Споделена история от Образование

Великотърновски университет
Здравейте, аз съм момиче, 12-ти клас. Реших да пиша, тъй като изчетох доста сходни теми тук, но никъде не намерих конкретни и недвусмислени отговори на въпросите, които ме интересуват. Остават ми по-малко от 3 месеца до завършването и съм страшно объркана. Самата мисъл, че ще изляза от зоната си на комфорт и ще взема живота си в ръце, ме плаши. Вариантите бяха два - да работя ( като продавач-консултант, най-вероятно) или да продължа да уча. Много се двоумях, лутах, разпитвах. Давани ми бяха най-различни мнения - от обнадеждаващи, та чак до обезкуражаващи. Аз лично съм се насочила към Българска филология. Искам да работя в сфера, свързана с книги, на спокойно, тихо място ( И сега всички ще кажат :, , Ти някой книжен плъх ли искаш да станеш, изолирана и т. н.? '' Но да кажа, мен това ме влече, винаги съм обичала спокойствието. Някои хора казват, че с Българска филология се става само учител, а други - че има развитие и в други области.
И сега по същество - някой може ли да сподели мнение, ако учи в ВТУ, а още по-добре, ако е и такава специалност? Въпросите ми са :
1. Каква беше оценката, с която ви приеха?
2. Колко е семестриалната такса?
3. Как стоят нещата с общежитията? (Това ми е най-важно)
4. Къде се намира, удобно ли е откъм транспорт?
5. По колко часа се учи дневно и какви са предметите, които се изучават?
Много бих се радвала, ако споделите впечатленията си от самия университет.

Коментари

1.   Не е необходимо да учиш точно българска филология за да ти е спокойно. Запиши някоя специалност която ще ти даде умения за пазара на труда това е целта, книгите може да си ги четеш и у вас.

2.   Здравей,

Запиши и следвай, няма да съжаляваш! Продавач-консултант винаги можеш да станеш.

Българска филология е прекрасен избор за почитателите на книгите. Понеже тази специалност е с два профила – журналистика и педагогика, трябва да избереш един от двата, моята препоръка е да избереш педагогическия профил. Журналист винаги можеш да станеш, докато педагогическият профил ще ти даде учителска правоспособност, за която иначе ще трябва да си платиш отделно и да загубиш още време. Ако сега не се виждаш като учителка и си казваш, че никога няма да работиш такова нещо, повярвай ми, не се знае! Преди години ненавиждах децата, а педагогическата практика, която ми започваше в 4 курс си мислех, че ще е истински ужас, но… никога не съм си представял, че работата с деца ще ми донесе такова удоволствие. Всички наблягат на това колко са разхайтени децата в днешно време и прочие, и това е така, но в същото време във всеки един клас има по няколко деца, които живо се интересуват от предмета, който преподаваш и е истинско удовлствие да гледаш как жадно поглъщат всичко, което им представяш, да имаш възможността да им дадеш началния тласък в твоята любима област – много е приятно!

За специалността – изучава се езикът и литература. Езикът се изучава на всичките му равнища – като започнеш от фонетика в първи курс, минаваш през лексиколгоия, морфология, синтаксис и накрая завършваш с диалектология и стилистика. Изпитите по тези фундаментални дисциплини не са леки, но ако си интелигетно момиче, ако знаеш за какво си там, и най-важното, ако учиш здраво и навреме, няма да имаш проблеми!
Ще имаш и свободноизбераеми дисциплини, които ще са по-леки.

Обучението по литература, по българска – започваш от старобългарска, това са житията на светците, похвалните слова и т. н. Преподавателят там е страхотен специалист – няма да имаш проблеми. После минаваш на възрожденска литература, след нея на литература от Освобождението до Първата световна война и завършваш с литература от Първата световна до 60 и 70-те год. Към всяка една от тези дисциплини вървят семинари и упражнения, което ще ти помогне още повече /това важи и за езиковедските/. Важно е да знаеш, че абсолютно всички преподаватели по литература държат произведенията от конспекта да са прочетени /лесно могат да те хванат, че не си чела дадено произведение/, както и да си изчела определен обем от критика към тях. Ако много обичаш да четеш няма да имаш абсолютно никакви проблеми. Главоболия с литературата имат тези, които не знаят за какво са записали, мързи ги и нямат желание да четат и после обвиняват „лошите” преподаватели, които според тях им били длъжни да им пишат поне една тройка…
По чужда литература – ще имаш антична и западноевропейска – ще изучаваш Илиада, Одисея, Енеида и още много други от съкровищницата на античната литература. По западноевпропейска ще задълбочиш познанията си относно произведенията на Юго, Балзак, Зола, Шекспир, Данте и много други, пак повтарям, ако обичаш да четеш лекциите ще ти носят невъобразимо удоволствие, а изпитите ще са песен. Сетне не може да минем без класическите произведения на руската литература, разбира се – Гогол, Толстой, Достоевски, Пушкин, Тургенев….

