамковите условия. Вместо например един лекар да пише 1 час документи, той може да прегледа 5 пациента. Намалянето на бюрокрацията не само намаля корупцията, но и е БЕЗПЛАТНА мярка.
Ако твоят работодател за 1 час произвежда 10 пъти повече от преди (чрез нова организация, обучение, машини), то ще има и как да ти даде по-голяма заплата без да намали възвращаемостта от капитала си. Така е например в развитите държави. Те произвеждат средно по 3 пъти повече на човекочас и не боли да са заплатите по-високи, но са минали през всичко, включително през т.н. Манчестерски капитализъм с глад и бездомници по улиците. Ние имаме уникалния шанс да се учим от тях, да имаме възможност да копираме добрите практики направо в най-горния стадии и вместо да минаваме през парната машина и така нататък, но никой не може да ни спести инвестициите в образование, квалификация, инфраструктура, държавен апарат.
Ако държавата увеличи изкуствено разходите за работна ръка, ти не можеш още в Първия период да задържиш капитала, за да настъпят изобщо ефектите, които описваш
Работодателят ще се изнесе в Румъния.
Само и единствено с национализация можеш да задържиш капитала и това е мярка, която вече е била предприемана.
Има два основни проблема в национализацията
- Не става от днес за утре. В рамките на 48 ч. една фабрика може да бъде разглобена, пакетирана и изнесена. Най-богатите хора не държат пари в страната ни, ще изгорят дребните инвеститори, които нямат възможност бързо да се изнесат както и хората с недвижимо имущество.
- Държавата навсякъде е лош стопанин. Виждаме и днес какво се случва с БДЖ и как се разсипва и разграбва държавното
Имаш ли някаква друга идея (мислиш в правилната посока!!!!)
Как ще стимулираш своя работодател да остане в страната и в бизнеса?
Как ще му попречиш да уволни хората, за да плаща високи заплати на останалите и да увеличи работните часове (например работа в събота)
Благодаря предварително за Вашите идеи, нека вкараме ЛОГИКА в мислите и дискусията си. С лични заяждания, популизъм и емоции не става....нека оставим това на политиците. Ние имаме интерес за РЕАЛНИ решения.
Авторката
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
45. В 33 започваш да ми говориш по изискано с думи, които и ти не разбираш за да изглеждаш по интелигентна от простия майстор /мен/!
Има ли нужда от такива превзети коментари тук?
Приличаш точно като, когато депутатите си подсказваха английска дума, на пресконференция за да изглеждат интелигентни.
Като ми пишеш обусловен вместо зависим, или аксиома вместо правило, или антагонистично вместо противоречиво не изглеждаш по интелигентна. А караш хората да търсят правописни и пунктуационни грешки на представящия се за интелигентен.
Съжали малко простия читател и говори с прости български думи, защото обикновеният читател със средно образование ще се откаже да ни чете и ще отсвири темата.
Можеш да напишеш, че човекът с основно образование е фундаментално образован, но дали той няма да се откаже да те чете?
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 8eec0ac0e3 |
|
46. Аз не пиша, защото спазвам правилото:
"4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие! ".
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 8c6224d02d |
|
47. ДО номер 40
БВП = Консумация ИНВЕСТИЦИИ Държавно потребление Нетен Експорт
Да прехвърляш пари от едната в другата кошница няма ефект - НАЦИОНАЛНОТО БОГАТСТВО СИ ОСТАВА СЪЩОТО.
Мисли как да увеличиш величините без да намаляваш останалите, имайки предвид, че единствено и само инвестициите могат да доведат до увеличаване на продукцията реално, защото само повече продукция ни дават право да печатаме левчета. Непокритите с продукти и услуги левечета водят до инфлация - т. е. имаш по-висока заплата само като нулички, но без стойност!!!
Как правителството увеличи веднъж хилядократно заплатите и пенсиите (Историческа отмятка).
Така се случи с правителството на Жан Виденов.
Той действително искаше да даде на народа по-добър начин на живот, беше млад и наивен човек. БСП тогава спечели изборите, защото обеща ДВОЙНО увеличаване на пенсии и заплати.
Предизборните обещания ТРЯБВАШЕ да бъдат изпълнени и нашето правителство започна буквално да печата пари. Определени близки до властта хора си обърнаха предвидимо левовете в долари и марки, изтеглиха си парите от банките, взеха кредити в левове, обърнаха ги в долари....
