Споделена история от Образование

Самоучене математика
Относно мен, в гимназията нямах прекрасни оценки по математика, преди гимназията имах добър учител с голям опит и имам добра основа (40+ гд стаж) , но в гимназията минавах между капките.

Въпроса ми е, ако се опитам да науча всичко и да запълня пропуските чрез ресурси като khan academy,учебнции и книги с цялото си внимание и доста време в деня дали ще успея да постигна добро функционално разбиране на тази част от математиката за няколко месеца?

Коментари

1.   Може, но ще трябва да полагаш доста усилия.

2.   С разбиране цялата математика от гимназията се учи за часове, защото всичко следва от аксиомите, и абсолютно всичко като теореми и формули можеш да го изведеш от тях.
Така че училищната математика не е до разбиране, защото просто няма какво да разбираш като нов материал, а до много решаване на еднотипни задачи, за да изкараш изпита (ако учениците можеха да мислят по-абстрактно, и в първи клас можеше цялата математика да им преподадеш)

3.   Програмист ли ще ставаш?
Коя част от математиката имаш предвид? Ако е за гимназиалния курс, можеш да го научиш сам.

4.   Преди 2 години пред мен стоеше същият въпрос, защото ми предстоеше да държа изпит по математика за постъпване във ВУЗ. Тъй като преди гимназията, както и в нея, имах добра основа по математика, реших да се самоподготвя, като запълня всички пропуски. Така и направих. Започнах да търся из интернет сайтове със задачи, онлайн учебници и т. н. и като по чудо попаднах на учебния център "Солема", който предлага безплатни разработени теми от математиката с теоретична и практическа част /тези които са нужни за матурата и някои изпити /. Също така съм доволен и от khan academy. Отделно си накупих тетрадки, справочници и един учебник, който включва почти всички теми по математика от гимназията, пък дори и от висшата математика. И така започнах всеки ден да решавам доста задачи /от 30 до 80 в зависимост от сложността/. Благодарение на тази подготовка си вдигнах сериозно нивото по математика, припомних си доста неща и научих нови. С изпита нямах никакви проблеми, взех го с отлична оценка. Сега нямам и проблеми с висшата математика, защото имам доста добра основа. Така че имаш ли желание, упорит ли си, искаш ли да се научиш - действай!

5.   По скоро частен учител може да ти помогне за толкова кратко време да наваксах пропуснатото. Само че трябва да е много добър учител. А те обикновенно са много търсени. Нямо да е лесно да намериш.

6.   Не знам дали ще е за няколко месеца, но научаването на математика не е толкова сложно. Да, може да стане. Трябва ти учебник, обяснение и упражнение.