Споделена история от В чужбина

Мъжът ми иска да заживеем в България
Здравейте!
Аз живея в Холандия от 7 години. Малко след като пристигнах се запознах с един холандец и в момента сме женени и си имаме прекрасна дъщеричка на 3 годинки.

Когато тръгнах за Холандия бях на 23 години. Семейството ми не одобряваше идеята. Все се надяваха, че ще се върна в България, но аз исках да се махна. Имах доста неприятни преживявания, доста разочарования и бях твърдо решена. От как се омъжих родителите ми се разочароваха още повече от мен. Не става въпрос за някакъв тормоз от тяхна страна, но почти не контактувахме, не се разбирахме. Мислех, чо когато родя това ще се промени, но уви нямаше разлика.
Аз обаче бях готова да жертвам всичко за мъжа си и не съжалявам. По-щастлива съм от всякога. Създадох семейство с човека, когото обичам, имаме си дом, всичко е о. к.

Преди известно време с него говорихме за България и аз моя голяма изненада той каза, че много му харесва. Прекарвали сме почивки там и той е много доволен. Казах му, че наистина е трудно да се оправим, особено при такава безработица и други проблеми. Той мисли, че проблема е само в парите и ми каза, че ако напусне в момента работа и се преместим ще взима по 2000 евро помощи на месец. Въобразява си, че ще е супер лесно да се уредим и ще си живеем спокойно.

Ако беше преди години и бяхме само двамата- добре, но имаме и дъщеря, за която мисля. Искам най-доброто за нея. Когато говорих с брат си и го попитах какво мисли ми каза в никакъв случай да не се връщам, особено с дете. Сподели, че всеки търси начин да се махне, че има много безредици и идеята не е никак добра.
Искам да попитам и вас. Не става въпрос за парите, защото мисля че 2000 евро са напълно достатъчни, но самата страна- спокойна ли е, подходящо ли е за отглеждане на дете?

Сигурно въпросите са доста глупави, но напуснах преди много време, доста неща са се променили. Питам вас като хора, които живеете в България, как бихте постъпили?

П. П. Обичам България много, защото това е една много красива страна, но уредбата ни е под всякаква критика. Обичам родината-мразя държавата и ако бях по-млада не бих се чудила дали да си дойда, но сега мисля и за детенцето си.

Коментари

51-79 от 79

52.   Върнете се, ама след 20 години :)

53.   49, по-малоумен коментар скоро не бях чела. Чудя се колко ограничен трябва да си, за да делиш хората на унгарци, чехи, българи и сомалийци (примерно)?!?!?!?! Просто нямам думи. Разберете ВЕДНЪЖ ЗАВИНАГИ, че НЕ нацията определя човека!

54.   Живея в Словакия, жена ми е смесица от унгарка и германец. Дъщеря ми и жена ми говорят български по-добре и и от мен(аз си пердаша по шопски). Дома ми е български, кухнята е българска, говорим на български. Вярвам, че и внуците ще са българи, но то е защото няма да живеят в България.

55.   Елате си, купете си място, постройте си къща.
Запишете детето в детска градина.
После ще тръгне на училище.
Ти и мъжът ти ще си намерите хубава работа.
Здравната система е толкова добре организирана, че никога няма да ви се наложи да боледувате.
Приема в болниците е приравнен на почивка в 5 звезден хотел, където нощувките са безплатни.
Докторите въобще не искат дарения, а клиничните пътеки са като за разходка в гората.
Ще си карате новата кола по прекрасни пътища.
Колата ви няма да бъде надрана още първия ден.
Няма да ви източат горивото на втория, и запалена на третия.

Няма кой да ви обере къщата защото тук никой не краде и си оставяме къщите отключени.
Ще ходите на почивка на море и ще плувате в безкрайно-чистите води на Черно море препоръчително около Равда или Созопол, а и по други курорти, където въобще не се изхвърлят фекалии в морето.

Селският туризъм също е на качествено ниво, където липсва канализационна система и масово се наблюдават изпражнения на домашни животни по улиците.
Къде ще го видиш това в Холандия!?
Ще имате невероятната възможност детето Ви да играе сред диви животни като улични кучета и котки / които са доста рядко срещани на запад/ и техните отпадни био продукти.

