Споделена история от Образование

Приложна лингвистика ПУ
Здравейте, обмислям да кандидатствам Приложна лингвистика в Пловдивския университет ( по-специално английски с испански). Ако има завършили или в момента обучаващи се в тази специалност, ще съм благодарна да разкажете как е там- дали обучението по езиците е на ниво, какво точно се учи, трудно ли е, преподавателите как са, реализацията след това и т. н. А също и за живота в Пловдив как го намирате. Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Можеш да станеш преводач на първия език. Аз съм с френски и испански и по френски правим само преводи. Учи се Странознание на езика, Съвременен български език, Езикознание и Психология при нас и малко латински. Втората година учим и странознание на втория език

2.   От автора: Благодаря за отговора. А преводач по втория език не може ли? И първият език очакват ли да го знаеш перфектно щом само преводи правите?

3.   И учител по първия език

4.   Преводач само на първия език, не очакват да го знаеш перфектно като отидеш в унито, но като излезеш трябва, все пак ще ставаш учител или преводач

5.   Благодаря! Ами втория език, с него как стоят нещата, не се ли учи достатъчно? Също да питам дали е напрегнато, понеже преди това учех доста стресираща специалност, която прекъснах и сега се надявам преподавателите и цялата атмосфера да е по-спокойна. Ще се радвам да разкажеш и за Пловдив, как го намираш като град :)

6.   Една лекторка ни каза, че няма да научим втория език добре освен ако не сме го учили преди. За напрегнатост учат се много ненужни неща и някои преподаватели според мен не са за там, но това е мое мнение.

7.   Благодаря! А ти учил/а ли си втория език и как си сега с него? Чувала съм, че за испански имате даже испански лектор, значи би трябвало да се учи добре и после също да се ползва в работата, иначе какъв е смисълът? А за напрегнатостта исках да питам дали ви стресират прекалено или материалът се преподава спокойно?

8.   По испански наистина имаме испански лектор. Тъй като 1-та година имаме веднъж в седмицата са около 7 часа на ден, което е напрягащо, защото се взима твърде много материал. Зависи как ти ще се подготвяш. Въпроса е там, че не се преподава като в училище, а е малко разбъркано /поне аз обичам всичко да е систематизирано и да се обяснява кое, защо, как, откъде/. Аз лично не мога още да свикна с испанския / както казах твърде объркано се преподава, поне за мен, свикнала съм да се върви равномерно, по план, но това явно е привилегия, която нямам/. Аз бих ти препоръчала някой друг език като италиански или корейски /също с корейски лектор/, въпреки че това да не е българин не е много в плюс. При нас лектора не винаги се сеща на момента как е думата на бг и казва "при нас е като сладък хляб"/говори за козунака/ или бърка рода, но както казах не е българин и е допустимо.

9.   Благодаря! Ами аз съм учила испански, толкова ли разбъркано се преподава? И добре ли се учи, така че да можеш да го ползваш в работата после? А иначе защо италиански или корейски?