Споделена история от В чужбина

Зелена карта за САЩ
Пиша по скоро за информация и с цел да събера мнение по темата зелена карта за Щатите. Колко от вас са пускали и какъв мислите, че е шанса, ако сега се пусне? Колко от вас са печелили и колко време им е отнело. Изобщо всякаква информация би ми била от полза.
М20

Коментари

1.   Ами според сайта лотарията се тегли от компютър, процента не помня точно колко беше но не беше висок. Въпреки че ти се чудя какъв ще го дириш там след като самите американски граждани не могат да си плащат сметките. Две години съм кандидатствал без резултат, не съм ходил там но всичката ми комуникация със САЩ(а тя не е малко), винаги е показвала едно и също нещо без изключения-изключително алчна страна, буквално от всякъде си заливан с изключително усукани интензивни и агресивни опити да бъдеш измамен, отсъствие на какъвто и да било морал. Безобразията и наглоста са на ниво каквото трудно можеш да си представиш че може да съществува. А външният им дълг струва колкото самата им държава. Единственото което могат да правят е реклама. Или казано на кратко САЩ не е това което виждаш по филмите.

2.   Не обръщай внимание на коментар №1, човекът сам признава, че не е ходил и мнението му е субективно. Аз съм била 2 пъти на бригада там и мога да ти кажа, че останах страшно доволна. Има свестни американци и страшно толерантни са към чужденците. Учтиви са /даже и да е само привидно/ и всеки си гледа работата. Законите им са строги и се спазват! Кандидатствах и аз 2 пъти за зелена карта, но не ме огря. Моят съвет е ако имаш възможност - заминавай!

3.   Късно си се сетил да питаш за зелената карта. Да обясня процедурата. Аз кандидатствах миналата година и спечелих. Сега чакам интервюто за виза, което е на 16 декември. Бил съм в САЩ 4 пъти и мога да ти кажа, че там се изкарват страшно много пари, но трябва и страшно много да работиш. А не както тук - много работиш и нищо не получаваш. А американците не могат да си плащат сметките, защото са мързеливи една част от тях. Имал съм случаи, когато съм оставал там извънредно на работа по 2 - 3 часа, за да довършим започнатото и тези 2 - 3 часа ми се плащат с 50 % по-скъпо. Така на седмица на две работи връзвах 700 долара. Американците обаче не можеш и с нож на гърлото да ги накараш да останат допълнително на работа. Ти му казваш Ето ти още 50 % на час отгоре за извънредния труд оня ти казва, а не ми пука аз съм до 7 примерно оправяй се. А после реват, че нямат пари. Ами няма да имат, като не искат да работят допълнително. Та ако си работар - проблеми няма да имаш. Обаче това, че ще участваш в лотарията не означава, че ще спечелиш. А и приема на документи за лотарията изтича утре ( 02. 11. 2013г). А ти както се вижда не си готов/а с документите за кандидатстване - попълва се формуляр на сайта снимка направена във фото с размери 5 х 5 см. След регистрацията в сайта ще ти се генерира от самия сайт един контролен номер. Този номер трябва да го пазиш, защото тегленето на лотарията е точно на 1 - ви май 2014 година и само с този номер на сайта, на който си кандидатствал ще можеш да провериш дали си избран/а или не.

4.   Освен това да - абстрахирай се напълно от коментар 1, защото няма нито капка истина. Америка си е точно такава, каквато си е по филмите - до най - малкоя детайл. И американците са такива. Казвам ти го от опит - 4 бригади не са малко. Срещал съм хора всякакви там и знам, че американците са много учтиви хора, които винаги са ми помагали, когато съм бил в нужда.

5.   Незнам с какви хора комуникира номер 1, но действителността е много далече от това което е написал. Аз от 12 години живея в САЩ и не съм видял описаното от него. Чувал съм го и това което е описъл е действителността в Българската общоност в Чикаго. Там колкото легални Българи има, 2 пъти повече са нелегални и се преебават един друг. Даже един човек живял там беше написъл роман базиран на истински истории. Казва се "До Чикаго и отзад" и се разпространява на PDF по интернет. Прочети го и ще ти стане ясно да стоиш далече от Българското съсловие в Чикаго.
Иначе САЩ като държава е огромна и също толкова огромно е разнообразието. Има всякакви хора и ако си намериш качествена среда, няма да имаш споменатите проблеми. А много хора не могат да си плащат сметките защото са мързеливи. Пускат си кабелна с най-скъпия пакет, телефон последен модел с най-скъпия план, нова кола на кредит, а ги мързи да работят за да си покрият сметките.
Все още е възможно да си изградиш приличен начин на живот, като единственото условие е да ти се бачка много. И като казвам много, става дума 50-70 часа на седмица. Ако имаш образование и опит и като се поиздигнеш малко в йерархията в някоя фирма, нещата ще се нормализират малко. Успех!

