Споделена история от Спорт и красота

Завръщане след операция на ПКВ
Здравейте!

Наскоро претърпях операция на предна кръстна връзка, възстановяването ми върви много добре дотук. Аматьор съм, играя футбол за удоволствие. Със сигурност тук има хора, които са преминали през това и исках да ви попитам - кога се завърнахте в игра (и дали го направихте изобщо)?

Съветът на доктора, който ме оперира, е да изчакам поне 6 месеца, но други препатили ме посъветваха за 9, вашият опит какъв е? Успяхте ли да си върнете предишната форма или нещата вече са безвъзвратно загубени?

Бъдете здрави!

Коментари

1.   Здрасти, аз си правих такава операция преди 9 години. Преди това играех на малки игрища с изкуствена трева. Операцията мина успешно, както и възстановяването. Като цяло след това поиграх още съвсем малко, но бързо се отказах. Не защото съм имал проблеми с коляното, а защото не ми беше вече толкова интересно, а и одъртях.
Това, което мога да те посъветвам е да обърнеш много голямо внимание на рехабилитацията и да се отнесеш сериозно към нея. Бих казал, че тя е поне толкова важна, колкото операцията, ако не и по-важна. Запиши се при добър рехабилитатор, изпълнявяй си упраженията редовно. Много е важно да укрепнеш мускулите около коляното, защото те го държат стабилно и намаляват риска от усукване, което е предпоставка за скъването на връзките. На мен лично много ми помогнаха упраженията на велоергометър, а след това и карането на колело.
По мои спомени аз почнах да играя пак след 8-9 месеца. Но възстановяването е индивидуално, при всички положения съветът ми е да не избързваш, защото доколкото знам, ако не си напълно възстановен рискът почти вендага пак да скъсаш е голям. Посъветвай се със специалист първо и едва тогава започни пак да играеш. А дали ще можеш пак да играеш и да си върнеш нивото - със сигурност, това си зависи изцяло от собствените ти усилия.

3.   1, 5г след много мъки и интензивно натоварване.
Много е възможно и никога повече да не можеш.
Със сигурност няма да е както преди.