Споделена история от В чужбина

Митове и реалност за чужбина
Когато стане въпрос за чужбина, обикновено хората се разделят на две крайности. Едните явно са живели в мизерия или прекалено им е писнало от ганьовщината и затова хвалят чужбина и плюят България, а другите явно или не са вписали в чужбина, или не са се реализирали и са на обратния полюс и изкарват чужденците дяволи.

Сигурен съм, че в чужбина си има и предимства, и недостатъци, няма как да е само бяло или само черно. Въпросите са ми към тези, които имат база за сравнение, т.е. живели са и тук, и там.

Първо не е лошо да се представите на кратко (който иска, разбира се) - възраст, пол, образование, семеен статус, защото смятам, че това има голямо значение за това как ще възприемеш чужбината.

Кое ви харесва, кое не, какво прави най-силно впечатление? Приемат ли ви? Чувствате ли се на място и у дома си или все има едно чувство, че сте нагости и не ви е там мястото. Вписвате ли се в средата, как са хората? Наистина ли живота е по-уреден и по-лесен. И стандарта наистина ли е значително по-добър? Тук чувам различни мнения. Едните казват, че заплатите макар да са по-високи, като си сметнеш скъпата квартира и по-скъпия живот като цяло, общо взето не е кой знае колко по-добре. Дори братовчедка ми, която е мениджър в училище в Лондон твърди това, но в същото време през месец ходи на почивка в Италия, на Канарските острови и къде ли не, при положение че е самотна майка и не е някаква курва, да им любовник, който да я издържа. Аз някак не си представям самотна майка в България да плаща квартира, да гледа дете сама и през месец да ходи в чужбина. Явно е позабравила реалността тук, за да твърди, че стандарта е почти същия.

Всъщност прави ми впечатление, че много хора отиват там, свикват с по-хубавото и някак го взимат за даденост и позабравят всъщност какво е тук и особено като ги налегне носталгията, решават да се върнат, обаче реалността бързо ги приземява и на края пак заминават.

Има ли неща, които ви дразнят и такива, от които сте силно впечатлени? Например за Германия съм чувал, че има голяма бюркрация, чака се по 2 седмици за някои елементарни документи, чака се с месеци за мед. преглед, обикновено се пътувало много часове, което е голям стрес. Също и масово се работи чрез фирми посредници, не директно в самите фирми, за да могат по-лесно да те освободят и да те лашкат от единия до другия край на страната през 2 седмици в зависимост къде имат нужда от персонал за момента. Един сподели, че го е дразнело, че трябвало да плаща 18 евро на месец данък за тв и радио, без значение дали иска и дали има такива. Казва и, че в Германия ако ти трябва кола, трябва да си купиш най-старата и евтина възможна, защото ако си с Мерцедес например, остави дето данъка, прегледа и застраховката са адски скъпи, ами ако влезеш в сервиз, направо режели през кръста. В същото време пък във фирмите имало страшна демокрация и дори собственика не може да вземе решение, ако персонала не е съгласен. Както и ако шефа ти даде задача, която не е от твоята компетенеция, спокойно можеш да му кажеш да си гледа работата и той не може гък да ти каже. А и профсъзите са много силни.

Коментари

1-50 от 64

1.   Мъж, 40-50 години, семеен, с деца, висше образование..

Първо, мит е, че в чужбина животът е по-скъп. Всъщност е... по-евтин. Кило свинско месо, вратни пържоли е около 4-5 евро. На промоция може и по-евтино. Алкохолът и цигарите са МНОГО скъпи, ако сте пристрастен, ще ви е тежко. Дрехите са по-евтини и по-качествени, отколкото в България, става дума за марковите, но ако купувате боклуци, които няма да ви изкарат и един сезон, евтиното излиза скъпо. Всякакви мероприятия са скъпи - музеите струват 20 евро, но пък за учащи таксата е символична. Киното и театъра са от 20 до 50 евро. Ресторантите като цяло са по-скъпи, най-вече заради цената на алкохола. Вечеря за двама няма как да е под 100 евро, в средна ръка ресторант. Квартирите са на буквално всякакви цени. В центъра на голям град цените са космически, но повечето хора предпочитат предградия и по-малки населени места. И без това там е по-спокойно. Дизелът варира, от 1 до 1,5 евро, много често хората от Германия отиват да заредят в Дания. Като се тегли чертата, че заплата под 2 000 евро практически няма, в западна Европа излиза в пъти по-евтино.

Каквото и да ви разправят, местните винаги гледат на чужденците отвисоко. Може да се държат приятелски и да са добронамерени, но продължават да се смятат за нещо повече, особено, като се има предвид, че не те, а ние сме отишли при тях. Освен това е дълбоко вкоренено недоверието към източна Европа и тук всеки трябва да се научи да живее с кръста на стереотипа. На някои не им пука, други се изолират в специфични общности, а трети направо се връщат. Отделно, че хората са много подчинени на правилата и нашият балкански пренебрежителен манталитет към нормите ги стряска.

Институциите са бюрократични, но не повече от Българските и със сигурност в пъти по-малко корумпирани.

2.   Бях в Словакия, почти е като България, и там има почти само аутсорсинг.