Учебният план на специалността го има в сайта на университета, ако те интересува нещо по-конкретно, питай.

Градът разполага с прекрасна регионална библиотека, която се намира лично според мен на много романтично място – Царевец, библиотекарките там са мното отзивчиви и ще можеш да работиш на спокойствие и с удоволствие.

Самият град е малко разхвърлян – Ректората /където е Филологически факултет/ се намира малко далеч от центъра – в турската махала ма хълма „Света гора”. Там са 1 и 2 блок от общежитията. 1 блок е голяма мизерия, препоръчвам ти 2-ри. Ако не искаш съквартирантки може да бъдеш в стая единичка, но не знам как точно стои въпросът с настаняването, защото аз бях на квартира. Както споменах, плюс на общежитието ти е, че ще ти е по-евтино /ако не се лъжа 70 лв. на месец с включени консумативи ток и вода/, точно до Ректората е, минус е това, че е много изолирано – далеко от центъра, има два хранителни магазина в които няма нищо… Е, има и студентски стол- някои много го харесват, други не, въпрос на вкус…
Има и общежитие 3 блок, което до четвърти корпус, но то е много далеко от Ректората, въпреки че точно пред него е спирката и с автобуса отиваш право там.
Ако предпочетеш квартира в самия град, градският транспорт е сравнително развит- има достатъчно автобуси, които ходят до Ректората и предвижването е лесно.

За чалготеки няма да ти пиша, не съм й голям любител…
Пропуснах да спомена, че учебните часове са с продължителност час и петнадесет минути.
При определен успех ще имаш възможността да кандидастваш за университетска /400 лв. на семестър/ и евостипендия / 600 лв. за семестър/. Аз взимах и двете, и така си докарвах по 1000 лв. на семестър – 2 000 лв. на година.
Семестриалната такса мисля, че беше 200 лв. за БФ /Българска филология/. Трябва някъде в сайта на университета да пише колко е.

Сигурно изпускам нещо… Ако имаш някакви въпроси, пиши. Ще се радвам, ако мога да ти отговоря!

3.   Аз искам да попитам за студентския живот в Търново. Долу горе как се живее там? Има ли много млади хора?

4.   1. Аз също като тебе завършвам тази година. Отидох на изпит по български и изкарах 4.70, но за да имам по-малко главоболия - записах се чрез акцията "Рано рани". Платих 56,00 лв и само ще си занеса дипломата за средно след като я получа, няма да участвам в класирания и тн. Специалността ми е Психология.
2. Семестриалната такса за филологиите е 290 лв.
3. За общежитията можеш да намериш информация тук: http://priemunivt.bg/students/sso
4. Ректоратът се намира на много забутано място. Твоите занятия ще се провеждат там. До близо има студентски общежития, но центърът се намира поне на 3 километра.
5. Това е графикът на занятията (българска филология, 1 курс, летен семестър): Понеделник: 14.00-15.15; 15.30-16.45; 17.00-18.15; | Вторник: 9.30-10.45; 11.00-12.15; 12.30-13.45 | Сряда: 14.00-15.15; 15.30-16.45; 15.30-16.45 | 12.30-13.45; 14.00-15.15; 15.30-16.45; 17.00-18.15; 18.30-19.45
Програмата за обучение включва: Лексикология на съвременния български език, Семинар по лексикологичен анализ, Защита на населението и околната среда, Старобългарска литература I част, Физическо възпитание, Български фолклор, Старобългарското езичество и българският фолклор, Теория на литературата

Поздрави, Ерко!
(Запомни този прякор, защото може да сме колеги :P)

5.   Авторката : Благодаря ви за подробните отговори. Помогнахте ми много :)))

6.   Не е зле, аз самата живея в момента в 1ви блок, 1ви курс съм. Да ти кажа, минус е липсата на редовна вода - 3 пъти на ден за около 40 мин. 2ри блок е реновиран и с бойлер. Парно няма никъде, отоплението е на ток. Общака е 85лв месечно. Като град е много красив и има доста млади хора. Е, не е Студентски град, но кой както си го направи. :):):):Чалготеките са 2 основни - Органза и Пайнер. Пайнера е точно до "Майка България", Органза е близо до кръговото на "Билла". Има си и доста интересни места за разглеждане и отдих - Парк "Света гора" е идеален и е на 10 мин от общака. Сега наближава и празника на града 22-ри март.