Споделена история от В чужбина

Живот в Чехия?!
Здравейте, мисля да емигрирам, защото в БГ вече няколко месеца не мога да си намеря работа. Още повече сега, след земетресението, което ми напомни, че за мен място в тази държава вече няма, за мен то беше знак, че трябва да търся късмета си на друго място. Но както и да е - имам няколко въпроса относно Чехия /питам по-специално за Прага, но не само. /:

В Чехия може ли българи да се устроят по-добре от колкото в по-западните държави? Как се отнасят с чужденците? Лесен ли е чешкият език за научаване? Много ли са мразовити зимите им? Имат ли хубави английски/американски университети с клонове там?

Коментари

1-50 от 55

1.   Здравей, Чехия е прекрасна държава.

Хората не са толкова студени, колкото тези в Западна Европа. Много са спокойни и изключително учтиви.

Прага е една от столиците с най-ниска престъпност.

Цените са горе-долу като в БГ, може би малко по-високи, но не много. Средната заплата е около 1000 евро - говоря за нормална работа в офис. В чуждестранните фирми може да се взима десетки пъти повече.

Чешкият език е труден като произношение, но иначе не много. Доста от думите са близки до нашите, може да се научи на разговорно ниво за няколко месеца.

Според мен тук ще ти е по-добре от Германия, Австрия, да не говоря за Англия или по на север. Живяла съм в Австрия и Англия - ужасно е. Хората са много студени и имат много по-различен манталитет.

В Чехия манталитета е по-близък с този в БГ в смисъл че са по-приятелски настроени. Но иначе не обичат да се оплакват, самостоятелни са, не са патриархални, не са религиозни.

Не се отнасят към чужденците като с хора втора ръка. Тук има ужасно много чужденци, най-вече виетнамци (натурализирани), украинци, руснаци, поляци, словаци.

Климатът е мек. През лятото не е много горещо, през зимата не е много студено. Зимните температури рядко падат под -5.

Има много клонове на английски и американски университети, но предимно в Прага.

Надявам се коментарът ми да е бил полезен.

2.   Здравей!
Живея в Прага от доста време и мисля, че мога да ти дам няколко съвета.

1)Чешкия език е славянски език, но не бих казала, че е лесен-зависи от амбициите и усилията ти;
2)Безработицата тук е доста ниска;
3)Една идея по-евтино е от Западна Европа, но пък е по-скъпо от България;
4)Хората са толерантни и за разлика от Западна Европа са добре настроени към българите;
5)Градският транспорт е отлично организиран;
6)Грагът е много красив;
7)Зимите са много студени!
8)Почти никой не говори английски (какво остава за английски университети... );
9)Чехите са малко студени хора;
10)Много разпросранени са дребните кражби (особено по центъра).
11) 1 евро = 25 чешки крони

3.   Общежитията са до самите заводи, понякога дори до по-вредни заводи от този за който се надяваш, че ще те наемат.
За английския не е вярно. Искам да кажа, че много хора говорят Англиски езики и (ако не намерите от чехите), ще намерите много азиатци, които работят сред местните търговци и те винаги знаят английски и като чужденци са склонни да помагат.
Списък с хостелите за евтини нощувки можете да намерите само от общинските и държавни тур. информационни центрове. Почти всяко частно туристическо бюро дава информация и има табелка i, но това е информация само за скъпи и луксозни неща.
Влаковете са по-скъпи от автобусите. Самолетите по-скъпи от влаковете. Влаковете и метрото не са по-модерни, от българските (към края на 2007 година), с изключение на високоскоростните, чиито цени на билетите не са ми трябвали и незнам.
Тамошните фирми за работа, спокойно могат да ви обещаят да си преведете договора, но когато отидете там-да се окаже забранено.
В столицата нощувките са много по-скъпи от тези в индустриалните градове, причината може би е презастрояването с хостели (евтини хотели, в които би трябвало да настаняват по няколко човека в стая), от времето на комунизма и създаването на нови, но в индустриалните зони, вторите създадени от фирмите. В хостелите на индустриалните градове, не е невъзможно да си намерите самостоятелна стая, само за Вас, със самостоятелна баня при това на ниска цена.
Там картофите са евтини.
Храните можете да намерите с драстична разлика в цените от десетки пъти, за която несъм сигурен, че е обвързана с качеството (например макарони за 50 крони и същия грамаж макарони за 5 крони или хляб от 50 крони и хляб от 12 крони).
Там контрола в градския транспорт е като в софия, с изключение, че в метрото е сведен до невъзможност от страна на контрольорите, като разликата е че там хилави контрольори няма да видите и ако Ви хванат без карта или билет е невъзможно да избягате, но има квартали, където въобще няма контрол за разлика от други, където е непрекъснат.
Не във всички интернет кафета в Прага са учтиви и услужливи. Не отивайте редовно в първите минути на работното им време, скоро ще разберете, че никъде не проявяват разбиране.
Работното време на всичко там е като това през Комунизма в България. През ноща работят само казината и стриптнийз баровете, но градския транспорт е денонощен.
Питайте какво Ви интересува.