Същата година се случи и добра реколта, цените на житото са в долари и се продават на международните борси.
Хората имаха двойни и тройни заплати и пенсии, но производителите изнесоха ЦЯЛАТА ПРОДУКЦИЯ там, където им плащаха в долари. Нямаше хляб да си купи човек, макар че имаш хиляди левове в джоба и огромна реколта...Правителството заварди границите, но и в страната продължиха да продават в долари житото. Правителството извади националните резерви и купи жито от чужбина с ДОЛАРИ, но пак имаше глад и умрели по домовете деца от студ и глад.
Цените растат, защото всичко става дефицитно. Правителството е принудено да печата повече пари, за да се покрият новите цени....завърта се спиралата на хиперинфлацията, докато не настане безрецида и революция.
Изгоряха спестяванията на обикновените хора, а богатите станаха още по-богати. Средният доход на едно семейство беше 20 долара МЕСЕЧНО. От нужда много хора си продадоха земя, недвижимо имущество на безценица. Например 1 кв.м. първа линия на морето е продаван и купуван на цена 10 долара на кв.м., а дори днес струва над 300 евро/кв.м. такъв парцел. Тоест - бедните хора са ограбени и източени няколко пъти и то за какво?
БЪЛГАРИТЕ НЕ СМЕ ЗАБРАВИЛИ как започна всичко - С НЕВИННИТЕ ОБЕЩАНИЯ НА ЕДИН МЛАДОК (Ципрас сме го гледали с две думи на родна земя и дори с Жан си приличат и по стил на обличане)
Идва МВФ и България ТРЯБВА да се откаже от финансовия си суверенитет. (Тройката в Гърция)
И до ден днешен сме под правилата на МВФ - не можем да печатаме пари без покритие в БВП, не можем да увеличаваме заплатите без консултация с тях и така нататък.
Така, че нека внимваме..
РЕШЕНИЕТО
В днешно време можем да вземем кредити, разбира се. Ще увеличим държавните разходи и държавните инвестиции, но ако не борим корупцията, тези пари ще потънат и няма да стигнат до населението.
Първа стъпка е именно борба с корупцията, за да може да се вземат кредити, да се налеят в икономиката и да се завърти машинката. Не бива да растат изведнъж и прекалено бързо заплатите, за да не изпреварят производителността (инфлация)
Или още по-лесно - въвеждат се минимални лихви по депозитите от 1 %, миксимално 3 % по кредитите и 38 милярда паркирани в банките пари се изсипват в икономиката без особени драми, без особени закони и национализации. Постепенно се увеличава максималният осигурителен доход и се въвеждат 550 лв. необлагаем минимум, постепенно започва увеличаване на заплати и пенсии, но ако произвеждаме повече - цените ще си останат същите. (така се случва в страни като Германия да кажем и затова там има стабилни цени на всичко)
В страни като Жан-Виденова България, Гърция с драхмата се печатат хартийки, в богатите страни се произвежда.
Авторката
П.П. Съжалявам за термините, но не може без тях. То е като да обясняваш какво е зелена ябълка без да ползваш думата „зелена“. Не смятам, че пиша прекалено сложно за хора със Средно образование, защото които чете такава тема и се интересува от абстрактни неща, по начало е с интелект над средното - дипломите тук нямат никакво значение!
Има Средно и Средно образование, а тук дори да не съм съгласна с нечие мнение, аз все пак не мога да не уважа интелекта и интереса към такива теми.
Не уважавам правописната полиция, ако не е подкрепена със съдържание. Езикът се развива и е жив. В момента масово се пише слято „неразбрал“ да кажем или не се ползва пълен член...не правилата определят живият език, а мнозинството от хората, иначе и до ден днешен да пишем като бабите си с „ъ“ накрая и „вувайте“ при глаголите
|
...
преди: 10 години, 18 дни hash: 46cf5916e7 |
|
48. "38 милярда паркирани в банките пари се изсипват в икономиката" - едно си баба знае, едно си пее. Човек който не се учи от грешките си, си ги повтаря цял живот. Аз като прост човек, знам, че парите се влагат в банките, а сега научих нова дума, парите се "паркирали" в банката!? Кола знам как се паркира, но пачки как се паркират, много интерестно. Все пак милЯрдите си остават, паркирани в банките.