Цяло приключение разбира се е пътуването с железница. Най-малкото което може да се случи е да се запали локомотива. Предлагат се също и други атракции - прегазване на ромска каруца с кон, ромски закъсал микробус на линията при спусната бариера.
Особено вълнуващо е изживяването - Горящ спален вагон със заключени врати.

Автотранспорта не е на по-ниско ниво в атракциите. Горящите автобуси са ежедневие, а от скоро и плуващи автобуси на градски транспорт. Какво му плащаш - за такова изживяване 1лв.
От скоро влезнахме в световните новини и със супер добрата си система за сигурност, която не допусна атентатор да се разхожда из цяла България до като си намери място за да се взриви сред нищо неподозиращи туристи.

Стоките по магазините естествено са от най-висококачествени продукти и почти няма случай да попаднете на нещо като менте.
Услугите също на много високо ниво.
Върнете се възможно най-скоро, защото местата са ограничени.
Побързайте!
Хванете самолета СЕГА!

56.   Не се връщай в АДА!!! Тук е ужасно. Почти всеки се чуди как да се махне.

57.   Отговорите по-горе показват, защо България няма да я бъде! България не е АД, но за вашите меркантилни души явно е.

58.   Никога не се връщайте в България!!!
Никога!
Страната на кредитните милионери, които никой не може да докосне с пръст!!! В същото време хора се самоубиват заради безчинствата на частни съдебни изпълнители!!!
Всички са ръка за ръка! Съд-мафия-правителство!!!
Колкото и пари да имате, всичко ще се стопи в България!
Харесват ли ви циганите? А развалените по качество храни, а хляба който мухлясва на другия ден? Или ако не си платите с тока, да ви го спрат и да платите 30-40 лева за включване? !
Кое ви харесва? Кое? !
Живея в чужбина и няма да се върна повече! Имам малко имущество, което ще разпродам или ще подаря, ако трябва - но повече в Бг - НЕ!
Помислете преди да направите фаталната стъпка ВРЪЩАНЕ ОБРАТНО!

59.   За да иска съпругът Ви да дойде в България, означава, че е видял нещо, което не е видял в Холандия.
Все пак няма да сте сама.
Направи ми впечатление, че много хора се хвалят със стандарта в чужбина, но не посочват страната, в която живеят.
Защо ли?
Защото толкова много българи има по света, че вече им знаем и кътните зъби на чужденците.
Ако някой се е уредил да живее на квартирка и да ляга и става по разписание, да ходи на работа и да лиже задници, не означва, че ТАМ е идеално.
Аз живея в Чикаго 11 години. И съм се нагледала на семейства и хора, които също плюят България.
Поне да си мълчат!
Иначе обаче, са първите на българските магазини за българска лютеница и сирене, за български подправки и ямболска ракия.
Нима американските продукти не са "дъ бест"?

Уважам всяко мнение, но не и мненията, които плюят България.
Моите деца искат да се връщат да учат висше в България и ден и нощ се моля, да им помогна да осъществят мечтата си.
Защото който не е живял в чужбина, не е усетил самотата и страха, че ще умре на чужда земя, той нищо не знае!

Деца питат моите деца, с какво е известна България.
И аз съм им казала, да казват, че България е била такава държава на времето, че римляните ДАНЪК са и плащали.
Че Мексико загуби езика на дедите си и заговори испански, а ние и след 500 години робство говорим нашия език!
Няма американец, който да не се е учудил, че в България се говори БЪЛГАРСКИ!
Те дори не проумяват, как държавата и езика са с едно име.

И когато им кажа, че България има повече от 1300 години официална история, а в действителност е много по-дълга, те не вярват!
Нека, които не се чувстват българи, да си гледат рахатлъка там, където са!
За мен по смешни от американизирани българи няма, пази боже, сляпо да прогледа!

