Споделена история от Образование

Екзотична филология в СУ / ВТУ
Здравейте!

Студентка първи курс съм и уча икономическа специалност в УНСС. Първоначално бях супер доволна и ентусиазирана от този факт, но после видях каква е действителността и се разочаровах - масово не се учи, преписва се, още повече щом сме дистанционно. Всички получават отлични оценки на презентации с информация механично копирана и поставена от Уикипедия. Аз бях отличничка в училище, първенец на випуска с успех 5. 98. И на двете матури имах отлични резултати. Не знам какво стана и как така се подведох и обърках. Разочарована съм много и сега искам да кандидатствам догодина наново, но се чудя в кой университет - дали в СУ или във ВТУ. Искам да кандидатствам екзотична филология - обичам да уча чужди езици и съм наистина добра в това. Спряла съм се на Арабска филология, Индийска филология, Иранска филология или Чеченска филология. Моля ви, кажете ми - трудно ли се влиза в тези специалности??? Някой има ли баловете от тази година, за да се ориентирам горе-долу дали ще ми стигнат оценките от матурите или трябва да се явявам и на изпити. Иска ми се повече в СУ да ме приемат и там да уча - все пак столицата си е столица, а и в СУ е чиста филология, докато във Велико търновския университет е приложна лингвистика, а за тях съм чувала, че са едно стъпало по-надолу от филолозите. Мисълта ми е, че не знам още коя от всички филологии, на които съм се спряла, да избера? Ще се радвам да чуя вашите съвети и коментари. Моля, спестете си поученията, достатъчно ме е яд, че си загубих една година в УНСС!

Коментари

1.   Приложната лингвистика не е добър вариант, подобно е на филологията, но няма същата тежест.
Ориентирай се към специалности, които винаги ще се търсят. Българската и английската филология са си класика. Избери сигурното, пред това просто като да учиш нещо, което звучи добре.

2.   Не се влиза трудно в тези филологии, защото почти няма интерес за тях. Но кажи ти какво ще правиш с тези езици? Дори в колцентровете не се предлагат. За учител по тези езици в България - абсурд, освен като преподавател в университета. Остава само вариант за работа в техните посолства, чуждестранна фирма или като преводач, предполагам пак към посолството им за някакви документи, понеже не съм чувала за много превеждани книги от ирански.
Все пак ако ти представляват наистина сериозен интерес, запиши такава специалност. В противен случай пак ще се ядосваш, че си пропиляла една година. На твое място бих записала скандинавистика или от източните езици - японистика, китаистика или кореистика. Има огромен интерес към тях, а и се търсят като работни места.

3.   От 2 - не съм видяла, че си споменала арабистиката и индийската филология. С тези езици ще имаш донякъде по-голям шанс за реализация, отколкото с иранския език. Ако аз трябваше да избирам, щях да се спра на арабския език, понеже индийците, както знаеш, са прекалено много и е логично компаниите да изберат native speaker пред чужденец, колкото и добре да знае езика им. Но това е мое мнение.
Все пак избери това, което ти е на сърце и ти представлява най-голям интерес, за да не се обвиняваш след това, че годините в университета са минали напразно. Още нещо - филологиите включват изучаване на културите от народите, които говорят дадения език, докато при приложната лингвистика се набляга главно на самия език.

4.   Смятам, че авторката търси умрели специалности защото се мисли за спряла и няма да се оправи в толкова конкурентна среда като за японистика, кореистика или скандинавистика.

5.   Екзотичните работи не са за простолюдието. Защо? Защото няма достатъчно широк трудов пазар за тях. Следвай нещо, което има реализация, останалото може човек и сам да научи. Казвам ти това не защото човек трябва да пренебрегне таланта си, но защото първо трябва да осигури кариерата си.

6.   То хубаво ще завършиш нещо екзотично, но замисли ли се какво ще работиш след това с такава диплома?
Иначе и на СУ нивото падна доста в последните години и няма да ти е трудно да те приемат.