3.   Мъж на 29, средно образование с едно дете и 10 000 лева кредит взет от България през 2016 година.
От 20 годишен работех в Бг за 1500 лева. Цигари, ядене, памперси за малкия, болници, подръжка на автомобила, плащане на кредит и заплатата още докато я взема и буквално за два дни е свършила! Живеех в собствено жилище!
Преди две години се нанесох в Германия и започнах работа тук в логистическа фирма. Отначало е трудно, защото не знаех езика (това беше паниката). Започнах с посредническа фирма и шефа ме прехвърли в "оригиналната" защото харесал как работя. Не работя за много пари (10 евро на час). Взимам общо 1800 евро детски 200 евро( в бг не съм взимал детски никога, защото сме превишавали лимита и така). С тези пари спокойно си плащам кредита, квартирата, храна бол, обзаведох квартирата с нови мебели, техника ( два телевизора Сони, плейстейшън 4, хладилник, пералня, микровълнова абе от до както се вика). Отделно плащаме радио и телевизия на всеки 3 месеца по 50 евро, плащаме за билети 130 евро за мен и жена ми. Излизаме на ресторант по два пъти в месеца, носим маркови дрехи и така. Живеем на пет минути от центъра на града, в много хубав район с голям парк за малкия абе чудо.
Сега отрицателните черти на Германия - за медицински преглед чака се в зависимост за какво. Аз чаках за очен преглед един месец. За детето не чакаш нищо. Лекарствата на детето са почти безплатни. Ако фирмата е извън града на 7, 8 километра като моята с кола достигаш за няма и десет минути а с автобус един час. Езика - немския е много труден, в началото е доста паника с езика, ако знаеш английски може да направиш диалог с някой разбран немец, защото не харесват английския, казват че в Германия се говори само немски и точка. После комшиите - няма да шумиш изобщо! За клекалото ми направиха проблеми било шумно и преди 6 ч сутрин нямало да го пускам. Строго е!
Дават пълната свобода на детето. Трудно се възпитава дете тук защото ревне ли за повече от десет минути викат полиция ( лично патих от това два пъти) за детската още чакам става втора година и чак през август сега ще го вземат. Общо взето тука всичко става с чакане. Немците са свикнали с това и не им пука, а ние сме свикнали всичко да става на момента.
Иначе хората не са агресивни като в България- учтиви, любезни, спокойни(може да брои стотинките на касата десет минути при опашка от 20 човека и никой даже няма да офка като нас). Подръжка на автомобила е наистина скъпа, затова си оставих автомобила в България, но и нямам голяма нужда от него.
Абе добре е не смятам да се връщам а обратното - ще изтегля кредит за един тристаен апартамент и ще живея тук колкото се може повече (масово българите, които познавам тук са направили тази крачка). Сега детето като започне градина, жена ми ще работи и тя и ще сме още по добре.

5.   Правилно си забелязал, че братовчедка ти е лицемерна - в България много малко хора могат да си позволят да отидат до Италия, или ако могат - два пъти в живота си на по 2 екскурзии за 3-4 дни.
Другото, което е - самолетните билети в по-развитите страни са по-евтини. Какво имам предвид - София - Лондон - около 100-150 лв, София - Копенхаген - между 200 и 300 (знаете, че цените варират според месеца и колко рано си го купиш.) И изненадааа ... Лондон - Копенхаген 20 евро, тоест около 40 лв. Който има съмнения, в състояние съм да приложа и скрийншот. Абсолютно съм съгласна с коментар номер 1, особено частта с храната - като ги обърнеш в една валута - в България и в Западна Европа цените на продуктите са абсолютно еднакви в големите вериги като Лидъл например, рядко има разлики и то ако има, по-евтино се продава там, отколкото в България. За Англия пък коментарът е излишен - всеки който е ходил дори на екскурзия там или на гости при роднини знае, че там храната е със скандално ниска цена. Чери домати 1 паунд - тук са между 3 и 4 лв.
Аз за момента съм в България, но повечето ми роднини и приятели са в чужбина, ходила съм им на гости, видяла съм и в какви условия живеят, а не всички работят кой знае каква работа. Доста по-добре си живеят, отколкото биха живяли в България. Един мой заблуден приятел така се върна от Англия уж за постоянно, вече не искал в чужбина, на 30 години - нямаше и година по-късно си хвана самолета отново за Англия като се потопи в родната действителност и видя, че работа за над 700 лв в нашия град почти няма. :)

