Споделена история от Образование

Разработка на мобилни приложения.
Здравейте, от няколко години се занимавам с разработка на две мобилни приложения, които обхващат електротехниката електрониката и математиката. Доста време посветих за да ги разработя, не са на български. Близо година се занимавах с изучаване на Google Ads, Google Analytics, Firebase. Преди два месеца пуснах рекламата, коментарите които получавам за приложенията не са никак лоши, но забелязвам, че има страшно много деинсталирания. Не рекламирам в България, тъй като приложенията не са на български. Защо се получава така от 5100 инсталирания 3800 са деинсталирани, има ли изобщо някакъв смисъл да продължавам. Яд ме е за цялото това време, което отделих.

Коментари

1.   Епа, остават ти 1300 активни потребителя? Не е зле според мен, ако се притесняваш се опитай да разпиташ защо биха го деинсталирали.

2.   Хм, ами то е ясно - потребителите не използват апп-а. И аз мисля, че е добре да провериш защо се случва и какво не им допада - варианти колкото искаш. След като пусна рекламите ли наблюдаваш този спад? Зависи и под каква форма са пуснати разбира се. UI-a също може да не им се харесва, за андроид си има препоръчителни елементи в дизайна.

3.   Поздравления! Това не е провал. Това е успех!

Само ще ти кажа, че 25% retention rate, демек колко хора си остават приложението на устройстват е кажи-речи средният резултат, което е похвално, защото нямаш маркетингов отдел зад гърба си.

Нека не е те е яд. Научил си доста неща, който може са търсени. Ако вече нямаш работа в сферата, то намери си. Запознай се с хора, обсъждайте идеи и направете нещо друго. Вече имаш уменията, да правиш неща. Сега трябва просот да станеш по-доъбр в тях, да научиш няколко нови неща и да срещнеп хора като теб.

За мен най-трудното бе, да свикна с идеята, че някои проекти, независимо колко труд и нерви си вложил, просот са обречени. Но после минах на друга вълна - започвам всичко с идеята, че лесно може да се откажа от него. И макар да звучи "зле", то провалите не са толкова болезнени и го нма онзи константен стрес, следователно си доста по-продуктивен и не те е страх да екпериментираш с нови неща.

4.   А и забравих да попитам.
На какво писа приложенията?

5.   Android Studio, езици - Java, Kotlin, XML, Latex. Започнах с Java, след това преминах на Kotlin. Бих ти показал върху какво работя, но не мисля, че тук ще позволят.

6.   Направих така, че да се появява съобщение, което да подканя потребителите да оценят приложението и да напишат, какво им харесва и какво не. Съобразих да не се появява много често за да не бъде досадно. След като потребител инсталира приложението съобщението се появява на следващия ден, след като стартира апликацията. Възможни са три опции да го оцени сега, по късно или да откаже. Ако избере "попитай ме по-късно" съобщението ще се появи отново след три дни. Въпреки това, което направих коментарите са много малко (по-малко от 100), не знам вече как да подходя. Също така в Google Analytics забелязвам, че няколко стотин потребителя са се завърнали, и че средната продължителност на ангажираност е две минути.

7.   До 6

Предполагам, че апликцията просто няма нужната функционалност или е турдна за употреба. Мoят съвет е да порбваш да търсиш работа и да понаучиш как стоят нещата.

А и - пробвай с други cross platform технологии. React Native и Futter са доста вървежни се и не е трудно да се намери работ ас тях.