Споделена история от Образование

Може ли работодателят ми да ме спъне да уча в университет?
Привет,

Имам желание да уча висше задочно, но се опасявам, че работодателят ми може да не ми даде отпуска за присъствените и изпитите. Какви са ми правата, ако стана студент? Трябва ли да уведомявам работодателя ми преди да ставам студент и трябва ли неговото съгласие, за да стана студент задочно? Ще ме пусне ли поне за изпитите, ако не за очните и длъжен ли е по закон?

Предварително благодаря.

Коментари

1.   Никой не може да сте спира да станеш. Никой обаче не ти е !длъжен! да ти дава допълнителни отпуски. Ще си ползваш годишния.

2.   Шефът както и да е,ама професорчетата са едни натегачи и едни мрънкала...В университет си по свое желание,ама те се държат с теб като с ученик оше,а не като пълнолетен.Ходи си на работа,но и на лекции не пропускай да ходиш,както и на упражнения,когато намираш време.

3.   Брат ми си ползва болничен за очните, досега не е имал проблем. На държавна работа е.
Не знам при други работодатели как стоят нещата.

4.   Работещите студенти в задочна или дистанционна форма на обучение имат право на платен отпуск в размер на 25 работни дни за всяка учебна година , като този отпуск е називисим от всички останали видове отпуски .

чл.169, ал.1 от Кодекса на труда (КТ)

5.   Никой не може да те спре. И по закон имаш платени (и неплатени) дни отпуск, така че няма какво да те гризе съвестта. Проблем ще е, ако се запишеш редовно и се налага да присъстваш в университета в работно време. Но можеш да потърсиш и задочни програми. Има го и моментът, че натоварването работа-образование може да те изтощи значително и да ти влоши качеството на труда (и ученето).

Питай шефа, рабери как са нещата.Ако почне да се дърви, помисли сериозно дали искаш да работиш за такъв работодател. И реши дали можеш да поемеш такова ниво на стрес. Дори и магистратура с три семестъра може да се окаже непосилна, ако работата ти е сериозна и изисква отдаденост.

6.   Имаш право по кодекса на труда. Четете законите инак ще сте като номер 1 - не запознати и работодателите ще ви манипулират.

7.   "Трябва ли да уведомявам работодателя ми преди да ставам студент и трябва ли неговото съгласие, за да стана студент задочно?"

Да, трябва да уведомиш работодателя, иначе не можеш да искаш никакви отпуски, но НЕ трбва да получаваш неговото съгласие. Ако не получиш съгласие, то ти дължи 30 дена неплатени отпуски, за целите на образованието ти. Т.е - не можеш да си ги искаш, когато ти скимне. Ако се съгласи, то ти дължи 25 дни платен отпуск за същите цели. Зорът е, че трябва да си много вървежен служител, че да стане второто.

8.   С това детско мислене - "ще ме пусне ли" по-добре никъде не тръгвай.