Споделена история от Образование

Какво си струва да учиш?
Какво си струва да учиш от гледна точка не на това, което искаш, а това, което след като завършиш ти дава възможност за реализация? Да, най-правилно е да следваш мечтите си и това, което ще правиш с желание, но задавам този въпрос, защото имам чувството, че всички професии (може би без медицина и IT специалности) се изкарват безсмислени и не добре платени. Например - правото е безсмислено, защото се реализират само връзкари, икономика/ бизнес/ международни отношения - същото, за журналистика и психология се констатира, че съвсем не са развити в България. Същото чета и за връзки с обществеността, комуникационен мениджмънт, социология, изкуство, и буквално за всяка една възможна професия освен тези, свързани с медицина и компютри. И да, хубаво е човек да учи и след това практикува това, което иска, но ако не се дава възможност за реализация какво следва? Стоиш безработен и си засищаш глада с мисълта, че си учил това, което искаш? !

Коментари

1.   Ако си мислиш, че медиците изкарват пари ... не познаваш медици. От личен опит.

2.   Може да станеш начален учител премерно, особенно ако знаеш език е хубаво, вярно заплатата не е много, но пък има търсене, така, че без работа няма да останеш, а и имаш много свободно време след това да заработваш допълнително със собствен бизнес или просго за хоби. А в началното, не е толкова зле колкото в гимназията. Ако си спокоен, и нямаш проблема с децата мисля, че е добра възможност, работата няма да ти пречи на хобито и на мечтите. Успех занапред, каквото и да избереш, само не трябва да се отказваш!

3.   Ами за изкуството не е точно така, ако се практикува дигитално такова. Ако например рисуваш дизайна на героите за видео-игри, можеш да печелиш доста добре, стига да е читаво студиото. Но ако караш само традиционно на ръка, си загубен отвсякъде. :DDDDDDDDDDDD
Четох, че имало нужда от графични дизайнери в България иначе, не знам дали е така със сигурност де, защото и там се препълни, ама нямало читави кадри уж..

4.   В България вече дори да си втория Айнщайн, все някой ще ти намери кусур и ще те критикува и естествено няма да те признае! Реализацията вече в тази държава е илюзия. По-добре стисни малко зъби и се изнеси в чужбина, където и да е. Там е истината. Успех от мен

5.   И аз това се питам, ще бъда 12 клас и трябва да направя много важен избор относно какво ще следвам. Обичам историята, философията и географията, но няма реализация в тези предмети, или по-точно както ти каза, че се реализират само връзкарите. План Б, който го предложи майка ми е да следвам нещо, в което има реализация и заплащането е добро. Предложи ми го понеже аз много обичам да пътувам и през това време ще изкарвам доста - Корабоводене. Проблема е там, че ми куца математиката и като цяло предметите, които се изучават някак си не ми харесват, даже никак. Но в живота явно не всичко става по вкуса ни, предпочитам да се мъча да уча неща, които не ми се отдават, но да знам, че след 4 години ще мога да го работя, отколкото да се занимавам с нещо, което ми харесва и след като получа дипломата да не мога да го работя. Винаги ми е била интересна професията международни отношения, но не мога да рискувам толкова време, пари, усилия и труд да отидат на вятъра. Ако бяхме родени в Западна Европа нямаше да мислим над това какъв е смисъла да учиш, като няма реализация, но късмет

6.   Преди майка ми казваше - учи маме, за да не работиш - е, сега имам диплома и НЕ работя!

7.   Струва си да учиш, това което смяташ, че умееш да правиш. Няма да имаш реализация каквото и да учиш, ако ти нямаш дадените умея. Медицината и ИТ наистина имат реализация, но ще ти дам пример със себе си. Аз имах достатъчно висок успех и можех да вляза да да уча медицина, върви ми химията и биологията, но не го записах. Щях да го завърша, но после въобще нямаше да го работя, защото не ме влече и нямаше да имам реализация независимо колко щяха да ме искат от дадена болница. Затова записах бизнес. Влече ме, умея да ръководя и ще имам реализация. Имам идея за собствен бизнес и образованието ми помага да науча как да го ръководя най-правилно и в близката година ще започна бизнеса си. В случая ще имаш реализация в това което те влече, а не в това в което има пари. Лесно можеше да завърша медицина и да работя в частна болница, но не ме влече и щяха бързо да ме изгонят или да напусна.