60.   ПОДКРЕПЯМ НОМЕР 11! И аз съм "тийнейджър", родена съм през 96' и противно на коментар номер 1 смятам, че в никакъв случай не съм "невъзможно деградирала"!!!
Съгласна съм, че поколението ни е прецакано, млади к*рви, селски пръчки... златотърсачки, които само търсят някой богат чичко да им купи дрешки от мола.... ценностите са толкова изместени, че даже не знам как да го коментирам това чудо... в днешно време да си изгубиш телефона е по-тежко от това да си изгубиш девствеността!

Аз лично живея в голям град и смея да кажа, че уча в "най-елитното" училище - ами драги възрастни картинката не е такава каквато е в някое селско училище - има си кучките (грозилища с 100 тона грим и огромно самочувствие, подплатено от банковата сметка на тати.... на които не им дреме за отношението им с другите или за каквото и да било... ) и к*рвите, естествено, ноооо повечето ми съученици имат ЦЕЛ в живота... цел, която не включва да минат 300 човека преди да станат на 20... грамотни са и 95% от тях смятат да продължат образованието си ИЗВЪН БЪЛГАРИЯ! Тук просто няма бъдеще.... това е... ся някои ще кажат "амиии престанете да се оплаквате, оправете държавата... бля бля"
Да, ама то да не е така лесно... това са хора с промити мозъци, мисленето им няма как да бъде променено! На власт е простотията, идиотизмът и развратът!!!

Та, смятам, че В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ Е УДАЧНО ДА ЖИВЕЕТЕ В БЪЛГАРИЯ като сте си устроили живота на по-добро място... леля ми живее в холандия от 10 години, супер доволна, живота и не може да се сравни с този тук, другата ми леля живя в южна африка 8 години и направи грешката да се върне (вярно, беше поради здравословни проблеми, but still.. ) и сега съжалява!! живее в малък град, получава смешна заплата и усещам, че дъщеря и е тръгнала по лош път... ходи с 20 годишен, а е на 14... не учи, не смята да направи нещо съществено с живота си... чичо ми живее в америка- и той не би се върнал... мога да продължавам... имам и доста приятели, които за нищо на света не биха се върнали!!!

Извинявам се, стана малко дългичко... ноооо все пак решението си е ваше! :)) направете каквото смятате за добре!
Приятен ден :)

61.   На 25г. съм, с висше и търся начин да напусна България. Много е хубаво, но като отидеш в магазина не те питат с какво образование си, а искат определена сума пари.
От около година имам приятелка и заради нея не сме я да напусна страната (не и сам).

62.   Пробвайте първо за 3-4 месеца през лятото.

В Холандия дават месец и половина годишен отпуск ако съпругът ви може да работи дистанционно месец-2 прекарайте няколко последователни месеца в България без дългосрочен ангажимент и така решете. Тъкмо ще може да говорите с хората в конкретния град към който искате да се насочите и да придобиете по-реална представа.

63.   Имам две дьщери в Швейцария и сьм им казал : В България - само на почивка. България е прекрасна за живеене - но трудна от кьм доход. Имаш ли доход - просто си живееш добре, без непрекьснато да спазваш хилядите ограничения които са в Западна Европа. Имам познат ирландец, който живее с жена си - рускиня тук. И ведньж ми разказа как е имал претенции от сьседи там, че сателитната му чиния хвьрляла сянка на моравата на сьседа. Пьк ако искаш барбекю с приятели - на 20 та минута идва полиция по оплакване от сьседи :):):)

64.   Дъшеря ми беше на около 4 годинки.
Управителят на съседния блок извика полиция за това, че дъщеря ми е влязла в тяхната половинка от градинката. Ширината на градинката беше около 5 метра.
Нямаше никаква ограда. Не знаех все още добре английски!
ДО ден днешен недоумявам!

И затова се моля на Господа, пази ни боже да настигнем американците!

65.   Номер 64 - може би не са постъпили добре, че не са приказвали първо с теб, преди да извикат полиция, пък и детенцето не е виновно, но все пак там има правила, които се спазват. И богат и беден да си ако нарушаваш правилата си понасяш наказанието. Тук, в България, има правила само за бедните, а богатите (и то нечестно богати) ги тъпчат с помощта на полиция и власти.

