Споделена история от В чужбина

Тръгнах си от Англия и СЪЖАЛЯВАМ повече от всичко
На 13. 06. Летях за Англия заедно с приятеля си за работа в Ферма(бране на ягоди)...
От начало бях убедена, че ще се справя бях предупредена за това от какво се състои работата но когато пристигнахме реалността бе друга... Настаниха ни е порт-кабина заедно с още 2 двойки с който деляхме една стая и т. н
Баните, тоалетните и кухнята бяха общи на може би 20-30 метра от кабината. Работата беше изморителна и тежка (но пари се вадеха) Бяхме бавни берачи на ягоди и аз и приятеля ми но все пак се справяхме. Обаче дойде един момент в които нямаше достатъчно работа за всичките 300 човека и започнаха един по един да ни махат. Въпрос на време бе да махнат и нас затова решихме да се преместим в Лондон и така след почти 2 месеца работа напуснахме фермата и с всички пари който имахме се отправихме към Лондон.
Отседнахме при наши познати за няколко дни докато намерим квартира подходяща за финансите който имахме, аз щях да чистя къщи и момчето ми да работи строителство но за целта трябваше да премине през CNC тест или нещо подобно, който тест обаче изискваше време и пари. Бяхме се отчаяли много но в този момент ни изкочи предложение за работа на флаиери... Естествено веднага приехме... нямахме избор!
Преместиха ни в друг град и веднага започнахме.. Първите няколко дни бяха що годе добре разнасяхме по 1000 флаиера за неопределено време от деня на различни райони и минавахме по горе-долу 20 мили на ден пеша.. След няколко дни обаче краката ни се превърнаха буквално в гъби, появиха се ужасни болки, отичане и т. н
Беше много страшно вали, гърми ти си навън и разнасяш флаиерите... Изкарах 2 седмици на тази работа и започнах да търся вариянт да се прибера в България.
Приятеля ми искаше да остане но пък не искаше и да си тръгвам сама.. В крайна сметка се прибрахме и съжалявахме като луди, че сме си тръгнали от фермата.
Точно седмица след прибирането ни в България съжалявах адски много, че съм решила да се прибера.. Надявам се всички който четат това да ме разберат правилно! Каквото и да ни се случваше там бяхме много по добре от тук, там може да се трепехме като животни но поне когато влизахме в магазина задоволявахме изцяло нуждите си... не сме се лишавали от нищо и знаехме за какво работим. Затова не се подавайте на носталгия и трудности НЕ СЕ ПРЕДАВАЙТЕ ЛЕСНО КАТО МЕН.. Цял живот ще съжалявам, че поисках да си тръгна А можеше да сме толкова добре там сега.

Коментари

51-84 от 84

53.   Напоследък все повече хора започват да осъзнават, че иначе толкова лошата и ужасна България, най-голямата дупка на Земята (и не само), всъщност не била толкова лоша. Хубаво е човек да иде навън и да види как стават нещата. Колко е спокойно, няма цигани, араби и какви ли още не, парите растат по дърветата и общо взето е същинския рай. Аз се върнах в България и си живея доста добре. Взимам заплата доста над средната за страната, аз и в чужбина бях така, тук разликата е, че се чувствам на мястото си. Лошото е, че доста хора се подлъгват по "преуспелите" ни сънародници, на които ината им ни им позволява да си признаят как всъщност живеят. Преди да се върна, мислех, че хората в България са злобни, но тук като чета коментари от хора, живеещи в чужбина, всъщност омразата и завистта ги виждам у тях, но все пак те са преуспели, така че всичко им е позволено. Хора, обичайте се, вместо да се плюете и обичайте България!

54.   Абе Номер 52... Можеш ли по-подробно да ми обясниш къде си (в кой град работиш като чистач) защото мисля да работя като такъв за 3 месеца и пак да се върна в България.... Искам просто мнение за работата, условията... И искам просто да заработя малко пари за през лятото :)

55.   Няма по-злобно същество от българин в чужбина! Такава омраза към собствената си Родина сипете, че не е истина. И то го казват разни берачи на ягоди и миячи на кенефи... стойте си там на дъното на обществото и не ни давайте акъл. Да, България засега е бедна и разпокъсана, но вие емигрантите ли ще говорите за пари и щастие при положение, че европейците си бършат гъзовете с вас?

57.   Мила Родино, Ти си земен рай!
А не "мила Англио, ти си... едикакво си"
Младостта и неопитността заслепяват а и любопитството да идеш, да видиш, да осер*ш, и да се върнеш.
Като поостареете, ще разберете какво във живота е било истина, и какво не, ама живота ви няма да бъде същия... за съжаление.