6.   Аз съм номер 1. Аз не съм казал че са нелюбезни точно напротив-страшно са любезни и учтиви но това е само привидно, всичко е една голяма реклама, една голяма заблуда. И едно е да си по организирани бригади там и да те слагат просто да вършиш нещо, като по-евтина ръка, друго е да си имал по-различни отношения с тия хора. Вземете отворете някой международен чат сайт и вижте само хората от САЩ там как се открояват от далеко спрямо представителите на всички останали народи, не ми е нужно да видя че пише САЩ за да ги разпозная, един дол дренки са всичките - с еднакъв зомбиран поглед, и бълващи разврат отвсякъде. Гнус ме е от тях и ги подминавам, дори като ми се включи някоя не и отговарям. Познавам българи отишли там да работят като грешни дяволи сума ти време и то за сериозни фирми и накрая са били измамени и оня им казал "ами няма да ти платя" без да му трепне окото! Или може би смятате за измислица че дълга им е над 17 трилиона долара и здраво се печатат долари без покритие за да не колабира държавата! А за тъпите им и абсурдни закони, или може би не ги познавате и тях. Америка е точно като Макдоналдс-външно може да изглежда атрактивна но за да видиш какво представлява в действителност трябва да надникнеш под захаросаната обвивка. Там ще видиш такава мръсотия и безобразия каквито и най-смелото въображение не може да роди. Аз от тия хора освен бутафорни изпълнения и опити за измама друго не съм видял, но иначе са много любезни да. А най-долното място на планетата е Холивуд. Там не е с бригада между другото! Нали говорите че се отнасяли с чужденците като с равни. Защо тогава там няма абсолютно никакво значение добър ли си или не, а единственото което е от значение за да направиш кариера е дали имаш връзки с някого там, пък ако ще и да си тотален олигофрен каквито са една трета от тях там. Открита дискриминация не само срещу чужденци но и американци без връзки. Дори във официалният сайт на филмовата гилдия на САЩ има вкарано като намек че най добре трябва да имаш връзки, иначе вероятноста просто да си загубиш времето е много голяма. Аз след като се сблъсках с това със месеци не можех да повярвам че "най-голямата" филмова индустрия в света работи на принципа на "наше село"- една голяма група народ и всеки се знае със всеки, и а тоз бил на оня братчед дай да го уредиме, оня бил на оня син дай и него, а пък тоз откъде е, не го познаваме, и не ни интересува какъв е и що е, да си върви и да не ни занимава с кандидатствания че имаме работа! Оказа се че филмовите компании дори не четат имейлите които получават. Но иначе процедурата по кандидатстване е описана в сайта на дълго и широко. А е просто един измамен плакат за да прикрие тия от "наше село". И айде стига глупости-някой ще предпочете да мизерства или да остане без покрив над главата щото не му се работили допълнителни смени. Експлоатацията е пълна-едно американче от корейки произход познавам бачка в Холивуд като фризьор и ми казва че си мечтае да се прибере в тях, едва диша и е направо загубил себе си, такъв зверски зор и експлоатация е преживял че няма да може да се възстанови психически може би доживот.

7.   Като цяло мерси много за отговорите, освен първия. Моето уважение, но няма как да знаете като не сте бил/а там (:. Това, че не съм споменал, че съм пуснал не значи, че не съм. Все пак благодаря за съветите. Пуснах си преди седмица и специално ходих да се снимам. Пропуснах да кажа, че уча висше в Дания, ако изобщо има някакво значение. Та да, още мнения няма да са ми излишни. Много се надявам да има начин, ако не с карта, то поне някак си да мога да се прехвърля в някой университет (:

8.   Към номер 7 от номер 3: Щом си пуснал документите си няма проблем. С диплома от Дания ще имаш директно възможност да започнеш работа в някоя голяма компания от по - горен етаж. Добре правиш, че се абстрахираш от коментара на номер 1/6. С последния си коментар се убеждавам, че той слага всички американци в кюпа. Е пич - не са всички такива каквито си ги описал/а. Нормално както във всяко стадо си има черна овца и при тях има боклуци, но пак ти казвам - за разлика от теб аз съм бил там и съм контактувал на живо с хора, които познавам още от първото си стъпване там - помагали са ми винаги с каквото могат. Ако не се пазиш естествено, че както навсякъде може някой престъпник да те излъже или измами. Само, че разликата, е че след това го портиш в полицията и от там нататък живота му става черен. И не говори какви скапани закони имат - законите им са в пъти по - добри от нашите и са в пъти по - строги. Не хващат всички престъпници, но хванат ли някой му одират кожата и това действа възпитателно на останалата част от населението. И за информация - сумираното време прекарано в САЩ от бригади ми е 16 месеца. За тези 16 месеца, не съм срещнал нито едно от описаните от теб неща - нито връзкарство от работа, нито някой, който да иска да си дойде тук. Напротив - незаконните българи там правят всякакви шашми само и само за да останат там. И това го знам от извора - точно от такива хора, които са ми казвали какво са правили за да се узаконят, но по обективни причини това не става, защото американските служби не са глупави и ги разкриват.

9.   №4
Значи примерно това което виждаме в "Двама мъже и половина" е истина (за работарите, както казваш ти)? Ако е така, това си е направо чудесно и никой не трябва да се замисля дали да заминава.