Споделена история от Образование

Моля помогнете
Здравейте!

Обръщам се към хората, които са се занимавали с математика по-сериозно без значение дали са преподаватели, инженери или изпълняващи друга длъжност, изискваща математика.

В училище винаги съм бил слаб по математика и оценките ми са се въртяли около 3 и ако изкарам 4 беше личен повод за празнуване. Не го отдавам на това, че съм глупав, а на това че съм нямал интерес към тази дисциплина и съм предпочитал да се занимавам с други неща... следователно някъде около 6 клас се скъса веригата и от там нататък винаги съм минавал между капките с 3ки.

Твърдо съм решил да седна и да си наваксам всичките пропуски, понеже би ми било полезно и за работата, но въпроса е какви ресурси да използвам? Да уточня, че моето ниво на разбиране е да речем 5-6 клас, тоест тогава последно чувствах някаква увереност в това, което решавам и изкарвах хубави оценки, следователно аз не искам да надграждам и да ставам някаква машина, при условие че имам фундаментални пропуски...

Та бих искал да ми препоръчате най-удачните ресурси за запълване на всичките ми пропуски. До сега смятах просто да изреша всичките учебници да речем от 8 клас нагоре, но бих искал да чуя и мнения за курсове по математика и дали има добри такива, или всичко е колкото да ти вземат парите. Моля ако някой знае някоя платформа/курс за математика на ниво до 12 клас да я сподели ако си заслужава.

Благодаря!

Коментари

1.   Колега, Вие писахте тук и преди, ако не се лъжа. Казвате, че искате да учите математика, което не е проблем - има безплатни ресурси с педагогически подход. Не казвате обаче какъв е видът на работата Ви, а искате конкретни препоръки.

За най-обща математика се обърнете към Khan academy - https://www.khanacademy.org/math

Те са на нивото на американската училищна система. Не са много високи като стандардт сравнени с българската система, но това е за начало и за да покаже, че не е толкова страшно.

Относно българската образователна система, обърнете се към учебниците по математика. Конкретни издания не се сещам, но ще намерите. Ако искате да развиете нивото на познания повече, купете и сборници. Тези, които си заслужават са на изд. Интеграл, един от авторите е Коста Коларов. Ето как изглеждат:
https://www.olx.bg/ad/sbornik-matematika-7-12kl-istoriya-atlas-11-12-CID618-ID82hu2.html

Можете да потърсите частни уроци, зависи къде сте. Аз познавам учителка, но тя вече не дава уроци, възрастна е. Но съм убеден, че ще намерите учител около Вас.
Това покрива материала от гимназията и седми клас.

Вече конкретно за работните Ви нужди не мога да отговоря, защото не знам какво работите.
Ако сте в сферата на застраховането и актюерството, има материали по това. Там ще Ви трябва най-вече статистическо моделиране и малко теория на вероятностите. Ако сте в ИТ сферата, там вече много зависи каква дейност извършвате. Ако е до анализ на данни е едно, ако е изкуствен интелект може да е съвсем друго.

Не е проблем да се научите сам, аз също го направих (почнах отначало, ниво седми клас). Но не е лесно, тормоз е, отнема време, а и трябва да знаете накъде отивате. В противен случай можете да се лутате из математиката до безкрай.

3.   Не виждам за човек дори със средна интелигентност да седне и да прочете учебниците по математика от 7 до 12 клас - в тях има всичко: обяснен материала на елементарно ниво, примерчета, задачки...
Могат да се вземат втора ръка за жълти стотинки, дори има сканирани безплатно в нета.
Нито материалът е много.. От човек с развит интелект на възрастен, и който вече умее да се съсредоточава върху дадена тема за дълго време, прочитат се и се асимилират за няколко месеца всичките и всичко заспива! Математиката не е толкова сложна, колкото повечето хора си мислят - тя е стройна, логична система от правила, и страшното е да изгубиш точно системата, понеже от там-нататък всички подробности и допълнения увисват във въздуха и изглеждат безсмислени.
Хеле пък ако почнеш да прилагаш наученото в някакви реални задачи, примерно програмиране, нещата много бързо ще се изпълнят със смисъл, и ще разбереш не само кое как се прави, но и ЗАЩО се прави по този начин.
Висшата математика също не е толкова сложна, там дори не са правила, а прости концепции, които се хващат много лесно, ако имаш основата преди това. И изглеждат безнадеждно сложни и абстрактни ако си пропуснал основата...
Та започни да наливаш основите, от там от където си ги зарязал в училище. Усвоявай системата, изграждай скелето, подробностите сами ще дойдат и ще се подредят.

Ако има нещо - питай тук!

Какво, примерно, те затруднява и не ти е ясно в материала за 6-и клас? Кое изглежда сложно, непонятно (и защо)?