58.   Авторке, просто кофти късмет сте извадили, вероятно не сте знаели езика добре и затова така се е получило. Има си съвсем нормални работи, при които няма да си съсипете здравето. Научете език, потърсете си работа ПРЕДИ да заминете, но не по ферми, фабрики и пр. Има много работа в заведения, не плащат зле. Да, не е "престижна" работа, но тук в България за работа в офис младите хора рядко получават повече от 500-700 лв. месечно, а там ще си ги изкарвате за няколко дни. По-добре обикновен работник в чужбина, който може да си позволи всичко, включително почивки, отколкото да те съсипват от работа в България и да ти се подиграват за жълти стотинки.
А това за родината и пр. коментари - моля Ви, дами и господа, кое е райското? Да издържам един куп пенсионери? Да ми се подиграват всеки ден? Да работя повече от 40 часа на седмица и да се притеснявам да си тръгна в 18 часа, когато работното ми време приключва? Да упражняват сексуален тормоз над мен? Да гледам как всеки ден едни стават по-богати, а всички останали ставаме все по-бедни? Явни престъпници да са на свобода и да чувам в новините как са ги оправдали, след като делата им са върнати и гледани по няколко пъти? Да не мога да купя лекарства на болните ми баща и майка? Да чакам пред лекарските кабинети и да се налага да се сблъсквам с безразличие и да трябва да купувам уиски, бонбони, да давам пари? Да не мога да си позволя да плащам на санитарите да обръщат специално внимание на дядо ми и затова да го зарежат в реанимацията, а той да си отиде поради това, че не сме дали "подарък" на някого?
Е, тази роднина си я задръжте. Аз искам да живея в общество, в което хората не живеят, за да паразитират на гърба на останалите и не търсят начин да получат плащане под масата. Искам децата ми да имат бъдеще, а не да се чудят как да платят сметките за ток и телефон. Не искам пенсията ми да е мизерна и да не мога да си купя по повече от едно кисело мляко на ден.
Мисълта ми е, който счита, че е рай - да си живее в него. Други хора искат да живеят в нормална среда. Обществото няма как да стане нормално, докато всички са конформисти и скланят глава. Аз винаги съм се борила със статуквото и много пъти съм успявала да постигна неща, които са останалите са изглеждали невъзможни, защото съм се изправяла срещу някой уж много силен и с връзки и пр. Когато правдата е на твоя страна, не е нормално да се скатаеш в ъгъла и да чакаш бурята да отмине. Писнало ми е от раболепничещите хора, които се съгласяват с всичко, за да си запазят топлото място. И от много други неща ми е писнало, но не ми се иска да пиша роман.
Свободни хора сме, всеки може да живее, където иска. В България няма да прокопса особено обаче...

59.   Няма по-злобно същество от българина бил той в България ;) или на Луната.
Не знам в някоя друга държава толкова да се съска срещу хората, емигрирали от родината си, и да се наричат родоотстъпници.
За съжаление, в България комунизмът живее у повечето хора и докато тия комплексирани комунистически кратуни не изчезнат от Земята, България няма да се оправи. А докато изчезнат (защото трябва да изчезнат!!!) дали България изобщо ще я има е друг въпрос.

60.   Много крайни изказвания. Вярно е, че в България също има работа в някои сфери и се получават да речем прилични пари. Тези места обаче далеч не стигат за всичката свободна работна ръка. Нормално е доста хора да предпочитат чужбина, там определено стандартът е по-висок. Тези, които работят на черно и без договори в чужбина, наистина в повечето случаи не са особено добре. Има много хора обаче, които си работят постоянна работа, с договори и осигуровки и водят напълно приличен живот за западните стандарти. Общо взето в България с една нормална заплата от около 700 лева можеш най-много да си покриваш най-належащите нужди. За повече просто не стигат, освен ако родителите, както е в много случаи не ти помагат. Добре можеш да живееш единствено, ако имаш по-висока квалификация. Тогава наистина животът тук си е екстра. Хубаво, ама хората със средно образование също искат да носят нормални дрехи, да ядат прилична храна, да имат приличен дом, автомобил и да си гледат децата спокойно. Не виждам защо трябва да ги обвиняваме, че са предпочели чужбина. Нека всеки си живее, където му харесва.

61.   58, чувството с което си написал агитацията си е меко казано ПРЕ -увеличено! Ако си животно, би звучало ето така:-ссс... ссс.. ссс... сссс--------------сссссссссссссс. Позна ли се?

Всеки обича това, на което е научен. Някой обича себе си и парите и мрази всички други и всичко друго, някой обича всички други и нещо от другото, и не е придирчив към себе си, а РОДИНАТА НЕ МОЖЕШ ДА Я ЗАМЕНИШ С НИЩО ДРУГО!
Съжалявам. /те/.

62.   определено много от хората в тази страна са много злобни, агресивни, не зачитат доброто, плюят, завиждат, и всичко се влачи и проточва с години..
За съжаление видях много, много нахални, алчни и завистливи хора.. тук, но и много добри..
Добрите помагат, но лошите ги тъпчат и мачкат...