4.   1 и 2 - последно - много ли е студена зимата или не?

5.   Не е много студена. В БГ е много по-студено. Тук навсякъде има парно. Аз живеех във Варна и през зимата навън е било -15 със свиреп варненски вятър, а в стаята ми беше 2 градуса :)

През зимата в Прага и в нас, и в офиса бях с пролетните блузки. В градския транспорт е топло, в сградите, в блоковете. Навън, както казах рядко става по-студено от -5. Това е.

6.   До 5 - ами значи е идеално за мен! :) Честно, писнало ми е от адските жеги през лятото и адския студ през зимата тук в България! Твърде резки са ми промените на климата в родината.

7.   Аз съм 2-може би на мен ми се струва студено, защото последните няколко години живях в южна страна и шокът за мен беше огромен:) Но мисля че е една идея по-студено отколкото в София. Не толкова сняг, колкото това че има един режещ студ.

8.   А как си намирате работа там?

9.   Аз съм счетоводител и то доста добър. Имах колега, с когото работихме заедно и така се случи, че той напусна БГ и започна да работи в счетоводна фирма в Чехия и ме покани. Но пък имам двама познати, които си намериха работа в Чехия без чешки и без познати. Ако имаш добро образование и отличен английски не мисля че ще има проблем.

10.   До -5 друг път. Тази зима беше студена като в България -20, -30. Повече съм съгласен с коментар №2. Мисля че е наи-близо до истината. Ще кажа само че живия в Чехия повече от 3 години. Относно работата без език-вероятноста да си намериш свястна и платена работа са минимални.

11.   Може, само ако от тук тръгне с агенция за подбор на персонал, която е свястна, но ако там отиде, все ще извъртат, че да има нещо подписано на Чешки език, по начин по който да не знаеш какво пише.

12.   До 10 от 5 - аз пък живея в Прага от 10 години и знам какво говоря. Никога не сме мръзнали така, както в БГ. Може в някои части на Чехия и да е било по-студено, но чак пък -30 мисля, че беше прекалено да го кажеш, просто не е истина.

Относно работата - ако нямаш добро образование, да, ще ти е трудно и вероятно ще се опитат да те прецакат. Както казах и по-горе, ако не говорите чешки е необходимо да имате поне английски на много добро ниво.

13.   Аз също съм се замислил сериозно да се местя от София към Прага. Информацията, която сте споделили тук е изключително полезна.

Дали обаче някой знае как стои въпросът с детски градини и училищата? Имам 2 деца на 3 и 6 и ще трябва да уредя и този въпрос.

Колкото до работата:
- иска ли се някакво специално разрешение за работа преди да се замине?
- колко би била заплатата в сферата на финанси, банки и образование?
- а колко биха били разходите за 4-членно семейство?

Благодаря ви предварително!

14.   Ами заплатите са такива каквито си ги изработиш. А разходите са в съответствие със заплатите. Но никой не ти каза и другата страна на монетата. Ако си придирчив към работата може и да гладуваш. Аз имам висше образование, но съм работил година като шофьор на тролейбус, което разбира се не може да се сравнява с работата в София като такъв. Още половин година като хамалин и чак тогава след като понаучих езика си намерих по престижна работа. Според това, че споменаваш земетресението в България излиза, че си от шопско, това ще ти помогне с чешкия език. Например мъжко прасе по трънски е въпар, а по чешки вепрж. Личните местоимения са си баш като у шопско, Я, ОН, ОНО, ОНИ

15.   Чехия е Прага. Живея в Бърно и мога да ви кажа, че много се различават....

