Споделена история от Образование

Какво да правя
Здравейте, на 29 съм след няколко месеца правя 30 и на последък започнах да мисля за бъдещето си. Преди време направих страшна глупост, бях приет да уча ландшафтна архитектура, всичко си беше ок, учех и то с желание, но не знам защо накрая нещо ми стана и взех, че напуснах. Оттогава се мина време, работих няколко работи, но никъде не се задържах и сега започнах да си мисля дали мога да започна отново, дали има смисъл и не е ли късно отново да се запиша за архитект. Имам огромно желание, защото искам да се занимавам с това, но тогава бях на 20, а сега почти на 30 и не знам дали не е късно. Вие какво смятате, дали мога да започна отначало и да завърша...

Коментари

1.   Че не е късно, не е. Друг е въпросът какво може да ти даде днешното образование освен една напикана диплома. Аз бих вложил времето и парите си в практически опит.

2.   Има време з всичко, стига да го искаш силно, ако не … дори образованието няма да ти помогне. Да сменяш 2-3 свери не си е оферта, ще работиш за насъщния и съвсем нормално няма да имаш професионално развитие, от там няма да взимаш добра заплата.

3.   Авторе, копирам ти коментара си от съседната тема, защото важи и за твоя случай!

Не си стар! Аз започнах да уча на 40г и имам две висши образования - и с магистратури!

Виж сега, в много случаи хората завършват едно, а работят съвсем друго! И често, дори работят неквалифицирана работа, въпреки висшето си образование.

Така, че - помисли много добре и определи следните две неща:

1. Какво имаш желание да учиш и да работиш след това
2. Това може ли да ти носи необходимите средства за препитание

И ако си определил първото, а на второто отговорът е да, тогава действай!

Давам ти примери, за да ме разбереш по-добре.

Аз примерно имах интерес към писането на стихове и разкази, и исках да стана писател. Но като се ожених, се отказах от тази идея, защото видях, че не отговаря на условие 2. - Не може да носи достатъчно средства за препитание.

Другото, към което имах( и все още имам)влечение са компютрите(софтуер).
Затова по-късно завърших задочно компютърна специалност, и работя на компютър и в свободното си време се занимавам с компютърни проекти.

Имах моя близка роднина (вече почина - Бог да я прости! ), която винаги е искала да стане начална учителка - завършва това, и го работеше цял живот. И беше доволна и удовлетворена от работата си.

Имам братовчедка, която искаше да стане лекарка - кандидатства и влезе да учи това, и цял живот работи като лекарка и беше доволна, сега е вече пенсионерка.

Познавам и хора, които цял живот се лутат без професия, и работят каквото намерят - но това не е добър вариант!

Затова трябва ти сам да определиш: какво искаш да работиш и как можеш да го постигнеш!

Успех!

4.   Можеш да завършиш винаги. Основно затова са измислени задочните специалности.
Ама си помисли - има ли търсене за това дето ще го завършваш? Направи си проучването първо.

5.   Да, можеш, реализирай го, шансът ти за успех е добър.

6.   Ами аз се записах да уча за бакалавър на 30 години. Сядай да учиш и почвай, сега се изкарва иэпо-лесно вишето и не е като преди годшни.