Споделена история от Образование

Как да стана анализатор на данни?
Здравейте, кои са най-добрите онлайн курсове в България и в интернета като цяло по анализиране на данни, business intelligence, etc? Какви умения се търсят? И може ли човек да се самообучи до ниво junior? Нужно ли е ИТ образование? Благодаря!

Коментари

1.   Защо си решил да ставаш анализатор на данни, при положение, че възвръщаемостта е смешна? Нито заплатите са високи, но пък за сметка на това се изискват доста познания за старт.

Препоръчвам ти да се насочиш към нещо друго, в това няма хляб.

2.   Това, което искаш да учиш, е data science. Анализ на големи обеми от данни, машинно обучение (или AI, както сега му викат). Без ИТ образование няма да стане. Учи се доста статистика. Основните неща, без да имаш познания по висша математика, може да ги получиш от онлайн курсове или ютюб канали като zedstatistics, jbstatistics, StatQuest, Organic Chemustry Tutor и други. За да навлезеш обаче наистина дълбоко, ти трябват доста добри познания по линейна алгебра и приемливи познания по математически анализ. Всичко това може да се научи от англоезични книги, онлайн курсове и тн. Откъм програмиране основно Python сега е актуален в тези дисциплини, но все още има доста хора, които порзват по-стари продукти като R и MatLab.

Доста от книгите са безплатни, като Introduction To Statistical Learning, Elements of statistical Learning (тази изисква висша математика), Pattern Recognition and Machine Learning... и други. Като навлезеш, сам ще се ориентираш.

Но е малко вероятно да те вземат без образование, защото се изискват солидни теоретични познания, докато типичното програмиране е по скоро занаят и там е по-лесно да те вземат като самоук или през академия.

3.   Забравих да кажа няколко работи. Не ти трябва просто образование, а най-вероятно и магистратура, защото обикновено там се специализират подобни неща. Мога да ти препоръчам и канала на Brandon Foltz, в който има лекции по основи на статистиката в контекста на финансите, ако това те интересува.