Споделена история от Образование

Специалности в МУ
Моля ви да ми поясите повече за специалностите-инспектор по обществено здраве/обществено здраве, управление здравни грижи, здравен мениджмънт към медицинските университети. Какво се изучава по тези специалности и съответно как човек може да се реализира след като завърши, коя според вас е най-добрата за по нататъшната реализация в България и Европа?

Коментари

1.   Повечето които си изброил се учат след завършен бакалавър. Но не виждам особена реализация, само за инспектор маи можеш да запишеш след 12 клас. Има много специалности, зависи с какво искаш да се занимаваш...

2.   Обществено здраве - общо взето ще се занимаваш с излседването на човешките здравословни проблеми. Ще правиш разузнаване, изследване и анализ. Пример: вирусът свински грип колко души ще засегне и какви ще са последствията. Ще следиш за безопасност на труда в работна среда и т. н. Трябва да си добър по математика и биология, защото ще имаш биостатистика. Лично според мене реализацията е на ниско ниво, говоря за България.
Здравен мениджмънт - тази дума мениджмънт не означа че ще станеш менеджър (шансовете са минимални), но като цяло ще се занимаваш с бюджета (икономиката) на някоя болница, ако си добър по математика може и счетоводител да станеш. Реализацията е трудна.
Управление здравни грижи - няма реализация, а дори и да има е трудно. Като цяло ще се занимаваш нещо свързано със здравната каса, държавна работа.