16.   До 13 - не се иска разрешение за работа преди да се замине. Заплатите във финансовия сектор: ако говорим за фронт деск заплащането е от 20 до 25 000 крони, което е около 1000 евро. За по-престижните места естествено се взимат повече пари. В частните компании също варират много. Относно това колко ще струва изхранването на 4-членно семейство. Както е казал номер 14 човек се простира според чергата си. Ако живеете по-скромно 8 - 10 000 крони на месец ще са ви напълно достатъчни за храна. Консумативите на месец (вода, ток, парно) много зависят от това къде живеете, но обикновено не надхвърлят 3000 крони на месец. Ако нямате жилище наемите за двустраен апартамент вървят от 10 -12 000 крони на месец.

18.   Бихте ли ми казали колко излиза издръжката на сам човек на месец във Чехия (със нем консумативи храна)?

19.   Ако пестиш, не излизаш никъде, живееш в стая със съквартирант може и да ти стигнат 10 000 крони.
Иначе за нормален живот - храна, самостоятелна стая и 3-4 пъти в месеца излизане по заведения ще ти излезе около 17000 крони, което е около 600 евро. Та, да кажем, че ще ти трябват от 400 до 600 евро.

20.   Здравейте, аз също съм се насочила към тази страна. Със счетоводно образование съм. Скоро завършвам магистратура пак Счетоводство и контрол. Работя от почти две години като счетоводител в България. Искам да работя в Чехия отново в тази сфера. Бихте ли могли да ми разясните как стоят нещата с търсенето на работа. Как мога да открия такава в счетоводна къща?

21.   здр. на всички които живеят в чехия искам да побитам как мога да си намеря работа в чехия тука в бг, всички саитове предлагат работа в чехия но не знам коя е истенска искат комисони и такси но не е проблем искам само истенска фирма която да ми намери работа в чехия. можели някои да ми помогне да си намеря работа в чехия. с и ли пък да ли препоръча истенска фирма за работа в чехия. благодряви предварително.

22.   номер 21, може да пробваш в сайта expats. cz

но все пак един съвет-избери си някоя по-приятна страна... :)

23.   Здравейте! Искам да попитам-знам руски език и съм по професия социален работник! Имам ли шансове да започна работа близка до моята специалност и руският език ще ми помогне ли в търсенето на такава? ! Харесва ми Прага като опция!!!

24.   Здравейте аз съм инженер химик (неорганична химия т. е. Силикати) мислите ли че мога да си намеря работа?

25.   Чисти заплати на програмисти в гр. Бърно, Чехия

Заплатите в Чехия винаги се изписват като БРУТНИ. Чистата заплата се определя от наколко фактора.
Изключваме три от факторите: работникът не е студент, не е инвалид и не е пенсионер. Оставяме само броят непълнолетни деца, за които се плучават данъчни облекчения и така заплатата нараства.

Източник: www.acjobs.cz
Актуално към дата: 26.12.2013
Курс на лев към крона: 14,095

Позиция Чиста заплата (от / до)

1 Junior Java Developer 1 369лв. - 1 772лв.
2 Java Programmer 1 369лв. - 3 727лв.
3 Senior Java Developer 2 102лв. - 3 238лв.
4 Lead Java Developer 1 858лв. - 2 505лв.
5 Java EE Developer 1 613лв. - 2 749лв.
6 Senior J2EE Developer 2 102лв. - 2 994лв.
7 .NET Programmer 1 125лв. - 2 749лв.
8 VB . NET Developer 1 613лв. - -
9 Junior C# Programmer 1 369лв. - 2 016лв.
10 C# Programmer 1 613лв. - 3 238лв.
11 Senior C# Developer 1 613лв. - 2 749лв.
12 Senior C#/C Programmer 2 102лв. - 3 238лв.
13 C /Java Developer 1 613лв. - 2 505лв.
14 C Programmer 1 369лв. - 2 261лв.
15 Senior C/C Developer 2 591лв. - 3 238лв.
16 Embedded C Programmer 1 369лв. - 2 749лв.
17 Android Programmer 2 102лв. - 3 238лв.
18 Senior Perl Programmer 2 102лв. - 3 238лв.
19 Senior UI Programmer 2 102лв. - 2 749лв.
20 Senior Oracle Developer 2 102лв. - 2 749лв.