63.   59 по времето на комунизма България беше 100 пъти по-добре и като икономика, и като жизнен стандарт, и като армия, и като спорт... абе бяхме си една много уредена държава която, макар и малка, беше уважавана в цял свят. Хората бяха честни и имаха ценности, морал. В Европа ни наричаха "Швейцария на Балканите", а сега сме кенефа на Европейския съюз! Сега сме най-бедни в цяла Европа, нямаме нищо - нито икономика, нито заплати, нито спорт, нито армия... та ние вече сме на път и без българи да останем! Топим се като сняг, а циганите се размножават като бълхи. Я кажи пак комунизмът ли е виновен или демокрацията? Ти знаеш ли, че откакто живеем в демокрация 3 милиона българи избягаха от мизерията в България! Ние толкова жертви не сме дали във всички войни от 1878 година до сега взети заедно! Я кажи кой е виновен - комунизмът или демокрацията?

64.   Комунизмът е виновен, че българите в голямата си част са безкрайно ограничени, тесногръди и вечно гледащи в чуждата паница, и нещастни!
За първи път чувам, че България била Швейцария на Балканите. Това от учебника по научен комунизъм ли е?

През комунизма, който е искал да избяга от България, е бил убиван на границата. Мдаа... Баш Швейцария и баш на Балканите!

През комунизма, ако не си женен с дете, си заклеймяван като негоден. Та за да НЕ те одумват бабите от блока, се множиш. За техния кеф.

А Китай - със свръхнаселение и комунизъм! изхвърлят новородени в кенефите!!! Ама Да живее комунизма!

65.   63 не питай 59, той не ги знае тези работи.
Нито комунизма, нито демокрацията са виновни, а виновна човешката нагласа за живот.
Ето ти пример -ако някой е роден в бедност и родителите му, и баба му и дядо му са живели така, и не са правили въпрос, и са били доволни от това, защо след като родители и баби и дядовци си заминат този някой иска да забогатее?
Защо този някой винаги "вижда" кой е богат, колко пари взема, какво яде, къде учат децата му, какви компютри и коли и дрехи носи и так далее?
България никога не е била Швейцария, тука е била Османската империя(замисли се какво значи ИМПЕРИЯ? )
Империя значи да си бил над нещо си, да си доминирал, но с какво? Доминирало е населението занимаващо се със земеделие и скотовъдство. А швейцария какво е - банкова система и трупане на богатство.
Сигурно и там има земеделци - не знам, но знам, че има много банки.
В Османската империя банките са били в дюшека на собственика - хората са имали кой повече, кой по-малко земя, някой добитък и това е бил поминъка.
Къщата на бедни и богати не са се различавали много - много една от друга, хората са се радвали на много деца(за да помагат), на добър урожай, на животинки които им се раждат в оборите и това в общи линии е бил живота.
И пристигат нововъведенията, защото и тогава както и сега е имало хора които ходят по чужбина кой на работа, кой за нещо друго. Е мислиш ли, че при това миткане нагоре-надолу тукашните хора не са видели "другия живот на запад"?
Винаги по-бедните гледат какво имат по-богатите(сега не ме питай как запада е станал богат, защото не това е темата)
Ето хората от Балканите казват "ние не искаме да сме (по)турци" - е какви са били нашите баби и дядовци?
Нали са ходили с потури мъжете, а жените с носии - а хората не са се наричали турци, а християни/мюсюлмани.
Младите от онова време просто са искали "модата" от света, която се е повела от Франция и Париж.
Ето тази "френска революция прераства във възраждане" и в нашата мила татковина.
Сега никой не ходи нито с потури, нито с носии, но се водят по "световната мода", но всички сме единодушни, че това което е създадено на времето на ръка - тъкани платове, шити на ръка дрехи и плетени изделия са ненадминати.
И какво излиза, че от "турци" станахме "французи"(някои руснаци), а в крайна сметка сме си голтаци.
Е заради това да се гръмна ли? (малко смях)
Човек или се приема такъв какъвто е, или плаче, въздиша и мечтае за чуждото - цял живот.
Живота е толкова кратък, че е по-добре да го изживеем в мир и спокойствие, отколкото в терзание че нещо не сме си купили или някой си имал повече от нас.

66.   64 това са глупости. Който иска да отиде в чужбина минава през КПП, а сега всякакви талибани и терористи като минават през България все едно сме разграден двор доволен ли си? Днес никой няма да те заклейми ако нямаш дете, сигурно затова от 100 родени деца в България само 47 са българчета - това е официална статистика, тия лафове като "учебници по научен комунизъм" можеш да си ги повтаряш колкото искаш, но фактите са факти - това което беше построено през комунизма, сегашните демократи не могат да го пребоядисат!

67.   66, никакви глупости не са, но не ми се влиза в полемика с... комунисти.
Мога само да ти кажа на теб и на другите, жалеещи за комунизма, отивайте в Северна Корея или Китай, като толкова ви харесва комунистическият режим.

68.   И тук ли се започна с неадекватните мнения колко бил "велик" комунизма? ! Само ви изреждам държавите с комунистически режим в момента: Китай, Виетнам и Северна Корея. Ако това (особено Северна Корея) са ви идеалите за развита държава, то по-добре България да си остане "неразвита". САЩ, Австралия, както и всички държави от Западна Европа - държавите с най-добри условия за живот в СВЕТА, са твърдо против комунизма. Това трябва да ви говори нещо. А именно, че не в демокрацията е проблема, ами в крадливото ни и мързеливо племе. Ех, този Балкански манталитет! :)

69.   67 аз не защитавам комунистическия режим, само отбелязвам, че беше по-добре от сега. Щом е толкова зле комунизма защо сега България е в пъти по-мизерна държава?