В България ако имаш шумни и невъзпитани съседи си обречен - никой нищо няма да направи. Най-много полицията да дойде 1-2 пъти, което не помага. На мен например ми е писнало да слушам по цяла нощ телевизора на съседа, защото той го усилва на макс и бумти целия панел. Искам тишина и спокойствие, но няма.

В САЩ нямаш право след 8 вечерта да пускаш пералня, да усилваш телевизор, музика и каквото и да е. Ако не спазващ правилата си аут от блока богат или беден. Имах едни познати, които живеят в Чикаго - имат много малко дете, което хлопа, тропа, плаче и тн. Съседите им се оплакали на домоуправителя и им казаха да си събират багажа и да се местят. Ясно е, че детето няма вина, но и съседите нямат вина, че хора с малко дете са се нанесли до тях и не им позволяват да се наспят като хората.

Кое е по-добре според теб? Да се съобразяваме или да бъдем егоисти?

66.   Зная за какво говориш и аз в България имах съседче, което пускаше някаква техно музика, едно и също, направо ужас. И то нощем.

Все пак в България, аз живея в нормален тухлен апартамент, не се чува чак толкова. В панелките сигурно е друго, незнам.

Но в Америка, първо богатите не живеят с бедните. по апатаменти живеят само бедни, каквито сме и ние емигрантите. Лукса за къща си е лукс. Та в апартаментите, особено строени за наем, всичко се чува. Целият блок е едно "семейство". Аз бях побъркала децата си да не тичат, да не скачат, изобщо беше ужас. Добре че под нас живееха българи, та имаше мир.

После се изместихме "уж" на по-добро място и направо отидох на първи етаж, защото не исках да тормозя децата си.

Но една египтянка над нас си купи бягаща пътека. Ползваше я след десет вечерта и денем спеше.

Изнесохме се.
Не мина без скандал.

Така, че в Америка не е като по филмите.
Поздрав! за 65

67.   „Имам две дьщери в Швейцария и сьм им казал : В България - само на почивка. “
Като почнете да се бъркате в живота на децата си - не знам. Много от по-възрастните ни напълниха главите с глупости, а сами не отидоха в „обетованата земя“ като емигранти да се помъчат малко, после да ни говорят.
Аз живея в България с мъжа си, който е от Западна Европа. Не, не е социално слаб, не е беден - просто човекът се влюби в страната ни, видя много шансове и си направи бизнес. Бях скептична в началото, но днес сме богати хора в България, живеем много добре, плащаме ниски данъци (10%). В неговата родина той плащаше над 60% данъци. Днес работим за себе си, децата ни ходят в най-добрите училища БЕЗПЛАТНО, докато добрите училища в неговата страна струваха към 3 хил. евро НА МЕСЕЦ.
Който е глупав, нека мие чинии на Запад. Ние живеем в къща в Драгалевци, караме джипове и имаме вече 3 деца.
Успех!

68.   Идвай само на почивка. Тук е най несигурното място в ЕС за живеене а за отглеждане на деца е ужасно.

70.   Изминало е доста време от както темата върви. Но и аз държа да кажа - не се връщай в България! Хората се чудят как да напуснат, а вие ще се връщате. Държавата умира, колкото и нелепо да звучи. Лично за себе си мога да кажа, че също упорито търся начин да продължа живота си в чужбина. Въпреки че имам висше образование, имам хубава професия, работя си и не съм в първа младост, но тук вече не се издържа. И искам да отгледам децата си в стабилна държава с бъдеще! Не искам да си броя стотинките и след 30 годишен стаж да получавам пенсия има няма 300 - 400лв. Обидно е! България е хубава дестинация за курорт, с красива природа, имаме си всичко на куп-море, планини, забележителности, история, но не е за постоянно пребиваване. Мъчно ми е да плюя по собствената си държава, но до тук ни докараха нашите интелигентни управляващи.

72.   Здравейте,

реших и аз да се включа в темата, тъй като и пред мен стои тази дилема. Искам да поздравя хората, които се изказаха, за това че тези които не са живели и градили навън живот, много много да не плюят по България.