28.   Здравейте имам един въпрос към всички вас... От България търся работа в Чехия намерих обяви на една фирма на която са обявили 800 до 1000 евро в склад за сортиране на плодове и зеленчуци дали заплащането е реално спрямо стандарта в Чехия ?

29.   Авторе, избрал си много трудна страна - Чешия.

Бях там ( в Прага и Табор ) и наистина останах изненадан. В чехия има една атмосфера, която я имаше в България по времето на комунизма - хората са спокойни ( не включвам ладежите, тия постоянно ги виждах с превързани ръце, крака и глави - много са щури :) )и приветливи, но наистина има някой много студени - точно както си и бяха някой от нашите стари комунисти :)
За работа е може би най-опасно да се търси там, особенно ако си Българин. Има вероятно стотици хиляди мошенници, които ще те заприказват още на международната автогара в Прага ( ако си с автобус ). Има едно чейндж бюро там, което се държи от българи, веднага ще ти направят една схема и ще ти предложат работа в супермаркети като нашите Била, Кауфланд и тн. НЕ СЕ ЛЪЖИ да започваш работа чрез чужденец в която и да била страна - това е най-опасното нещо, което оже да ти се случи в наши дни.
Където си отишал в която и да е страна - винаги трябва да е за някой местен. Те не могат да те излъжат, понеже подлежат на наказания от техните закони, а като работиш за Украинец примерно там ( както се излъгах аз - уш избягвах българите, а попаднах на по-лоши ;д ) ще ти свали кажичката от гърба от работа и накрая ще ти плати, ако е някой от по-добрите Мафиани - Мафиоти, там така ги наричат тия, понеже не плащат осигуровки на работниците си и им крадат и тия парички - така печелят.

Ако си решил да заминаваш сериозно за, която и да бил острана - Винаги отивай да работиш там без Българска посредническа фирма и никога не ползвай такава и там - Само за местни работи, всичко друго е 99% измама и 1% шанс да успееш.

ПС: Не видях никаква разлика между Българи и Чехи - все едно си в друго време в България просто :)

Успех ти желая.

30.   В Чехия хората са изключително дружелюбни, естествено зависи как се държиш с тях, но като цяло са отворени и приветливи, симпатични и услужливи. Разбира се навсякъде има и изключения, то е всно! :) Мисля, че тук са по-топли, отколкото в другите западни държави (всички знаем колко са студени германците, а англичаните са леко надути, французите са префърцунени, а останалите просто са ми леко дебилни :Д) Да не забравяме, че чехите и словаците са славяни, тъй, че тук може и да се чувстваш в свои води :) Живота в Чехия е Възможен! Препоръчителен! Благодаря на късмета си, който ме прати тук по една или друга случайност. Чешкият е лесно да се научи, или пои-скоро заучи, тъй като наподобява много старобългарския език - езика на дядо Вазов. Прага е невероятн град, неслучайно принадлежи към топ 3 на най-красивите градове в Европа! Изобщо не е прехвален, и ако имаш знания по английски въобще няма да ти е трудно. Пълен е с туристи и чужденци, които живеят там, учат или работят, забавляват се. Нощна Прага е най-доброто място за купон и това е понеже освен всичко чехите знаят и да се забавляват. С времето се свиква, гаден е само вятъра, който много често през зимата е пронизващ.