"дипломите тук нямат никакво значение! " - очевидно, авторката го доказа недвусмислено. Доказа, че не дипломата прави човека грамотен, а желанието да стане такъв. Явно това важи само за България. Как ли си пише документите? И затова получава 2500лв!? Ето затова икономиката ни е в това положение. Каквито икономистите, такава и икономиката ни. Добра закономерност, нали?
" все пак не мога да не уважа интелекта и интереса към такива теми. " - наистина, огромен интерес, затова само четем монолозите на авторката и няколко критикуващи коментара. Голям интерес, няма що!?
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 108313aa1a |
|
49. Номер 48, Авторката не пише документи, а ги подписва. Документи се пишат от юристите, не от икономистите. Аз водя преговори или вкарвам поправки.
И забележи - дори с печатни/правописни грешки един документ е валиден. За 90% от договорите не се изисква писмена форма. Ти като си купуваш хляб да не правиш договор за покупко-продажба?
Авторката освен това се занимава повечко с чисълца, но ако ми трябва урок по правопис, определено ще си потърся филолог, не човек с техническо Средно образование.
Благодаря, но нещо по същество? Някакво КОНСТРУКТИВНО предложение ПО ТЕМАТА?
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
50. 44 Сама разбра че парите ще дойдат от работодателя, защото той сега ги прибира за себе си.
За икономиката има голямо значение дали работодателят ми ще похарчи 3000лв или аз и моите колеги. да предположим същите 3-ма колеги аз Иванчо и Драганчо.
Ще ти обясня защо
Защото работодателят ми с парите откраднати от нас, никога няма да си купи три порции боб от Минка в повече. Няма да си купи и повече сирене и така нататък. Ние с колегите обаче ще идем да купим порции боб и пица и автомобилите си ще си оправим, ще дадем работа и осигуровки на доста хора.
Работодателят ми за 2години ще събере от откраднатото от нас над 150 000лв и ще си купи 1бр Яхта. Парите ще идат в 1 джоб /производителят на яхти/. Ако производителят на яхтата е български Това прави работа и осигуровки на 1бр фирма-производител на яхти с 5 работника осигурени на 500лв заплата и то за не повече от месец.
Държавната икономика в днешния случай /бизнеса с яхтата/в най добрия случай да предположим, че яхтата е българско производство, ще прибере само едно ДДС от 30 000лв и 500лв от осигуровките и данъците на работниците в яхтената фирма. И само толкова за 2 години от похарченото моя работодател.
Сама сметни ние с Иванчо и Драганчо и бъдещите работници Пешо и Йордан, колко ДДС и осигуровки ще платим точно на българската икономика за тези две години. Направи сметка че ние ще завъртим парите всеки месец ще купуваме и ще плащаме ДДС поддържайки цяла сурия от производства и услуги. Макар че ако се увеличат заплатите нашият работодател пак ще събере пари за Яхта, защото работата ще е повече, вече ще има фирма с 5 работника и ще има повече рента от неговия бизнес, поради повишената покупателна способност на населението и пак ще си купи Яхта.
Държавата е на далавера повече хора да пазарят редовно от колкото 1 да пазари 1бр скъпа стока. Като сметнеш че и нашият работодател всъщност ще си купи Яхтата от чужда компания и тук ще плати само едно мито, ако въобще не я остави с чужд флаг и България да не вземе нищо, а чужда икономика ще вземе ДДС.
Инвестициите ти ги описах, не знам как да ти обясня по просто че безработната днес Минка ще отвори ресторант българска кухня, казах ти и че мандрите ще се увеличат поради това че всеки пенсионер ще си купува сирене, това не са ли инвестиции? И други хора ще инвестират в бизнес когато населението има покупателна способност.
"„ Ти ми казваш че при днешни трима работника не са натоварени с работа през 2/3 от работното си време ли. “
Не, това никога не съм го казвала""
Е какво искаш да ми кажеш с това че моят работодател, ако се увеличат заплатите ще уволни колегите Иванчо и Драганчо?