6.   Мъж на 28 години. Живеещ с жена, без деца, от 5 години в Англия. С висше образование.
Взимам по 10.55 паунда на час, работя 8 часа на ден, 5 дни в седмицата.
Приятелката ми е на 9.00 паунда на час, отново 8 часов работен ден, 5 дни в седмицата.
Квартирата ни е по 85 паунда на седмица (на човек) с включени ток, вода и други консумативи. Тоест единият ми работен ден отива за плащането на тази квартира.
Предишните години бях на минимална заплата (тогава тя беше 7.50-8.00 ако не се лъжа) и работих 6 дни в седмицата, и на година спестявах по около 5-6 хиляди паунда. Което е около 12-13 хиляди лева.
По груби сметки ако човек има кредит от порядъка на 10-15 хиляди лева, спокойно може да си го изплати, работейки в чужбина за 1 година. Това е един от плюсовете на чужбина.
Расизъм до сега не съм усетил. Повечето ми колеги и мениджъри са били чужденци като мен. В сегашната фирма в която съм, само единият ми колега е англичанин. Работя с двама поляци, двама араби и двама чернокожи. Засичам се с други хора, които също не са англичани.
Така че за никакъв расизъм не може да се говори.
Отдавна вече емигрантите не вършат само най-черната работа.
Ако си умен, амбициозен и работлив, то ще се изкачиш по стълбицата. Защото в повечето случаи хората гледат качествата ти, а не цветът на кожата ти или произхода.
Познавам много българи, от 10 години живеят в Англия, едвам свързват едно изречение на английски. Мързи ги да се развиват, да учат език или да ходят на някакви курсове. Само пушат цигари и пият. Но в същото време обвиняват системата в расизъм и в двойни стандарти.
Истината е, че и в най-развитата държава да отидеш, неграмотен, неквалифициран ли си, то навсякъде ще те тъпчат и ще работиш най-калпавите работи.
На кратко:
-Плюсове: Евтина храна, евтини дрехи, евтина литература, книги на сериозни автори и академици, в Англия струват по 10 паунда, а в България по 30-50лв. Добър и стабилен доход с който можеш да си покриваш нуждите и да не мислиш за пари. Възможност за почивки в чужбина, като Испания, Франция, Португалия или някой от остров.
Бил съм на прегледи в болница, чаках доста, но ми направиха една камара изследвания, докато в България често са ме претупвали.
Минуси: Можеби бюрокращината, въпреки, че доста от услугите са онлайн. Но имах периоди в които ми блокираха дебитната карта, постоянно ми объркват името на разни документи, а само дори и една буква разлика да има и ти блокират всичко. В администрацията англичаните са като коне с капаци и не са пластични като нашите.

7.   Здравей, жена съм, майка на 2 деца. Искам да те поправя, че самотната майка може да има стабилна професия.
Прекарала съм над 10 години от младостта си по различни държави в Европа. Никъде не ми е било зле и не ми е липсвала България. В България също не съм никак зле, работя онлайн и с бг заплатата си се оправям и в чужбина. С мъжът ми гледаме да живеем максимално добре, не се преработваме и използваме свободното време за посещение и обиколки на забележителности.
Не мога да кажа, че съм се сблъсквала с негативи. Това което ми харесва, е че кварталите, улиците, градинките, парковете и дворовете на хората са много поддържани. В нашия квартал е много красиво. Прекрасни къщи с красиви градини, радост за окото. Любезни съседи. Чист въздух. Училищата са на ниво. В България не ми харесва, че с професията на мъжа ми, той не може да вземе повече от 2-3 000 лв на месец. Не ми харесва, че българите са бедни, прости, злобни и мръсни. И най вече не ми харесва че всеки се е примирил да живее в мизерия, било то в.собствения си апартамент или къща. Дори бедността не е оправдание да живееш в мърсотия и да си хвърляш.боклука в природата.

8.   До номер 3 - за да вземаш 1800 евро чисто, при часово заплащане 10 евро, значи имаш бруто 2300 евро. При данъчна класа 3 и едно дете. Ти 230 часа в месеца ли работиш?!
Айде не ни обяснявай как с 2000 евро доход си купуваш маркови дрехи. Аз пък мислех да пусна тема с най-искрения въпрос как успявате да живеете с минилната заплата в Германия - 9,35 евро на час. Наистина не е възможно - това не е живот, а оцеляване!
Кратко за мен - 40 годишна жена, 2 висши образования, много следдипломни квалификации, съпруг германец със средно голям частен бизнес. Работя си по професията, доходи доста над средната заплата от 3285 евро. Разходи - кредит по къщата - 900 евро на месец, социални осигуровки като флилансър - 592 € пенсионна, 690 € - здравна прави 1282 €. За мъжа ми - горе долу съшите суми.
Днес получихме оферта за ремонт на една от фирмените коли, която трябва да мине технически преглед -5945€! А ти обяснявай как с 2000€ живееш като цар.

9.   8 просто си на друго ниво. Хората се радват, че могат да си купят нещо, да си платят разходите и наистина колкото и да не ти се вярва успяват и са щастливи. Дори инвестират в България.

10.   8, сигурно в България хората са живяли много мизерно и това, че им стигат за най-належащите разходи им се вижда рай. Щом са доволни, няма лошо.

11.   До номер 8. Да правя по 220-230 часа на месец. Работя от понеделник до събота по десет часа на ден и ми е добре. Не се оплаквам от работата си и човек ако си прави сметката може да изкарваш и със по малко пари месеца. Това, че ти си взимаш там 3к, 4к заплата не би трябвало да е проблем да си направиш ремонта на автомобила, а пък и да не го правиш може и да ти подари съпругът ти един автомобил.
Нямаме профили в сайта нямам подписи под коментара си и няма да драскам коментар за пет десет минути за да дам фалшива информация на хората.
Да можеш да живееш с 2 000 евро нормално като бял човек в Германия! (ако Нямаш автомобил)

12.   № 8, 5945€ за ремонт на кола ?!
В България за тези пари можеш да си вземеш втора ръка съвсем прилично изглеждаща и возеща, дори минаваща за луксозна кола. Че те новите са по 15-20 000€! Какъв ти "ремонт" за такива пари? Да не говорим, че такава сума е около или над годишния бюджет на повечето семейства.
№ 9 и 10 хубаво са ти го казали - ти просто си загубила връзка с реалността. Забравила си, че в България за добра заплата се води над 1000 лв. (500€) на месец, и хич не са много семействата, които докарват 2500-3000 лв. общ доход... И трябва да ти кажа, че такива семейства изобщо не живеят в недоимък: гледат 2-3 деца, возят се в приличен автомобил (или 2 по-скромни), ходят на почивки, е не по световните топ-курорти за милиардери, но все пак...

