Споделена история от Образование

Какъв се водя, младеж или възрастен?
Здравейте! Аз съм на 25 години, мъж съм, роден съм 21 Май 1994 година, оправям си живота, уча университет първа година, работя складов работник, още нямам приятелка. Обаче в обкръжението ми има хора които твърдят че не съм млад, а възрастен и това ме шашна.
Не съм бил младеж, младеж си бил на 15-16 години, след 18 години вече си се водил възрастен! И сега като съм на 25 години какво, не съм младеж, не съм и батко, така ли, възрастен ли съм, вече чичко ли се водя какво?
Последно какъв съм? Младеж батко или възрастен или чичко?

Коментари

1.   Това са много относителни понятия. В официални документи под 18г човек се води "дете", а "младеж" е до 29г (и много младежки програми са за до 29г). Това са формалности все пак... А това кой какво казал - още по-голяма формалност и относителност.

2.   Ти възрастта на батко и чичко ли я делиш? Младеж е дума, която по-старите хора обикновено използват за по-младите. Щом искаш точно да се определяш, до 19-годишен си тийнейджър (nineTEEN) и като станеш на 20 (twenty) вече си млад мъж. Не разбирам какво толкова те обижда, че те смятат за мъж, това е комплимент. И да си възрастен не означава да не си млад. Възрастен се използва не само за стар човек, а и за някой, който вече не е дете или тийнейджър. Така че спри да мислиш какъв си и се дръж на ниво като за годините си. Може да ти е трудно да се разделиш с детството, но в един момент се налага.

3.   Закона признава 3 разлинчи "възрасти"
Малолетен - лица до 13 годишна възраст.
Непълнолетен - от 14 до 17 годишна възраст.
Възрастен - лица на 18 и повече години.

Възрастен, се приема, като "човек на възраст", който вече не е дете и може сам да взима своите решения.

4.   Думата "възрастен" не означава непременно стар. Може да се използва и в смисъла на пълнолетен.

Пример: филми за възратни. Т.е. филми за лица над 18 г., а не филми за дядовци и баби (или за чичовци).

На листовките на лекарствата понякога пише "за възрастни", разбирай лица над 18 г., а не за стари хора.

Така че това, че си "възрастен" означава просто, че не си дете, а не че си чичка или дядка. По принцип средната възраст се води, че е след 30-35, а до тогава се водиш млад, макар че това е малко относително понятие. Някъде между 35 и 60 се водиш средна възраст и едва тогава си в третата възраст. На 60-75 се води ранна старост, а след 75 напреднала старост.

Думата "младеж" е разговорна и няма точно конкретно значение или някаква юридическа стойност. Те понякога възрастните си казват "младеж", къде на майтап, къде не толкова.

5.   В момента в който започне да не ти харесва, че ти казали възрастен, то ти вече си възрастен. А на теб точно това ти се случва.
На никой на тази планета не му харесва да остарява, освен на децата и малдежите само те искат някой да ги приеме за по големи. Младеж е синоним на юноша или тийнежър, следователно до навършване на 19г възраст си младеж, от там нататък си млад мъж, ранна зрялост. И да правилно е децата до 5-6г възраст да те наричат чичо, а не батко. Разликата между нарицанията батко, чичо и дядо е около 20 г. тоест ако разликата ти с едно дете е по малко от 20г ти за него си батко, ако разликата ви е от 20 до 40г си чичо, ако разликата ви е над 40г си дядо. Затова едно 5г дете правилно ще те нарече чичко и само след 16г ще е нормално 2-3г дете да те нарече дядо.

6.   Зависи от това какъв се чувстваш.

