Споделена история от Образование

Молекулярна биология в Су- няколко въпроса.
Здравейте, другата седмица ще кандидатствам в СУ тази специалност, но имам няколко въпроса, на които не намерих точен отговор. Колко точно е таксата за семестър и за година? Когато се записвам трябва да внеса тази за първия семестър така ли? Ще кандидатствам са матурата, като оценката ми е 5, 95, ще мога ли да вляза с нея? Още два въпроса, които са извън специалността. Колко е таксата за класиране, и когато се записвам трябва ли да отида в съответния факултет? Благодаря!
Моля редакторите да публикуват историята, защото е важно!

Коментари

1.   Когато аз се записвах преди две години беше 375 за семестър, 750 за година, но сега май са я повишили, порови в сайта на су би трябвало да има таксите за всяка специалност. За клсиране май беше към 10 лева но не помня точно. Ще влезеш с матурата. Да трябва да идеш във факултета да се запишеш. Ии да като се записваш за семестъра плащаш. :)

2.   Благодаря много за бързия отговор! Имам още един въпрос заслужава ли си да запиша Молекулярна биология, но задочно? Дали ще бъде много трудно за учене?

3.   Няма молекулярна биология задочно.
Има биотехнологии, което е много близко.

4.   Няма молекулярна биология задочно, тази специалност е само редовно обучение, а таксата е 400 лева на семестър. Молекулярната се смята и за най-трудната специалност във факултета, така че едно едно обяснение на това, че не може да се изучава задочно. И да, не е никак лесно и редовно, какво ли би било, ако просъществува задочно.

5.   От автора: Днес ходих да кандидатствам. Първо по настояване на нашите ходих в Минно- геоложкия, защото вуйчо ми познавал един от преподавателите там. Когато му казах какво искам и къде той веднага отсече, да се запиша при него, в специалност биотехнологии. Общежитията били на 50 метра, имало стол, ако съм имал затруднения в някой предмет, той щял да ми издейства оценката, както и стипендия, хубава стая в общежитието и реализация след това. Не спираше да говори! При което аз естествено се стъписах. Каза, че ако съм отишъл в Софийския, който е в центъра няма къде да седя, квартирите са скъпи, а нашите действително не са богати и веднага искаха да си запиша при него в МГУ. След това отидох в СУ, където първо поддадох документи и тук мисля, че направих грешка. Писах най- отгоре Молекулярната биология, след това Агробиотехнологии и Биотехнологии, като на последно, мисля че 5-то място сложих Биология- задочно. След това отидох и в другия споменат по- горе и поддадох и там. Вътре нямаше жив човек, а жената, която приемаше документите, когато видя дипломата ми веднага изригна, че няма смисъл да следя класиране, с тази оценка от 5, 95 влизам веднага, направо да отивам на 10-ти, за да се записвам. Работата е там, че когато се прибрах вкъщи и прегледах учебния план на Биотехнология в МГУ изобщо не ми хареса! Учи се много математика, минералогия и още куп нещо свързани с мините, а преди това този преподавател ме убеждаваше, че там има само две специалности свързани с мината. Още видях куп непотребни предмети, като философии и физическа култура. Сега съм в ступор и не знам какво да правя. Ако изчакам второто класиране в СУ, дали ще мога да избера друга специалност в случая Биология- задочно, която съм сложил на последно 5-то място или ще се нареди, тази която е на второ- Агробиотехнологиите? Какво да правя? Нашите непрекъснато ще ме карат да ходя в МГУ, там всичко ми било подсигурено, а аз не знам нищо за този университет. Добър ли е? Другият вариант, ще бъде да се откажа и да опитам пак догодина, но не знам дали тогава ще мога да кандидатствам пак с матурата, от тази година или ще трябва да се явявам на изпити? Моля за съвет!

6.   С тази оценка и с молекулярна на първо място, влизаш по първо желание и не участваш повече в класирането, демек ще влезеш в молекулярна при всички положения. Аз съм молекулярец, не мога да ти кажа как стоят нещата в МГУ, защото никога не ме е интересувало и не съм търсила. Никога не съм харесвала родителите да се налагат, особено когато става дума за твоето собствено развитие, защото това, което запишеш трябва да е твоето нещо, а не чуждо, трябва да имаш желание да го учиш, защото иначе ще ти е голяма мъка. Въпреки че, като ти чета коментара, в МГУ всичко ще ти е уредено, няма да ти е чак толкова тежко, стига да нямаш съвест, ама това е друга тема. Моят съвет - запиши това, което искаш, ако не ти допадне можеш да се преместиш. Ако тази година откажеш да запишеш, догодина може пак да кандидатстваш с оценката от матурата.

7.   Благодаря ти! Въпреки това няма да се откажа, вече съм се разбрал с нашите и те не са против това, защото знаят че е моя мечта и цяла година учих, за да изкарам такава оценка, сам вкъщи без частни уроци. Така че, няма да се отказвам от молекулярната биология. А относно МГУ, мен също никога не ме е интересувал, а това че гледат да си запълнят бройката е друг въпрос.