70.   66, да не си на 90 години, че знаеш какво е било през комунизма? или си поне на 60 - 70? остави младите и на средна възраст да си живеят живота както могат и им харесва!

71.   63 ти мислиш ли? Нали ти е ясно, че по времето на комунизма никой не са пускали? ! Мои роднини са искали да бягат към Германия, ама познай дали бай ти Тошо е давал? ! Като е толкова хубава системата, защо затварят границите? Ако е хубава, прекрасна системата, да ги пуснат глупаците които искат да избягат на запад, пък те после сами ще се върнат, защо са ги държали насила всичките като в някакъв обор? !

Нека да позная защо, един инженер в България е получавал мизерните 200 лева чисто на месец, с които една ипотека не може да плати, пък да не говорим за кола, телевизор или нещо друго да си позволи. В същото време инженерите в САЩ и Германия са едни от най-високо платените в света. Отиди виж в заводите на, , БМВ" на Мюнхен, при средна заплата от около 2000 евро чисто за Мюнхен, един инженер в тази компания взема минимум 2 ПЪТИ над това, тоест 4000 ЕВРО МИНИМУМ! Познай какво е щяло да стане, ако се е дало възможност на моите родители да учат западен език и да напуснат България, дали щяха да седят в една забутана панелка на 400 лева доход, с режим на тока, без кола, без телевизор, само с някаква храна, колкото да кретат? !

72.   63 ти мислиш ли? Нали ти е ясно, че по времето на комунизма никой не са пускали? ! Мои роднини са искали да бягат към Германия, ама познай дали бай ти Тошо е давал? ! Като е толкова хубава системата, защо затварят границите? Ако е хубава, прекрасна системата, да ги пуснат глупаците които искат да избягат на запад, пък те после сами ще се върнат, защо са ги държали насила всичките като в някакъв обор? !

Нека да позная защо, един инженер в България е получавал мизерните 200 лева чисто на месец, с които една ипотека не може да плати, пък да не говорим за кола, телевизор или нещо друго да си позволи. В същото време инженерите в САЩ и Германия са едни от най-високо платените в света. Отиди виж в заводите на, , БМВ" на Мюнхен, при средна заплата от около 2000 евро чисто за Мюнхен, един инженер в тази компания взема минимум 2 ПЪТИ над това, тоест 4000 ЕВРО МИНИМУМ! Познай какво е щяло да стане, ако се е дало възможност на моите родители да учат западен език и да напуснат България, дали щяха да седят в една забутана панелка на 400 лева доход, с режим на тока, без
М23

73.   69, че то настоящето „сега“ е в резултат точно от кома. Тогава се назоби държавата и с дългове, които още плащаме, за да живеете по-добре на гърба на бъдещите поколения (нас).
Не се създава благосъстояние с кредити, нито с взимане от едни и даване на други, а само с увеличаване на производителността и БВП на глава от населението. Тук комунизЪма или каквото сте имали там се провали тотално и имплодира - не е дошъл някой отвън да го разруши, а той се саморазруши. Всички проблеми днес са ни резултат от тогава. Ако го нямаше комунизЪма ние днес щяхме да сме нормална, развита европейска държава, а вместо това до ден днешен ни управляват ДС агенти и техните деца

74.   Какви дългове бе? Сегашния премиер, лидер на партия носеща името "граждани за ЕВРОПЕЙСКО развитие на България" е шампион в българската история по задлъжнялост. А по времето на Тодор Живков България имаше индустрия, имахме икономика която работеше и неговите дългове нямаше проблем да бъдат върнати, а сега кой ще плаща като народа няма какво да яде? По улиците е пълно с клошари и бездомници. Каква икономика имаме сега? Никаква. Всичко което беше построено от комунизма беше приватизирано и окрадено от големите "демократи"! Нямаме никаква армия, нито полиция - ако убиеш човек те пускат условно, разбира се ако си платиш достатъчно. Гей паради и чалга - това ли са ви ценностите? Защото това е единственото което "спечелихме" от демокрацията. То даже и демокрация не е, а див капитализъм и дори най-заблудените седесари вече го осъзнаха!