8.   И цял живот ще работиш нещо, което не искаш? Моето мнение е, че и от това, което искаш да учиш можеш да се реализираш успешно. Всичко опира до това да си продадеш труда - дали чрез работодател или лично. Ако можеш да предложиш висок професионализъм, лесно можеш да се реализираш. Ако си посредствен, ще питаш в сподели. нет за доходоносни професии. Но и за тези професии ще трябва да си над средно ниво, защото има много маймуни на клона.

9.   Съгласен съм с номер 8, ако си добър в това, което обичаш и си го учил за знания, а не само за оценки, ще се реализираш. Аз от малък обичах историята и баща ми все разправяше, че съм тъпак и щял съм да бъда безработен, но още докато бях студент станах екскурзовод по морето лятото, а сега съм вече университетски преподавател по история. Дали съм богат? ! Не бих казал, но получавам достатъчно пари да поддържам нормален живот и това ми стига. Моят съвет е да учиш това, което обичаш, плюс поне английски език да научиш на отлично ниво и възможности винаги ще имаш. Аз заработвам не малко пари отделно от заплатата ми, само благодарение на английския език.

10.   Трябва да избереш това, което ти е най-интересно и приятно, а не това, от което се вадят най-много пари или е най-престижно. Вярно е, че в днешно време медицината е най-престижна и има възможност за вадене на доста пари (повечето медици имат и частен кабинет, така че не остават само с едната заплата). Не всички ИТ вадят по няколко бона, както е всеобщото мнение, а само най-добрите. Ако си добър и ти се отдава това, което правиш, ще имаш много възможности за развитие без значение от сферата. Но ако избереш нещо, което не ти е на сърце няма гаранция, че при всички случаи ще вадиш много пари. Това няма как да стане ако не си кадърен.

11.   Хубаво отговаряте, но не всички имат нещо, което да им харесва да правят - и да е обособена професия. Някои просто не знаят какво им харесва и какво ги интересува. Но за тяхно успокоение винаги ще се търсят хора да редят стока по рафтовете на магазините - срещу малко пари :)

12.   "от гледна точка не на това, което искаш, а това, което след като завършиш ти дава възможност за реализация? "

Тук ти е грешката в мисленето, както и на повечето хора. Истината е, че ако не ти харесва няма да имаш никаква, ама никаква реализация. Няма как да станеш професионалист в нещо, което не ти харесва. А и не виждам смисъл да си причиняваш такова мъчение. Въпреки всичко, забелязвам много хора, които си го причиняват. Много хора се втурват да учат дентална медицина, а много от тях, като ги питаш харесва ли ти отговарят отрицателно. Решили са така, защото... Внимание.. Трите основни заблуди:
1. Защото родителите ми ме насочиха
2. Защото има пари в това
3. Защото е престижно за пред другите
И после отиваш на заболекар и как да очакваш от този човек професионализъм?

Кое е по-важно, тези трите заблуди или да си щастлив и полезен на другите? До къде води едното и до къде води другото? Все въпроси, които трябва да си зададеш и да си отговориш.

13.   Не си падам много по ученето, аз завърших специалност свързана с изкуство, но никога не съм искал да работя това и си намирам съвсем различна работа нищо общо със специалността ми. Така, че според мен ученето на теория за диплома си е чиста загуба на време.

14.   Мен ме приеха специалност, която в последната минута на
кандидатстването за класиране на университета ми записах. Първо се зарадвах, после се панирах и се питах „Как ще го уча т’ва!? “
Най-лошото, което може да се случи с тази моя специалност е да стана учител и то по два предмета (хибридна е). Знам, че съм една от малкото такива случаи, но МНОГО ми харесва къде се намирам и какво уча! Ако това ще те успокои- колегите също не знаят съвсем какво правят в та’я специалност, ама ни е весело :D Според мен има място за всекиго за всичко, но може би съм „млада и зелена“ и напразно изпълнена с надежда.

НИКОГА не угаждайте на родителите си или чужди прищевки! Аз я писах тази специалност заради нашите (а тя никак не е лоша), а после ми казаха „Къде се набута да учиш мангалчета? “. Нямам думи...
Човек никога не знае къде ще попадне и как ще пречупи живота си в нова светлина…