13.   До 12

Да... неква бракма ...

14.   Номер 8, аз не чакам мъжът ми да ми купи кола, защото работя и печеля достъчно. Заплата не вземам, а работя на хонорар - не знаеш ли какво значи фриилансър?
Става въпрос за транспортен автомобил, който няма как да си купиш за 15-20.000 евро.
Съгласна съм, че сигурно може и да се живее сносно с 2000 евро.
И не, не съм загубила връзка с реалността, просто това е моята реалност. Тази, в която аз и приятелите ми живеем. Не съм искала да нападам номер 8, а само си написах мнението. Смятам наистина, че с 2000 евро човек не може да си позволи маркови дрехи. Аз не съм сноб, за да се фукам с маркови дрехи. Самочувствието ми не се определя от парцалки, битова техника, телефони и прочие. Може да ти е странно, но моят мобилен телефон е на 5 години - работи си идеално. Личната ми кола е на 6. Самочувствието ми се определя от това, че мога да общувам с интелигентни хора, с които имаме теми за разговор, различни от обзавеждането у дома, от марките на телефоните ни и от дрешките, които носим. А личното ми щастие са семейството ми, двете ни деца и прекрасните приятели, които имам. Не казвам, че парите не са важни, но по-важно за нас с мъжа ми е удоволствието от работата, желанието да се развиваш, да инвестираш умно, да бъдеш добър работодател, а не да подхвърляш на хората минималната заплата и да ги караш да блъскат по 10-12 часа на ден. Аз мога да работя в офиса и в събота и неделя, мъжът ми може да работи в събота при клиент, но НИКОГА не се е случвало работник да бъде извикан на работа в събота. Хората си имат семейства. Това е моята позиция.

15.   е какво се чудите за ремонта? Специализираните сервизи струват скъпо. А ако колата е 100000 евро, защо ремонтът да не струва 6000? Жената говори от своя гледна точка, не оплюва никого, споделя опита си

16.   Според мен истината е по средата. И на мен не ми се вярва с 2000 евро да се живее чак така в Германия, ама и фрийлансърката малко си търси повод да се поизфука. Да, за транспортен автомобил може и да е 6000 евро ремонта, но транспортния автомобил какво общо има с темата? Той си е за някаква дейност, ние говорим за битови разходи.

17.   В Германия масово дрехите са маркови. Купих си маратонки моркови за 25 Е от аутлит. Така че, да със заплата 2000 Е естествино, че ще си купиш маркови дрехи. Говорих си с един куриер, който доставя пратки, оказа се българин. Жена му не работи. Има и един мини джоб т.е. още един доход до 450 Е месечно и основната работа има доход общо 2500 Е. нето. Вече си беше купил жилище и го изплаща. Просто пример към невярващите как с 2000 Е се живее добре.

19.   До всички искащи, носещи, плачещи за маркови дрехи. Значи ако на месец ти остват едни 150-200 евро. Ти спокойно можеш всеки месец да си купуваш по нещо марково. Ама някои хора под марково имат навпредвид маратонки за 200 евро, а други маратонки на адидас или пума хванал ги на намаление по 25 евро. Лично аз чаках два месеца едни анцузи на адидас-160 евро и ги промотираха за 90евро. Сайтът ОТТО също е пълен с маркови дфехи на ниски цени. Да можеш спокойно с 2 000 евро да си вземеш дрехи и да си изхранваш семейството с тези пари. М32

20.   Зависи и колко квартира изплащаш. Има хора плащат 800 евро, а има хора плащат и 500 евро. Това са 300 евро разлика. До автомобила. Вече хората минават ТЮВ за 600 евро на черно. Не го мисли толкова!