75.   Никоя друга нация в света не се сравнява с "някоя развита европейска или каквато и да била друга държава" - никоя, само българето се сравняват и недоволстват.
"Комунизма" който се живееше във втората половина на 20 век не е бил никакъв комунизъм, а си беше чиста проба държавен капитализъм.
Проучете какво значи думата комуна - оттам и комунизъм, кога в България е имало комуна през 20 век? Имало е в Османската империя и затова са се водили войни, за да се разрушат тези комуни(защото семействата са живеели в комуни и са се изхранвали от обработването на земята и гледане на животни, имали са и аргати-работници) и да живеели са общо. В този смисъл комунизма не е лошо нещо, а е бил живота на хората, но след войните(когато всичко се е иззело от стопаните защото били кулаци и са ги оставили на просяшка тояга, а някои са ги и избили) започнали да вдигат лозунги че това е комунизъм и "всичко за благото на човека".
Е какво благо, като на стопаните са реквизирали стоката, а нивите без животни не могат да се обработват, в последствие и нивите остават без стопани и се одържавяват до известно време. Тогава на тези одържавени ниви караха хората да работят за стотинки и по неуките работеха, учените не си цапат ръцете с копане и плевене(нищо че майките и бащите им са родени и расли на село и само нивата знаят).
Но дойде време да "върнат нивите" на предишните собственици(вече покойници) и кой какво взе - един и същи човек изкупи имотите на разни стари и болни вече хора и наследници дето нищо не знаят от земеделие, и какво се получи - пак има кулаци - днешните кулаци, но не - те са фермери и държавата ги субсидира и подпомага да произвеждат, за да ядеме ние граждането. Сега не сме комуна, а сме социални - затова и социо... нещо си.
Комунизма го разрушиха едни айдуци, за да се облагодетелстват лично, чрез държавата.
Да ни е честито, и да знаете, че всичко е в човешката нагласа и характер, а думи като "комунизъм" "демокрация" и всякакви други са само за заблуда.
Жалкото е, че безброй много хора пострадаха от ръката на други хора, за да се облагодетелстват на гърба на тези които са работели и обичали земята.
Такива земеделци вече няма - сега са само търгаши.

80.   Здр
Напълно я разбирам. Всички останали дето неса били навън и коментират да млъкнат. Преди 1г. И половина се прибрах от Гърция и имм собствен бизнес тук от седем месец и н 100% даже 1000% съжалявам, че си дадох ама многоооо.

81.   Аз също се прибрах от Англия, но за разлика от теб, изобщо не съжалявам. Трябваше да отида там за да оценя живота си в България. Осъзнах че поговоркта "Парите не могат да те направят щастлив" е много вярна. Там вадех повече пари, но след като си платиш квартирата и останалите сметки не ти остава много. Веднага като се върнах, се намериха доста хора да ме нарекат глупачка и че очевидно не ставам за нищо щом съм се прибрла. Това са хора които никога не са ходили в дуги държави и някой е успял да ги убеди че живота там е рай и много лесно се забогатява. Истината е че живота ти там е от квартирата до работа и като свършиш - обратно. Бях непрекъснато толкова изморена, че като се приберях не ми се ходеше никъде, а и отношението на хората там към чужденците не е никак добро, без значение какво работиш.
Не бих го направила отново.

82.   Повечето от коментарите са идиотски, , , само по професия та си ще работя, , че кой си ти никой, или, , да беше си седнала на дупето и да учиш, , пълни глупости имам таканареченото средно-специално образувание, професия, , мисията не възможна, , в смисъл че не съществува вече.
И така работя като готвач, на ТИ съм със всяко тесто и познайте заплатата е смешна трудът убийствен, съжалявам е не родих детето си в Англия а се върнах тук, ако ми предкожат да ми отнемат бг гражданствто подарявам го с удоволствие
И не се правете на патриоти и големи родолюбци, страхливци сте, страх вие да опитате нещо ново и сами, мама и тати ни оставиха панелката, плащам данаци за помощи на манго ей че готино си живуркаме

83.   На който не му харесва в България, да си обира крушите и да заминава на Запад, я гледай колко негри и араби чакат да се набутат на вшите места. Само не разбирам... , защо след като е толкова хубаво в чужбна, все повече и повече българи, се прибират обратно в България и броя им непрекъснато расте. Факта си е факт и говори за себе си по-добре от всички тези глупости които някои хорица, по "неизвестни" за нас причини, пишат в българските сайтове. Ако на тези "преуспели" българи в чужбина, животът им там беше толкова хубав и живееха на толкова хубави места там(гетата) между негри, араби и всякакви други отрепки, .. защо непрекъснато влизат в български сайтове и се изхвърлят колко са преуспяли и щастливи. Ако животът им там, беше наистина толкова хубав, нямаше и да им минава на ума да влизат в сайтовете и да се фукат. Истината за живота им там, е съвсем различна от това което някои, с "неизвестна" цел с опитвт да го изкарат. Мога да говоря с часове за "прелестите" на живота там, защото и аз съм минал по този път. Истината е че живота на емигрантите там е мизерен, но за да не ги изкарат губачи и нещастници и за да се оттърст малко от самоубийстената депресия която яко ги е налегнала, влизат в българските сайтове и сами се тупат по гърбовете и викат; Гледайте колко съм голям! ... Щом като живота им там е толова щастлив, нека да продължат да си го живеят и сами да се тупат по гърбиците -тяхна си работа, но да спрат да се опитват да ни изкарват глупаци и нещастници, защото не ние, а те са нещастниците. Лично аз, откакто съм се прибрал обратно в България, всяка сутрин се събуждам с усмива на лицето си и ми е кеф. Когато вляза в магазина тука, превзеатата усмивка на продавачката не пада до земята, за да бъде заменена с нескрита омраза и неприязън, никой не ме псува и вика; шибан чужденец заминавай си обртно и не ме е страх че някъде може да ме пребият от бой за това че съм чужденец.
Не забравяйте че три неща не могат да бъдат скрити за винаги; слънцето, луната и ИСТИНАТА. Рано или късно, всичко излиза на яве. На края всички ще видят кои са лъжците и мръсниците.