31.   здравейте мили момчета и момичета аз съм жена на 57 гн. и бях 2005 гн. в пардовица завода за компютри. найстина със бг. фирма настаниха ни вобетовни по няколко човека в стая до тук добре но на етажа имаше само по една пералня баня и кухня е няма да ви казвам какво дебнене подаше за да се уредиш за нещо . и като дойде нова година ни пуснаха в отпуск стояхме около месец и половина така и какво готовото което сме спестили се изпари докато чакаме за ново повикване. голяма група се организирахме и буквално избягахме нарушихме договорите който бяхме подписали за работа.сега преди месец синът ми замина в олумоуц на работа вскладове на кауфлант.имаме намерение да се установим в чехия за постоянно живеене. вие как мислите дали ще можем да постигнем целитеси най вече дали и аз бих могла да си намеря някаква работа дотолкова до колкото да мога сама да покривам месечните разходи и на двамани .притеснена съм от вязраста си не че не мога да се справя но нали знаете че тук в бг. вече сме стари за работа и млади за пенсия.но просто вече тук не се издържа .в момента съм в бг. исъм склонна да продам всичко което притежавам като движими и недвижими имоти и да се изселвам в чехско .аз съм от провинцията а тук при нас живота не може да се нарече живот със 200 лв. приходи а разходи те са повече.така че моля ви приятели вие който вече сте се установили живеете иработите там дайте ми съвет как да постъпя за по правилно .дали бихме могли да заживеем иние нормален живот та и аз да се почувствам щастлива към края на живота си до бьда заедно със единственното си дете дасъм му полезна до колкото мога или да се примиря със сядбата и да си умра тук в самотоа и мизерия .извинявам се ако съм допуснала грешки в писането иако съм ви досадила със разказа си очаквам за вашите отговори . желая навсички ви здраве най вече късмет иуспехи в начинаният. от даринка

34.   До номер 31, добре е да си пуснеш мнението като отделна тема и да почнеш нова дискусия =)

37.   Здравейте. Предлагат ми работа като международен шофьор в Бърно. Моля за малко информация. Какво е нормалното заплащане за такава позиция там? Коректни ли са работодателите в Чехия? Какви опасности дебнат хората които не знаят езика при подписване на договора?
И изобщо, всяка информация ще бъде полезна.
Предватително благодаря.

39.   Tук можете да намерите информация за работа в Чехия http://ceskodnes.cz/

40.   Няма смисъл да се емигрира от в Чехия, освен ако не ти предлагат работа с по-висока заплата от България. За мен не си заслужава да се местиш от България в Чехия, при условие, че и там стандарта на живот е нисък и общо взето положението е една идея по добре, но няма особена разлика.

44.   "3-4 пъти в месеца излизане по заведения"
Това не е нормален живот, това е живот ларж, разгулен и с нисък морал.

45.   Ехе тази тема дори съм забравил, че съм я пускал.

47.   През 2006 год. се наложи и аз да емигрирам в тази невероятно красива страна. По обява в в.позвънете и попаднах на Димитър Бегов от Хисаря. Работехме по 320 часа на месец за 14000 крони да пълно изтощение. И Георги Чуртов от Асеновград. През 2007 г. страната ни е в европейския съюз и намирането на работа става чрез интернета и вестниците които се продават в Прага и др. населени места. Стига само да искаш да работиш всичко се урежда както трябва. Хората са осигурени от всички страни както пишат по-горе директно се договаряйте със чехите езика им не е труден,а знаеш ли руски за броени дни ще научиш езика им. Добронамерени са към нас!

48.   Колко парички са ми нужни да преживявам на месец, като нямам все още квартира?
Мисля да се установя в Прага.
Благодаря много!

49.   Колко парички са ми нужни да преживявам на месец, като нямам все още квартира?
Мисля да се установя в Прага.
Благодаря много!

50.   Искам да дойда да работя в Чехия но в България толкова посредници че незнам на кой да се довери Ако някой знае на кой да се доверя мооля да ми пише

51.   Можеш да имаш доверие само на чешки агентури. Има ли намесени българи бъди сигурен че ще те измамят по ня какъв начин. Гадни копелета и курви са тука.

53.   Работа в Чехия има за цяла БЪЛГАРИЯ. Но всички българи в Чехия са роми, не грамотни комплексари, мръсни гадни самозванци

54.   Здравейте, и ние мислим да се установим в Чехия по -конктетно в Пилзен. Бихте ли ми казали има ли български детски градини там и дали работното им време е направено удобно ксто за работещи радители- в смисъл да остсеиш детето на детска и да имаш време да отидеш на работа без да закъсняваш и естествено дали е удобно и за взимане, и как стоят нещата с записвания? Зная, че въпроса ми е странен, но това ми е най голямото притеснение. Благодаря предвсрително :)

55.   Здравейте. От много години живея в Гърция и тук напоследък нещата станаха непоносими, а безработицата голяма, така че се замисляме семейно да се пренесем в Чехия. В интернет намерих една обява за работа в завод край град Пилсен на MD ELEKTRONIK на българско посредническо бюро. Информацията бе доста изчерпателна /заплащане от 800 до 1000 евро месечно/ осигуряване на общежитие за 3600 крони на човек месечно и транспорт до местоработата. Дали някой от вас е работил в този завод и може да ми даде малко информация за реалните условия за живот в тези общежития? Човешки ли са? Иначе, предоставената от всички писали горе информация е много полезна.