Тя моята производителност няма да се повиши, аз /предположихме че съм заварчик/ заварям 10 метра на час, точно колкото европейски заварчик, няма как да купи машини които да заварят за да заменят Иванчо и Драганчо? Фирмата от 3 работника има 240 метра заварки на ден, ако той уволни колегите, фирмата ще прави 80м на ден, защото ще заварям само аз и пак ще ми плаща евро заплата!? !? /цифрите са предполагаеми само за да извадиш представа/
Няма как работодател да купи машини, които да заменят колегите ми и да поправят двигатели, ако съм автомонтьор?
Истината е че ако всички работодатели плащат евро заплата, ще имат повече продажби и ще могат да ги плащат, дори ще наемат повече работници.
Днес потреблението е свито и работодателите са свили производителността на фирмата си, чакат на един два канала с двама трима автомонтьора, и си плащат европейски само на себе си.
" Така е например в развитите държави. Те произвеждат средно по 3 пъти повече на човекочас"
1бр български заварчик ходи в чужбина и работи и да знаеш производителността на български заварчик не е по ниска от европейския, нито квалификацията му е по ниска, нито образованието. Разлика има само в условията на труд и в заплащането, също и в това че чуждият работодател, поради високата покупателна способност на тяхното население има къде да продава и съответно запълва работното време на заварчика.
Мога да се съглася че в българските фирми няма организация, но това не е по вина на работника майстор. Сега работодателите не им пука и не си правят организация, като се наложи да плащат заплати ще се наложи да си оправят организацията или ще бъдат заменени от конкуренция.
Кой ти говори за национализация, ние няма да превземаме държава, дори не сме против Бойко!? !?
Скоро чух Цачева да казва от парламентарната трибуна че 400лв са малко за минимална заплата, тя мисли като мен защо да съм против нея?
Аз говоря за притискане на работодателите да се стегнат.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 8eec0ac0e3 |
|
51. Грешиш, авторке/както често правиш/, не е задължително мнението да е конструктивно - така ти се иска. Трябва да приемаш критика - не може само аплаузи, може и критика. Правото на мнение и гласност е основно в демокрацията - свиквай!
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 108313aa1a |
|
52. Благодаря, номер 50.
Първо, за консумацията - отчасти си прав само, но не мислиш, че има и вносна продукция. Така например се е получило в Гърция. Взели са хората заеми, раздали са повечето пари (след като са отмъкнали доста) и на населението, назначили са 2/3 от хората на държавна работа, пенсия на 50 г., 15 пенсии, 3 г. стаж за пенсия... 20 заплати, половин народ инвалиди и тем подобни, НО ЗАБЕЛЕЖИ - с това производството не им се увеличава, а само вносът от страни като Германия да кажем - спира кранчето все някога и те увисват. Цените са двойни и тройни и то в същата валута!!!
Разбира се, направили са и инфраструктура, имат здравеопазване ПАК С ВНОСНА ТЕХНИКА И ЛЕКАРСТВА, дори лекари не могат да обучат.
Ако ставаше с консумация - Гърция да е задминала всички държави в света по развитие.
С две думи не става номерът КОНСУМИРАЙ, ЗА ДА ПРОИЗВЕЖДАШ, А ПРОИЗВЕЖДАЙ, ЗА ДА КОНСУМИРАШ.
За останалото - в продукцията на човекочас за съжаление не се включва само работника, тук е и работата на мениджъри и на инженери. Тях се опитай да ги сложиш да работят в чужбина - малцина ги искат. Чул ли си бг. мениджър да работи в чужбина? Бг. инж. да работи в чужбина?
Един обикновен работник можеш с 2 месеца обучение, с машина да направиш 10 пъти по-продуктивен, но за да стане това, трябва да се инвестира.
Най-големият ни проблем пак казвам не са хората със Средно и по-ниско образование, а тези отгоре.
Ако инвестираме в образованието на висшите кадри, в обучение на по-долните позиции, в МАШИНИ, в инфраструктура - ние няма нужда да се изнасяме в чужбина, а ще можем у дома да произвеждаме. Това не смятам, че е решението, но как да инвестираме, когато лихвите са 22 %?
Ти предлагаш увеличение на заплатите, но това не те прави по-продуктивен и нищо няма да се промени в крайна сметка, освен да изтече и малкото капиталец, да се закрие и малкото производство и да се унищожи и малкото постигнато.
Авторката.
|
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|