21.   Чета и обмислям как ми изглеждт нещата описани от вас. Лично аз ходих в Германия 1г и Португалия 2г, отказах се от разходки по Европа и се прибрах в бг, защото условията ми на живот там бяха по лоши. Тук в бг имам собствено жилище, което изплатих чрез ипотека в рамките на 11 години, доходите растяха, а ипотеката намаляваше и плащах по две-три вноски на месец.
Та какво си мисля примерно за №17 от споделеното от него самия. Предполагам, че всичко написано е истина и му вярвам. В живота си в Бг той първо споменава цигари, най вероятно количеството, което е пушил в бг не може да си го позволи в Гермния и или ги е спрял, или намалил бориката навивайки евтин боклук. Не знам колко по евтини памперси купува там, но да предположим че разхода е същия, за храна не вярвам да дава по малко. Не знам и колко може да са разходите по болници в България на едно младо семейство с дете, но не вярвам да са много повече от 50лв месечно надали в Германия това му излиза по малко от 25 евра, знам че повечето лекарства за детето са безплатни, но платените не падат под 25 евра месечно, ако разбира се и там не се ограничиш и не му купиш кремче, то на детето и без повечето кремчета ще му мине. В Германия се е лишил и от удобството на личния автомобил, а кредита си е пак толкова вноската. Със сигурност в Бг е посещавал по често кафенета, бирарии или ресторанти, а разходки в парка по вероятно в бг са били доста по малко и е плащал по малко за транспорт, а сега и квартира плаща. Сметката ми излиза в главата, че той просто живее по скромно в Германия. Ако в България беше спрял цигарите и си купуваше маратонки аутлет-49лв, ако беше се лишил от автомобила си и си позволяваше само 2 пъти месечно заведение с подобна храна и количества питиета, която си позволява и там, в бг с 1500лв щеше да спестява толкова колкото спестява там с 2000 евра.
Личния ми опит от чужбина имах същия извод, макар че аз отидох с моя автомобил, живота на колегите ми се ограничаваше в ходене до магазина за храна и бира и в свободното време седене пред тв с бира в ръка, един път месечно пицария и веднъж дюнерджиница, и разбира се навиване на цигари, защото кутията там бе 9 евро. Храната на човек на месец излизаше около 150 евро като главно се ядеше спагети с най евтината шунка и някъкав скълъпен сос или ориз сготвен с зеленчуци от консерва или замръзени, тоест най евтиното. Разбира се на магазина имеше месо от 30 евро килограма, но познайте дали българите купуваха от него, пилетата бяха 9 евро за кило и никой не ядеше пиле.

22.   17, българското мислене за марковите дрехи ... Интелигентните хора грам не се интересуват маркови ли са им дрехите или не. Богатите пък хич. Истински богатите, не само материално. Българина се фръцка с маркови парцали и телефон за 3 хилки, ама като стане нещо с него или детето му, събира пари за операция с смс и, но да, иначе барнат с всичко марково. Приоритети.

23.   До 17

Дори не знам как да обясня значението на термиан “маркови дрехи” на чужденец...

24.   е, 17, аз съм купувала от аутлети маркови дрехи и за по 5 евро, без преувеличение (дънки Guess на сина ми, яке на мен), но нормалните цени не са такива :-)

26.   "Българина се фръцка с маркови парцали и телефон за 3 хилки, ама като стане нещо с него или детето му, събира пари за операция с смс и, но да, иначе барнат с всичко марково.

Представяш ли си, да беше спестил 2500 лева от висчко това - сега щее да събира не 150 000 лева, а 147 500 лева за операция!!!

27.   Дори и в България да живееш, ако работиш от 9 до 5 или повече, то ти си нечии роб, сбъдваш чужди мечти. Докато чорбаджията е на яхта или на вилата си, ти седиш на телефона в кол центъра и затъпяваш. За това ли учихме в университети, да висим на бюро по 10 часа?! По-добре да напуснеш и да станеш модел или туристически гайд и да обикаляш по света.

28.   До 27

"За това ли учихме в университети, да висим на бюро по 10 часа?!"

Би ли споделил защо ти учи в университети?

29.   28, 27 разсъждава много правилно. Не разбирам кое те притеснява във виждането му за работа? Фактите ли? :)

30.   22, просто не подозираш колко си прав/а!

31.   До 29

Притеснява ме факта, че не знам причината, поради която 27 е учил в университет.

32.   28, като учих в унито не си представях че цял ден ще си развалям очите и кръста пред екрана в офис като хамбар. Телефонистите сме като на каторга.

33.   Писанията на номер 8 и себеподбните му плювалници против "кенефа" за тях България отразяват много нагледно примитвно-слугинажния чуждопоклонически манталитет на голяма част от българите. Я ми кажи колко от българите на 28 години са взимали 1500 лв. заплата? Не са чак толкова много, нали. С 1500 лв. в България можеш да живееш по-добре отколкото с 1800 евро в Германия, да не говорим, че най-вероятно това е бруто, а не нето. "Преуспелите" и "високоплатени" българи в чужбина масово като ги питаш какви заплати получават представят бруто заплатата си без удръжки. Не казвам, че в България се печели кой знае колко, но има много хора, които освен заплатата си имат и други източници на доходи. И като се тегли чертата, излиза, че е по-добре да си в България. Но България от десетилетия е като разграден двор, а и на българина дай му малко свобода и като невидял се юрва. Не виждам защо я има държавата България, като повечето българи не искат да я има и са против нея. Трябва някой да основе партия, не "Няма такава държава", а "Няма такъв прост народ като българите". Знам, че коментарът ми няма да бъде одобрен, но това е истината, за мнозина може да им се стори позицията ми крайна. Просто става вече непоносимо разни ибрикчии да възхваляват колко е готино да си емигрант. Нещата не са черни и бели.

34.   27 абсолютно прав. Но за съжаление не всички сме достатъчно красиви или млади, за да бъдем модели и инфлуенсъри и трябва да се примирим с офисната работа.

35.   29,

Факт е, че дипломата от ВУЗ е шанс за специализиран труд, а не гаранция, че обществото ще ти дава пари за 8 часа, ако си работил само 4. Никой не оспорваше дължината на работния ден. Факт е, че 27 бе попитан с каква цел е учил, ако не е за трудова специализация. Ако иска да бачка на 6-часов работен ден, не му е нужна диплома - KFC искат само средно. Не му е нужна и за да е туристически гид, ако ще и стюардеса да стане. Дори и лекарите бачкат неприятни смени, с доста образование и специализация.