84.   Пропагандата на Неолибералите поучава, че социалистическата икономика на България е била фалирала, е една дебла, мазна лъжа, както и всички останали глупости с които се опитват да промият мозъците на хората.
Факт е, че за периода 1979 - 1988г. САЩ увеличава БВП (брутния си вътрешен продукт и жизнен стандарт) със 182%, Япония със 275%, Германия със 158%, Франция със 157%, а България със 234%. Това много добре показва, че България по време на социализма, никога не е била в рецесия, камо ли фалирала, както поучават западните инвеститори(Лешоядния фонд).
По време на социализма, България беше на 27 място в света по стандарт на живота, до като сега сме на 58 място! През 80те години на 58 място бяха БАНАНОВИТЕ РЕПУБЛИКИ Никарагуа, Перу, Еквадор...
Факта е че България е малка страна и с много малка помощ ще се оправи много бързо.... Един ден, някой ще ни подаде ръка и това ще стане, колкото и на някои хора да не им се иска.

85.   Нмер73, като не знаеш каква е истината, не пиши глупости. Първо вземи се просвети малко. За да научиш истината в живота, трябва да прочетеш само пет книги, но за да рзбереш кои са те, трябва да прочетеш стотици.
Факт е, че повреме на социализма, България не само че нямаше никакви дългове, но и имаше милиарди в държавния резерв. Тогава България беше на второ място в Европа по темпове на икономическо развиие и на 27 място по стандарт на живота в света. Сега като член на Евросъюза и НАТО е на 58 място. По време на социализма, по стандат на живота, България е била след СССР, Чехословакия и Източна Германия, но преди Унгария, Поша, Румъния, Куба, Албания и Югославия. По брутен вътрешен продукт на глава от населението, през 80те години Българи е била на 25 място в света, сега е на 78 място (по данни на IWF). По време на социализма България беше първата страна на Балканския полуостров с развита яденна енергетика и не само че напълно задоволяваше нуждите на страната ни но и изнасяше на външния пазар...
Ако искаш да се просветиш - чети - и тогава пиши!

87.   Хахах, България била развита държава през соц-а!!! Я дайте някакъв независим източник за тези цифри, различен от "Отечествен фронт". Като е била толкова развита, защо нямаше нито една магистрала, нито една скоростна жп линия, нито едно модерно летище? Защо всичките заводи работеха с морално остаряла техника и бълваха боклуци? Защо по онова време една кола беше 40 заплати, а сега е само 25? Защо една прогнила панелка беше 100 заплати, а сега е около 65, че и по-надолу?
Червени лелки и чичковци, колкото и да ви е мъчно комунизмът го няма и вече трябва да работите, а не само да присъствате на работа! Няма вече лафчета, кафенца и цигарки по цял ден! Вместо да ревете, вземете се разходете до "изостаналите" Германия, Австрия, Франция и т.н., да видите колко е лошо там! Може да отидете даже до Чехия, Полша, Словения, Унгария и Словакия. Там също, след като се отскубнаха от съветския ботуш, много "зле" станаха! И не забравяйте, че двайсет годишните Опели, Фолксвагени, Рена и Пежа, на които се радвате в момента са продукт на същите "западнали" страни! Не забравяйте и че, когато гражданите на тези страни са си ги купували нови, вие сте си мечтали за "чудуто" Москвич, откраднат преди повече от 40 години ( тогава ) от Опел и БМВ.
Така, че хайде не ни занимавайте с комунизЪма! Радвайте му се на пейката пред блока!

90.   По интернета, непрекъснато се пишат свободни съчинения за живота през социализма и ми ства смешно като чета изопававанията и наглите, мазни, дебели лъжи. По някога имам чувството че съм живял в някой друг от тяхния свят - вероятно в паралелния. Изглежда, че тези измъчени и изключително изстрадали "писатели", са биле жестоко лъгани, мамени, бити, тормозени, връткани и изостаени - отново и отнво. Сега са се курдисали тука и искат хората едва ли не, да ги смятат за мартири.... Знам ли, един ден може и медали с народна пенсия да зпочнт да искат.
Истината е, че през социализма не всичко беше перфектно, но тези "писатели" които пишат глупости по българските сайтове, се опитват с лъжи да промият мозъците на младите хора и много удобно за тях самите, забравят да споменат ОЧЕВИДНИТЕ ФАКТИ; че тогава в България нямаше безработни, нямаше и бездомни хора които да живееха между кофите с буклук, нямаше такава престъпност, нямаше и деца които да умират от накотици, нямше и проституиращи деца, нямаше и просяци... За тези факти може да се пише с часове!
Нека господа промивачите на мозъци не забравят, че хорта от онова време, още сме живи и помним всичко; безплатната медицина, безплатните санаториуми, безплтните зъболекари, евтините, почти на символични цени лекарства, евтиния публичен транспорт( с билет от 6 стотинки моше да отидеш от единия кай на София и обратно)... Всеки човек тогава можеше да отиде на почивка поне веднъж в годината. С карта от профсъюза, едно семейство от 4 човека, можеше за 150 лева да отиде на почивка за две седмици, като в тази цена беше включено спането, закуска, обяд и вчеря. За разлика от сега, тогава хората в България не се лишаваха от нищо. Това са факти и много лесно могат да се проверят.

