Споделена история от Образование

След 12 клас...
Здравейте. Първо моля редакторите да публикуват темата ми, защото наистина всяко мнение би ми било от полза.
И така както може би подразбирате от заглавието става въпрос за трудния избор какво да учиш след 12 клас и като цяло, какво да правиш с живота си от там нататък. В момента съм 11 клас и през изминалата година безброй много и най-различни идеи минаха през главата ми, като накрая дилемата ми се свежда до специалност свързана с биология или някакъв вид филология. Знам, че двете неща са доста различни и далечни, но и двете ми харесват и мисля, че бих се справила еднакво добре и с двете. А сега няколко разяснения:
1. решила съм, че поне бакалавърската си степен ще изкарам в българия (тоест варианта чужбина отпада поради финансови причин).
2. медицината, дентална медицина и фармация не са вариант просто, защото не мисля, че са професии за мен, а и приема е доста труден и не мисля, че вече имам достатъчно останало време за да се подготвя
3. за нещо свързано с биология много се колебая между специалностите молекулярна биология, биотехнологии и кинезитерапия - та въпросът ми за тези специалности е коя мислите, че е най-добра и при коя има най-голяма реализация
5. относно кинезитерапията, съм мислела как след това мога да спезиализирам с иглотерапия или нещо подобно... мислите ли, че това е добър вариант или бихте ме насочили към нещо различно
4. относно филологиите, си мисля или за български и немски или български и английски в ПУ - кое мислите, че е по-добрия вариант
5. ако става въпрос за това какво бих искала да работя свързано с биология, то е нещо свързано с изследвания, но знам, че заплатите на българските учени са едни от най-ниските, затова въпроса ми е според вас има ли начин да се реализирам в тази сфера и да взимам едни "прилични" пари - нямам амбиции да правя милиони, просто искам да живея един спокоен живот без лишения
6. за работа с филология, най-много би ми допаднало или професия свързано с преводи и редактиране или журналистика. Имам интерес в писането и мисля, че бих могла да се развия в тази сфера, но отново - накъде да се насоча за да си намеря подобна работа и дали като цяло има реализация с филология за нещо друг освен учител (професия, която много бих искала да избегна )

Ще се радвам да чуя мненията ви по темата. Какъвто и поглед да имате върху нещата, ще е добре дошъл за мен и за взимането на това доста трудно решение.

Коментари

2.   В 11 клас си, след няколко месеца си на 18 не можеш ли сама да се ориентираш?
Разгледай специалностите на Софийския и си избери от там. Другите университети не стават за нищо, а Софийския е на 600 място в международните класации. Трябвало е още в 8 клас да почнеш да ходиш на състезания, олимпиади, конференции да вземеш едни стипендии и финансовият проблем нямаше да го има, както правят много хора, които "нямат възможност", но сега учат в чужбина. Стягай се, отиди в Софийския и се моли да си доволна от образованието си, макар че ако искаш просто да си ходиш по дискотеките и да завършиш в другите университети в България много ще ти хареса.

3.   Ами казваш, че искаш филология с немски. Знаеш ли, че в 90% от немските университети образованието е безплатно. Остават ти квартира и храна, но там почти всичко е уредено и мисля, че дори ти намираха работа по специалността докато си в университета, за да печелиш достатъчно, че да се издържаш. Защо не завършиш в Германия някой университет с желана от теб специалност, която може да се практикува и в България (има такива като право, които важат само за Германия) и ако не ти хареса там ще се върнеш обратно в България и тук ще реализираш мечтите си. Варианта с учителка не е толкова лош, ако не е някое западнали даскало в покрайнините на града или в някое село. Вземаш прилична заплата за сам човей- жена, имаш 2 месеца ваканция да почиваш с детето и мъжа си, както и да ходиш на почивки. Имаш толкова много варианти!

4.   Хубаво ги описваш тези неща и ги мислиш от сега. Но това да напишеш България с малка буква много ми се наби на очи. Извинявай ама такива грешки не трябва да правиш. Иначе успех!

5.   Според мен е най-добре да учиш филология и да се занимаваш с преводи. 2 бона на месец и работата хич не е тежка. Учи, намери си работа и после идват Айфоните, Самсунгите, Сонитата, Айпадите, LG-тата, почивките в Гърция, немските коли, полетите със самолет само за кеф и всички готини неща. XD Шегувам се бе! :D Иначе филологията е решението.