Някаква конкретна причина да се заяждаш има ли? Може би изопачаването на думите и драскането на емотикони компенсира за нещо.

36.   Номер 11 - на мен пък не ми се връзва, ама никак, как мога да живея като бял човек (по твоите думи) без да имам кола?! Живеем в квартал извън града, автобуси по 1 на час. Как да ходя на работа, с какво да ходя на пазар, детето си как да го водя и вземам от училище, приятели, тренировки ? Да, сигурно може и с автобус, но едва ли бих се чувствала комфортно, висейки по спирките в студ, дъжд или жега с пълните чанти и с детето до мен. Страшен живот на бял човек!

38.   35, от комфорта на столичани в София се задъхва цял град. Семейства с 4 души, 3 коли, за да е на всички комфортно. Колите празни, по един се вози вътре. Защо цял град да се задъхва заради комфорта на разни глезльовци?

39.   Бях в Германия 4 години в Кьолн, работих като преводач немски-български/руски/турски/арабски/османидски/фарси/пущуни. За всички тези езици имам сертификат за С2. Завършила съм руска гимназия и арабистика в СУ. Дъщеря ми работеше там в малка фирма и живеехме в двустайно жилище на 30 км от града. Мои доходи на месец 3-12000 Е в зависимост от преводите и вида им. Дъщерята работеше на заплата 2200 Е пълен работен ден. Наем 800 E включва ужасно бавен интернет, вода 4 куб.м на месец, отопление слабо, ток не, ТВ не. Водата ни стигаше, защото тя се къпеше във фирмата, аз ходех всеки ден на плуване, ток 90 Е зимно, лятно време 150 Е заради климатика. Газ 50 Е. Транспорт около 300-500 Е за бензин, аз пътувах. Кола 25000 Е , ремонтите на Ауди са скъпи, пазиш и внимаваш. Влизане в сервиз за добър ден 120 Е. Храна за двама зависи какво качество купуваш и какво ядеш. Може да скалъпиш храна, която и кучето ми няма да близне за 250-300 Е на месец. На нас на седмица ни излизаше 250-350 Е, без да се лишаваме от нищо. Ресторант маса на улицата 25 Е на човек за порция и бира. Италиански ресторант 50-80 Е на човек с порция, салата, аперитив, вино и десерт. Фитнес с басейн 90 Е на месец, книгите са на различни цени, зависи от качеството, автора, дали е бестселър. Кино, театър 50-100 Е билети, концерт също. Почивка за двама в Холандия една седмица 1300 Е. Турция 1400 Е май месец. Можеш да обикаляш Европа с кола и да спиш в хостел или мравуняк, да ядеш боклуци и да ти е евтино. Апартамент в сградата, в която живеехме се продаде за 250000 E 75 квадрата. Къща 120 квадрата с дворче 100 кв'м 450000 Е. Не сме имали проблем с недобро отношение, но немският език ни е перфектен. Приятели имахме.
Дали можеш да живееш и да пестиш? Да, ако живееш като скот, ядеш боклуци с изтекъл или изтичащ срок на годност. Дрехи? Въпрос на възгледи има на всякакви цени.

40.   Аз пък видях оферта - снимки за рейлама - 3 дни 730 евро в Германия. Пък що да не работиш в кол център за 4 часа и през другите 4 да се снимаш. В БГ за 12 часа снимки ми дадоха 40 лева!

41.   35 от кога аутсорсингът, т.е. единствената индустрия в България е реализация?

42.   39, извинявай, но ако две години бачкаш на 12 000 месечно и дъщеря ти на 2200, апартаментът от 250 000 е ваш, ако не ходите уикендите до Турция.

43.   39 пресоли манджата. Айде сега. дъщеря ти се къпела в работа, ти на басейна и сте с такива доходи. Водата се отчита и доплаща просто и въобще не влизам в такива сметки и въобще не трябва да го мислиш. Храната не е скъпа в Германия и по-скоро е начин на мислене. Храна с изтекъл.срок никой не продава. Спанак е 1Е. Бяхме на вечеря в немски ресторант четирима и платихме 80 Е. 300 Е на месец е повече от достатъчно. Млякото е 70 цента, масло 1.40. Ако правиш сметка на ремонта на Ауди, въобще не караш такава кола.

44.   До 33

"С 1500 лв. в България можеш да живееш по-добре отколкото с 1800 евро в Германия"

А защо не:

" По-добре 540 лева "чисто" в България, отколкото 1800 евро бруто в Германия?"

Така е, но не е коректно сравнение. Първо - сам казваш, че в България основно се казва нетната заплата, докато в Германия е брутната (има си причи за това).

В България за 1500 лета нето, трябва да взимаш 1933 лева бруто, което се равнява на 313% от МРЗ за страната.
В Германия, минимална нетна за 8 часа, 22 дена труд е 1557 евро.
1800 евро е 114% от МРЗ.

Полсе идват въпросите - Кой взима 1933 лева в Българя и за какво? Кой взима 1800 евро в Германия и за какво?
Нима някой, който продава на касата в Макдоналдс взима 1933 лева бруто заплата?
Или някой, който работи в Германия, като HR или фармацевт (според статистиката се въртят около 1700-2000 лева и двете в България) взима 1800 евро за това в Германия?

