Споделена история от В чужбина

Работа в Швейцария
Здравейте, на 20г съм, завършил съм в компютърно училище преди година. В момента ми предлагат работа в Швейцария фирма CERN (ЦЕРН) заплатата доколкото четох и разбрах е около 4500 chf, но това не е главен фактор и значение. Моля някой, който е живял там или живее да сподели как е положението като хора, данъци, квартири, начин и стандарт на живот. Изобщо заслужава ли си да захвърлиш всичко тук, защото в моя случай в БГ взимам доста добри пари, всичките познати и роднини са ми на една крачка разстояние и така..

Коментари

1.   Тази тема шега ли е?

2.   Камъкът си тежи на мястото. Каквито и да са условията ти си чужд.

3.   Заминамай, това е опит който няма кой друг да ти даде.

4.   Това е като минимална заплата за тях. Ще ти стига точно само ако си сам. Но трябва да си под наем на фр. територия, че на швейцарска цените са неописуемо високи. Ще те дерат за здравни осигуровки, не можеш да избягаш, но ще пазаруваш във Франция, всички така правят.
Швейцарци-французи един дол дренки. Навсякъде има както готини така и мърша.
Успех!

5.   Какво да ти споделят? Ти сериозно ли се замисляш? Не е ли ясно? Все едно да питаш коя кола е по-хубава - Ролс-Ройс или Москвич 12-так?

"Аз съм свикнал с Москвича и си ми е добре с него - яка руска машина, вози ме от т. А до т. Б. Имам възможност да си купя Ролс-Ройс, ама споделете мнения заслужава ли си? Роднините ми са свикнали да ги возя с Москвича".

Пич, ти сериозно ли? Сега, ако си свикнал с ганьовщината и мизерията и излизането от тях ти е некомфортно, както би било некомфортно на прасето да си напусне кочината, е друг въпрос, ама да питаш такива въпроси...

6.   ... и то при положение че си на 20. Да беше на 50 и да се замисляш, бих те разбрал, ама на 20? Пич, ти ако на 20 не търсиш и не грабваш такива възможности, кога - на 60 ли? Сега ти е времето да се развиваш, а не да ти е комфортно с роднини, с дома и т. н.

7.   Ако ти харесва страната си заслужава, но ще бъдеш отначало сам и ще трябва да си намериш нови приятели и познати.
Но когато човек изкарва добри пари и в България не си заслужава да се мести в друга държава

8.   На 20 години е време да мислиш за университет. Изобщо, уж ти били предложили работа, а ти си бил "чел" че заплатата била около 4500. Нямаш ли договор? В Церн няма да вземат всеки, камо ли човек без образование. С твоето "училище" си за никъде.

4500 франка е смешна заплата за Швейцария. Това е държавата с най-висок стандарт в света. Повече изкарват дори чистачките.

Изобщо - темата е фейк.

9.   От автора: 4500chf чиста заплата след всичките удръжки

10.   От компютърното училище и направо от фирма CERN те канят? ! Браво, браво! А, кое е това компютърно училище, ако не е тайна?

11.   Темата наистина мяза на фейк. С подобна заплата в Швейцария си нещо като социално слаб, не ми се струва реално да предлагат такива заплати в ЦЕРН, та дори и на 20 годишен младеж без опит. И все пак за млад човек, ако наистина имаш предложение от Швейцария, отивай, по принцип там е невероятно сито за кадри. За едно работно място се подават стотици, понякога хиляди CV-та, това не е шега, а суровата реалност на пазара на труда там. А на теб ти предлагат направо договор? !

12.   Аз съм номер 8: Може да е някакъв стаж, знам ли... Никога в Церн няма да вземат човек без университет на постоянна позиция. Там им трябват физици и математици и то от световна величина, с "компютърно училище от България" - каквото и да означава това, не знам, нелепо звучи. Въпросът е зададен по детински наивно.

А иначе - 4500 CHF чисто са 5250 CHF бруто за кантон Женева.
Точен калкулатор има тук: https://www. lohncomputer. ch/

Това е обаче без здравна застраховка, която трябва да се сключи допълнително. За там минимум 500CHF, наем 2000CHF (ако изобщо намери жилище, там трябва да кандидатстваш със CV, изключително трудно е, за чужденец даже невъзможно), режийни поне 300CHF, транспорт 200CHF, храна 500-1000CHF.... Една вечеря в ресторант излиза 100 CHF, зъболекар - по-добре да си хване самолета и да дойде в София... Колите имат скъпи данъци, всички услуги са безбожно скъпи. Но пък качеството на всичко (храна, услуги) е на светлинни години над БГ.

Абе няма да гладува, по-добре ще е от България със сигурност. Но ще му е трудно. Хората са ОК, в началото са резервирани много, но все пак е нормално, не обичат много разли навлеци от източна Европа и е разбираемо защо.

13.   След като тук взимаш добри пари защо ти е да ходиш другаде. Навсякъде ще те гледат като навлек. Аз преди няколко месеца без да се замисля на минутата отказах само командировка до Загреб, където всичко ми беше уредено. Просто дори за няколко месеца живот другаде не мога да си представя. Не ме интересуват какво предлагат другите държави. Тук ми е екстра. Даже и на екскурзии не обичам да ходя. За абитуренския ми бал роднини ми бяха подарили екскурзия до Барселона. Ей така изгоря изобщо не отидох. :D :D :D

14.   13 много ограничено! По твоята логика дай и до съседния град и село да не ходим, защото колко му е нужно на щастлив човек повече от един квартал или село? И в бившите соц страни никой не те гледа като навлек.

15.   4500 CHF е много ниска заплата и то за CERN - нещо не се връзва този
пост. Официалният екзистенц минимум е 3800. Чистач взима около 4000.