Живея от 7 години в скандинавска държава, заминах и аз като всички, за да избягам от мизерията в България.

Отне ми много време да се установя и устроя тук. Гордея се, че дойдох с една чанта парцали, а сега имам всичко каквото исках. Но, тук идва голямото НО.

Преди няколко години наистина парите стигаха и оставаше нещо за спестяване. От няколко месеца, едвам изкарваме от заплата до заплата. Квартирите са много високи, такси, данъци, цените на храните са в пъти спрямо в България.

А за личен живот е пълна скръб, с приятели се събирам около 6-7 пъти в годината и това е.

През другото време във вкъщи със семейството. Но на човек понякога му писва от подреден и сигурен живот.

Пак ви казвам, не се лишаваме от храна, но до там. Никак не е лесно, като се има в предвид, че работя като специалист и получавам малко над средната заплата или около 3000 евро. Тези които не са излизали навън и не са живели, наистина са много далеч от истината. Сънувам и си мисля за България всеки един ден. В момента проучвам възможностите да се върнем да живеем в България.

И тук уж всичко е перфектно, но не съвсем, нагледал съм се на такива неща, та чак да ти е чудно как често тази държава, оглавява класациите за най-добър живот.

Надявам се скоро да живея в родината си.

Успех на всички!

73.   Да се живее в БГ или в чужбина - всеки решава за себе си. Но това малко прилича на следното :
Ученик попитал своя учител -философ дали да се ожени.
Учителят отвърнал : И да се ожениш, и да не се ожениш - след 10 години ще съжаляваш....

:):):)
Най добре е там кьдето не си, и там плащат много :):):):)

77.   Здравейте,

Темата е старичка, но реших да се включа.

Първо с въпрос към автора - какво решихте и как живеете :)

Аз също живея в чужбина, но сравнително близко - Словакия.
За Словакия мога да ви говоря доста (и хубави неща, и не чак толкова), но това е извън темата.
Та тук съм от 4 години. Защо пък Словакия, а не някъде на запад - ами защото аз не емигрирах заради пари / работа, а заради жена (ех, любов).

От компанията, в която работя, ми предложиха работа в София. Та в момента голяма дилема. Хем много искам, хем неща. Аз съм от Варна, ако предложението беше за там, днес си стягам куфара и утре кацам. Но София.. Пък и съм с жена и дете (по - скоро 4 месечно бебе :). За нас като цяло ще е голяма промяна. Жената 2 пъти беше в София и казва, че и стига (такси да ти избяга - буквално - без да ти върне ресто, псувни, агресия. С две думи, за кратко време успя да види тъкмо лошотията).

Много ми е хубаво като се върна, най-вече защото мога да съм с родителите си (поне по-често). Не съм наивен и следя какво става в страната. Поне се опитвам, при наличното количество медиен шум.

Най-вероятно след месец-два ще стягаме куфарите (зависи кога ще ме пуснат от Братислава - ако ме пуснат де).
Като цяло, много се радвам. Няма как да се опише. Който не е живял в чужбина, не знае. Не съм живял само в Словакия, имам известна представа как изглеждат нещата и на запад (розови - за тези които не са живели там хаха. Мен там не ме търсете :).

Но за жената определено ще е тежко..

Аз съм финансов контрольр (от ниско ниво, не взимам почти никакви "важни" решения). Жената е лекар.

Реших да поговоря с приятели, чета статии / форуми (като този). "Ти луд ли си, да се връщаш?? ", "Уредил си си живота, тебе да не са те е... лудите?? ", "Кви са тез експерименти? ", "Ела си, по-добре е" и т. н.
Колкото хора, толкова и мнения. Честно казано, наистина не разбирам тези с крайно негативните мнения. Ако аз живеех на място, което смятам за отвратително, гадно, ужасно - ами дълго не бих издържал. Що не се махате, питам аз познатите с такива мения. И почват да мънкат под нос..
Събрах всякакви мнения. Естествено, решението си е изцяло мое. Утре ще говоря със шефката, после искам да поговоря и с баща ми. Той е на доста висока позиция и наистина има добра представа за ситуацията. Пък и ми мисли доброто.

