Споделена история от В чужбина

Сравнение между Швеция, Германия и Финландия?
Коя е по-добра за:
1. Научаване на местния език бързо?
2. Спестяване на пари
3. Създаване на местни приятели (с други чужденци винаги стават приятелства, но питам за местни)?
4. Като професия - преподавател в училище, по английски или в университет ме интересува (има много българи преподаватели по немските унита). Бих взел PhD докторат там, имам диплома от Холандия магистър.
5. Може ли да се живее във Финландия само със шведски?
6. Климатът къде е най-добър за българин? Не харесвам студ, но повече ме плаши облачно време с влага като в Холандия и през лятото (Малмьо, Хамбург, регионът Рур/Рейн в Германия и Копенхаген).

Относно Германия най-вече ме интересуват провинциите Бавария (не само Мюнхен, а и около Нюрнберг и Регенсбург) и Тюрингия.

За Швеция - Упсала, Стокхолм, Юмео, Висбю (о-в Готланд), Йоншопинг - студ и къси дни зимата, но имат слънчево лято за разлика от БеНеЛюкса.

За Финландия - Хелзинки, Турку, Вааса, о-в Оланд

Коментари

1.   Ти пак ли си онзи, на който звездите и климата му го говорят къде да живее?

2.   5. Разбира се, че не. Английски говорят всички, но все пак езика на страната е финландски и не е лошо да се понаучи. Шведски говори шведското малцинство.

3.   На бас се хващам, че това е оня същия шапшал, дето мине се не мине месец, и подпитва за условията на живот тук и там. То не беше Полша, то не беше Унгария, то не беше Испания...

4.   Това лудия с държавите ли е?

5.   3 и 4 не знам за какво говорите. В Полша и Унгария и други бивши соц страни не бих отишъл и на почивка. Хората бягат от там и с право. Бъркате ме с някого.

6.   А за климатът - важен е защото си съсипах здравето. От липсата на слънце получих дефицит на витамин Д. От там пък имах проблеми с въглехидратната обмяна и кръвната захар.

7.   От липса на слънце си си съсипал здравето, но питаш за емиграция в Германия, Швеция и Финландия?

8.   1. Финландският е най-труден от трите.
2. Хвани се в голяма tech компания, която плаща 3x на средната заплата, не бъди иисот и ще спестиш стабилн суми, който бих те съветвал да инвестира.
3. Ако си общителен и интересен, да. Ако не си, даже и в България ще ти е трудно, щом излезеш от кръга на приятели от гимназията.
4. Без местния език, ще ти много трудно да си преподавател по английски, защото винаги има някой американец, британец, канадец или австралиец, който е на подобна позиция.
5. Lol ... не. Във Финландия, от трите страни, ще срещнеш най-юалко амглиговорящи.
6. Ами взимай витамини другия път, какво да ти кажа. Българите не сме някакви животинки със специфичен ареал и различни нужди от другите "човеци". Щом има хора там, значи става за живот.

9.   Казва се фински, а не финландски език.

10.   8 стига с тия тех компании. Работил съм в такава и не е моето. Това е за овце, които обичат рутината и сухите данни. Не всичко е пари.

11.   Лудия пак ни гъбарка.Аве чиляка може да прави социологическо проучване, и реално да не е луд, а ние излизаме луди, че му се връзваме.

12.   В България има студио - Норд студио, мисля че се казваше, където се преподават тези езици. Добре е да знаеш поне малко местен език. Взимай вит Д. И лятото ходи в България или на друго топло и слънчево място поне за 1 месец. Живяла съм в Р Ирландия и знам за какво говориш за климата. Където и да е в Западна Европа е трудно да станеш приятел с местните. Но има други чужденци . Аз най-лесно се сприятелявах с хора от бившите соц страни, защото сме доста близки по разбирания.

13.   Харесвам и трите, но нещо сякаш ме тегли към Германия, трудно е да го обясня.

15.   До 10

И какво работи в "тех" компания, ако не е тайна, че не било твоето? Защото има всякакви длъжности, изискващи всякакви умения. Имам приятелка на ръководна длъжност в голям мобилен оператор, занимаващ се и със съвъри. Не знае какво е терминал. По образвование е юрист. Работи като началник в юридическият им отдел.

Ок, нов съвет:

"Стани адвокат"? Така става ли? Или пак не е за теб?
Стани финансов аналитист? Или не е за теб?
Стани маркетингов мениджърт? Пак не става?
Стани топ готвач и си отвори ресторант? Не?

Ем пич, нали се сещаш, че има лимитиран набор от професии. Какво по дяволите искаш да ти кажа? Числвата от тотото? Иситната е, че докато не си стегнеш задника и не заработиш добри пари, освен ако не се ожениш или омъжиш в паралийска фамилия, трудно ще се получат нещата, където и да си.

А за:
" Където и да е в Западна Европа е трудно да станеш приятел с местните."

Така е. Трбява да им научиш танците за дъжд и какви накити носят, както и да минеш 12 подвига, по традиции на метсните им божества ...

16.   А къде се пести повече от заплата? В нумбео почти всичко в Швеция и Финландия е по-скъпо от колкото в Германия - най-вече храната в супермаркетите, вечеря в ресторант и автобусните билети (в едно немско градче беше 1.50 евро билетчето, а в подобно шведско градче 2.50 евро, във финландско 3.00 евро). Но пък Интернет, ток и вода стрували почти двойно в Германия. И въпреки това по разни класации дават, че накрая в Германия можело да спестиш повече. Предимство на части на Бавария е близостта с Чехия - човек може да пазарува веднъж месечно в Чешко с немската заплата. Но пък същото може да се прави в Талин ако живееш в Хелзинки.

17.   Защо въобще му отговаряте, тук за половин година изреди повечето държави в света, очаквам да започне и с африкански. Това е хлапе, което е ходило най далеч на морето и вие му се връзвате и пишете.

20.   До 17, 18 и други такива
Надявам да ви е станало супер приятно и да сте задоволили някоя от нуждите си, осавяйки този злобен, лишен от логика, обосновка и приложение, абсолютно безмислен коментар.

21.   До № 9: Финландски и фински са дублетни форми, така че... да си имаме уважението.
Филолога