91.   До номер 87
Данните които съм написал не са вземати от "Отечествен фронт". Те са напълно достъпни за всеки факти, защо тази информация е много добре документирана.
Много добре се вижда, че истината не е удобна за някои хора и само някой да посмее да я спомене, ей такива като тебе, веднага започват да подскачат, плюят и пенят като бесни кучета от злоба и яд. Запомни че истината не може да бъде скрита за дълго и рано или късно, винаги изплува на повърхноста!
Ти казваш че всички заводи през времето на социализма са работили с морално остаряла техника и са бълвали буклуци. Ако беше така, би ли ни обяснил, защо продукцията им се знасяше в толкова много страни в света?
1990 година завари България с над 120 милиарда щатски долара основни фондове, от тях 70% основни производствени фондове. За малка България това беше огромна собствена инвестиция, 2. 8 милиарда щатски долара се изразходваха за нова техника, активните ни производствени фондове бяха в непрекъснт процес на обновление. Малко държави бяха в такова благоприятно положение.
От 1989 г. до сега, всичко това което се приватизира, беше създадено през социализма. Всъщност продажбата на държавната ни собственост на чужди държавни фирми не е приватизация. Тя е признание за некадърноста на нашето подкупно държавно чиновничество. Набързо беше разпродадена и унищожена индустрята ни, а всъщност тя даваше 80% от обществения продукт. Тя създаваше работа на 2 милиона и 200 хияди българи, осигряваше финансово здравеопазването, образоваието, културата, пенсиите на старите хора.
През времето на социализма, малка България достигна 33 място в света по индекс на развитие и за разлика от сега, беше иконмически, военно и политически силна и с международен авторитет. Тогава всеки имаше гарантирана работа(включително и циганите), и можеше да си позволи поне веднъж в годината да отиде на почивка и за разлика от сега нямаше просяци и бездомни хора. С пристигането си, "демокрацията" веднага пристъпи към ликвидиране на всички съвременни производства и технологии и като краен резултат мизерия, социално изключване и нарастваща изостаналост. В икономическата област - пълна зависимост от чуждия кпитал и безмилостн ограбване на България. Единсвения износ който имаме сега, са проститутки и мозъчно недоразвити чалгари които "танцуват" циганско-турски кьочек и са с възпитание на свине.
И такива заблудени като теб, се възхищават на цялата тази простащина и я наричат прогрес.
Бог да и е на помощ на България!

92.   №87, разсъждавай без пристрастия.
Така е било първо защото по време на соца болшинството от хората си стояха на село и си работеха тяхната си селска работа.
Децата им започнаха да учат в училища и да завършват най-различни специалности, но в никакъв случай не искаха да останат на село. Причини - не знам, но знам че всеки един българин ИСКА ДА СЕ ИЗУЧИ, ЗА ДА НЕ ПАСЕ ПАТКИ.
В България земята никога не е била потомствени ферми, които държат простия народ да работи(феодализъм), а СЕ Е ОБРАБОТВАЛА ОТ ВСИЧКИ НАРАВНО.
Как искаш от народ, който винаги е знаел само земеделие и скотовъдство, впоследствие се превръща в учени и преселници, иска непрекъснато да подобрява начина си на живот и не търпи никой да му нарежда, как да стои на онова ниво. Така се стигна до емигрирането - първо от по-малките към по-големите градове и села, после смяна на държавите и глобализация.
Разликата е, че преди време го практикуваха САМО ОПРЕДЕЛЕНИ ЛИЦА, а сега е масово явление.
Като тръгнат милиарди хора да се местят от едно място на друго се получава точно това, което е днес и никога никой няма да е доволен.
Младите го намират за привлекателно, старите го намират за отвратително, бизнесмените го намират за нормално, а патят поголовно най-малките(а и всички други).
Майката в Испания, бащата в Чехия детето го гледа някаква баба и не може да му повлияе, след това и детето заминава за някъде и там открива, че майката си има друго семейство с някое природено братче/сестриче, същото и бащата и става манджа с грозде.
При соца поне си знаехме родителите и бабите и дядовците.

93.   Разликата между социализма и дивия капиализъм е че преди 1989 година, хората в България живееха много по-добре. Имаше сигурност, спокойствие и никой не се лишавше от нищо. Сега при тази дивашка система - КАПИТАЛИЗМА - няма никаква сигурност и всеки оцелява кой как може - ЗАКОНА НА ДЖУНГЛАТА, КУЧЕ ЯДЕ КУЧЕ.