Спирам дотук. 1 часа през нощта, уморен съм, но не ми се спи. И пиша безразборно. Усещам прилив на радост, а от време на време и лек бриз :)

Ха със здраве.

С добри чувства от Братислава,
Веселин

78.   Аз живях година и половина в Холандия и две години в Германия. От малко повече от година съм обратно в България и тук се чувствам чудесно. За разлика от живота ми там, в Бг съм щастлив и за в бъдеще нямам никакво намерение да ходя в никоя друга държава. Тези които плюят по България, са хората които никога не са живяли в чужбина и си мислят че ако отидат в друга държава ще са по добре. Много се самозалъгват, защото живота не е лесен никъде и само тези които са живяли като емигранти, го знаят. Някои хора бъркат парите със щастието - парите могат да ти напрвят живота по лесен, но не могат да ти дадат щастие. Щастието не се купува. То е безплатно и само любов, здраве, искренното приятелство и близките ти хора могат да ти го дадат. Не е за чудене че все повече хора се връщат обратно, разочаровани от живота в западно европейските държави. Тези които са имали достатъчно ум в главите си, са спестявали всяка стотинка и като се прибраха започнаха свои бизнеси. Точно това направих и аз и изобщо не съжалявам.

79.   Лелее какви негативни коментари за родината ни.. не ви ли е срам да говорите така за собствената ви държава?
Прочетох първите няколко коментара и ми стана гадно, няма значение в какво състояние е БГ в момента все пак ни е родина, но продължавайте да говорите така негативно, но ако отидете някъде в чужбина ще ви липсват и българските панелки...

80.   В България децата били наркомани... Извинете ама то е въпрос на възпитание, повечето родители не се грижат за децата си и им бутат по 50-100 лв джобни на ден, за да се покажат колко са ларж, а после се чудят от къде ги е ударило... И на това отгоре в Холандия не само децата ами и възрастните са наркомани, но те нямат проблем, защото е легално. Отделно съм бил в Барселона и мога да кажа, че там целия плаж смърдеше на трева, и гледах като ударен с мокър парцал как майка и дъщеря си подаваха масур.
M19

81.   Темата е доста стара, авторът вероятно отдавна е взел своето решение, но все пак и аз да се включа. Понеже съм живял 6 години в Холандия (не съм избягал нелегално и мизерствал, а отидох с предложение за високоплатена работа), след което се прибрах в България, вече 8 години съм тук и поне засега нямам планове да напускам страната.
Като сложа на кантар всичко на мен лично живота ми тук(поне засега) е по-щастлив и пълноценен отколкото беше в Холандия.
Истината е, че човек може да е както щастлив, така и нещастен независимо в коя държава живее. Животът е това, което ти си направиш, въпреки обстоятелствата. Единственият начин да си щастлив е да се абстрахираш от лошите неща около теб - това важи както за България, така и за Холандия и на мен ми е трудно да кажа къде е по-добре, просто и в двете страни има както хубави неща, така и доста гадости.
Честно казано си мечтая всички българи, които мразят държавата си да емигрират, а тук в България да живеят само хора, които си харесват страната въпреки някои недостатъци (това е нещо, на което съм се научил в Холандия), така тук животът би станал по-приятен без всичкия негативизъм, който блика от много хора.
Като цяло България е добра страна за живеене за хора, които са финансово осигурени. Познавам чужденци живеещи постоянно тук и почти всички са много доволни. Но ако започваш от нулата (млад човек) шансовете ти за развитие тук са доста по-ограничени и е много по-трудно. Разбира се, винаги има вариант да отидеш на запад, да натрупаш опит и средства и да продължиш живота си в България.
За финал - преди няколко години мой приятел от Холандия беше тук и ми каза - тук на пръв поглед е зле, но по улиците виждам повече усмихнати хора от Холандия, където повечето хора са замислени и вглъбени. Така че, тревата в чужбина не винаги е по-зелена, както изглежда на пръв поглед.