7.   Край 2 годишния ми син ми е доста трудно да определям кой е батко, чичко и дядо, съответно кака, леля и баба, а хората са учудващо чувствителни към преценката на малкия. Особено ако раздели двойка на батко и леля, става драма. За мен хората под 30 са каки и батковци. Ако имат деца, обаче автоматично се издигат до леля и чичо. Веднъж една позната направи забележка на малкия "Аз съм кака бе, каква леля", а той я затапи с " Аа не, ти си майка"

8.   Какъвто се чувстваш! Някои и на 16 се държат като лелки и чичковци, други и на 70 са запазили младежки дух.
А и зависи спрямо кого. Спрямо накой на 5, естествено ще си батко или чичо, спрямо някой на 75 обаче ще си хлапе.
Така, че просто се радвай на живота и не позволявай да се чувстваш стар и смачкан без значение дали си на 25, 35 или 95!

9.   До 19 си тийнейджър, момче. От 20 нагоре до 30 си млад мъж. От 30 на горе си мъж.

Колко мъже има тук дето вси момчета си наричат а вече са на по 25-30 години дори.

НО, въпроса е как се виждат в главата и какво поведение имат и отговорности

10.   Еми едно време на 16-18 са водели войни като мъже, на 25 са имали жена и 3-4 деца.

11.   На 25 си "възрастен" млад мъж с отговорности, който поема по своят път, работи, издържа се, учи, живее самостоятелно и му предстои създаването на семейство.
В общи линии не си тийнейджър, юноша, дете, лапе, хамсалак, копеле и тн.
Последно си МЛАД МЪЖ. Това е.
Христо Ботев е умрял на 28 годишна възраст. Бил е доста млад, но виж какви неща е сътворил. Виж му и снимката, каква осанка, каква енергия има тази личност. Едно време 20-30 годишни са участвали във войни, писали са книги и стихотворения, създавали са революции и тн.
Стегни се малко и не мисли за глупости.

12.   Докога ще си младеж? До 60? Съвсем възрастен си, ако и да си "на мама момченцето". Явно, че живееш с родителите, което е срамота.

13.   Ох, милото то!
Ами нормално, ти да видиш като дойде времето да ти казват чичо или дядо.
И моите момичета се шашкат, че малките деца им казват лелки, ами лелки са, жени да раждат са. А ти си мъж да имаш деца.
Така, че радвай се, и се огледай за булката.

14.   Имам един комшия от другата страна на улицата, който е на 83 г. Когато ме види през деня ми казва: "Hello young man". Аз се правя на "обиден" и му отговарям: "Хей, не ме обиждай, аз съм само 4 г. по-млад от теб". После и двамата се смеем. (Аз живея в английски говореща държава).

15.   Автора!
Да, възрастен се нарича лице навършило 18 години, да уточним, лице което вече е пълнолетно. Но, какво означава възрастен или чичко, за какво и пред кого? За пред децата едва ли съм чичко, по скоро батко. За пред деца имам предвид 10 годишни, например. Още съм млад, как може да ме обиждате че на 25 съм чичко и възрастен?

18.   Чичак си вече, а критерият е че ти е минало времето да гониш ученичките. Никой не ти го казва за да те уязви, просто на младежите възрастта 25 им се струва нещо далечно и тежко, когато вече ще са влезли в тесния житейски коловоз с професионален профил, семейни отговорности и прочие и няма да имат сегашната си свобода. Правилно са ти казали за Ботев и неговото битие на почти твоята възраст. Ти виждаш ли се способен да водиш чета, да отвличаш кораби, да имаш публикации ?! Общ работник в склад, който още не се усетил че е чичко. Аланкоолу, след 5 години идва супер преломния момент, чукваш трийсетака, а тепърва ще излизаш от мишата си дупка.

19.   До 11

Това за писането на книги, стихотворения и революции го казваш, все едно през врата са били поети и лидери на революции ...

20.   Еййй като почнете така като номер 18 все едно на 30 живота свършва. Виж ще бъдеш младеж до тогава докато го усещаш, може на 70 пак да се чувстваш младеж. Освен това ще бъдеш младеж докато не се излъжеш да имаш жена и деца. Ако искаш да си останеш младеж, не създавай семейство.