94.   Аз подкрепям жената която съжалява че сее върнала в България аз също преди няколко месеца се върнах от англия и след 1 месечно посещение на страната се върнах не на нула а на минус и 6 месеца работих тук в българия за да мога да си върна парите дето бях похарчила в англия за път за храна за квартира и тъи и много съжалявам че не си седях там дето бях на първото място в англия на първото място бях добре детегледачка по цял ден си седях и си играех с детето хранех го и го водих на училище но ми плащаха само 400 паунда на месец така де по 100 паунда на седмица от които пари давах за храна и транспорт само квартирата ми беше подсигурена казах си работя за пари които мога да взимам и в българия обадиха ми се от лондон за по доходна работа че ще изкарвам по 50 паунда на ден това беше мои познат от българия и аз реших да зарежа сигурната и заминах за лондон с парите които бях заработила а те ми бяха останали около 150 за 1 месец които бях седела там след като взимах от тях за храна цигари и трансорт се добрах до лондон и гара виктория от там жената на моя познат дето уж щеше да ми помогне ми каза да ида при нея с такси защото тя била на работа като чистачка на някакъв адрес които ми го продиктува и съм щяла тъкмо да се запозная с работата което щяла уж тя да плати но аз неисках да съм зависима от нея и си го платих сама таксито ми взе около 50 паунда от там останах с 100 паунда работата още от първия ден ми се стори доста тежка защото едва бях пристигнала а обиколихме няколко къщи до късно а аз добре че нямах много багаж в мен а само една малка чанта която е мъкнех и нея и другата количка с препарати аз още вечерта и казах парите как ще си ги получавам защото ги искам на седмица а не на месец това са по 250 паунда на седмица а тя троснато ми заяви утре ще видим че сега съм много изморена лягаи на другата сутрин рано сутринта станахме и веднага на работа неискаше да говори с мен през целия ден все ме обягваше сменихме няколко адреса бусове и метра защото бяхме на няколко адреса през това време ми била взела и карта за лондонското метро работихме 12 часа без да съм яла само на вода и накрая късно вечерта тя искаше да минем през някаъв магазин за пици да ми ги плати казах и искам да знам какво щее заплащането ми и кога да ми даде номера на шефа на фирмата да се разберем за заплащането а тя отсече аз ще ти плащам по 30 паунда на ден от които ти трябва да ми плащаш по 120 паунда на седмица и да си плащаш транспорта които е по 60 паунда на седмица но ще ти ги давам накрая на месеца демек 1 път в месеца аз сега ти поемам всичко а накрая на месеца ще си удържа от парите които съм ти дала а аз и казах неискам ти да ми плащаш нищо а си искам моите пари и се разбрахме преди да доида че ще ми плащаш по 50 а не по 30 паунда и се обадих на моя познат че неискам да работя тази работа за неговата приятелка която неиска да ми дава уговорената сума а и работата е много долна и гнусна чистиш по цял ден мръсни тоалетни където има някои които дори акуто си им седеше на тоалетните а в банята имаше навсякъде косми а да не говорим по кошчетата че съм намирала на един адрес и кондом пълен с... знаете какво и всичко това го пипаш с ръкавици но го виждаш усещаш много е гадно още се опитвам да забравя през какъв ужас минах в лондон но немога и така малко се отклоних от темата викам му напускам и си заминавам за българия с моите пари тои ми вика а тя ти е платила картата квартирата за две седмици трябва да си ги изработиш тия пари аз викам такава долна и унижителна работа няма да работя за по 30 на ден а и не съм и казвала че ще оставам та да ми взима карта и да плаща наем аз вчера съм дошла и утре ще си ходя а тя платила била как така а тои вика върнии парите иначе няма да те пусне та се обадих на моите близки да ми изпратят пари в заем и за път че с моите 80 дето ми бяха останали не стигаха дори за билет за реис и поуката е където сте отишли в англия стоите си там че може да попаднете на по лошо аз бях първо при индиици може да ми плащаха малко но бяха сигурни на седмица и са се държали добре с мен докато аз не реших и сгреших да ги напусна но те ми казаха че ако ги напусна няма да мога да се върна повече при тех и така стана отидох при българи които стоях 2 дена и аиде за българия толкова лошо се отнесоха към мен вярна е поговорката ВИДИШ ЛИ БЪЛГАРИН В ЧУЖБИНА БЯГАИ ДАЛЕЧ ОТ НЕГО така все едно съм някакво куче а не човек щом става въпрос за пари незнам защо хората се превръщат в дзверове неможеш да видиш в очите им човешкото, викаха ми, обиждаха ме, че няма кои да ме спаси в англия съм не съм в българия, какво ще им направя като незнам езика, докато не им дадох парите които искаха, хем им работих над ден и половина хем пари им дадох но нямах на къде да избягам като ми бяха взели личните документи не се доверяваите хора на обещания за големи пари а си стоите там където сте защото по добре да са малко но да са сигурни... :(

51-84 от 84