82.   Връщай се в България , защото в Холандия отнемат деца от родителите им само ако нямат детска стая !

85.   На 21 години съм и живея в Германия от почти година... Нормално момиче, от малък град, от бедно семейство, което никога не би заминало за чужбина, или поне така си мислеше...
Приятелят ми замина за Германия, притиснат от немотията, с надеждата за по-големи възможности, но НЕ се разделихме...
Нчколко месеца по-късно, наситена на помията в България и манталитета ни (описани са много подробно в предните коментари), след 16-часовите смени за по 20 лв., без почивен ден, НЕ ИЗДЪРЖАХ и ЗАМИНАХ, следвайки любовта си и мечтата за по-светло и сигурно бъдеще...
Когато дойдох си мислех същото, както и тези, които не са живели в чужда страна... ТАМ ЩЕ Е ПО-ДОБРЕ!!!
Могат да бъдат щастливи тези, които не са имали истински приятели, любими близки, които се приспособяват лесно, които не обичат да се забавляват чисто по български, на нашата музика, ядейки нашата кухня, които намират щастието в материалната сигурност, в парите, а те са едни “ПАРИ“ в началото, ако не знаеш език... Всяка държава има своите плюсове и минуси, както и всяка нация... НЕ ВСИЧКО Е ИДЕАЛНО И ЛЕСНО ПОСТИЖИМО ИЗВЪН БЪЛГАРИЯ!!! На тези, които са се борили с чуждия език, работили са здраво и са се устроили в чужбина... БРАВО!!! Да, тук мога да бъда спокойна откъм финансова гледна точка, било то за болници, детски помощи, пенсия, работа... , но това не е всичко... , поне за мен!!! Мечтая за родината, за бащината ми каща, да прегърна родителите си, да прекарам време с близките си, да се забавлявам с приятелите си или да им изплача болката си... Тук живота за мен сякаш е спрял... Ежедневието е работа и пак работа... Аз съм в малък град в Германия и дори да искаш да излезеш да разпуснеш, няма къде... Живея за момента, в който ще прекарам отпуската си в България! Къса ми се сърцето, че приятелката ми се омъжва скоро, а аз няма да мога да отида на сватбата, че сестра ми е бременна и няма да я видя с корем, че племенниците ми растат далеч от очите ми, че родителите ми плачат, заради това, че съм далече... Липсва ми времето (тук много вали), слънцето, дори снега...
Сега приятелят ми иска сигурност и развитие тук, а аз мечтая за родината... Знам, че ако се приберем ще започнем пак от нулата, след като малкото спестени пари се вложат в ремонт, кола, образование и т. н., но въпреки всичко искам да съм там и предпочитам да живея СКРОМНО, НО ЩАСТЛИВО, ОТКОЛКОТО ДЕПРЕСИРАНО И НЕЩАСТНО!!! Липсва ми всичко... и доброто, и лошото... , но трябваше да съм на 2000 км., за да го осъзная... Дори да научим езика им и да сме по-високо в йерархията от немците, те никога няма да ни имат за равни, защото сме БЪЛГАРИ!!! Не го забравяйте и не се срамувайте от това, защото имаме с какво да се гордеем!!!
П. С. Въпреки, че всяко следващо поколение деградира все повече и повече, не е удачно да се слагат всички под един знаменател... Има изключително талантливи и умни българчета, които славят България в цял свят!!!
Предполагам семейството на авторката отдавна е решило, но все пак е най-добре всеки да живее так, където се чувства щастлив!!! Моето мнение и тези на останалите, не са от значение!
Дано не ви отекчих много!

86.   Децата ни заслужават спокоен и уреден живот, а не безредие в слаба и икономически оглозгана до кокал държава (финансите, с които разполагате в случая не са от значение). Парите не могат да променят безумията които стават ежедневно около живеещите в България.

И проблемът не е в българите. Проблемът е в престъпността, в беззаконието, в продажните политици, които нито вие, нито останалите българи ще могат да променят дори да се скъсат да протестират и стачкуват. Това е жалката картинка.

87.   България вече и за почивка не става, особенно ако сте с деца!

51-79 от 79