Споделена история от Образование

Варианти за следване на право
От доста време насам родителите ми (и двамата работят в юридическата сфера) ме натискат да уча право. Дори приятели в обкръжението ми твърдят, че ми се отдава. Няма да лъжа и на мен ми се иска. Уви съм много слаб ученик. 12 клас съм и дипломата ми се очертава да е в най - добрият случай непълно 5. По български и литература положението не е розово. Изтървал съм всички литературни произведения включени в матурата. Трудно бих вързал 5 за годината, докато на матурата имам възможност за по - висока оценка, ако седна да уча. За щастие по история съм отличник. Не вярвам, че има университет, който би приел посредствен ученик, дори да е с добри данни за юрист. Имам въпрос към запознатите по темата - какви са възможностите ми да уча право?

Коментари

2.   Зависи в кой университет. В су никакъв шанс, в НБУ най-вероятно ще те приемат, ако учиш по цял ден от тук нататък. Изпитът преди 2 години беше по 10 въпроса от всички предмети, беше и онлайн.

3.   Ако наистина имаш желанието да учиш право, то трябва да си изградиш навици за учене, които съответно липсват при теб. Кандидастването и приемането ще ги минеш, всички влизат вече в днешно време. Според мен си помисли много сериозно дали искаш да учиш точно тази специалност. Аз съм студент 1 курс по „Право“ и като такъв мога да ти дам съвети.
В училище бях отличник, дипломата ми беше 5. 80, а матурата 5. 00 съответно на всякъде бях приет. В твоят случай най-добре е да сядаш да учиш за матурата и да изкараш поне 5. 20 като оценка. Предполагам знаеш какво е балообразуването за тази специалност, така че няма смисъл да обяснявам. Ако изкараш тази оценка на матурата, безпроблемно ще те приемат на повечето места. Имаш около 2 месеца да научиш към 30 производения и граматични правила. Не е толкова сложно, колкото ви го втълпяват учителите.
Ако приемем, че не успееш да изкараш тази оценка и бала ти съответно е нисък. Отново имаш варианти- ВТУ, Варненския свободен, НБУ(не ти го препоръчвам, но е вариант, все пак трябва да имаш и финансови възможности за там).
Според мен трябва да помислиш много сериозно дали наистина искаш да учиш право. Съдейки по това, което си написал изграждам впечатлението, че нямаш огромно желание да учиш, а в правото се изизсква много четене и учене. Мога да ти дам пример с мен. Още от училище имах навици да уча и съответно не съм изпитвал трудности на контролни и тестове. Обаче в университета нещата са доста различни. Отново си уча редовно, но нещата са много обемни и е почти невъзможно да успееш да покриеш всичко. Затова повтарям, че трябва да се изградят навици за учене. Ще влезеш в някой ВУЗ със сигурност, но на първата сесия ще почнат да те късат, защото няма да си положил нужните усилия. Голяма част от моите колеги нямат желание да учат. Влезли са и си гледат кефа и ги мързи яко. Имам един приятел дето въобще не учи, но взе безпроблемно изпитите, защото се залепи за мен и аз от добра воля във всичко му помогнах, но сега осъзнавам, че не е било правилно, защото сега си мисли, че отново ще стане същото и ще мине между капките.
Щом имаш роднини в юридическата сфера те ще могат да ти помагат доста, но трябва сам да действаш.
Пожелавам ти успех на матурите и след това на кандидастването!

4.   Почти всякакви, вече университетите приемат и с 3. Друг е въпросът ще имаш ли реализация и дали ще печелиш добре. Там вече не е толкова до успех, а до връзки, но ти имаш посредством родителите, които могат да ти помогнат. Най-добре ако наистина ти се учи, учи в чужбина.

5.   Всички сте се бутнали с т’ва право. Аман! С лопата да ринеш безработни и нереализирани юристи. Ти поне ще си наследствен юрист и ще имаш шанс.

6.   Всичко си зависи от теб, щом те влече тази работа, намери начин да осъществим желанието си.

7.   От автора до 5: Те много може да са се хванали, защото си мислят, че е лесно, но жестоко се лъжат