Ако трябва да приравним цените, ще е правилно за сравним 114% от МРЗ в България (695 лв. нето/540 лв. бруто), с 1800 евро.
Или 313% МРЗ в Германия, с тези 1500 български лева, което означава 4936 евро.

45.   39 съм. Аз се върнах, живея до София в затворен, обслужен комплекс имам къщичка и продължавам да работя същото. Доходите ми са почти същите. Защо да купувам имот на място, на което съм временно? Тук ми е по-евтино, климатът е много по-добър, Гърция и плажовете са на 4 часа път, Витоша и Боровец са ми под носа. Смених колата с Тойота Лендкрузър заради пътищата и джигитите. За да печелиш се искат три неща конвертируемо образование, което надграждаш непрекъснато, правилно избрана професия, която обичаш и приемаш заплащането и лошите ѝ страни и гъвкавост за да не изпаднеш от гребена на вълната. Търсените професии сега и след 20 години дали ще са едни и същи?
Дъщеря ми се поддаде на мечтата да се занимава с наука и се премести в Мюнхенския университет. Живее със стипендията на общежитие, но пращам пари защото не стигат за необходимата професионална литература, а и добрата храна е скъпа.
Гледах около Рождество, бяхме в Прага с нея и приятелят ѝ, българи работещи в Германия. Познах ги по диалектите, лъскавите натруфени дрехи, абсурдното лакомо тъпкане на сергиите с храна и бира и псувните. Как да обясниш, че не всички българи са такива.

46.   Много ми е интересно, когато хора с високи доходи започнат да разправят колко хубаво било в България. Да, хубаво е, но високи доходи получават една незначителна част от населението. На всички е ясно, че директор няма да отиде в Германия да стане работник. В Германия и изобщо на запад ходят хора, които получават у нас 600-1 000 лева, а това е основната част от населението. Много ми е интересно колко хубава храна ще си купиш с 1 000 лева заплата, ако плащаш наем или ипотека. Май е доста по-добре да получаваш 2 000 евро и да плащаш наем от 1 000 евро. Ако пък сте семейство и работите и двамата става още по-добре. Съвсем груба сметка в България - нетен доход 2 000 лева за двама човека. От тях наем - 500 лева, ток, вода, и други сметки - 200 лева. Остават 1 300 лева за храна и всичко останало, като сметките малко съм ги занижил. В Германия да речем, че общият нетен доход е 3 600 евро. От тях 1 000 евро наем, заедно със сметките. Остават 2 600 евро или нека ги направим 2 000 евро дори. Това е 3 пъти повече, при по-ниски цени на храните!!! Елементарно е.

47.   46 а правиш ли си сметка, че такъв човек, който уменията му стигат за 600-1000лв заплата в България, в Германия ще работи по ниско квалифициран труд на по ниска заплата? Кой ще ги наеме ей така с бг диплом на същата длъжност, а ако е зле и с езика, надежда никаква.
Съгласявам се, че е по добре минимална заплата в Германия от колкото минимална в България, обаче качеството на живот няма да се повиши кой знае колко. Ако пък в бг имаш жилище, а в Германия си под наем..... картинката не е по весела.

48.   До номер 44: не са чак толкова малко хората в България, които са около 30 или над 30 и вземат 1500 нето. И хайде да спрат някои хора да се правят на ударени, че заплатата им е 600 лв. Аз познавам такива, които уж вземат 1000 лв., но премълчават, че имат бонуси от 400-500 лв. на месец, че и повече, които пак са към заплатата нали. Също се пропуска, че в България голяма част от мъжете имат доход освен от заплати и от други източници - от схеми, далавери, кражби, ренти, наеми и т. н. Пък и някои жени също. Мисълта ми е, че тук може да не си по-добре от Англия или Германия, но там няма да си под добре оттук с тия 1500-1800 евро, които получават масово българите.
Номер 46: Ами ако си беше правил сметката повече, докато си бил в България можеше да не се налага да имаш ипотека от 1000 лв. на месец. И кой пък е тоя, където плаща ипотека по 1000 лв. месец? Повечето са теглили кредит за апратамент и плащат 300-500. Разбере, никой не Ви е крив, че сте се наливали всяка вчера по зведенията, купвали сте си телефони по 1000 лв. през няколко месец и т. н., с една дума с широки пръсти сте, а като отидете в чужбина не излизате толкова и "спестявате".
От гледна точка на доходи, имаме данни за нето (след платени данъци) общо на домакинствата за Германия. Тези, в които има поне един българин роден в България виждаме 22. 6% да получават под 1300 евро за цялото на месец за цялото домакинство. 46% получават до 2600 евро, 22% получават между 2600 и 4500 евро на месеца, а 7. 3% домакинствата https://yurukov. net/blog/2019/bgde-2/олучават над 4500 евро нето на месец. Номер 46 доста си фантазираш какви 2000 евро на месец ще спестяваш в Германия, тия ги разправяй на някой баламурник. и храните като цяло не са с по-ниски цени в Германия, стига преувеличавайте и си фантазирайте. България не Ви е крива за нищо, безродниците и майкопродавците никой не ги цени. и нямаше да сте директори на Microsoft ако бяхте се родили на Запад.
източник:

51.   "Много ми е интересно, когато хора с високи доходи започнат да разправят колко хубаво било в България. Да, хубаво е, но високи доходи получават една незначителна част от населението. "

И какво от това?