21.   До номер 18! Да те попитам, ти нормален ли си? Как може някои от вас да твърдят че на 25 години е чичко, младежа. И не разбирам, след като ви пита сериозно, вие защо го плашите и лъжете, като знаете отлично че не е никакъв чичко.
До Автора, възрастен се води човек навършил 18 години. Вече си голям, сам си носиш отговорност, лице което трябва да работи и да се издържа. Иначе си млад, младеж си до 29 години, има и младежки програми до 30 годишна възраст. На 25 години ще се обръщат към теб със Батко, не със Чичко. Споко, Чичко ще станеш на 40 години.
Аз познавам младежи, на по 30-35 години и още се обръщат към тях с батковци и младежи, чичко ще си като станеш на 40, например. Тук има хора които обичат да се заяждат и да лъжат и умишлено пишат негативни коментари. Ако утре отвориш тема да питаш дали си дядо на 25 години, няма да се учудя да ти отговорят с ДА. Голям човек си, но не си никакъв чичко, важното е как се чувстваш.

22.   Думата възръстен има 2 значения. Едното е, че не си дете, а пълнолетен. А втората е, че ако е пояснение към мъж примерно - възрастен мъж означава мъж на години, пак зависи от контекста. Може да значи на 45 може и на 65-70 (стар). На 25 определено не си младеж. Някой дядка или лелка на години може да ти каже младеж, но е в смисъл, че си почти младеж или млад спрямо нея. Също както на 10 годишно момче може да каже някой "младежо", с което го изкарва по-голямо отколкото е. На мен ми е правил впечатление как понятията момче и момиче някои хора си ги ползват по инерция и започват да се излагат. Станала някоя на 27-28 години и я наричат момиче съвсем насериозно. Правят го връстниците й, които не могат да възприемат себе си като мъже и жени. Така че си младеж докъм 18-20, после може да си млад мъж, но официално не си младеж.

23.   Казвам го до №18, и не само!
Не мога да разбера едно! Защо винаги когато влизам в този сайт, винаги има хора които умишлено се заяждат, пишат негативни коментари, дори и да знаят че не са прави. Казвам го до №18, и не само!
Да, всяко лице навършило 18 години се води голям, прави сте като казвате че 25 години си голям човек, сам си носиш отговорността, работиш, издържаш се и така на татък, прави сте и за Христо Ботев, но хайде сетете се че в момента казарми няма.
Но да казвате че на 25 години се води чичко, е абсурд. Вие самите го знаете че не е вярно, но въпреки това, умишлено лъжете за да засягате хората, дори и като знаете че не е вярно. Човек на 25 години е още млад и се води батко или кака, не чичко или леличка. То ако на 25 си чичко, на 40 да си дядо ли? А на 50 пра дядо ли?
Аман от такива дето нарочно пишат лъжливи коментари за да се заяждат, въпреки че знаят че не са прави. И на 30 години още се водиш батко, чичко е след 35-40 зависи! Чичко се нарича човек който вече е възрастен на години, на 25 си голям, но Не си възрастен, а още млад!

24.   Ейй като има едни такива като №1 и №22!
Младеж си до 30 години, и по закон е така. Като почнете да лъжете, чак себе си залъгвате! №22, като твърдиш, как можело на 27-28 годишните да им се вика момиче, а не лелка или жена! Абе вие верно ли? Защо сте толкова параноясани, вместо да помагате на хората и да изказвате фактите, вие само лъжете. Да, 27-28 годишните се наричат момиче/момче, младежи и така на татък, не са леля или чичко. Вие тука винаги отговаряте негативно и отрицателно, дори и да знаете че не сте прави. По вашата логика на 40 трябва да съм дядо, а на 50 пра дядо. Аман вече от такива.

26.   До №24 свекърва ми на 44г реално стана баба! Майка ми беше на 42г баба! Родителите им на 60 и 62 станаха прадядовци и прабаби, детето ми до скоро имаше и пра-прабаба на 86г но тя почина.
И да на 25г си чичко, но само за деца под 6г възраст. За хората над 50г си си младеж. Така че не е важно на колко си години, а на колко години е този който се обръща към теб с нарицателното "младеж" или по точно съотношението /разликата/ в годините ви.

27.   До 35- кака
До 55 леля
После баба