Споделена история от В чужбина

Виза за Америка
Здравейте на всички! Въпроса ми е към тези, които са били в Америка или живеят там. Как се взема виза? Конкретно виза за постоянно?

Коментари

1.   Няма такова нещо като виза за постоянно. Визите са за временно пребиваване.
Има различни типове визи: студентска, туристическа, работна, годеническа...

2.   Какво ще рече виза за постоянно?

Визи има много и най-различни според причината поради която искаш да посетиш страната.

Ако влезеш в сайта на посолството им ще видиш визите и изискванията за палучаването им, според това каква е твоята причина да искаш да заминеш.

Ако става въпрос за емиграция, това не е ЕС и трябва да си квалифициран и да се намериш работодател чрез който да ти бъде издадена имигрантска виза за работа и пребиваване в САЩ, като квалифициран работник.

Много от хората които са ходили там, също са ходили по програмата им за обмен на студенти по време на обучението си в университет. Визата с която заминават тези студенти е терминирана за 4 месеца работа и престой и 1 месец като туристи, след което става невалидна.

Но както казах, има ааадски много визи и различни изисквания. Ако искаш да идеш, има много формалности през които трябва да се мине ако е за 'постоянно'. Включително и трябва да имаш задоволително ниво на английски език за да ти бъде и издадена виза, каквато и да е било. България например не е част от програмата им 'Visa waiver program' за пътувания чрез електронно записване в системата и причината е освен че много хора са потенциални имигранти, включително и това че много не покриват елементарно ниво на английски език.

Това със зелената карта за да се замине пък твърде малко ги върже да я спечелят и е на късмет. Но ако се живее на късмет.. та учи и проучвай.. трябва мозък за някои неща.

3.   Номер 1 е посочил основните визи:
Студентска - получаваш я, ако си приет в колеж или университет в САЩ, което е доста скъпо удоволствие. Проблема е, че за да те приемат, ти искат банкова сметка, в която да имаш пари, с които да се издържаш през цялата година - най-"евтиното", с което можеш да минеш е 20 000$. Дори да си в евтин колеж с ниска такса, тези 20 хиляди ще ти ги искат задължително - това са пари за допълнителни разходи - учебници, застраховки, осигуровки, наем и т. н. Като студент също така имаш право да работиш само в кампуса на университета до 20 часа на седмица. Тези пари едва ли ще ти стигат само за да си платиш наема. Ако те хванат да надвишиш тези 20 часа работа на седмица, ти прекратяват визата и трябва да напуснеш САЩ.
Туристическа виза - С различна продължителност. Естествено нямаш право да работиш.
Работна виза - Най-удачната виза. Проблемът е, че на работодателя му излиза доста скъпо и има да плаща редица такси и да оправя камара документи. Ако имаш роднини или приятели там е добър вариант, защото много трудно някой американец би се занимавал с това заради някакъв си българин, вместо просто да си намери американски гражданин.
Годеническа виза - Също добър вариант. Много хора сключват фиктивни бракове - плащат солена сума на американци, женят се и така имат право да останат в страната.
Зелената карта също е опция. И шанса да спечелиш не е толкова малък, въпреки, че има страшно много желаещи. Аз лично познавам 5-6 човека, които спечелиха, така че е напълно възможно.
Надявам се да не звуча негативно, просто това са възможностите. Имат си стриктна имиграционна политика хората и който я наруши изгаря. Успех!

4.   От автора: Под виза за постоянно имам предвид да остана да живея там. По принцип знам, че такава виза да останеш там се взима адски трудно, но пък има страшно много българи там да живеят, така че явно не е толкова сложно при желание.

5.   Пак №1
Отново да повторя, няма такова нещо като виза за постоянно. Визата ти позволява да влезеш в страната, но не ти урежда престоя в нея.
Постоянно пребиваване е разрешено на притежателите на зелена карта (т.е статут постоянно пребиваващ, permanent resident) или граждани на САЩ.
Вероятно въпросът ти е как да получиш зелена карта

6.   Номер 3 говори глупости. Колежът ще искат да имаш пари в банковата сметка? Мога да ти кажа, че дори ти отпускат стипендия, с която да си плащаш колеж, малко храна. Но задължително ще трябва да се работи като студент, дори в Макдонълдс, и всякаква работа. Даже приятел е приет в университет в Англия и му отпускат 30 000 .

7.   да, това за 20000$ въобще не е вярно

9.   Вярно е, и не са само 20 000. В добрите университети трябват страшно много пари, за да учиш там като чуждестранен студeнт.

10.   Под виза имаш предвид ЗЕЛЕНА КАРТА-за постоянно... Виж коментара на №1 Там пише какви могат да бъдат визите...