52.   До колежката преводачка. Може наистина да си печелила тези пари, защото си с много търсени езици. Аз съм само с три езика, съвсем не печеля такива пари, но да пестя от вода? ! И през ум не би ми минало. И аз ходя често на басейн, директно след това се прибирам и се къпя у дома в моята си баня. Трима души сме, купувам качественa храна, био продукти, честно казано давам по около 450-500 евро на месец. Обичам да готвя, правя го всеки ден. Имаме си приятели, с които си организираме вечери, когато готвим заедно различни специалитети. Не обичам да ходя по ресторанти, просто с мъжа ми (германец)сме си домошари. Цифрите, които си написала, са абсолютно нереални. И още нещо, защо не кажеш какъв данък плащаш върху тези 12. 00 € месечно. Аз за това и не се хабя много, за да не извърчим в друга данъчна група и да се обезмисли това, което съм спечелила. Когато веднъж питах един колега, който се скапваше от работа и трябваше да доплати данък общ доход около 24. 000 евро - За какво изобщо работиш толкова? отговор - Ама, остава нещо и за мен. Та така за данъците в Германия.

53.   До 44 - В Германия, минимална нетна за 8 часа, 22 дена труд е 1557 евро.
Това не е вярно - при 172 часа месечно (на пълно работно време) х 9, 35 € прави 1608, 20 € бруто! При данъчна класа едно - нето 1195, 54€. При данъчна класа 3 едно дете - нето 1290, 02 €. Дори и двамата да работят с тези пари може да се оцелява, а не да се живее добре. А тези, които по-горе разправят как и жилища си купуват с минимални заплати, нека споделят коя е тази банка, която финансира имота. Говоря от позицията и опита на брокер с 8-годишен стаж в професията. Аз лично съм се учудвал как се отказва финансиране на хора с доста добри доходи, перфектна банкова история (Шуфа)и имот в добро състояние. А тук пишат хора, които и езика добре не знаят.

54.   Така номер 53 ме накара да се включа и аз! С жена ми работим в една и съща фирма от 6 години. Получаваме както си написал минималната работна заплата, която общо е 2400 евро. Има е две деца. Получаваме и детски добавки 400 евро. Общи на месец взимаме 2800 евро. Сега тъй като живея близо до града не плащам много за квартира (450 евро топъл наем). С тези пари където казваш ти че не може да се издържаме сме спестили 40 000 евро и повярвай не сме си лишавали децата от нищо. И точно преди пет месеца кандидатствахме за жилищен кредит в Шпаркаса и познай. Удобрени сме! Сега как, защо ама как ставало няма да споря с теб, защото като си сметнал едни простички данъчни класи и незнам си какво там вече си мислиш чш, че знаеш всичко! Недейте да подлъгвате хората с фалшивите си разкази. Кой взимал 3 000 евро пък спестявал от водата, бякаква преводачка ми пише простотии от сорта че токът и лятото поскъпвал заради климатика и не знам си какви изцепки! Просто не ми се спори с фалшиви хора! Стойте си в България и гласувайте за Бойко!

55.   Така номер 53 ме накара да се включа и аз! С жена ми работим в една и съща фирма от 6 години. Получаваме както си написал минималната работна заплата, която общо е 2400 евро. Има е две деца. Получаваме и детски добавки 400 евро. Общи на месец взимаме 2800 евро. Сега тъй като живея близо до града не плащам много за квартира (450 евро топъл наем). С тези пари където казваш ти че не може да се издържаме сме спестили 40 000 евро и повярвай не сме си лишавали децата от нищо. И точно преди пет месеца кандидатствахме за жилищен кредит в Шпаркаса и познай. Удобрени сме! Сега как, защо ама как ставало няма да споря с теб, защото като си сметнал едни простички данъчни класи и незнам си какво там вече си мислиш чш, че знаеш всичко! Недейте да подлъгвате хората с фалшивите си разкази. Кой взимал 3 000 евро пък спестявал от водата, бякаква преводачка ми пише простотии от сорта че токът и лятото поскъпвал заради климатика и не знам си какви изцепки! Просто не ми се спори с фалшиви хора! Стойте си в България и гласувайте за Бойко!

56.   Така номер 53 ме накара да се включа и аз! С жена ми работим в една и съща фирма от 6 години. Получаваме както си написал минималната работна заплата, която общо е 2400 евро. Има е две деца. Получаваме и детски добавки 400 евро. Общи на месец взимаме 2800 евро. Сега тъй като живея близо до града не плащам много за квартира (450 евро топъл наем). С тези пари където казваш ти че не може да се издържаме сме спестили 40 000 евро и повярвай не сме си лишавали децата от нищо. И точно преди пет месеца кандидатствахме за жилищен кредит в Шпаркаса и познай. Удобрени сме! Сега как, защо ама как ставало няма да споря с теб, защото като си сметнал едни простички данъчни класи и незнам си какво там вече си мислиш чш, че знаеш всичко! Недейте да подлъгвате хората с фалшивите си разкази. Кой взимал 3 000 евро пък спестявал от водата, бякаква преводачка ми пише простотии от сорта че токът и лятото поскъпвал заради климатика и не знам си какви изцепки! Просто не ми се спори с фалшиви хора! Стойте си в България и гласувайте за Бойко!

1-50 от 64