56.   Здравейте, бих искал да попитам следното : Предложиха ми работа в Прага във финансовата сфера и брутната заплата е около 30 000 крони.
Бихте ли казали, тези пари биха ли ми стигали за нормален живот. Не съм семеен.

Благодаря предварително.

57.   №55, преди да ходиш в Чехия, защо не си дойдеш в България.
Предполагам, че ще имаш и дом тук без наем.
Заплатите не ги знам какви са, но мисля че някой може да помогне.

58.   N56, ще ти стигат, но ще трябва да си намериш съквартирант. Това са около 24000 крони нето, от които 7-8хил трябва да отделяш за наем. Ако нямаш стаж и искаш да трупаш опит, това е приемливо предложение. Другите разходи са сравними с тези в София, вкл. храна и транспорт.

59.   55. МД Електроник е добре, но зависи от коя Агентура, точно тази обява, която си чел е най-лошата, а тези пари се взимат с прес час иначе не. Аз ги взимам, но имам 240-260 часа. В Агентурите нещата са изравнени, но такъв наем не си струва има Агентури без наем, е плащат с 5-10 крони по-малко на час. Града е Плзен, а селото е Хотешов. Ако тръгвате с нагласата от първия месец милионер, забравете. Първо се работи после се взима. МД Електроник е едно добро попадение като начало, тръгваш от най-лесното. Казвам ви го като човек, които познава и тежкия труд, за някой е трудно, но това означава, че не са за никъде. ПРОСТО не стават за работа. Завода е добре, но ако живееш на село по дълго, те потиска и убива, ако си в Плзен е друго, но разходите са и по-големи.

60.   Здравейте, 59. Пише ви 55. Ето тук е обявата, въз основа на която попитах. Ние все още не сме се решили на голямата стъпка да сменим държава, но на там отиват нещата, защото в Гърция нещата се влошават от ден на ден все повече. Кажете ни, ако Ви е възможно, към кого да се обърнем за да започнем в този завод работа без посредници. Иначе, животът на село няма да ни е в тежест - след толкова много години в шумна Атина, ще ни дойде добре да сме на едно тихо място. Също, тежка работа не ни плаши. Стига да можем да живеем що годе добре и да не се притесняваме, че утре ще останем без работа. Поздрави https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=597884560389398&id=157596241084901

61.   Здравейте, мъжът ми мисля да замине за Чехия и да работи в Шкода. След 5, 6м. да дръпне мен и детето ни-в момента малкия е на 1, 4год. Първия ми въпрос е това време достатъчно ли е да спести за самостоятелно жилище? Втория ми въпрос:Аз имам ли шанс да си намеря работа там и да се грижа за детето?

65.   Бихте ли ми казали как да си намери човек работа в Чехия от Чехия (за някой който вече е там)? Дали да не се обърне към някоя агенция за търсене на работа но пък почти не говори езика (само горе-долу руски и български) . Тези агенции дали ще му обърнат внимание ако си търси работа като работник някъде без специално образование?
Много ви благодаря предварително за всякаква информация.

67.   Здравейте, може ли да ви попитам нещо? Изчетох си очите да търся из интернет как "аджеба" вървят квартирите. Видях по-нагоре 10 12 000 за двустаен апартамен но според мене много зависи къде в Прага се намира :) Та ако може някой да бъде така любезен да сподели от къде мога да намеря малко повечко информация по тази тема "Апартаменти под наем в Прага" ще съм наистина признателен. Предстои ми да замина до някой друг ден имам усигорена квартира но всички знаем какво ще представлява :) началната ми заплата ще е 1200 евро а след 3 месеца ще стане 1350 :) освен това се занимавам и с "фрийлансърство" така че парите не би трябвало да са ми проблем, но съм организиран и обичам да знам всичко преди да да започна каквото и да е :) Благодаря ви предварително за внимането :)

1-50 от 55